Skocz do zawartości
IGNORED

CDP-X559ES ulepszenia


Krzysztof_M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stwierdzilem, ze temat moze byc nowy poniewaz nie znalazlem tematu, ktory by bezposrednio nawiazywal tylko do tego modelu. Nowa optyke mam juz 4 dni. To kawal czasu i chyba czas najwyzszy zajac sie troche przerabianiem tego odtwarzacza. JAk na poczatek moze nie zbyt ambitnie, dopiero sie rozkrecam. TRanzystory wyjsciowe dostaly po radiatorku z aluminium-to na zdjeciu pierwszym. Na drugim zdjeciu widac, ze wywalilem oryginalne gniazdko dla sygnalu wyjsciowego. W jego miejsce zamontowalem zlocony pin z taka sama złączką. Złączka podłączona jest do nietypowego przewodu jaki udało mi sie zakupić u pewnego rosjanina. Byl on maniakiem konstrukcji krotkofalowych. Stosowal ten przewod w konstrukcjach dla zakresu kilku GHz. Kabelek sklada sie ze sreborzonej miedzi (kilka drucikow) w teflonie. To jest obciagniete ekranem z siateczki ze srebrzonych drucikow miedzianych i calosc jeszcze raz z gory ma teflon. Czy to naparwde teflon tego nie jestem w stanie sprawdzic. Napewno nie chce sie palic, lutownica sie go nie ima (testowalem ustawiajac lutownice na 350 stopni). NIe pozostaje nawet najmniejszy slad po takiej tempretaturze. Co do srebrzenia to poszedlem z kabelkiem do jublera. Stwierdzil, ze to faktycznie srebro i to bardzo wysokiej czystosci. Takim drucikiem sygnal leci do plytki z gniazdami, gdzie jest podawany bezposrednio na gorace koncowki gniazd czyli z pominieciem opornika i cewki z tej plytki). Z plytki tej wymontowalem kondensatorki 10pF.

W miare rozwoju sytuacji bede dodawal kolejne ciekawostki. Jestem oczywiscie ciekaw co sadzicie o tych narazie niewielkich zmianach i moze jakies zaproponujecie, ktore sami sprawdziliscie?

[obrazekLUKASZ-186442_1.jpg] [obrazekLUKASZ-186442_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4256-100002734 1170259985_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/11866-cdp-x559es-ulepszenia/
Udostępnij na innych stronach

Zlituję sie i coś skrobnę :-))

Zmieniłeś WO ? - zacząłbym od tego. Potem oczywiście zmiana elementów w żyratorach, aby przesunąć częstotliwość odcięcia filtrów wyjsciowych na ok 70 -75 kHz - od razu uzyskasz poprawę w przestrzeni. To na wtęp.

Pozdr.

stożek: dzieki za podpowiedzi i za litosc, pogladam schemat i zobacze jakie to elementy trzeba zmienic by filtry zaczynaly obcinac przy 75kHz. A tymi opornikami tez poogladam. Pewnie dlugo bym szukal tych kruczkow :-)

>Kszysztof_M - aby prawidłowo zmienić parametry filtru opartego na żyratorze trzeba trochę policzyć - tu masz link do noty aplikacyjnej: "http://www-s.ti.com/sc/psheets/sbaa001/sbaa001.pdf ". Tam jest opisany sposób na projektowanie takiego filtru.

Pozdr.

Czy ktos ma schemat do tego X559ES w wersji elektronicznej? Bo ja mam marnej jakosci kserokopie, ktora zdybylem na gieldzie, niezbyt dobrze na niej widac drobniutkie literki.

stożek: w zyratorach skalowac lepiej pojemnosci czy rezystancje? Pewnie ktos juz wyprobowal obie mozliwosci i moze cos w tym temacie zdradzi? Ja bym sie sklanial ku pojemnosciom, ale licho wie jak uklad zareaguje na ta zmiane.

 

Operacyjne Ne5532 w zyratorach na jakie najlepiej wymienic? Pewnie nie wszystkie sie nadaja.

