Skocz do zawartości
IGNORED

Non-Oversampling DAC


Peter Daniel

Rekomendowane odpowiedzi

Czy porównywał ktoś z Was CS8412 w wersji SMD i DIP? Chodzi mi oczywiście o wpływ na brzmienie. Mam obydwie wersje i zastanawiam się którą lepiej władowaś do DAC-a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto prosty sposob w jaki mozna dodac wejscie optyczne do DACa. TORX179 (dostepny z DigiKey, $5) jest zamontowany wraz z przelacznikiem. Napiecie zasilajace jest doprowadzone bezposrednio z nozek SN75179 (poprzez ferrite i dodatkowy bypas, 10uF, na samym gniezdzie). Wyjscie z gniazda poprowadzone poprzez toggle switch bezposrednio do BNC. Jesli wejscie optyczne jest nie uzywane, toggle switch takze odcina od niego napiecie zasilajace, aby zmniejszyc jakiekolwiek uboczne effekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3442-100006398 1170270077_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~magazynier

 

Pady G1 oraz G2 zostaly przewidziane do podlaczenia ekranow z folii miedzianej dla CS8412 oraz TDA1543 i maja potencjal masy. Jezeli takie nie beda uzyte - nalezy je pozostawic niepodlaczone. Pamietaj tylko o zworce J ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

pospawalem dac, grzeje się.

pierwsze wrazenia - tak jak pisaliście, klasa wyżej, co prawda spodziewalem się czegoś więcej ale chyba trzebaby powymieniac elementy na takie jak w wersji premium Petera.

zastosowalem kondensatory zasilające nichicon fineGold 3300uF/35V (3szt.) + panasonic fc 1000uF (na zasilaniu dac), drobnica to panasonic fc 10uF oraz za ad8008 rubycon 180uF. rezystory elpodowskie + dwie szt. 2.7k kiwme (czy jakoś ta:)).

zastanawia mnie wymiana czego moze przynieść slyszalną poprawę?

aha, moze kabel cyfrowy jakiś lepszy (obecnie antenowy lepsiejszy ponoć bnc-rca) wymienic zdałoby się

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>magazynier

A czego się można spodziewać po kablu antenowym , nie wspominając już o transporcie ?

Jak to się mówi : dzwięk jest taki jak najsłabszy element toru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda transport nie jest hajendowy ale zawsze cdm4/19 z delikatnymi poprawkami

właściwie co można poprawić w cd ktory ma robic jako transport ?

 

jaki kabelek polecasz więc ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIELKIE DZIĘKI VETERAN za akcje, cierpliwość i poświęcony czas :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>magazynier

>właściwie co można poprawić w cd ktory ma robic jako transport ?

 

Wylutować DAC i OPki z filtra , bufora oraz wzm. słuchawkowego.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawa zasilania i stabilizacja napięcia coś pomoże?

Wymieniłem stabilizator na 5V, ale się cholernik piekielnie grzeje, wydumałem, więc sobie podwójną stabilizację, pierwszy stopień obniży napięcie do ok. 6 V (LM317) a drugi już będzie pracował na 5V (LM1085) ale miejsca brak:), chyba wiertarka pójdzie w ruch

Może jeszcze dodatkowe trafo toroidalne na te 5V dam (teraz jest odczepów od pieruna na tym biednym, rozgrzanym do czerwoności transformatorze)

Co myślicie o tym?

 

Powywalam te scalaki jak tylko podstawki wlutuje pod nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagusz dobrze radzi ale można więcej :

usunąc filtr cyfrowy ,

czy o Kwaku ktoś wspominał ?

zegar podłączyć bezposrednio do dekodera ,

wyrzucic stabilizatory +15,-15 ,

przy każdej cyfrowej kosci zamiast Nichiconów w zasilaniu wstawić os-cony ,

zmienić trafo separacyjne i kondensatory w wyj. coax. ,

czy o Kwaku ktoś wspominał ? ,

wstawić BNC ,

zmienić opa wzmacniającego sygnał z soczewki na coś zacnego (tak dla lepszego samopoczucia)

dodac pod spód obudowy kawał mdf lub co kto ma pod ręką lub nogą.

itd , itd.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolilem sobie przytoczyc fragment maila odnosnie forumowego przetwornika. Zainteresowalo mnie ostatnie zdanie, jesli mozecie to prosze odniesc sie do tego stwierdzenia.

