Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja pokoju odsłuchowego 35m2 ze skosami


zoller12

Rekomendowane odpowiedzi

cóż, tego nie bardzo widać na zdjęciach

 

Geddes zaleca:

 

- przynajmniej trzy subwoofery - najlepiej jeden w jednym z przednich rogów pokoju, drugi za słuchaczem, trzeci wzdłuż jednej z bocznych ścian, nie muszą być drogie ani duże

- pochłanianie basu musi być strukturalne tj. ściany pomieszczenia powinny być tak skonstruowane by działać jak pochłaniacze membranowe - przynajmniej jedna z każdej pary przeciwległych ścian - cała ściana

- zastosowanie korekcji aktywnej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Przepraszam może źle zrozumiałem. Czy do usunięcia problemów z basem mam użyć trzech subwooferów ?

-jak ma wyglądać konstrukcja ściany żeby działała jako pochłaniacz membranowy ?

- nie jestem (może niesłusznie) zwolennikiem korekcji aktywnej

 

Może w necie są jakieś zdjęcia pokoju zaadaptowanego w ten sposób. Pomysł oryginalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, trzy subwoofery dla najlepszych rezultatów - z badań naukowych - m.in. doktoratu Geddesa wynika, że to daje najlepsze rezultaty - wynika to z analizy statystycznej modów rezonansowych

 

więcej niż trzy subwoofery - efekt pomijalny, więc nie warto

 

ta koncepcja ma wielu zwolenników, m.in. ekipa z Harmana z Dr Floydem Toole na czele, dla zainteresowanych i czytających:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

zwłaszcza:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

konstrukcja ściany - konstrukcja analogiczna do widocznej na załączonym obrazku, ale może być prostsza wersja np. dwie warstwy płyty karton-gips sklejone specjalnym klejem zachowującym elastyczność (Geddes poleca np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) i tym samym klejem zamocowane do elementów metalowych (na rysunku RC-1, a co chodzi - na dodatkowym małym rysunku), a te mogą być przymocowane do istniejącej ściany, nie ma potrzeby odsłaniać belek konstrukcyjnych. Mocowań sztywnych (wkręty, gwoździe) - tylko minimum potrzebne, żeby się całość nie rozpadła.

 

Zastosowanie korekcji aktywnej Geddes zaleca wyłącznie do niskich częstotliwości <200 Hz

 

Zdjęć nie widziałem i nie mam, bo jak powiedziałem w sumie nie ma czego pokazywać.

post-5623-0-74313700-1393019896_thumb.jpg

post-5623-0-02535300-1393019905_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graaf dzięki za odzew. Dzisiaj idę już w objęcia Morfeusza. Jutro coś więcej poczytam. Napisz na koniec. Jaką rolę i jak mają byc podpięte do sprzętu subwoofery, więcej jak trzy

 

Pozdrawiam

Zoller

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graaf dzięki za odzew. Dzisiaj idę już w objęcia Morfeusza. Jutro coś więcej poczytam. Napisz na koniec. Jaką rolę i jak mają byc podpięte do sprzętu subwoofery, więcej jak trzy

 

więcej niż trzy nie ma potrzeby

 

bierzemy subwoofery aktywne, monofoniczne, najlepiej różnych rodzajów, z regulacją poziomu, częstotliwości odcięcia i fazy, w systemie Kolegi można je podłączyć do wyjść RCA VK-30 (sygnał wychodzi jednocześnie XLR-ami i RCA?) za pomocą rozdzielaczy typu Y, potrzebne byłyby dwa rozdzielacze, i to wszystko

 

alternatywnie można zrobić połączenie via procesor do korekcji choćby tani Behringer DCX2496 na próbę, czyli - VK-30 po RCA do Berhingera do subów - w takiej sytuacji nie będą potrzebne rozdzielacze, ale za to przejściówki RCA-XLR bo Behringer ma tylko XLR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK podepnę subwoofery i co dalej? W pewnym ( niskim zakresie) częstotliwości będą na siebie "nachodzić dźwięki z subwooferów i z kolumn bazowych. I mam tak regulować subwooferem żeby zlikidować mody pomieszczenia ?

