Skocz do zawartości
IGNORED

MUZYKA POWAZNA - NAJLEPSZE POLSKIE PLYTY


profundo

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam do tworzenia tej listy. Sam jestem ciekaw, co z niej wyniknie i czy w ogole. Proponuje, by poslugiwac sie dwoma prostymi kryteriami: uwzgledniamy tylko plyty z wykonawcami/solistami polskimi (oczywiscie z logicznymi wyjatkami, typu partia barytonu objeta przez Bulgara) i preferujemy polskie realizacje. Nie ma znaczenia, jaka wytwornia opublikowala plyte.

Niniejszym zglaszam trzy pozycje: Andrzej Bauer/Suity wiolonczelowe JSB/ CD Accord

Moniuszko/Straszny dwor/EMI/Kaspszyk

Piotr Anderszewski/Bach, Webern, Beethoven/CD Accord/Virgin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję serię Panorama Nowej Muzyki Polskiej wydaną przez Acte Prelable.

Byłem mile zdziwiony jakością nagrań a co lepsze te płyty mimo że są niedrogie zostały wydane na złotym nośniku. Możliwe ze jakość masteringu jest efektem udziału samych twórców i wykonawców którzy chcieli jak najlepiej przekazać specyfikę danej muzyki. Te płyty nie tylko pokazują muzykę współczesną ale także są dobrze nagrane - poligrafia stoi niestety na dość niskim poziomie ale cieszmy się że wogóle to wydano. Jeżeli ktoś nie lubi "powagi" to proponuję na początek posłuchać albumu piątego z muzyką elektroakustyczną. Czasami to wpada w jazz, czasami mamy rzecz związaną z aleatoryzmem itd. Niezłe do testowania sprzętu.

 

Słucham Szymańskiego jeżeli coś się trafi - jego nagrania z CD Accord są niezłe a muzyka świetna i to ona powinna być teraz na świeczniku a nie Kilar czy Penderecki z ostatnich kilkunastu lat. Może Szymański nie jest dla całkowitych nowicjuszy ale i tak ma dość wysoki współczynnik "strawności". Polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Miserere" - Camerata Silesia, wydana przez CD Accord. Płyta zawiera muzykę do psalmu 51-tego skomponowaną min. przez Allegriego, Josqina, Szalonka, Krupowicza. Wykonanie i realizacja - poziom referencyjny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszosc produkcji muzycznych wydanych badz stworzonych przez CD Accord prezentuje znakomity poziom muzyczny-wykonawczy, fonograficzny oraz ogolnie edytorski. Wiec jak slucham tego nowego kosmicznego-super-hiper-brzmieniowego-gniota, "fortepian" czy jak tam, to...zaluje ze tak potraktowano ciekawa muzyke

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profundo, jestem tego samego zdania co do płyt, które wymieniłeś. Natychmiast pisze zamówienie na Anderszewskiego. Luc i Piotr: Ciesze się, że chociażem nowicjusz niepewny swych sądów to mam takie same spostrzeżenia co do CDAccord i Szymańskiego. Mam ten komfort, że Pendereckiego nie lubie i nie słucham więc nie muszę widzieć Szymańskiego w "opozycji" do niego. Gutten, w skromnym katalożku CDAccord załączonym do Magazynu HiFi nr 1/04 zauważyłem to Miserere, ale zamawiam dopiero teraz pod twoim wpływem. A w ogóle to i ceny maja rozsądne w tym Accordzie. Poprzednim zamówieniem kupiłem juz kilka ich płyt i pewnie jeszcze kupię. Martwię się na wyrost, że katalog taki mały. A co do staranności realizacyjnej nagrań to mówią mi, że duża w tym zasługa pani Emanuiłow, która mabyć dobra w te klocki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako stary słuchacz mam kilka typów co do najlepszych polskich płyt. Postaram sie posortowac to i ulozyc w liste.

1. Jeden Osiem L - Mozna usłyszec piekne melodnie a poza tym najlepsza nuta do rodzinnych biesiad przy golonku i szklance herbaty parzonej paracelsus

 

2. Andrzej Rosiewicz - za muszke i daszek w kropki w wystepie do piosenki " najwiecej witaminy majom polskie dziekwczyny"

 

3. Virgin z wokalistką Dodą - Bo to jest prawie Aniele i Bo chcę !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profee

O nowej plycie L_____M_______ pt "P____" Ale chyba nie ma sensu więcej na ten temat mówić