 

"Przetwornik pierwsza klasa ... Dzwięk jest o niebo lepszy od mojego tunningowanego pioneera.

Muszę Ci się jednak przyznać, że mam obawy słuchać głośno lub bardzo głośno(brak filtru antyaliasingowego w DAC'u."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CS 8412 mozna zastąpić układem CS 8414.

 

Odnosnie sluchania glosno i braku filtracji; moje pierwsze zetkniecie sie z konceptem NOS DAC bylo prawdopodobnie poprzez ta strone:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mozna tam przeczytac:

 

"Cons : Sakura Audio Systems mentions the following about their oversampling-free DAC : "Since it does not have any digital/analog filters, there is an energy concentration of about 1/3 of the operating musical power at around 22 kHz where the return noise situates. In case your speaker has exotic tweeters (ribbon, piezzo, etc.) which extend far beyond 20 kHz, check the tweeter's power handling capacity and the amplifier's power rating. If your amplifier's power rating exceeds far more than tweeter's power handling capacity, there is a possibility that the tweeters can be damaged at certain sound level. Please contact your dealer or Sakura Systems before you connect Progression into your system if you have any concerns on this matter."

 

W swoim systemie uzywam wsteg Raven 2 i czesto slucham glosno (choc juz nie tak jak 20 lat temu). Jak dotad, nie spotkalem sie z zadnymi problemami z powodu braku filtracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę odbiegnę od głównego obecnie toku dyskusji, ale chcialbym się podzielic swoimi spostrzeżeniami.

Zmieniłem wejściowe gniazdo BNC na RCA. Zrobiłem sobie kabelek (chciałem cyfrowy:)) na mikrofonowym Klotz, podłączyłem.......

Jednym słowem - porażka.

Mam IC Kumbera PBJ, pomyślalem sobie może by spróbować ?

Zamieiłem wyzej wymienioną cyfrówkę z jednym kimberem. Całkiem inny dzwięk. Lepiej zagral od tego antenowego BNC.

Napiszcie czego używacie (Stereovoxa na pewno posłucham ;))).

A moze ktoś ma jakąś ciekawą konstrukcję wykonaną przez siebie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!!!!!!!!!!

 

Czy naprawdę wymiana i połączenie dac-a z transportem cd poprzez BNC a nie RCA ma taki wielki wpływ na poprawę brzmienia . Mam cyfrówkę Fadela z pożądnymi wtykami RCA i boję się go rozpruwać aby zmienić na BNC . Sam Peter pisał w wątku że nie zmienił jeszcze gniazda RCA w transporcie ML na BNC i różnicy zauważalnej nie było .

Co o tym sądzicie ??? Czy ktoś robił jakieś porównania pomiędzy polączeniem RCA a BNC ??? - oczywiście pod względem brzmieniowym .

 

Pozdrawiam

 

Kajo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nowego w temacie połączenia cyfrowego na pewno nie wniosę .Po doświadczeniach z DACiem pawcia , potwierdzam że jakość połączenia cyfrowego jest istotna .Wydaje mi się ze są większe różnice niż w połączeniach analogowych Pawcio np. wykorzystuje Profigolda4000.Kable na pewno maja znaczenie ale czy gniazda ?Nie zdążyłem sprawdzić - wymieniłem na BNC i juz.

 

>Peter

Mam pytanie , jak myślisz , czy rezystory te z serii RC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (product->resistor->leaded resistors->RC1/4,1/2,1 mogłyby być alternatywą dla Rikenów ?Są często stosowane w telewizorach w układach z wysokimi napięciami (np we wzmacniaczach wizji).Optycznie różnią się od Rikenów tym, ze są brązowe a nie niebieskie , no i nie spotkałem dokładniejszych niż 5% :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewatpliwie warto sprobowac te rezystory KOA, a jak dobre sa to moze dopiero zadecydowac odsluch w danym ukladzie. Z moich testow wynika ze Rikeny sa lepsze od Caddockow MK132 i Vishayow w tej pozycji. Z BG N (na wyjsciu) preferowalem je takze do Caddockow TF020.

