Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny według projektu Krs47- Hurricane


olekbiker

Rekomendowane odpowiedzi

pytanie do użytkowników hurricanów:

jest wielu przeciwników na anglojęzycznych forach, również na tym forum łączenia 22calowych driverów i wysokotonowców

ze względu na słabszą prezentację średnich itp., miał ktoś okazję porównywać hurr. z dobrymi trójdrożnymi?

na stronie seasa jest też projekt łączący 22" i wysokoton., ale dość mało popularny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli tak to daj chociaż lepsze kondy w torze tweetera - clarity cap ESA lub SA.

 

gdzie takie można kupić w Polsce w dobrej cenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do użytkowników hurricanów:

jest wielu przeciwników na anglojęzycznych forach, również na tym forum łączenia 22calowych driverów i wysokotonowców

ze względu na słabszą prezentację średnich itp., miał ktoś okazję porównywać hurr. z dobrymi trójdrożnymi?

na stronie seasa jest też projekt łączący 22" i wysokoton., ale dość mało popularny.

 

Ale mają też i swoich zwolenników ...na tegorocznym Audio Show była podobna konstrukcja i wg. mnie były to jedne z lepiej brzmiących kolumn.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie do użytkowników hurricanów:

jest wielu przeciwników na anglojęzycznych forach, również na tym forum łączenia 22calowych driverów i wysokotonowców

ze względu na słabszą prezentację średnich itp., miał ktoś okazję porównywać hurr. z dobrymi trójdrożnymi?

na stronie seasa jest też projekt łączący 22" i wysokoton., ale dość mało popularny.

 

22cm =8'' wofer

 

Ten 22cm seas ma mniejszy mms od mojego ushera 18cm i ladny ''roll off'' ja nie widze zadnych przeciwskazan zeby go zastosowac do 2way z jakims fajnym wysokotonowcem.

Opini w internecie jest bardzo duzo na ten temat, jednakze wiekszosc tych opinii to po prostu powtarzane czyjes opinie dlatego jest bardzo malo osob ktore tak naprawde sprobowaly takiego polaczenia - powod --> za duzo grzebia/czytaja w internecie zamiast grzebac w glosnikach.

Nie moge sie doczekac kiedy olekbiker skonczy kolumny.

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAH, właśnie chciałem o to samo zapytać! , wg mnie dobrze zrobione Hurricane'y to będzie grubo ponad 4000zł, niestety nie ma co kombinować i oszczędzać a skoro ZRT są cenowo blisko to pytanie co brać? bo tak można w nieskończoność, ZRT za 5000zl są blisko innych kolumn XX za 5500zl i pytanie czy warto do łożyć itd, trzeba wiedzieć gdzie powiedzieć stop..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna zestroić. Dynki tak lubia swoje kolumny robić i nikt na nie nie narzeka.

Moje też wyszły bez zarzutu. Miałem tylko spadek przy 9 khz, mogłem coś źle policzyć tubę ale był tak wąski że niezauważalny.

 

Do zwrotnicy radzę się przyłozyć. Musze poszukać swój program, będzie to trudne wiele lat mineło. Przekopałem neta i nic nawet zblizonego nie znalazłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

MARER i ja budowaliśmy te kolumny praktycznie równolegle, dziesiątki maili miedzy nami i z Krzysztofem, dziesiątki przegadanych minut z Polink w sprawie cewek, kondensatorów, różnych typów i ich oddziaływania na dźwięk i zapewniam Ciebie nie trzeba być "złotouchym" aby usłyszeć różnice ! Z Twojej korespondencji z Krzysztofem wyszło, że kolumny będą dobrze grały, czy to oznacza, że zagrają tak samo dobrze jak pierwowzór ?

 

Co do wątpliwości w odsłuchu różnych gatunków muzyki na tych kolumnach... dwa lata grania na nich, praktycznie słucham wszystkiego, no poza muzyką kameralną bo tej nie trawię, mogę powiedzieć tyle, że kolumny są uniwersalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a rozważałeś np termistor PTC lub po prostu bezpiecznik

 

Przyznaję szczerze, że nie rozważałem takich rozwiązań. Nie mam jednak wystarczającej wiedzy aby zdecydować czy są one lepsze, gorsze lub porównywalne do zabezpieczenia kondensatorem. Jeśli to możliwe to proszę o podanie linków do odpowiednich opracowań.