W/g mnie lepiej dopasowywać rezystancję - zawsze można zamówić rezystory o wartościach, które wyszły w obliczeniach, tego samego z kondensatorami nie zrobisz. A w filtrach najważniejsza jest DOKŁADNOŚĆ wartości !

Co do typów WO to jak zwykle zdania są podzielone :-). Ja w swoim 779 wymieniłem WSZSYTKIE na OPA2134 - te układy mają ekstermalen niskie zniekształcenia THD. Oczywiście można dać inne - ale nie tl072, oczywiście :-).

Pozdr.

stożek: w filtrach wobec tego postram sie powalczyc z rezystorami. A co do WO to wlanise przelozylem dwa OPA2134 z mojego starego juz NAD514. Kiedys go podrasowywalem przy ich pomocy i bylem zadowolony z efektu. Teraz ten NAD poczeka az nowe kosci przyjda poczta. A w miedzy czasie dwie kosteczki juz popracuja w Sony. Zamontowalem tez podstawki precyzyjne by latwiej bylo manipulowac roznymi modelami.

W swoich poszukiwaniach WO zwrocilem uwage na model OP42 (jego podwojny zamiennik to OP249). Nie sa to uklady specjalnie do Audio dedykowane, ale sa szybkie a eksperymenty to takie fajne zajecie na dlugie jesienne wieczory :-)

 

Przy okazji, gdzie mozna kupic tanio OPA2134? Elfa chce prawie 14 zlotych za sztuke. Nie jest to duzo, ale ja chce kupic ich kilka sztuk plus dodatkowe egozotyczne modele.

 

stożek: jeszcze raz dzieki za cierpliwosc, szkoda, ze reszta fachowcow mnie olala, czyzby nikt sie nie interesil juz 559ES? Zadnych doswiadczen, ktorymi warto sie podzielic? Ty nawet tego modelu nie masz, a odpisac Ci sie chcialo, wielkie dziekie jeszcze raz :-)

Co do OPA to zobacz w TME, a co do 559 - kiedyś go miałem - to był pierwszy ES kupiony normalnie w sklepie, chociaż niemieckim :-).

Nie ma sprawy !

Pozdrawiam i życzę długich eksperymentów.

stożek: mam prośbe, radośnie poczytałem sobie pdf na temat żyratorów i jak już wziąłem schemat do reki z 559 to się okazuje, że żyrator tam zastosowany to calkiem inna konstrukcja. I teraz mam dylemat jak to policzyć.

Może ktoś już policzył ten filtr, który zastosował Sony? Bo przeszukujac net nie znalazłem jak dotąd praktycznych wyliczeń podobnych tych z Burr-Brown'a Opracowanie jest niezłe, łatwo się czyta i szybko wiadomo o co chodzi w temacie). Może masz gdzieś wartości elementów z twojego oprzedniego CD?

Jeszcze napisze, ze z moich obliczen wynika, ze oryginalny filtr został policzony dla 49kHz. Gdyby chciec podniesc czestotliwosc odciecia na 75kHz trzeba oporniki z 1,8k zmienic na 1,179k (najblizsza wartosc zalezy od tego co maja w sklepie). Ale nie jestem przekonany do wynikow moich obliczen, szczegolnie, ze oryginalny filtr odbiega nieco od teoretyczno-praktycznych rozmyślań Burr-Brown. Czy ktos moze mi to potwierdzic albo napisac, ze ciolek jestem ostatni i liczyc juz nie umiem?

Witam !

>Krzysztof_M

To zabrzmi dziwnie - ale zyratory w es są projektowane pod 22.5 kHz - nie przejmuj się że coś Ci nie pasuje - ukłądy praktyczne zawsze sie różnią od teoretycznych. przepraszam Cię ,że Żuciłem CIę na głęboką wodę. Jako rekompensatę przyjmij wyniki symulacji jakie włąśnie robię w spice. Kiedy skończę podeślę Ci dokumentację.

Jeszcze raz przepraszam. To się może ptrzydać innym.

Aha, obliczeń spodziewaj sie w najbliższych dniach - mogę być trochę zajęty :-)))).