Czyli bez subwoofera mam nadmiar buczącego basu i dokładając 3 subwoofery ta ilośc mi się zmniejszy ?

 

Czy oprócz przeczytanej teorii Kolega widział / słyszal gdzieś taką instalację ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK podepnę subwoofery i co dalej? W pewnym ( niskim zakresie) częstotliwości będą na siebie "nachodzić dźwięki z subwooferów i z kolumn bazowych. I mam tak regulować subwooferem żeby zlikidować mody pomieszczenia ?

 

można tak powiedzieć, zamiast dwóch źródeł niskiego basu jest pięć i zupełnie inaczej oddziałują one z pokojem

 

 

Czyli bez subwoofera mam nadmiar buczącego basu i dokładając 3 subwoofery ta ilośc mi się zmniejszy ?

 

nie chodzi o zwiększenie poziomu basu

 

 

 

Czy oprócz przeczytanej teorii Kolega widział / słyszal gdzieś taką instalację ?

 

to nie teorie, w USA wielu ludzi tak robi, w Polsce nie słyszałem

 

ale nie żebym namawiał, może Kolega próbować standardowo, z tymi wełnianymi wynalazkami itp.

 

ale fizyka nie pozwala tu oczekiwać pożądanych rezultatów

 

dlaczego ta koncepcja nie jest bardziej popularna? dlatego, że to naukowa koncepcja, a nie konkretny produkt, inaczej niż "ustroje akustyczne", nie może zatem liczyć na reklamę, bo nikt nie zarobi (włącznie z producentami subwooferów, ponieważ nie potrzeba jakiegoś konkretnego rodzaju czy jakiejś szczególnej jakości subwooferów do tego)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z tymi subwooferami to świetne rozwiązanie, zwłaszcza, że 3 sztuki audiofilskich subwooferów to jakieś 60 tysięcy albo więcej, a pułapki basowe i panele można samemu tanio zrobić.

 

Czy ty graaf jesteś pratykiem, czy tylko teoretykiem? Wyślij może zdjęcie swojego pokoju, to się nam wiele rozjaśni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w bajki o subwooferach "audiofilskich" za 20 tys. sztuka Kolega uwierzył, tudzież w pułapki i panele "za darmo"...

 

prawom fizyki raczej warto wierzyć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nie ufam ludziom, którzy nie mają doświadczenia, WŁASNEGO. Dla tego zaproponowałem Ci wklejenie zdjęć Twojego systemu, żeby sprawdzić, czy warto Twoje rady brać na poważnie. No i nagle pojawił się problem, nie wiem skąd? Nie masz systemu czy o co chodzi?

 

 

W audio jak w każdej dziedzinie doświadczenie jest bezcenne i żeby cokolwiek wynieść z tego forum trzeba najpierw coś się o ludziach dowiedzieć, nabrać zaufania lub nieufnośći.

 

 

Oprócz audiofili kręci się tu bowiem całkiem spora grupa wariatów.

 

dlaczego ta koncepcja nie jest bardziej popularna? dlatego, że to naukowa koncepcja, a nie konkretny produkt, inaczej niż "ustroje akustyczne", nie może zatem liczyć na reklamę, bo nikt nie zarobi (włącznie z producentami subwooferów, ponieważ nie potrzeba jakiegoś konkretnego rodzaju czy jakiejś szczególnej jakości subwooferów do tego)

 

Jako póki co domniemany li tylko teoretyk, nie wiesz że kiepski subwoofer wydaje różnego rodzaju hałasy na częstotliwościach, których w ogóle nie powinien grać. A tych chcesz porozrzucać aż trzy takie po pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli subwoofery są tylko albo po 20 tys. sztuka albo "kiepskie"? i mam Kolegę brać poważnie, bo to jest Kolegi "WŁASNE doświadczenie"?

