Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  90 członków

Telefunken Klub
IGNORED

Klub miłośników starych gratów firmy Telefunken.


mzawek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj wieczorkiem robiłem porównania bo mam coś tam zaproponować znajomemu i z ciekawości zrobiłem porównanie Opus 301 z Grundigiem R20. Kolumny użyte to Grundig Professional Box 450 i Heco PSM 600, no i jeszcze duże Sony SS-3200 z 1972 ale one odpadły z miejsca. Dominowały jedynie basem ale nic poza tym.

 

Opus zdecydowanie lepiej zgrywał się z oboma zestawami i za każdym razem oferował więcej niż R20. Więcej było wszystkiego, przestrzeni, basu, smaczków typu przypadkowe szarpnięcia struną, oklaski to były wyraźne oklaski a nie szum, no i wokal. Wokal to jest kategoria w której jeszcze żaden wzmacniacz (amplituner) a mam ich sporo nie pobił Opusa. Oczywiście też nie na każdych kolumnach ale mam kilka zestawów które dogadują się z nim idealnie. Jak puszczam A.M. Jopek to ciarki przechodzą, słyszy się każdy oddech czy talerz, Mark Knopfler ma "mięsisty" głos a nie taki płaski i czuje się go przed sobą. Jedynie Grundig V35 mógł stanąć do walki z nim jak równy z równym bo V7000 nie dał rady.

 

R20 ma wejścia na dwa komplety kolumn to porównywałem też oba komplety i co ciekawe gorzej wypadły Box450. Basu i średnicy było zdecydowanie za mało. I przez to w porównaniu Opus301+heco PSM600 vs R20+Box450, Opus zgniótł Grundiga.

 

Natomiast jeśli chodzi o samego Opusa to ogólnie chyba lepiej zagrał z Box450 ale w górnych rejestrach lepiej wypadły Heco. Przestrzeń, bas, średnie podobnie.

Sony tak jak pisałem odpadło w przedbiegach a nie chciało mi się wyciągać jakiś innych zestawów choć mam jeszcze takie cudo Pioneera z 1968-69 wszystkie 4 głośniki ALNICO które też z Opusem 301 wypadają przepięknie a niekoniecznie z innymi wzmacniaczami.

Dzisiaj zrobię to samo zestawienie zamieniając R20 na Saba 8100 i dołożę kolumny Canton LE400 bo LE900 mam zastawione i zresztą są za duże do tego towarzystwa :)

Edytowane przez Acusta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kupowałem kolumny u pewnego człowieka a sprzętami miał zastawiony cały pokój i zapytałem go czym na co dzień słucha? Odpowiedział że tym radiem i wskazał na 301 :) Traf chciał że tydzień później upolowałem swojego Opusa na giełdzie staroci za 20 zł :) To było kilka lat temu, od tamtej pory co jakiś czas nabędę coś nowego ale 301 nie daje się zdetronizować. Zobaczymy jak Saba wypadnie ale póki co dałem jeszcze szansę rehabilitacji Grundigowi R20 i podpiąłem mu Heco PSM600 i Canton LE400. Porównywałem tym razem na płycie Coldplay. Celowo nie włączałem wcześniej TFK aby nie sugerować się muszę przyznać że razem z Heco zagrał bardzo dobrze. Przełączenie hebelków na Cantony i... porażka. Przestrzeń zmniejszyła się o co najmniej 30 stopni z każdej strony a dźwięk stał się taki nijaki, Nawet nie wiem jak to określić, już dawno czegoś takiego nie słyszałem. Szybko przepinam Cantony do Opusa i... przestrzeń wraca, jest ta pełnia dźwięku charakterystyczna dla 301, przepiękny środek a basu jest aż nadto. Porównuję więc do R20 + Heco i kolejny raz wygrywa 301 :) To co przed chwilą pisałem że R20 zagrał bardzo dobrze to prawda która staje nieprawdziwa przy przełączeniu na 301. Dobra teraz przepinam wszystko na Sabę 8100.

post-60151-0-77235900-1481576807_thumb.jpg

post-60151-0-64646400-1481576809_thumb.jpg

post-60151-0-62862000-1481576811_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo dzisiaj nie potestowałem bo mnie żona pogoniła z tym graniem ale pierwsze spostrzeżenia są takie że te Cantony LE400 są jednak delikatnie mówiąc słabe. Po tym jak beznadziejnie zagrały z Grundigiem R20, wydawało mi się że z Opusem jest ładnie. Nie można im zarzucić braku basu bo jest go nawet za dużo ale chodziło głównie o przestrzeń - czyli brak sceny i środka pasma. Grają głównie dołem i górą jak moje Mildtony z dawnych lat. W porównaniu z Sabą 8100 + Heco słabo wypadły i nie pomógł Opus.

