Jump to content
IGNORED

Moje pomieszczenie odsłuchowe


arczi87

Recommended Posts

Z racji pewnych planów chcę skonfrontować swoją wizję pomieszczenia odsłuchowego z wiedzą reszty użytkowników. Liczę na konstruktywną krytykę, która pozwoli osiągnąć maksymalny rezultat przy minimalnym nakładzie finansowym.

 

 

Co do pomieszczenia, to nowy dom (na moją niekożyść już wybudowany), strop wylewany, ściany z cegły dziurawki. Generalnie materiały o dużej masie, które basu raczej nie przepuszczają. Stąd silnie zaznaczone mody pomieszczenia. Pomieszczenie będzie docelowo tyko i wyłącznie pod audio (może regały z książkami). W kwestii estetycznej to ściany są gołe i nie przewiduje stawiania zbędnych mebli i inny nieprzydatnych elementów. Oczywiście pomieszczenie to prostopadłościan (ewentualnie przejściowo bliżej sześcianu kwestia przeniesienia się z jednego pomieszczenia do drugiego). Pomieszczenie oczywiście jest symetryczne.

 

Część będzie podzielona zgodnie z sugestią BBC tłumienie przód rozpraszanie tył. Choć tak jak wspomniałem będzie odejście od tej zasady. Z resztą nie ma co się trzymać kurczowo pewnych założeń.

 

Ustawienie sprzętu na ścianie krótszej, ustawienie będzie na zasadzie jakiegoś kalkulatora dla minimalizacji negatywnych zjawisk (odpuszczę sobie opisywanie każdy wie o co mi chodzi). Pewnie korekta względem pomiaru i montażu konkretnych elementów.

 

Podstawowa zasadą, która będzie główną determinantą jest brak inwazyjności. Więc żaden z elementów nie będzie mocowany na stałe raczej będą to wolno stojące elementy.

 

Klasyka tematu to określenie modów pomieszczenia, wyniki z kalkulatora pokrywają się z pomiarami, choć sugerując się tylko kalkulatorem można by było zaliczyć wtopę. Do sedna, podstawowym elementem do walki z niskotonowym modem będzie Rezonator Hermoltza. Oczywiście będzie on wolno stojący ze względu na moje wcześniejsze założenie. Z pomiarów wychodzą dwa, trzy najniższe mody. Z czego jeden obrzydliwie dokuczliwy dość wysoko.

 

Otwory RH będą na przedniej ściance. Oczywiście będą to narożniki po stronie kolumn. RH będą w formie wolno stojących prostopadłościanów. Otwór konkretnego RH będzie znajdował optymalnie dla danego modu. Sprawdzone węzły i strzałki konkretnych rezonansów. Na początek planuję zrobić kilka i dokonywać pomiarów bo może się okazać, że będzie dało się załatwić temat mniejszą ilością. Nie wykluczam mniejszych RH na ścianach bocznych ale to później dla pedantycznego wygładzenia charakterystyki.

 

Dochodzimy do momentu gdzie czas „wybrzmienia” rezonansu nie jest dłuższy niż średni dla przedziału 20Hz -200Hz .

 

Kolejnym elementem na ścianie za słuchaczem będą corner trapy. Panel postawiony w rogach pomieszczenia. Elementy te działają słabiej niż RH za to działają na każdą fale która swój początek znajduje w rogu pomieszczenia. Stosując ten element mam zamiar osłabić „każdy” mod co powinno prowadzić do linearyzacji pasma w przedziale 20Hz – 200Hz.

 

W tym momencie nastąpi poszukiwanie miejsca dla kolumny głośnikowej. Tak jak wspomniałem będziemy szukać najlepszego stosunku odległości kolumny do pobliskich ścian. Dodatkowo będziemy minimalizować efekt SBIR więc w osi X i Z będą ustawione pochłaniacze o jak najszerszym i najwyższym współczynniku pochłaniania. Co powinno zapewnić w miarę liniową odpowiedź zestawu w najniższych częstotliwościach.

 

Kolejnym etapem będzie określenie części wizualnej (kanapa/fotel/dywan itd.) i ocena wielkości wpływu na RT60. By nie było zaskoczenia po wniesieniu np dużej kanapy.

