Skocz do zawartości
IGNORED

Informacja wstępna dla średnio-zaawansowanych pytających o kable


graaf

Rekomendowane odpowiedzi

Może użytkownicy słyszący powinni się już przenieść do zakładki hi-end.

 

A co, tam sie zajmujecie zjawiskami paranormalnymi?

16 stron dalej powtarzam ponownie, każdy przewodnik posiada trzy podstawowe cechy takie jak oporność, pojemność i indukcyjność.

Parametry te w zależności od wartości mają wpływ na pasmo przenoszenia przewodnika. Zdjęcia te potwierdzają dwie zasady. Producent umieszczając w linii elementy elektroniczne może korygować zakres pasma lub eliminować zaindukowane w przewodniku zakłócenia poza pasmowe.

 

Czyli robi z kabla zewnetrzny filtr, podobny do tego jaki znajduje sie juz w kolumnach.

Mowi sie duzo o tym ze zwrotnica pasywna ma bardzo negatywny wplyw na brzmienie. Wiec montujac dodatkowe elementy na kablu degraduja dzwiek jeszcze bardziej.

 

 

Czyli robi z kabla zewnetrzny filtr, podobny do tego jaki znajduje sie juz w kolumnach.

Mowi sie duzo o tym ze zwrotnica pasywna ma bardzo negatywny wplyw na brzmienie. Wiec montując dodatkowe elementy na kablu degradują dźwięk jeszcze bardziej.

 

Jesli tak to rozkręć swoje klocki i wyrwij szczypcami wszystkie kondy z toru audio. :)

Producent umieszczając w linii elementy elektroniczne może korygować zakres pasma lub eliminować zaindukowane w przewodniku zakłócenia poza pasmowe.

Kabel nie ma prawa mieć takich elementów, bo stanowi on filtr górnoprzepustowy, czyli działa jak zwrotnica przed kolumną! Mówiąc wprost niszczy założenie konstruktora kolumn, a skoro już kolumny mają taką górę, że trzeba jeszcze to korygować filtrem, to są gówno warte :)

 

lub eliminować zaindukowane w przewodniku zakłócenia poza pasmowe.

Dobre :D

Mowi sie duzo o tym ze zwrotnica pasywna ma bardzo negatywny wplyw na brzmienie. Wiec montujac dodatkowe elementy na kablu degraduja dzwiek jeszcze bardziej

Niektórzy odbierają degradacje jako poprawę:)

 

Ja ich nie bronię lecz producenta, miał w tym jakiś cel umieszczając filtr w kablu.

Oj miał, nabić sobie kieszenie, bo taki kabel z filtrem gra i ja w to wierzę :)

Ja ich nie bronię lecz producent miał w tym jakiś cel umieszczając filtr w kablu.

 

Mial na celu obrone tezy, ze kable maja wplyw na brzmienie.

A może przewodnik miał tak duże tłumienie w części pasma, że trzeba było przyciąć resztę by wyrównać całość. Osobiście nie popieram stosowania filtrów i pierścieni na kablach sygnałowych.

Z tym filtrem to nie przesadzajmy. W każdym wzmacniaczu na wyjściu jest takie coś jak ZOBEL. Jest to filtr na ogół RC (czasami L jest wpięte w szereg). Ma na celu zabezpieczenie wzmacniacza przed wzbudzeniem się po wpięciu kabla o wysokich parametrach L lub C. On też ma wpływ na dźwięk.

Taki MBL w jednym o swoich modeli, który ma ograniczonego Zobla pisze wprost, że nie można podłączać kabli o dużej pojemności, ponieważ może to uszkodzić wzmacniacz. Nie ma szans, żeby podłączyć do niego takiego Goertz-a.

W taki sposób też może być zrobiona kompensacja jakiegoś innego parametru kabla, który może niekorzystnie wpłynąć na pracę wzmacniacza.

 

Jeżeli chodzi o różnego rodzaju puszki na kablach, to tak jak w każdej dziedzinie tak i tutaj producenci szukają nowych rozwiązań.

Audioquest stosuje DBS (Dielectric-Bias System). Polega on na podniesieniu potencjału izolacji napięciem obecnie 72V (wcześniej było to 48). Czy działa? Nie wiem, nie miałem okazji posłuchać.

Furutech zamyka w swoich puszkach (na 99%) żelazokrzem (ściąga zakłócenia EMI). Acoustic Research - turmalin z korundem (turmalin to naturalny minerał o ujemnym potencjale, zdolnym neutralizować ładunki dodatnie). Jak działa w oryginale? Tego też nie wiem. Nie miałem przyjemności.

 

Kiedyś zrobiłem sobie listwę zasilającą na bazie Furutecha i Shunyaty. W aluminiowe rury wprowadziłem kable L i N (każdy osobno) i te rurki zasypałem żelazokrzemem zmieszanym z turmalinem. Jedno co mogę powiedzieć to mi się nie sprawdziło. Większa szczegółowość na przełomie średnicy i góry, ale dźwięk mocno wyostrzony. Większym upragdem okazało się wywalenie tego urządzenia z systemu:-)

Lumin T3, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Niemożliwe według tego forum czy w ogóle?

No wiesz, musiałby przewidzieć jakie kolumny kupisz, dokładnie znać ich charakterystykę i przeprowadzić stosowne symulacje:)

Średnio zaawansowany zestaw może gorzej zagrać na źle dobranych kablach niż taki sobie zestaw na dobrze dobranych kablach.

Średnio zaawansowany zestaw może gorzej zagrać na źle dobranych kablach niż taki sobie zestaw na dobrze dobranych kablach.

A może przykład kolega poleci,bo takie pitu,pitu to nie wiadomo o co kaman.