 

Ostatnio jednak sprobowalem innych kondensatorow sprzegajacych (teflonow V-Cap, w cenie $175 za 1uF) i wyglada na to ze dopiero teraz TF020 sie sprawdzaja i sa chyba lepsze w tej kombinacji (Cap/ resistor ) od Rikenow, chociaz to tez moze takze byc kwestia smaku. Rikeny daja bardzo romantyczny i przyjemny dzwiek, nie bedacy w zadnym stopniu razacy, w kompozycji z BG N to dziala. Gdy zastapilem BG N przez V-Cap, dzwiek sie stal bardziej rozmyty z brakiem fokusu i uzycie Caddockow pomoglo, jest jedynie sladowe uczucie metalicznosci, w zadnym jednak przypadku nie razace. Link do V-Cap:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Sa to rzeczywiscie najlepiej brzmiace kondensatory w couplingu, ich neutralnosc jest wrecz zdumiewajaca, chociaz BG N nie ustepija im zbytnio (w pewnym sensie ;-))

 

Odnosnie porownywania DACa, podczas tuningu uzywalem DAC na TDA1541 S2 w wersju rownoleglej (2 chipy). W koncowym efekcie preferowalem TDA1543, gdyz wykazywal lepsze poczucie rytmu i byl bardziej bezposredni z brakiem jakiegokolwiek przesloniecia, zachowujac jednoczesnie takie samo tonality. TDA1541 wykazywal troche wieksza plynnosc, ale to nie bylo moim priorytetem.

 

Porownywalem tez moj DAC do Levinsona ML35 z UltraAnalog custom DACs ( te same moduly co w topowym Sonic Froniers). Nie mialem watpliwosci ze TDA1543 DAC gral lepiej, levinson byl zbyt digitized.

 

Odbywaly sie tez porownania z modyfikowanym (przez Partsconnexion) Shanling T200 (balanced PCM1704). W zaleznosci od preferencji sluchajacego oba DACi byly dobre i trudno bylo wskazac przewage jednago: TDA1543 byl gladszy, bardziej muzykalny, Shanling brdziej analityczny lecz takzee bardziej meczacy.

 

Obserwujac wpisy Elso Kwack, przeszedl on tez przez TDA1541, AD1865 i zapewne pare innych chipow, i w koncu zdecydowal sie na TDA1543. Nie testowalem AD1865, ale byc moze kiedys sprobuje.

 

Obecnie przerabiam Levinsona ML36 z PCM1704 a wiec bede mial porownanie jak NOS TDA1543 porownuje sie do modern day technology. Swego czasu zbudowalem podobny DAC (Broadhurst DAC) na CS8420/PDF1704 i parallel PCM1704, ale nie bylo to zbyt dobre (podejrzewam ze implementacja byla nieodpoewiednia):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3442-100006197 1170270391_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle tez ze dobrym porownaniem moglo by byc uzycie Benchmark DAC-1 jako referencyjnego produktu z oversamplingiem. Jesli wierzyc recenzjom, nie ustepuje on zbytnio topowym modelom gdzie cena nie gra roli; ponoc J. Atkison poczatkowo nie zauwazal wiekszych roznic porownujac do swojego reference ML30.6.

 

Jak tylko jakis pojawi sie znowu na Audiogonie to postaram sie go kupic (zwykle sprzedaja sie w ciagu 2 dni za ok $800).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Odbywaly sie tez porownania z modyfikowanym (przez Partsconnexion) Shanling T200 (balanced PCM1704).

>W zaleznosci od preferencji sluchajacego oba DACi byly dobre i trudno bylo wskazac przewage jednago:

>TDA1543 byl gladszy, bardziej muzykalny, Shanling brdziej analityczny lecz takzee bardziej meczacy.

 

Mam oba Shanlingi na płyty .... i jednego do głośników ;-)

CD T100 jest to Red Book CD i jest rzeczywiście z uzyciem PCM1704 - 4 sztuki po 2 na kanał I/V na OPA2604.

 

SCD 200 jest SACD i - ale ten uzywa DACa PCM 1738 1 sztuki i/v na opa627.