Szymański to ogólnie temat bardzo ciekawy. Rzeczy jakie dzieją się w utworach na wspomnianej płycie , szczegolnie orkiestrowych Partitach i Dwoch Etiudach sa wprost niewiarygodne. Pomijajac kompozytora mysle, ze spora w tym zasluga NOSPRu ale chyba równie wazne były w tym wypadku decyzje podejmowane przez kierownika nagrania p Burzynska. Nie udało mi sie niestety dotrzec do partytur wspomnianch utworów, wiec trudno jednoznacznie powiedziec, co jest wynikiem konstrukcji przestrzennej nagrania, czy filtracji a co powstało "spontanicznie" w wyniku okreslonej instrumentacji np. w grupie detej w Particie 4. Gdyby ktoś dysponował takimi partyturami, to bardzo prosze o informacje. Nie słyszałem jeszcze nagran z pod reki p. Julity

Co wiesz na jej temat ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę dodać sobie jeszcze jedną płytkę, bo oprócz niewątpliwych walorów artystycznych warto też zwrócić uwagę na wytwórnię: "Purcell, Gorczycki, Bach" w wykonaniu Cameraty Silesii pod dyr. Anny Szostak. Mam nadzieję, że udział Emmy Kirkby w tym nagraniu nie dyskwalifikuje w/w pozycji :-))

Płyta została wydana przez wytwórnię Musicon, która została założona przez absolwentów Wydziału Reżyserii Dźwięku AM w Warszawie. Jeśli ktoś szuka realizacji "stricte audiofilskich" to właśnie pod tym adresem, a polecany przeze mnie tytuł jest tego przykładem. Mało jest bowiem zapisów z koncertów wydanych i zrealizowanych na tak wysokim poziomie. Złośliwi będą się czepiać wykonania 150-tej Kantaty - i słusznie, bo są lepsze (Harnoncourt, Gardiner, i przede wszystkim Suzuki). Natomiast kompozycje Purcella i Gorczyckiego polecam z czystym sumieniem jako wzorcowe - zarówno jeśli chodzi o wykonanie, jak i o realizację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy "Luc" zrobiłem sobie antyspam, czyli "ignoruj". Łatwiej będzie rozmawiać. Brawo dla admina, że jest taka opcja. Czy jest możliwość wyrzucenia z mojej dyskusji IP komputera? Niektórzy mają po kilka nicków...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby Perezie, amigo, dzieki za cenny wpis. Mam nadzieje, ze kolejne bede tym wartosciowsze, im wiecej bedziesz rozumial z tresci topiku. Ale jestem realista - wiem, ze to sie nie stanie od razu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luc

Zwróciłem na nią uwagę najpierw z powodu oryginalnego nazwiska. A teraz ją chwale ze względu na udany remastering koncertu Chopina z Rubinsztajnem 2 1960 r.(CDAccord 080-2). Rozmawiałem o niej z synem, który co prawda skończył Politechnikę, ale miał indywidualny tok studiów i przeszedł kilka przedmiotów na Reżyserii Dźwięku w AFC. Od niego wiem, że chyba ta pani specjalizuje sie w sztuczkach cyfrowych nad starym materiałem. Ale oczywiście to nie jest pewne. Zdaje mi sie, że ty wiesz o niej więcej niz ja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A które nagranie Poematów Symfonicznych Karłowicza polecacie? Słuchałem jakis czas temu skopiowanej płytki "odwiecznych pieśni" ale nie pamiętam już pod kim to było, natomiast nagranie było świetne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD Accord. Razem z b. dobrym koncertem skrzypcowym Karłowicza. Gra Kulka. Jednak można nagrać dobrą płytę w FN.

Poza tym Chandos. Kilka miesięcy temu płyta z poematami symfonicznymi była "płytą miesiąca" w Gramophone i miała ogólnie b. dobre recenzje na Wyspie. Teraz wyszedł też koncert skrzypcowy.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udało sie zmówić Anderszewskiego w CDAccordzie. Jest dostępny jako płyta Virgin Classics. Ciekawe czy ktos go importuje. MUsze zobaczyc w Trafficu. Ale , cholera czasu mało mam. Za to mam mieć Straszny Dwór/Kaspszyka na SACD !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykluczam, ze masz częściowo rację. Z oryginalnego materiału, który był zapewne w dostatecznie wyrafinowanym formacie można zrobić płyty w różnych formatach, np. CDDA albo i SACD. Czy istnieje SACD ze Strasznym/Kaspszykiem przekonam się w środę i dam znać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr, wszystko sie zgadza. kupilem plyte AP z polska muzyka elektroaukustyczna. faktycznie - zloty nosnik i bardzo porzadna jakosc nagrania. moze muzyka nie jest najwyzszych lotow, ale na pewno ciekawa i godna polecenia gwoli rozszerzania horyzontow. a propos CD Accord i braku anderszewskiego, ktory zostal sprzedany Virgin — w ich katalogu jest jeszcze jeden cymes, ktory pewnie zostanie uplynniony jakiejs renomowanej zachodniej wytworni — mysle o wspolnym projekcie anderszewskiego i jego siostry, bodaj Doroty, ktory zaowocowal sonatami skrzypcowymi Schuberta i Beethovena. Interesujaca rzecz i niedoceniona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze starszych płyt polecam bardzo nagranie Sonat Scarlattiego dokonane dla Tonpressu przez Marka Toporowskiego. Jakość dźwięku nie jest może najlepsza ale interpretacja wytrzymuje porównanie z Zachariasem czy Pletniewem - i to bez napinania się.