Ja tam twierdzę-że wygłuszenie pokoju da 100% poprawę względem odbioru do po przedniego stanu(czyli pokój łysy-gdzie echo totalne było słychać sbir -czy jakoś tak):),i to można nazwać poprawą,zrobieniem krokiem do przodu względem dzwięku itd-a druty,....:) te tzw niuanse-po zastosowaniu nowo wpiętego kabelka,no to ja "szczę" na te niuanse :) ,jak mam jeszcze do zrobienia coś w tematach akustycznych-to kupuję panel następny- pułapkę,czy co mi tam jeszcze potrzeba(zakładając że pomiary miałem) i dążę do perfekcji.

A co niektórzy-lokal mają "do du..y-żeby nie napisać-beznadziejny)-akustyka kuleje po całości,mało tego,nie mają pojęcia nawet jak to ustawić,,a w tematy kabli się zagłębiają,przy klamotach budżetowych. :)

RYNCE :) .. OPADAJĄ.

Ja tam twierdzę-że wygłuszenie pokoju da 100%

 

Za dużo wygłuszenia to też nie dobrze. Przetestowałem coś takiego u siebie i wcale nie było lepiej.

Ja ich nie bronię lecz producent miał w tym jakiś cel umieszczając filtr w kablu.

Mial cel taki aby jego kabel faktycznie zmienial dzwiek, tylko w takim wypadku to nie sam kabel gra a filtr RLC

 

oczywiscie mozesz napisac ze kabel tez ma wielkosci RLC, oczywiscie ze ma ale te wielkosci to pF, nH, mOhm na kilometr

kolega poleci,bo takie pitu,pitu to nie wiadomo o co kaman.

nikt przy zdrowych zmyslach nie bedzie ci proponowal gotowych rozwiazan. zwlaszcza wsrod zasilajacych.

dodam od siebie tylko to ze im drozej tym jest mniej kabli uniwersalnych ktore sprawdzaja sie pod kazdym urzadzeniem

Dla jakiej częstotliwości?

Może dla DC?

 

Przewód można uznać za element liniowy, oczywiście są pewne zjawiska, które mogą wpływać na nieliniowe zachowanie przewodnika jak wspomniany efekt naskórkowości, ale audio to nie jest przedział tak wysokich częstotliwości, żeby miało to znaczenie.

[based on - 8TC, 2.5m, bare wire ends]

(Cp) parallel capacitance: 821.0 pF @ 20 kHz

(Ls) series inductance: 0.345 µH @ 20 kHz

(Rdc) dc loop resistance: 0.018 Ω

(Xt) total reactance: 0.044 Ω @ 20 kHz

Frequency response ± 0.5 dB: dc - 300 kHz

 

 

Goertz Cable ModelGoertz MI 1

Resistance/

Capacitance/

Inductance/

Impedance

: 0.0044 ohms/ft

0.5nF/ft

10nH/ft

~ 4 ohms

 

Takie parametry kabla można uznać za liniowe?

Pierwszy to Kimber 8TC (odcinek 2,5m), drugi to Goertz M1 (uwaga - parametry dla 1ft = ok 32cm!!!).

 

Jest kilka filozofii produkcji kabli. Różne sploty, brak splotów, różne izolacje, grubość kabla itp. W różny sposób "kombinuje się" elementami nieliniowymi z pozoru liniowego kabla. Zwróćcie uwagę na to, że sama rezystancja (element liniowy) jest zawsze bardzo niska. Jeżeli kabel potraktujemy jako gotowy produkt to ta liniowość nie zawsze jest taka oczywista.

Lumin T3, Arcam CD37, Hegel H360, ekta MKII (Troels Gravesen)

Za dużo wygłuszenia to też nie dobrze. Przetestowałem coś takiego u siebie i wcale nie było lepiej.

 

Jak ma się trochę pojęcia,i z lokum nie robi się "komory-bezechowej" to się nie prze tłumi.:)

 

nikt przy zdrowych zmyslach nie bedzie ci proponowal gotowych rozwiazan. zwlaszcza wsrod zasilajacych.

 

O ile ma te "zdrowe zmysły" :)

 

Zapytaj tego z systemem za kilka set tyś-(on ma inne zdanie) :)-a jak ty mieścisz się w tej "lidze" to w hi-end bayerę kręcić proszę.

 

Takie parametry kabla można uznać za liniowe?

 

Dla audio tak, ponieważ są to bardzo małe zmiany i dla człowieka nie mają znaczenia. Kolega liczył kiedyś przykładowo jaki spadek dB może wprowadzić kabel, pozwolę sobie go zacytować

 

"Z ciekawości spróbuję policzyć jak rezystancja i pojemność kabla wpływa na parametry toru, gdy kabel ten łączy źródło sygnału o rezystancji wyjściowej 200 Ω (często spotykanej) ze wzmacniaczem o rezystancji wejściowej 47 kΩ (typowej dla wzmacniaczy). Do obliczeń wezmę parametry taniego współosiowego kabla ekranowanego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) YWL50, z którego wykonałem wszystkie przewody sygnałowe w swoim domowym sprzęcie audio. Kabel posiada rezystancję 152 mΩ/m (żyła środkowa), którą zaokrąglę do 0,2 Ω i pojemność skuteczną 97,8 pF/m, w zaokrągleniu 100 pF/m. Podłączenie kabla o długości 1 metra spowoduje tłumienie sygnału audio w zakresie niskich częstotliwości o poziomie 0,000037 dB."

 

Człowiek słyszy zmiany głośności o 1dB. Oczywiście dodanie cewki czy kondensatora do kabla zmienia go w filtr i spadki w tym wypadku będą zapewne liczyć kilka dB, ale to już z kablem jako takim nic wspólnego nie ma :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.