 

Myślę jednak, że kondensator jest najlepszy bo zabezpiecza dodatkowo przed nieodpowiednią częstotliwością podaną na głośnik.

 

Ulegając Waszym namowom dokonałem zmiany w projekcie wydłużając jednak pionowy element kratownicy aż do samego dołu. Dodatkowo łączenie ścianek zewnętrznych zostało wykonane pod kątem 45 stopni (zalecenia stolarzy). W związku z powyższym zmieniły się wymiary większości elementów jednak z zachowaniem objętości ok. 41,3 litra.

 

Poniżej wklejam nowe pliki dotyczące projektu. Mam nadzieję, że będą przydatne :)

 

1. Rozmiary płyt i ich łączenie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

2. Kolumna 3d:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

W ciągu najbliższych dni będę składał zamówienie na głośniki. Jeśli ktoś ma ochotę na wspólne negocjowanie cen proszę o kontakt.

 

 

post-6385-0-69817900-1388347619_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

ja w swoim dopieszczaniu kolumn posunąłem się do zaoblenia frezem krawędzi wewnętrznych przegród, niewielka praca, koszt żaden, za to spokojne sumienie, że zrobiłem wszystko co można lub nawet wiecej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano 28.12.2013 - 18:21

Mam pytanie do tych, którzy mieli okazję porównać hurricany do konstrukcji wg Zaph-a - ZRT - plusy i minusy w obu konstrukcjach?

To całkiem inne granie. ZRT niżej schodzą z basem i są cieplejsze . Hurricany bardziej rozdzielcze i lepsza stopa na basie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad najlepszą pojemnością zabezpieczającą dla wysokotonowego SEAS 27TBCD/GB-DXT. Pierwotna zwrotnica posiada podział ok. 1700Hz. Z pobieżnych wyliczeń wynika, że kondensator ok. 22uF powinien być sporo poniżej podziału, jednak nie na tyle aby doszło do uszkodzenia głośnika w wypadku podania pełnego zakresu częstotliwości. Będę wdzięczny za podpowiedzi odnośnie najlepszej pojemności zabezpieczającej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olekbiker,

skoro nie wiesz jak dobrać tego konda to może przemyśl budowę aktywnej wersji jeszcze raz? Z czystej sympatii to piszę.

 

Na logikę, jeżeli coś się stanie z elektroniką i tweeter zostanie "sam" przycięty kondem 22uF to i tak się spali cewka. I po co Ci kondensator?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całkiem inne granie. ZRT niżej schodzą z basem i są cieplejsze . Hurricany bardziej rozdzielcze i lepsza stopa na basie .

 

Jak to wygląda przy wyższych poziomach głośności, czy z tej rozdzielczości nie robi się jazgot? Co do ZRT to rozdzielczości mi raczej nie brakuje, bas faktycznie schodzi nisko ale brakuje mi potęgi, "pałera" na rockowych kawałkach, zwłaszcza perkusji...

 

Zastanawiam się nad hurricanami lub może ZRT w wersji 2.5, muda miałeś je, czy to dobry kierunek? Czy może od razu 3-way... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od interpretacji. Jak czytałem opis brzmienia Krs47 w wątku na audiohobby to pisał że mają wykop na basie. być może potęga za niższe zejście na basie i na odwrót. Coś za coś. Zakładam że do 10W z lampy w moim przypadku lepsze będą Hurricane. Mimo wszystko są tańsze w wykonaniu, mają wyższą efektywność. ZRT mają bardziej wyrafinowane głośniki ale i bardziej skomplikowaną zwrotnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wygląda przy wyższych poziomach głośności, czy z tej rozdzielczości nie robi się jazgot?

Kwestia czym to napędzasz i jaka jest jakość całej elektroniki .

Co do ZRT to rozdzielczości mi raczej nie brakuje

Mistrzem rozdzielczości nie są bo i taki charakter ma nacinany revelator

bas faktycznie schodzi nisko ale brakuje mi potęgi, "pałera" na rockowych kawałkach, zwłaszcza perkusji...