Saba w zestawieniu z Heco zaprezentowała się wyśmienicie, aż teraz nie mogę się doczekać co będzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że tak się rozpisałem ale muszę na dniach zdecydować co mogę odstąpić znajomemu a czego się absolutnie nie pozbywać i opisuję na gorąco porównania, może się komuś przyda w przyszłości.

Tak więc Cantony LE400 nie zagrały choćby poprawnie z żadnym z amplitunerem: R20, Opus 301, Saba 8100 dalej ich nie próbuję choć znając życie gdzieś tam dla nich jest jakiś wzmacniacz stworzony i czeka.

 

Zestawienie Opus 301+Box450 vs 8100+PSM600 bardzo równo i dobrze pod każdym względem z tym że wokal bardziej podoba mi się z 301 ale gdybym nie widział czego słucham to nie rozróżniłbym. Saba ma dodatkowo suwak Prasenz ale ustawiony na 0 ale można trochę podciągnąć, zresztą wszystkie potencjometry barwy ustawione na 0. Podsumowując oba zestawienia świetne.

 

Zestawienie Opus 301+PSM600 vs Saba 8100+Box 450. Tu nie ma wahania, zdecydowanie więcej powietrza daje Opus+Heco. Scena jest poukładana i nic się nie gubi na rockowej muzie też. Te kolumny są naprawdę fajne a stały u mnie już ze 3 lata i nie słuchałem ich. Zostają :)

 

Saby też bym nie sprzedał, będzie towarzyszyć kilku innym: lampowej Stereo I i Freudenstadt Stereo, Studio II Stereo na germanach, 8120, 8060...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie osłuchuje się z kolumnami Telefunken TL750. Bardzo miłe zaskoczenie. Mam u siebie sporo Grundigów i Telefunken tl 800 , ale te kolumny są na prawdę świetne. Piękna barwa, scena. Kiedyś słuchałem u znajomego model telefunken tl 710 i kompletnie mnie nie urzekły mimo że wyglądają niemal identycznie, być może coś z nimi było nie tak. Fajnie że się troszkę rozbujało forum , bo marka wybitna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię je w kolumnach, zresztą wiele zacnych marek je doceniało. Sam mam ze 3 komplety z nimi, w tym jedne MFB. Mam też 2 kpl z ich następcami AD 0210 / 0211 SQ i też uważam je za bardzo dobre ale są podatne na uszkodzenia, trzeba je oszczędzać. Nie miałem okazji do tej pory nabyć czegoś ciekawego w dobrej cenie ze stajni Telefunkena a przy tej ilości gratów nie będę na siłę dawał zarobić naszym allegrowym handlarzom którzy osiągnęli już szczyty pułapów cenowych ale jak się trafi coś okazyjnie to obowiązkowo nabędę. Chciałbym te co masz w avatarze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan wizualny perfekcyjny i ori podstawki więc się biją. Ciekawe za ile pójdą?

A mi się dzisiaj poszczęściło i nabyłem drogą kupna w sklepie ze szrotami z niemcowni ładny zestawik Grundig V7000 + T7000 za całe 34 Euro :) Pobieżnie sprawdziłem w sklepie wzmacniacz i chodzi, nie wiem jak tuner bo gość nie miał kabla DIN. Zabieram się za podłączanie.

Edytowane przez Acusta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i te TL800 poszły za 481 EUR, ale ilu licytujących - 63, nieźle.

A mój nowy nabytek całkowicie sprawny, tuner też. Cieszę się jak dziecko bo gra pięknie i muszę przeprosić Cantony LE400 które ostatnio zjechałem. Na szczęście dopisałem że pewnie jest gdzieś dla nich odpowiedni wzmacniacz i jest - V7000 super im podpasował, lepiej niż Grundigom Box450. Dobrze że nie wyniosłem ich z pokoju bo pewnie poszłyby na sprzedaż a tak dostaną szansę zagoszczenia na dłużej.