Pozdrawiam i życzę miłego główkowania - podpowiem, że układ z soniaka NIE jest filtrem trzeciego stopnia jak ten z noty aplikacyjnej. Ot i cała różnica. Ale wierz mi, wszsytkie oblicza się tak samo. Poczekaj trochę sam się przekonasz

s.

Krzysztof - właśnie, po co liczyć na piechotę. Kiedyś liczyłem ukady filtrów jak eksperymentowałem w swoim cd przy pomocy 2 programów komputerowych i to było dość proste. Obecnie nie pamiętam już czy twoje filtry można policzyć nimi ale warto spróbować - jest spora szansa, do mojego dziadunia Marantza były aż nadto rozbudowane . Były to FilterLab (bezpłatny) i Filter Wiz LE (osiągalne użyteczne demo). Warto zboaczyć bo zabawa jest niezła. Jeden z nich umożliwiał nawet obserwację charakterystyki opóźnienia - zmieniałem elementy do charakterystyki Bessela.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

stożek: nie musisz przepraszać, to ja dziekuje za pomoc. Nic mi sie nie stalo, ze troche liznalem teorii zyratorow. W technice lampowej poruszam sie o wiele pewniej. NIestety czasu mam na tyle malo, ze wolalem sie poswiecici jednej dziedzinie czyli lampom. Problem w tym, ze wlasnie w takich momentach wychodzi moja ignoracja w dziedzinie krzemu. A szkoda :-( Przekonalem sie, ze liczenie zyratorow trzeciego stopnnia to nie taka skomplikowana rzecz.

Z tymi filtrami z 559 wiedzialem, ze cos jest nie tak, nawet gdzies mi sie tlilo, ze to chyba filtr wyzszego rzedu, no ale net nie zdradzil mi niestety w pierwszych wynikach nic, co pomogło by mi rozwiać wątpliwości (jak zwykle google to potężne narzędzie, ale trzeba umieć zadawać pytania).

Na obliczenia będę niecierpliwie czekać :-) w miedzy czasie potrenuje jakieś programy do obliczeń, może coś urodzę :-)

 

Rambo: wielkie dzięki za wskazówki, właśnie sobie "wynalazłem" w necie programik FilterLab2.0 i postaram sie w nim zawalczyć. Zobaczymy, co mi wyjdzie :-)

Właśnie wsadziłem OPA2134 we wszystkie miejsca gdzie pasowaly, za wyjatkiem miejsca gdzie Sony umiescilo OP-27GP. Nie wiem na co go zmienic. Mam tez dylemat czy dobrze zrobilem zamieniajac M5238 - to WO zbierajacy sygnal prosto z przetwornika i posiadajacy duza impedancje wejsciowa. Cos mi sie wydaje, ze OPA2134 moze zbyt obciazac przetwornik. Ale poki co, to jest zdecydowanie lepiej niz bylo, mimo, ze scalaki sa jeszcze nie wygrzane. Zwiekszyla sie dynamika zarowno w makro jak i mikro skali. Troche mam wrazenie, ze wysokich tonow ubylo, ale moze to miec zwiazek z innymi parametrami nowych WO w stosunku do NE5532 w zyratorach. Tam wzmocnienie WO ma chyba duze znaczenie na dzialanie filtra i jego chrakterystyka bedzie sie zmnieniac wraz z rodzajem WO. Licze, ze stożek przyjdzie z pomocą :-)

WItam 1

>Krzysztof, już kończę symulacje :-)). Tego OP27 zostaw - to układ DC servo we wzmzcniaczu wyjściowym - ten układ jest w tym zastososwaniu OK. NIe bój się o impedancję wejśiową nowych WO - ale faktem jest , że te układy MUSZĄ być wygrzane - najlepiej zostaw klocek pod napięciem przed snem. Oczywiście, jak już zupgradujesz filtry i coś tam jeszcze musisz powtórzyć "wygrzewanie". To na razie. Jak zdążę, to jeszcze dzisiaj wrzucę materiały do tematu :-)

Pozdr.