 

Kiedy zostanie to spełnione będzie można zastanowić się nad kształtowaniem RT60 głównie 200 Hz – 4 kHz.

 

Podstawowym zagraniem będzie postawienie dyfuzorów 1D w miejscach pierwszych odbić (bocznych). Przewidywana budowa to MDF 23n na około 600 Hz. Panowie minimalną odległość od dyfuzora liczycie od dna czy od frontu? Ten wyliczony ma około 20 cm głębokości myślę o głębszym. Zagospodarowane będzie 0,6m na szerokość lub 1,2m pytanie jak drogo wyjdzie mnie zrobienie tego. Powinno nam to zwiększyć czytelność źródeł pozornych, które mają się znajdować z „boku” kolumny.

 

Dalszą poprawę czytelności źródeł pozornych w głąb, chcę uzyskać instalując pomiędzy kolumnami około 0,5 m pochłaniacz. Może dwa dodatkowo w zależności jak będzie wyglądał RT60 no i czy będzie subiektywnie lepiej lub gorzej.

 

Na ścianie za słuchaczem (pomiędzy corner trapami) będzie stosunkowo największa konstrukcja dyfuzor 1D około 270 cm szerokości i 200 cm wysokości. Będzie 97n i 550 Hz no i odległość to około 1,8 metra. Dokładnie to można by i

 

Na suficie rozważam dwie opcje 2D ze styroduru lub ostatnio wspomniana przez jednego z forumowiczów budowa Space Couplera w rzeczywistości zwykła kratownica, która będzie tania i w miarę skuteczna.

 

Na podłodze dywan dość gruby może zostanie podbity filcem w zależności od pomiarów.

Jeśli przy dość pustawym wnętrzu RT60 nie będzie satysfakcjonujący dojdą pochłaniacze ewentualnie z nałożoną siatką binarną.

 

 

Pozostaje kwestia regałów z książkami po obu stronach słuchacza. No ale trzeba będzie zobaczyć jak z miejscem.

Dołączam poglądowy rysunek pomieszczenia i konkretnych elementów. Większość albo jest policzona albo będzie. Więc proszę o ewentualne sugestie co mogę poprawić.

 

 

Mam nadzieję że jak wyłożę się w trakcie budowy to ktoś pomoże. Obecnie temat będzie rozwijał się bardzo powoli więc puki co mamy możliwość rozważenia każdego aspektu.

 

Pozdrawiam

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Nie lepiej zastosować taki rezonator o przekroju kolistym - np rezonator w kształcie rury pozwoli na zniwelowanie rezonansu wewnętrznego prawie do minimum.

 

Zależy jak na to patrzeć bo przyjmując średnice to mamy 1 i tą samą odległość w prostopadłościanie jest kilka (w teorii gorzej dla rury). I tak odległości ścianek są wielokrotnością fal dużo wyżej od działania rezonatora. Więc nie powinno się tutaj nic dziać. Jedyne czego się można obawiać to dla najdłuższego wymiaru. tak jak ty masz np rurę na 2 metry to już jest w paśmie rezonatora itd. Zaś moje będą krótsze. Powiem Ci Marku brak mi jednoznacznej odpowiedzi. Bo trzeba by było zbudować dwa na tą samą częstotliwość i o identycznym strojeniu, no i porównać. Ja nie miałem okazji więc nie chcę gdybać. Choć jest to kwestia przemyślenia. Mam wrażenie że rura może mnie wyjść drożej i więcej z nią roboty będzie.

Link to comment
Share on other sites

czy dwa panele welny roccwoll o gestosci 40kg/m3-to samo co isover pt80....?

 

– Co to jest?

– Dwa tysiące kolumbijskich pesos.

– To nie jest dwa tysiące pesos, tylko dwa razy po gówno warte tysiąc pesos!

– No tak! A jaka to różnica jest?

 

A jak Pan Siara mówi że to nie jest to samo to ja się z nim zgadzam :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest zbyniu 360

(Konto usunięte)

No to odpowiem jak zamontuje podwójne drzwi w pokoju to jest to samo co jedne......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.