Jestem po pobieżnym przesłuchaniu kilku płyt i rozkłada się różnie:

 

Opus 301+Heco PSM600 lepiej zagrało na:

 

U2 - Wide awake in america

Mark Knopfler - Privateering

Peter Gabriel - Us

Coldplay - Parachutes

 

Grundig V7000+Canton LE400 lepiej zagrało na:

 

Dire Straits - Brothers in arms

Muse - Live at Rome

Anathema - Universal

I co ciekawe A.M. Jopek - Niebo

Pierwszy raz Jopek wypadła gorzej na Opusie, może przez te Heco. Dlatego muszę jeszcze do niego podpiąć te Pioneery na których zawsze wygrywał bo nie da mi to spokoju. Pamiętam że ten V7000 którego już mam od dawniej nie podołał Opusowi ale może coś z nim było nie tak bo V35 też lepiej od niego wypadał a według internetu powinno być odwrotnie. Teraz porównam je na jednakowych zestawach kolumnowych i będzie jasność. Tylko muszę poczekać do świąt, będzie więcej czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zjechałem do polski i trafiły się istne perły TLX 33 PROFESSIONAL, niezwłocznie skontaktowałem się ze sprzedawcą i zostały wysłane. Po zapłaceniu kurierowi i rozpakowaniu ujrzałem owe smoki :) jedynym mankamentem były powciskane siatki od średniotonowych przez warunki pracy kurierskiej ale to nic, Kolumny w pełni sprawne. Dźwięk kolumn jest na bardzo wysokim poziomie, najbardziej urzekły mnie średnie tony ale na wysokie i niskie nie mogę powiedzieć nic złego, w zasadzie są to najlepiej brzmiące kolumny jakie miałem okazję posłuchać czy posiadać. Owy sprzęt ma prawie 40 lat więc po wymianie kondensatorów bipolarnych może być tylko lepiej. Mam również HECO Professional 650 i o nich również nie mogę powiedzieć złego słowa, wykonanie i brzmienie na podobnym poziomie lecz tony średnie absolutnie na korzyść TFK 33 być może to dzięki jedwabnej kopułce. Szukam i szukam w internecie dokumentacji od tych kolumn i jedyne co znalazłem do ulotki z podstawowymi podstawowymi parametrami, posiada ktoś ową dokumentację i schematy? Mógłby ktoś opowiedzieć o nich więcej o ich konstrukcji i przetwornikach?

Edytowane przez Arnold Woźniak Arni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Miałem dwie pary TLX 33 ale niestety to nie było to - jak dla mnie bardzo, bardzo ciemne brzmienie. Ominąłem regulatory, ale to nic nie dało. Jedynie bas dawał radę, ale średnie schowane, wysokie też. W sumie to przy porównaniu do np. Grundig Box 1500 Professional to były dwa inne światy. Możliwe, że elementy zwrotnicy było do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam.

Pojęcie "jasnego" grania to bardzo szerokie określenie. Najwięcej zależy od adaptacji (lub nie) pokoju odsłuchowego. Kiedyś miałem więcej czasu i targałem skrzynie z jednego pokoju do drugiego, z drugiego do trzeciego, do innego mieszkania itd. Bardzo rzadko chciało to grać podobnie, zazwyczaj wspólnym mianownikiem prób było odczuwalne natężenie dźwięku jakie dane zespoły głośnikowe mogły wytworzyć. Pomijam oczywisty fakt dużo łatwiejszego ustawienia kolumn w obudowie zamkniętej (tylko takie preferuję). Pomimo tego, w jednym pokoju 1500 Box z dedykowanym zestawem (patrz klub Grundiga) grały marnie, a w innym pomieszczeniu podobnej kubatury zatłukły mnie basem na amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Mam pytanie.

Jakiś czas temu kupiłem zestaw Telefunken 6001 (w jednej obudowie gramofon s500 i opus 6060). Wszystko działa pięknie, poza jedną rzeczą.

Skala radia jest przesunięta. To co powinno być na częstotliwości 92mhz jest na około 100mhz. Dwójka nadaje u mnie na 105,8 i już nie mogę jej złapać, bo kończy się skala.

Możecie polecić kogoś kto by to ogarnął?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj sam - rozkręć i dobierz się do skali, ta przesuwa się na sznurku lub żyłce. Mozliwe że sama pionowa wskazówka jest na za zatrzaskach i sie przesunęła. Dostrój radio na żądaną stacje ze znaną częstotliwością, przytrzymaj żyłkę i przesuń skalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.