 

a ja chcę te kiepskie "rozrzucać o pokoju" bo sobie uroiłem?

 

a ustroje skuteczne na basie są "za darmo"?

 

to jakieś nieśmieszne żarty, Kolega nie potrafi dyskutować, szkoda mojego czasu

 

proszę raczej uznać moje rady za niepoważne, nie moja strata

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graaf

Idea która przyświeca temu forum ( oczywiście w mojej opinii) to dzielenie się doświadczeniem w danej dziedzinie. Ja swoją skromną osobą też staram się dzielić swoimi spostrzeżeniami. Czerpałem wiedzę od ludzi którzy wcześniej ode mnie zaczynali Arczi87, Imacman, i wielu innych ( za co jeszcze raz bardzo dziękuję). Za ich namową kupiłem mikrofon i próbuję ogarnąć akustycznie pomieszczenie. Oczywiście koncepcje są różne jedni stosują RH, inni budują pochłaniacze membranowe, jeszcze inni walczą wełną (jak mają miejsce). Ale to są propozycje teoretyczne, które zaistniały fizycznie w pokojach odsłuchowych i według opisów użytkowników dają satysfakcjonujące rezultaty. Nie miej żalu że ludzie chcą namacalnych dowodów na konkretne rozwiązania teoretyczne. Podejrzewam że jest niewielu którzy będą pionierami w realizacji takich rozwiązań.

 

Może ten pomysł jest znakomity i kiedyś będzie popularny.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie z subwooferami jest znane, tyle że drogie i znacznie gorsze od adaptacji akustycznej. Sam kiedyś to komuś proponowałem, ale to była kwestia bardzo małego pokoju, w którym praktycznie nie było miejsca na adaptację.

 

W każdym razie jak jest na to miejsce, to najlepiej zacząć od wełny z tej prostej przyczyny, że ogranicza czas pogłosu w miarę równomiernie dla całego spektrum. No i optymalnie rozmieszczona ma na tyle duży wpływ na rezonanse pomieszczenia, że może się okazać wystarczającym rozwiązaniem (oprócz rozpraszania oczywiście). Jest to też rozwiązanie tanie, sprawdzone i pozbawione ryzyka.

 

Subwoofery, owszem zwłaszcza jak komuś brakuje dolnego pasma, ale nie po to ktoś wydaje kupę kasy na kolumny, żeby sobie nieskie tony (i nie tylko) spieprzyć subem z wystawki.

 

Powyżej pewnego poziomu niebagatelną kwestią jest też komplikacja całego systemu. Im bardziej skomplikowany, tym łatwiej coś skopać. Urządzenia są w końcu połączone ze sobą elektrycznie i każde z osobna może być źrółem zakłóceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea która przyświeca temu forum

 

jestem tu od 2005 roku, ale dzięki za wyjaśnienie

 

 

Nie miej żalu

 

ależ nie mam, skąd ten pomysł? nie mam natomiast ochoty wdawać się w dyskusje z użytkownikami, którzy po chamsku kwestionują to co napisałem i wykazują przy tym brak elementarnej orientacji temacie (kompletnie ŻADNEJ, totalna masakra po prostu) - chyba to Kolegi nie dziwi?

 

 

że ludzie chcą namacalnych dowodów na konkretne rozwiązania teoretyczne.

 

namacalny dowód to zapewnienia jakiegoś faceta na forum, że coś usłyszał?

 

lepszy to dowód niż doktorat, który inny facet obronił w USA?

 

Może ten pomysł jest znakomity i kiedyś będzie popularny.....

