Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  90 członków

Telefunken Klub
IGNORED

Klub miłośników starych gratów firmy Telefunken.


mzawek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem Telefunkena Opus 2430 i mam kilka pytań. Oryginalnie w sprzęcie powinny być lampy Telefunkena, ale lampy 4XEL95 są firmy Valvae, tej firmy jest także lampa lampa ECF80. Czy te lampy mają jakiś wpływ na dźwięk, zastanawiam się czy jest sens je wymieniać. Które lampy mają największy wpływ na dźwięk, bo nie ukrywam, że spodziewałem się trochę lepszego dźwięku. Mam jeszcze problem w potencjometrem basu, stoi i ani drgnie, czy ktoś miał do czynienia z tym sprzętem, bo nie za bardzo wiem jak go rozkręcić, żeby dobrać się do tego pokrętła.

pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Jakie głośniki podpinasz pod ten amplituner ? producent i zużycie lamp mają oczywiście duży wpływ na dźwięk ale chyba nie tu problem. Preampy w tych opusach mają rózne dziwne podbicia i podkolorowanie. Spróbuj wpiąć sie w końcówke mocy . To banalnie proste.Co do unieruchomionych potencjometrów basu i wysokich to w tych starych telefunkenach chyba norma. Trzeba zdjąć drewnianą obudowę i wtedy jest dojscie.

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję mzawek za odzew i pomoc.

Mam Saby hifi box IV a, czytałem dużo pochlebnych opinii na ich temat, ale po podpięciu do moich sprzętów brakowało basów, wysokie i średnica super, bas jako tako. Po wertowaniu internetu znalazłem informacje że super zgrywają się z Telefunkenami Opus, szczególnie 2550/2430. Może spodziewałem się czegoś więcej, ale dźwięk nie powala. Dlatego zastanawiam się czy to nie wina lamp. Co do podpięcia do końcówki mocy, czytałem że to radio bardzo łatwo przerobić wypinając sekcje tunera, ale nigdzie nie było jak to zrobić, a że nie jestem elektronikiem i nie za bardzo znam się na tych sprawach wdzięczny bym był za jakąś podpowiedź. I z tą obudową też nie jest łatwa sprawa, bo śrubki są tylko od spodu. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Zerknij tutaj -

http://www.tube-classics.de/TC/GermanTubeHifi/Poweramps/Telefunken%202430/2430.htm

 

wiem, że mało napisane, ale z tego "radia" można coś wycisnąć. Na forum jest kolega mr.glo, który ma kilka Telefunkenów w kolekcji, ale rzadko ostatnio zagląda - chyba przerabiał te radyjka.

 

Kolega z forum ma SABA IVA u niego grają z Telewatt VS 70 - podobno jedno z najlepszych połączeń. Gdzieś mi przemknęło info, że te Saby były dedykowane do tego wzmacniacza: http://www.ebay.pl/itm/221644485386?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

 

Pozdr

Edytowane przez raptusx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe gdzie leży problem.Lampy ? Kolumny ? Kable ?Te lampowe opusy są bardzo lubiane własnie za dobre brzmienie. Z działających telefunkenów mam obecnie tylko tranzystorowe opus 201 i 2560. A posiadałem także 2550.Krótko niestety bo się popsuł na poważnie.Głosników saba IV nie słyszałem i na oczy nie widziałem.Często w tych starych kolumnach jest problem z jakby to nazwać odnalezieniem niskich częstotliwości. Stoją na standach tzw audiofilskich czy na meblach te kolumny ? Spróbuj je postawic na podłodze lub nisko nad ziemią .Mozna popróbowac odchylenia do tyłu.Nigdy nie wiadomo.

Z lampiaków niemieckich najlepsze są K+H ( Saba Telewatt).Oczywiście nie słyszałem ich wszystkich ale takie opinie krążą.

Może nie pasuje ci po prostu takie granie.

Edytowane przez mzawek

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zundii ja tez mam Saby IVa, to zajebiste kolumny tyle ze potrzeba do nich wiecej mocy niz 8 watow jakie ma twoj Telefunken. Saby to 4 drozne konstrukcje z 30cm basem, nie wiem czy je rozkrecales ale bas ma dosyc ciezka membrane ktora 9 watow pewnie nie jest w stanie ruszyc. Ja napedzam te kolumny 30 watowym wzmacniaczem Klein Hummel Telewatt VS70 i dopiero z taka moca pokaza swoje mozliwosci. Niestety kolumny te maja jedna powazna wade jaka jest zbyt mala obudowa o objetosci 50 litrow. Ja wymontowalem fronty wraz z glosnikami i ze zwrotnicami i wbudowalem je w 200 litrowe obudowy zamkniete ktore maksymalnie wytlumilem. To jedyna zmiana ktora zrobilem poza wymiana kondensatorow 2.2uf dla glosnikow wysokotonowch. Wymiara kondow zreszta jakby nie do konca udana, wydaje mi sie ze oryginalne graly ciekawiej, na dnaich wlutuje je z powrotem na ich miejsce.