Jak wyżej . Kwestia wydajności wzmacniacza ale to 18cm midwoofwer więc cudów nie oczekuj bo być nie może .

Zastanawiam się nad hurricanami lub może ZRT w wersji 2.5, muda miałeś je, czy to dobry kierunek? Czy może od razu 3-way... :)

ZRT 2,5 way to znowu większe wymagania wobec napędzania . Ma być bas musi być garnek konkretny .

W tym przedziale cenowym skup się na Harpiach Amstaff . To są konkretne i bardzo dobrej klasy kolumny i masz po dwa 23cm woofery .

To jest już TO . Mają też duży potencjał , po modyfikacji zwrotnic można z nimi zostać na lata .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej . Kwestia wydajności wzmacniacza ale to 18cm midwoofwer więc cudów nie oczekuj bo być nie może .

 

napęd to mocna i dopracowana ugoda + dac 1794 Waldiego z analogówką Spencera, więc powinno być ok.

 

postaram się posłuchać hurricanów, ale kierunek to chyba coś większego, może i Amstaffy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, że nie jestem elektronikiem dlatego nie posiadam wystarczającej wiedzy do idealnego doboru kondensatora zabezpieczającego.

 

Ponieważ punkt podziału będzie w okolicy 1,7 kHz to kondensator powinien być na tyle duży, aby jego filtrowanie nie nakładało się na filtrowanie cyfrowej zwrotnicy. Z pobieżnych obliczeń dla przypadku zwrotnicy pierwszego rzędu (tylko kondensator) wynika, że jednak 22 uF to chyba zbyt dużo. 15 uF byłoby chyba lepszym wyjściem. Miałem nadzieję, że obejdzie się bez symulacji.

 

Dodatkowo kolega Cadam wspomniał o kompensacji impedancji głośnika, co może być dodatkowym czynnikiem wpływającym na wybór optymalnego kondensatora. Zastanawiam się jednak, czy w przypadku aktywnego napędzania głośników istnieje w ogóle konieczność uwzględniania impedancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Cadam

(Konto usunięte)

Dodatkowo kolega Cadam wspomniał o kompensacji impedancji głośnika, co może być dodatkowym czynnikiem wpływającym na wybór optymalnego kondensatora. Zastanawiam się jednak, czy w przypadku aktywnego napędzania głośników istnieje w ogóle konieczność uwzględniania impedancji.

 

Jedno ze zboczy górki na impedancji, pochodzącej od rezonansu mechanicznego, ma charakter indukcyjny więc będzie rezonować z kondensatorem włączonym szeregowo z głośnikiem, co objawi się podbiciem na charakterystyce SPL. Indukcyjność cewki drgającej też warto skompensować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olekbiker, czy mógłbyś podzielić się paroma szczegółami związanymi z systemem aktywnym:

 

1. Jak będziesz realizował regulację głośności? Analogowo (dwa pre stereo + potencjometr 4 kanałowy), czy

w domenie cyfrowej?

 

2, Jak będziesz projektował zwrotnice cyfrową? Filtry FIR, IIR? Od nowa z własnymi pomiarami, czy niejako kopia

zwrotnicy analogowej wg oryginalnego projektu?

 

3. Czy będziesz robił korekcje dla swojego pomieszczenia osłuchowego?

 

4. Czy dodasz All Pass Fllter?

 

5. Jakie oprogramowanie stosujesz do projektowania zwrotnicy cyfrowej i następnie filtracji cyfrowej, to dawane razem

z kartą E-MU 1616M?

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Regulacja głośności tylko cyfrowo. Zgłębienie technicznych aspektów cyfrowej regulacji w zasadzie nie pozostawia złudzeń co do prawidłowego wyboru 9regulacja 32 bit).

 

2. Początkowo, aby zaoszczędzić na czasie postaram się odwzorować standardową zwrotnicę za pomocą filtrów IIR. Mam nadzieję, że takie rozwiązanie pozwoli mi się cieszyć muzyką chociaż mając na uwadze oddziaływanie między głośnikiem a pasywną zwrotnicą nie będzie to zadanie proste.