 

Którego porównywałeś z TDA1543? Jeśli SCD200 to wersję złotą (drive sacd sony) czy srebrną (drive dvd)?

 

Z tych Shanlingów - umówmy się szczerze - PCX nie wyciska połowy jakości którą można wycisnąć a to z tego powodu że nie chcą "psuć" klientom features które mają - opcje i możliwości. Chris żyje z obrotu elementami. Lepiej wymienić wszystkie rezystory w torze lampowym niż pogodzić się że to i tak psują elektrolit i kiepski mkt szeregowo wraz z kilkoma rezystorami w torze audio!

W 200 nie pomijają PGA2311 ani nie wymieniają go na 2310 - a jest nawet gotowe złocze wystarczy tylko przepiąć kabelki - bo klienci mogą chcieć uzywać go bez preampa.

 

Stopień lampowy - na Audio Show pokazałem 2 lata temu schemat Kenowi Ishiwata - pogadaliśmy 5 minut pokazał co poprawić i w końcu stwierdził że nie ma sensu i żebym zrobił to na FETach ;-)

 

Moim zdaniem to co porównywałeś to po prostu porównanie aktywnego I/V (Shanling) i pasywnego na R (1543)!

 

I to jest chyba sukces i magia 1543! Ma tyle prądu że jest w stanie czymś wysterować.

 

Jak wywaliłem cały activ z shanlingów i dałem rezystor i transformator + bufor lampowy. Dzwięk był naprawdę o kilka klas lepszy (mimo że 4 razy cichszy). Zaprezentowałem to na ETF2003 (European Triode Festival) kilku kolegom zbierając sporo ciepłych słów... Pomysł jak zwykle nie mój - ciężko tu być oryginalnym...

 

>Porownywalem tez moj DAC do Levinsona ML35 z UltraAnalog custom DACs ( te same moduly co w topowym

>Sonic Froniers). Nie mialem watpliwosci ze TDA1543 DAC gral lepiej, levinson byl zbyt digitized.

 

Shanlingi - SCD 200 - też był lepszy od ultraanaloga i od MKIII (na 8x1704 i PMD200). A klon AN pobił to wszystko ... głosem kobiecym... mimo braku detali i czystości...

 

>Obecnie przerabiam Levinsona ML36 z PCM1704 a wiec bede mial porownanie jak NOS TDA1543 porownuje

>sie do modern day technology. Swego czasu zbudowalem podobny DAC (Broadhurst DAC) na CS8420/PDF1704

 

Ale ML36 chyba nie uzywa DF1704 ? - PMD 200 podobno jest lepszy nop i CS8420 jako upsampler też do bani?

 

Rane jak się rozpisałem - przepraszam za to.

Pozdrawiam szukających wciąż.

 

PS: Czy wie ktoś jak wyeliminować szum w układzie USB -> I2S -> TDA1543 - jak muza przestaje grać to słyszę niezły szumek cyfrowy (USB ->I2S zasilany z kompa niestety na razie, tda z sieci) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej trzeba zagłębić się w orginalny NOS Audio Note. Dostępnych jest trochę info o KIT dac 1.x AN. Cyfrówka jest taka sama wszędzie na AD1865. Inny jest tor lampowy i "jakość" lementów.

No i I/V na rezystorze i transformatorze wraz z filtrem jest opantentowany przez Petera Q ale wielu i tak to kopiuje i to oficjalnie. np TwinDac, a ostatnio KONDO San !

 

Ryszard

 

BTW - lepiej skup się na 1543 - dużo taniej i wcale nie gorzej (chyba?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie juz mam zespawanego NOSa. Bawie się kondensatorami.

Może ktoś porównywał już Nichicony FG 3300uF z Panasocicami FC 1000uF na zasilaniu ??

Wczoraj wydawało mi się, ze to za duża pojemność, zresztą nie tylko mnie, i przlutowałem na FC. Wydeje mi się, że ubyło troche masy ale poprawiła ogólna prezentacja, brzmienie stało się bardziej zwiewne.

Dziś wydaje mi się ze straciło na energii.

Mam już kompletny mentlik.

Pozradzcie.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.