Do Opusa 2430 musisz szukac czegos glosniejszego, optymalnie 2 drozne monitorki z wieksza efektywnoscia od Saby IVa.

 

Byc moze ze lampy w twoim Telefunkenie sa do wymiany, generalnie el95 nie sa drogie ale slyna z tego ze dosyc szybko sie koncza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Kolumny stoją wysoko, na półce, jakieś 1,2m nad ziemią. Postawię jedną na ziemi i zobaczę czy będzie różnica. Spróbuje tez wymienić kable. Mam amp. Pioneer sx1010 i na nim grają dużo lepiej, ale on ma chyba już za dużą moc. Kolumny mają świetny dźwięk tylko trochę mało basu, kupiłem je trochę przypadkowo, na szczęście wiedza handlarza na temat sprzętu audio ograniczała się tylko do Sony i Technicsa i nie wiedział co sprzedaje. Kiedyś jedną rozkręciłem, w środku była jakaś biała wełna i widać, że nikt tam jeszcze nie zaglądał. Do Telefunkena podłączę inne kolumny, mam w pracy w biurze DALI III, efektywność 91dB, tylko są 8ohm, nie będzie to problem z telefunkenem? Jeszcze pytanie do nookie736, jakbym chciał wymienić lampy, to które, EL95, czy ECC83.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem Telefunkena Opus 2430 i mam kilka pytań. Oryginalnie w sprzęcie powinny być lampy Telefunkena, ale lampy 4XEL95 są firmy Valvae, tej firmy jest także lampa lampa ECF80. Czy te lampy mają jakiś wpływ na dźwięk, zastanawiam się czy jest sens je wymieniać. Które lampy mają największy wpływ na dźwięk, bo nie ukrywam, że spodziewałem się trochę lepszego dźwięku. Mam jeszcze problem w potencjometrem basu, stoi i ani drgnie, czy ktoś miał do czynienia z tym sprzętem, bo nie za bardzo wiem jak go rozkręcić, żeby dobrać się do tego pokrętła.

pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 

Miałem ten amplituner. Były w nim oryginalne EL95 Telefunkena, ale miałem też zapasowy komplet Siemensa i prawdę mówiąc różnicy nie słyszałem.

Żeby się dostać do potencjometrów musisz odkręcić śruby od dołu, odpiąć wtyczkę łączącą preamp z końcówką mocy i wysunąć całą końcówkę.

Moim zdaniem 2430 gra rewelacyjnie, a już na pewno nie brakowało w nim basu. Być może potencjometr, który jak mówisz jest zablokowany, zablokował się na minimum.

Edytowane przez seniortelefono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zundii, szukaj lamp na ebay.de Telefunken lub Siemens. Nie wiem w jakim stnaie sa twoje lampy, moze daj je pomierzyc to bedziesz wiedzial czy wogole trzeba wymieniac, jezeli zajdzie taka potrzeba to wowczas szukaj zamiennikow.

ecc83 to temat rzeka, generalnie jak nie chcesz przeplacac to polecam valvo, to uczciwe granie za nie duze pieniadze, jak chcesz zaszalec to raytheony albo marconi.

 

http://www.ebay.de/itm/4-X-EL95-EUROPA-NOS-NIB-TUBES-/351289052032?pt=R%C3%B6hren&hash=item51ca758b80

http://www.ebay.de/itm/10X-TELEFUNKEN-EL95-6DL5-PERFECT-MATCHED-GEPRUFT-AUF-FUNKE-W-19-/231456869976?pt=R%C3%B6hren&hash=item35e3e78e58

http://www.ebay.de/itm/10X-SIEMENS-KLANGFILM-EL95-6DL5-PERFECT-MATCHED-GEPRUFT-AUF-FUNKE-W-19-/231456868926?pt=R%C3%B6hren&hash=item35e3e78a3e

 

Jeszcze odnosnie basu z Sab IVa. Glosnik basowy (30cm) ma z tylu naklejke z napisem informujacym o tym ze glosnik posiada rezonans o czestotliwosci 20Hz. Niestety nie w takiej obudowie, w realu zeby to uslyszec trzeba 4 razy wiecej. W takich malych pudelkach ten glosnik sie dusi i gra na pol gwizdka. Moje Saby maja w tej chwili obudowy o wymiarach 54cm szerokie, 83cm wysokie i 64cm glebokie, ot takie sredniej klasy lodowki :) plus standy..... akurat takie skrzynie mialem wiec na probe zaaplikowalem w nie Saby i co ciekawe brzmi to na moje ucho lepiej. Niestety wielkie to jak cholera. Jak masz miejsce i chce Ci sie dlubac to polecam takie wielgachne pudla bo saby brzmia w nich wiele lepiej, szczegolnie jezeli chodzi o bas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc, może jakoś uda mi się rozebrać mojego Opusa, a jak będę miał problem poszukam elektronika.