Krzysztof - po co chcesz włkadać takie dobre wo do żyratorów, czy nie lepiej zostawić oryginalne ? Tam chyba nie muszą siedzieć takie "debeściaki".

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

stożek: czekam niecierpliwie, chyba spać nie pojde :-) zabrałek sie w miedzy czasie za wymiane zwyklych opornikow, ktore biegna z D/A do pierwszego stopnia symetrycznego (sa w sygnalowej sciezce szeregowo). Tam sa zwykle oporniki (chyba weglowe), wiec wsadzilem metalizowane dobrane z dokladnoscia do 0,5 oma. Oryginalne nie mialy niestety dokladnosci 1% (zmierzylem wylutowane) a w ukladach symetrycznych symetria to podstawa :-) Opornik w petli sprzezen zwrotnych tez zmienie na metalizowane i dobiore prawie idealnie. Mam dobry multimetr (prezent od żonki) i nawet jesli wartosci bezwgledne nie beda idealne, to bedzie po rowno.

W sprawie OP27 masz racje, to bardzo dobry pod wzgledem parametrow uklad, zostawie go tam gdzie jest :-)

Czy to normalne, ze Burr_Browny sie mocno grzeja? Sa dosyc gorace po 2 godzinach graniaw zamknietej obudowie. Temp. w pokoju to jakies 24 stopnie.

 

 

Rambo: dzisiaj przyszla paczka z TME z 10 sztukami OPA2134 :-) nic tylko wyjmowac stare i wsadzac nowe :-) Ten WO kosztuje ok. 10zl - to naparwde zadne pieniadze. Kupilem ten CD wlasnie z mysla o ulepszaniu (jak ja nie lubie słowa upgrade i tunning). Wiec ulepsze co sie da :-) Juz sa pierwsze efekty po wymianie WO. REszta przyjdzie z czasem. Znajmi, ktorzy slyszeli tą 559 na HD600 nie chcieli isc do domu tylko nowe plyty kazali wsadzac. A to dopiero poczatek.

Już jestem !

Poniżej schemat żyratora z nowymi wartościami elementów, wyniki symulacji układu po modyfikacji i dla porównania przed. Od razu widać co się polepszyło: zmniejszyło się przesunięcie fazowe układu :-).

To jest pierwsza część dla tuningu żyratorów. W drugiej będzie coś o poprawie wyjść symetrycznych w serii X77x ES.

Tam są też filtry, ale "zwykłe Bessel-a". W obwodzie samego żyratora oczywiście nie musi być stosowany OPA, nie jest w torze audio, dlatego dla liczących się z groszem może to być pociechą. O wymienione typy kondensatorów pytać w elfie lub w tme. Znam je dobrze i sam je stosuję z powodzeniem.

Pozdrawiam i do jutra !

[obrazekLUKASZ-188170_1.jpg] [obrazekLUKASZ-188170_2.jpg] [obrazekLUKASZ-188170_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3094-100002672 1170260076_thumb.jpg

post-3094-100002673 1170260075_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chyba teraz będzie dobrze !!

[obrazekLUKASZ-188174_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stożek: jestem Ci winien baaaardzo duże piwo :-) Bardzo serdecznie dziekuję. Serce rośnie jak sie widzi charakterystyki nowego filtra. Zaraz zaczne poszukiwania czesci :-)

Co do wyjscia symetrycznego to szkoda, ze go nie posiadam :-( Można by wysterować wtedy jakiegoś lampiaczka z pominieciem inwertera fazy.

Z tym szafowaniem operacyjnymi to poprostu co zaoszczedzilem kupujac uszkodzonego Sony to wladuje w czesci. NAstepny zakup CD nie jest w najblizszym czasie planowany i z tego modelu musze wycisnac co tylko sie da. 20zl wiecej na operacyjne w przeliczeniu na piwa to nie jest malo, mimo, ze napisalem poprzednio, ze 10zl to zadna kasa (czasem cos palne od rzeczy). Jak juz czlowiek dostanie bakcyla poprawiania ksiegowych to sie opamietac trudno :-)

 

Troche czasu zajmie mi zebranie czesci, akurat kondensatorow solidnych w tym przedziale nie posiadam. Jak tylko przeprowadze pierwsze proby to dam natychmiast znac.