Wraz z przypływem wolnego czasu postaram się dokonać pomiaru każdego głośnika i dobrać filtry FIR.

 

3. Istnieje możliwość, że dokonam odpowiedniej korekcji szczególnie mając na uwadze dość słaby akustycznie pokój. Będzie to jednak dalszy etap.

 

4. Jeżeli poprzez All Pass Filter rozumiemy kwestię wyrównania fazy to odpowiednie zadanie spełnią filtry FIR, które potrafią osiągnąć liniową fazę dla głośników. Jeśli filtr All Pass Filter w domenie cyfrowej oznacza coś innego proszę o wyjaśnienie.

 

5. Do tworzenia zwrotnic cyfrowych wykorzystuję HolmImpulse oraz rePhase. Następnie odpowiednio przygotowane filtry umieszczam w programie Cantabile Performer wraz z dodatkowymi wtyczkami VST do obsługi filtrów, sterowania opóźnieniem tudzież sumowaniem (subwoofer). Oczywiście u podstaw znajduje się E-mu PatchMix i ASIO.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak, że kondensator jest najlepszy bo zabezpiecza dodatkowo przed nieodpowiednią częstotliwością podaną na głośnik.

 

Ja mam w aucie tak że do wysokotonowego podłączyłem sam kondensator jak się nie mylę 4,7uF a resztę filtracji idzie aktywnie poprzez DSP.

W monitorach BX5a nie ma żadnego zabezpieczenia ale można się pokusić o wyłączanie via przekaźnik wykorzystując układ odcinający przy pomocy filtracji dolnoprzepustowej i w razie powstania takich częstotliwości układ by wyłączał głośnik lub wysyłał scalaka w stan spoczynku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę się do tematu z moimi pytaniami odnośnie tych kolumn.

 

Kolumny kupiłem od ich wykonawcy w sumie niedługo po przedstawieniu projektu przez autora.

 

moje pytania:

- czy warto wymieniać kondensatory w zwrotnicy z obecnych SCR MKP PA na Audyn lub Mundorf 400V ?

- otwór BR jest z tyłu ale niestety nie mam możliwości odstawienia ich wystarczająco od ściany do przodu

więc noszę się z przełożeniem BR na przód... Czy mogę zrobić tego typu operację i w której sekcji powinieniem

ewentualnie umieścić otwór BR ? czy tuba będzie takich samych rozmiarów / parametrów jak ta umieszczona z tyłu ?

kolumny są wykonane wg zaleceń autora projektu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę się do tematu z moimi pytaniami odnośnie tych kolumn.

 

Kolumny kupiłem od ich wykonawcy w sumie niedługo po przedstawieniu projektu przez autora.

 

moje pytania:

- czy warto wymieniać kondensatory w zwrotnicy z obecnych SCR MKP PA na Audyn lub Mundorf 400V ?

- otwór BR jest z tyłu ale niestety nie mam możliwości odstawienia ich wystarczająco od ściany do przodu

więc noszę się z przełożeniem BR na przód... Czy mogę zrobić tego typu operację i w której sekcji powinieniem

ewentualnie umieścić otwór BR ? czy tuba będzie takich samych rozmiarów / parametrów jak ta umieszczona z tyłu ?

kolumny są wykonane wg zaleceń autora projektu

 

Krs47 opisał również tą kwestię w wątku :

 

" W przypadku umiejscowienia na dolnej ściance można zwiększyć średnicę portu i tym samym odpowiednio jego dlugość, żeby uniknąć wydostawania się fal stojących, ktore najmocniej "hulają" na skrajach obudowy.

Podobnie z przednim i tylnim umiejscowieniem portu, oba są poprawne tylko nie zaraz przy spodzie/ górze obudowy. "

 

Ja mam z przodu BR i użyłem tej samej rury, którą rekomendował Krzysztof w opisie projektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- czy warto wymieniać kondensatory w zwrotnicy z obecnych SCR MKP PA na Audyn lub Mundorf 400V ?

To są zwykłe polipropyleny .

Warto ale nie jak będziesz oszczędzać .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.