 

Płytę CD Accord z Szymańskim również należy zaliczyć do wydarzeń na naszym rynku.

Dobra dźwiękowo jest płyta z koncertem fortepianowym i Orawą Kilara wydana przez firmę Koch.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

bolą mnie nogi, izba pusta

w piecu Lewiatan tak się pluska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużym sentymentem darzę nagranie kantat na alt J.S.Bacha w wykonaniu Jadwigi Rappe z zespołem Concerto Avenna wydane przez dominującą w tym wątku wytwórnię Accord wspólnie z Polskim Radiem w r 1996r. Przemyślana i miejscami głęboko poruszająca interpretacja śpiewaczki jest dużym atutem tej płyty (w zupełnie innym stylu wykonuje te kantaty np. Scholl z Herreweghe).

Drugim polskim "przebojem" który często ląduje w moim odtwarzaczu są "Melodie na Psałterz Polski" Mikołaja Gomółki wydane przez DUX w 1996r., a wykonane połączonymi siłami zespołów Aes Nova i Il Canto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam Straszny Dwór/Kaspszyk/SACD. Jest to edycja Not for sale, będzie służyła celom promocyjnym. Na razie słucham jej na napędzie CDROM bo odtwarzacz CD (ale bez uzycia jakiejkolwiek karty dźwiękowej) właśnie wyzionął ducha ale juz w ten sposób mogę docenić staranność realizacyjną. Jest to , jak piszą na pudełku Hybrid Multichannel SACD Direct Stream Digital. Przyczyna tego, że nie przewidywano sprzedaży to koszt. Cena byłaby za wysoka, żeby to kupowano. Ja ją dostałem jako gratis, bo kupiłem w CDAccordzie sporo płyt w krótkim czasie. Fajnie się u nich kupuje. Pudełko zawiera 3 CDki + bardzo solidna 150 stronnicowa książka z librettem i słowami i td. Ale realizacja jest taka, że słowa są doskonale zrozumiałe jak nigdy w operze, mnóstwo przestrzeni. Minus to ani słowa o szczegółach techniczno - realizacyjnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszych zachwytach nad strona realizacyjno-techniczną pora chyba na strone artystyczna mojej kandydatki tj. Straszny Dwór/Kaspszyk. Otóż im więcej jej słucham tym bardziej nasuwa mi się określenie "solidna". Może to wskutek porównywania tego wykonania Strasznego Dworu z historycznym wykonaniem pod Rowickim, które mam na płytcie winylowej Polskich Nagrań SX 0253 (Hiolski, Słonicka, Szczepańska, Paprocki, Kossowski, Ładysz. Później była jej reedycja na CD). Ta starsza wydaje mi się bardziej spontaniczna, żartobliwa, "sarmacka". I na jej tle właśnie ostatnia realizacja (3 CDki, pełna opera chyba) wydaje sie bardziej staranna (w sensie artystycznym), mająca mniej żaru, ale bardzo kompetentna i pieczołowita. Pozwoliła mi dostrzec wiele "perełek"niezauważonych dotąd w inscenizacjach, które widziałem chyba wszystkie jakie były od mojego dzieciństwa. Co ty na to Profundo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gutten

Podpisuję sie pod twoim typem: Miserere/Camerata Silesia. Kupiłem to i jestem pod wrażeniem doskonałej jakości roboty Camerata Silesia. Bardzo mi też odpowiada brzmienie tego zespołu. Nie wiedziałem, ze mamy coś tak doskonałego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożę:

1. Jan Stanienda - Leopoldinum Wrocławska Orkiestra Kameralna "Antonio Vivaldi Le Quattro Stagioni" / CD Accord. Po dłuższym porównywaniu jednak wolę tą interpretację od Carmignoli (choć ta też jest piękna).

 

2. NIe wiem czy wg was to się kwalifikuje wg mine raczej tak po mimo że solistka nie jst polką:

Rachel POdger i Arte Dei Suonatori "La Stravaganza" Antonio Vivaldi / Channel Classics

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profee, cos do twojej skromnej kolekcji plyt z polska muzyka w wersji SACD. wlasnie znalazlem informacje o nowosci beartonu. zdaje sie, ze jest to pierwsze polskie oficjalne wydanie w gestym standardzie. chyba, ze cos mi umknelo

[obrazekLUKASZ-180050_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.