 

Wielkie dzieki

Pozdrawiam

Krzysztof Modliński

>Krzysztof_M

 

Posiadam z odzysku 2 szt tych niebieskich Philipsów 100p , jeśli chcesz mogę Ci wysłać.

Nogi mają niestety stalowe, ale za to folia jest podobno cynowa.

Jesteś z Katowic, a w sklepie Nikomp są bardzo przyjemne 1% styrofleksy po 2,50 szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale fajny post o ES-ie:):)

W sumie nie chce sie wymadrzac ale idealnym scalkiem do samego tylko zyratora byłby OP275GP Analog Devices to taka ichnia wersja OPA2604 w wersjii XXL...maja to w tme tez za grosze polecam bo to scalak predysponowany do tego typu zastosowan..OPA2134 nie zbyt lubi obciazenia pojemnosciowe...

 

Ten filtr dolnoprzepustowy zwany tez czesto filtrem typu GIC stosuje denon,onkyo i wielu innych..w sony cdp-X779ES,707ES,505ES,555ES jest identyczny no oczywiscie o odcieciu 22,5KHZ a nie ten made in stozek..

Stozku dzieki Ci w imnieniu wielu forumowiczów bo wykonałes kawał dobrej roboty...

 

Scalaka OP27 nie ruszajcie bo to idealny scalak w tamtym miejscu..i do dzis nic lepszego nikt nie wymyslił..

>Krzysztof M..jutro jak wroce do domu to wykopie serwisówke do tego 559es..to ci podam kilka słabych punktów gdzieby warto było zajrzeć..no i wymienic elementy....nawet Ci je za friko wysle bo zostałem zmuszony do kupienia..80 sztuk...Grrrr

Nie wyrzucaj tych rezystorów z wylutu..bardzo chetnie sie nimi zaopiekuje...mam tu taki fajny lekko okradziony przetworniczek sonego który chciałbym w koncu zreanimowac..najlepiej na orginaalnych elementach...

jagusz: za te philipsy dziekuje, szkoda, ze masz tylko dwie sztuki. Tymi styrofkelasmi sie zainteresuje :-) Dziekuje za namiary, moze jeszcze dzisiaj sie tam wybiore :-)

 

Piotrek608: miło, że wpadłes :-) W sprawie WO OP27 zgadzam sie z Toba i przyznam, ze myslalem tylko jeszcze o jednym scalaku, ktory mozliwe, ze by sie tam nadal: OPA627. Ale narazie zostawie tak jak jest.

Jesli chiodzi o żyrator, to tez sie zastanawiałem nad innym scalakiem, ale nic na predko nie znalazlem. W TME bede jeszcze kilka czesci zamawiac, wiec podepne tego OPOP275GP pod zamowienie i zobaczymy jakie beda zmiany.

Co do słabych punktów X559ES to czekam na twoja ekspertyzę :-) A jeśli chodzi o wylutowane rezystory to mam racje, ze to zwykle weglowe? A moze tez sa jakies lepszej jakosci? Jedno wiem napewno, ze jak na uklady symetryczne to mialy dosyc dozy rozrzut. Dlatego dobieram recznie oporniki z tej firmy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jesli chodzi o części to myśle, że sie możemy dogadać :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Witam !

Dzięwkuję za piwo :-)

Krzysztow_M - polipropyleny, o których wspomniałęm możesz dostać w Conradzie: 100p 1,37 zł a 2200p 1,77 zł. z VAT-em.

Te z Nicomu są duże i chyba jednak gorsze. Ale oczywiście dasz takie, jakie chcesz :-)

Co do orginalnych rezystorów Sony to to są zwykłe węglowce :-(( dlatego TRZEBA je zmienić i sparować. Metalizowane 1% stosowali ( i chyba jeszcze stosują ?) w pętlach sprzężenia zwrotnego - i chwałą im za to. Przynajmniej to....

Pozdr.

Może jeszcze dzisiaj wezmę się za wyjśica symetryczne w es.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.