Co do lamp poszukam jakiś Ecc83, u mnie w mieście często można kupić na targu jakieś stare lampowce, może któryś będzie miał właśnie te lampy i nie będzie ceny zaporowej. Bo czasami mają ceny większe niż na allegro.

Co do Sab, w moich obudowy są w średnim stanie, może niezłym wyjściem by była zmiana ich na większe w lepszym stanie. na razie muszę podpiąć do radia inne kolumny i zobaczyć różnicę, bo jak dzisiaj postawiłem kolumny na podłodze grały jeszcze gorzej.

pozdrawiam i dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie tygodnie robię małe porównania w niezestrojonym i nieustawionym do końca systemie.

Wzmacniacze- SE na EL84. TA2024, TK2050, źródła różne.

 

TL700 są tylko trochę gorsze w oddaniu szczegółów, smaczków gitar, tembru głosu (ale nie barwy) od AluSeasów.

Pod względem masy dzwięku, ilości basu wyraźnie odstają od pozostałych.

Przestrzeni w tych kolumnach nie ma- całe granie słychać we wnętrzu kolumn.

post-767-0-62946000-1422524120_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam, nazywam sie Mirek.

Dołączam do klubu ze swoimi TL80, wprawdzie jeden z głośników troche popierduje ale i tak sie liczy :) Do tego równie wiekowy Harman Kardon 330B.

Ogólnie jestem zadowolony, może poza brzmieniem takich instrumentów jak trąbka i saksofon, wydają sie być zbyt krzykliwe, twarde, może to przez ten głosnik i jego niedomaganie?

Z tego co pamietam to chyba średniotonowy, ktoś wie jaki to model i czy trudno dostępny?

Jak przyjdę do domu to go rozkręcę i spróbuję zanalizować problem swoich niefachowym okiem.

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Czołem koledzy :-)

 

W sumie do klubu mogę się zapisać bo mam 2 kaseciaki TC 450.

Kupiłem jednego za 15 zl chyba i tak mi się spodobał i dźwięk i wygląd że jak trafił się drugi to nie mogłem się powstrzymać i też kupiłem :-)

 

Ale piszę w trochę innej sprawie.

Chciałbym, jakiś wzmacniacz lub amplituner telefunkena sobie odsluchać.

Jako, że lampa odpada (ze względu na koszty) zacząłem przeglądać to co jest na allegro i w innych miejscach a jest jakoś niedużo.

Moje pytanie czego się wystrzegać - jakich modeli, jakich lat produckji.

Czy słuchał ktoś : HA-870,HR-660, HR-800?

Czy to już era plastik fantastik i wogole nie ta droga?

Może concertino: 404 lub 3520?

 

Ogólnie moja aktywność dotycząca niemieckich sprzętów wzrosła jak przypomniałem sobie o moim simensie RS-444 podłączyłem - dźwięk tak mi się spodobał że już nie odłączam go :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki seniortelefono!

 

Siemens zrobił miazgę :-)

Nie ma fajnego ciepełka ani powalającego basu...

Nie potrafię opisywać audioflskim slangiem wrażeń odsłuchowych ale to stereo i scena aż się twarz śmieje :-)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ps concertino 301 też jest ok?

Edytowane przez profaner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam concertino 301. Przez długi czas był to mój ulubiony wzmacniacz. Kupiony praktycznie za darmo, zdeklasował jakieś podejrzane harmany, denony i cambridge. Dość mocno szumi, ale ma super barwę i fantastyczny bas. No i ta porażająca moc - 15 watów na kanał. Zdecydowanie polecam. Moim zdaniem wszystkie telefunkeny z tamtych lat grają podobnie, im wyższy model tym troszkę bardziej selektywnie i z lepszą sceną. Dla mnie podstawową wadą concertino 301 jest skala fm kończąca się na 104. Troszkę nowsze modele mają już do 108 i to jest znacznie sensowniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam TELEFUNKEN TL 710 bardzo fajne kolumienki. Bardzo przyjemna barwa, dobrze wypadają wokale i instrumenty. Jedynie basu trochę mało. W jazzie super.

Z tego co widzę to inne jest mocowanie głośników(od przodu) i zdejmowana maskownica w TELEFUNKEN TL 710/1.

Głosniki wyglądają na te same jak w moich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.