 

nigdy nie będzie popularny, ponieważ audiofilia to sfera życia, w którym rządzi moda napędzana przez reklamę, a tego nikt nie będzie reklamował, co więcej - przyjdą zawsze ludzie, którzy będą zapewniać i przysięgać, że to złe rozwiązanie - bądź to w celu redukcji własnego dysonansu poznawczego bądź to dlatego, że siedzą w biznesie "ustrojów akustycznych" bądź to z jakichś innych powodów

 

tak to wygląda

 

ja piszę co wiem, ale z koniem się kopać nie będę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />ależ nie mam, skąd ten pomysł? nie mam natomiast ochoty wdawać się w dyskusje z użytkownikami, którzy po chamsku kwestionują to co napisałem i wykazują przy tym brak elementarnej orientacji temacie (kompletnie ŻADNEJ, totalna masakra po prostu) - chyba to Kolegi nie dziwi?<br />

 

Proszę wskaż fragment w którym chamsko kwestionuję to co napisałeś ?

 

<br />nigdy nie będzie popularny, ponieważ audiofilia to sfera życia, w którym rządzi moda napędzana przez reklamę, a tego nikt nie będzie reklamował, co więcej - przyjdą zawsze ludzie, którzy będą zapewniać i przysięgać, że to złe rozwiązanie - bądź to w celu redukcji własnego dysonansu poznawczego bądź to dlatego, że siedzą w biznesie "ustrojów akustycznych" bądź to z jakichś innych powodów<br />

 

Przyznam że tego troszkę nie rozumiem. Czy ja kogolwiek reklamuję proponując pewne rozwiązanie? Wprost przeciwnie!! Nie chce właśnie ( na ile to możliwe)kupować gotowych rozwiązań tylko wszystko zrobić we własnym zakresie.

 

Żeby nie było niedomówień. Chylę czoła przed Twoim stażem na forum i dziękuję że zaproponowałeś pewną ideę rozwiązania problemu.

 

Pozdrawiam

Zoller

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę wskaż fragment w którym chamsko kwestionuję to co napisałeś ?

Przyznam że tego troszkę nie rozumiem.

 

 

kompletne nieporozumienie

 

te uwagi:

 

nie mam natomiast ochoty wdawać się w dyskusje z użytkownikami, którzy po chamsku kwestionują to co napisałem i wykazują przy tym brak elementarnej orientacji temacie (kompletnie ŻADNEJ, totalna masakra po prostu) - chyba to Kolegi nie dziwi?

przyjdą zawsze ludzie, którzy będą zapewniać i przysięgać, że to złe rozwiązanie - bądź to w celu redukcji własnego dysonansu poznawczego bądź to dlatego, że siedzą w biznesie "ustrojów akustycznych" bądź to z jakichś innych powodów

 

nie były o Koledze, Kolega potrafi rozmawiać kulturalnie i dlatego rozmowę z Kolegą kontynuuję

 

pozdrawiam!

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam Szanownych Kolegów.

 

Podzielę się z Wami wreszcie pewnymi konkretami.

 

Oto zdjęcia częściowej adaptacji.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

zdjcie-3J_ehqapnx.JPG

 

 

Dla zobrazowania zmian wykresy,gdy pokój był pusty:

 

waterfall_erpaeax.jpg

 

spectro-d_erpaean.jpg

 

rt60-do20_erpaeaq.jpg

 

 

A teraz wykresy po adaptacji widocznej na wcześniejszych zdjęciach.

 

939673979_erpephx.jpg

 

751904439_erpephe.jpg

 

920472712_erpephw.jpg

 

W dalszym etapie będzie zabudowa środka między skosami.. i oczywiście pomiary, a potem się zobaczy.

 

Pozdrawiam

 

cdn.....

 

Tak ja czerpałem wiedzę od innych kolegów z forum za co bardzo dziękuję, tak teraz mam nadzieję że moje doświadczenia przydadzą się innym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiary trochę trudno się porównuje - skale są różne lub przesunięte

 

Przecież skale są identyczne a w RT60 oś czasu zaczyna Ci się o 0,1 wcześniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież skale są identyczne a w RT60 oś czasu zaczyna Ci się o 0,1 wcześniej.

 

w spektrogramie też, ponadto wielkość komórek jest nieco różna, w tym sensie są nieidentyczne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.