Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki zasilacz do DAC DIY


lukaszLDZ

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis dotarl dac. Wyglada oki ale zastanawiam sie nad uzytymi elektrolitami ruszac je czy zostawić? Moze wstawic cos innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiają mnie te rozowe elny rjh oryginalnie chyba w bràzie występują. A te duze 3 czarne to nie wiadomo co to za stuff

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

A ja bym sugerował ominąć zasilanie na płytce i wstawić salasa albo spencera.

Poprawa gwarantowana.

Niektórzy, też zachwalają zasilacze TT.

Kości AK potrzebuja bardzo dobrego zasilania i żadne lmy czy też nawet kości Lt nie dadzą tego co potrzeba.

Sam gram na ak4396 i zasilanie przerabiałem na różne sposoby. Teraz został salas i na cyfrze i na analogu.

Idąc na skróty ak zagra poprawnie ale nic szczególnego, ale wato zainwestować a odwdzięczy się naprawdę pięknym dźwiękiem.

No chyba, że to ma być typowa przeszkadzajka to kupić trafo i zapomnieć :)

witaj!

chętnie poczytam jaki ostatecznie zasilacz DACa najbardziej Ci odpowiada? Sam skłaniam się do eksperymentu z superreg w wersji 2.3 z 2015r.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

choć nie jestem pewien czy coś jest w stanie przebić tps7a4700 kusi możliwość przetestowania super niskiej impedancji wyjściowej jaką ponoć posiada superreg.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

choć nie jestem pewien czy coś jest w stanie przebić tps7a4700

 

Tak, dwa LT3045 połaczone równolegle spokojnie pokonaja TPS7a4700 w każdym aspekcie przy podobnej wydajności pradowej.

 

A do cyfrówki to zobacz jeszcze reflektor-d salasa.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dwa LT3045 połaczone równolegle spokojnie pokonaja TPS7a4700 w każdym aspekcie przy podobnej wydajności pradowej.

 

A do cyfrówki to zobacz jeszcze reflektor-d salasa.

i LT i TPS pochodzą z poważnych korporacji, podają całą gamę parametrów (świetnych) oprócz jednego, który umożliwiłby na sucho porównać je z supperregiem z linku powyżej (impedancja wyjściowa tego ostatniego to pojedyncze miliOhmy. Impedancja wyjściowa zasilacza to ustawienie bazy stereo, głębia, soczystość dźwięku i wybrzmiewanie instrumentów. Czy komuś się udało uzyskać ten konkretny parametr od producentów LT, AD, TI, etc.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy komuś się udało uzyskać ten konkretny parametr od producentów LT, AD, TI, etc.?

 

Wydaje mi się że, z pewnym przybliżeniem, możesz go obliczyć na podstawie parametru load regulation, który znajdziesz w datasheet (faktycznie powinien być nawet nieco niższy niż obliczony z load regulation).

 

Dla LT3045 masz do 0,5 mV zmiany na wyjściu dla zmiany pradu obciażenia ok. 0,5 A. To daje max 0,25 mOhm. I to dla pojedyńczej kostki - daj dwie równolegle i bedziesz miał połowę tego :-)

 

Tak powinno być w najgorszym przypadku, w rzeczywistości powinno być nawet lepiej.

 

To ile SupperTeddyReg ma? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wyliczeniami to bym dyskutował. Nie wiem, skąd to 0.5mV, może gdzieś to znalazłeś. ale to w sumie mało istotne bo to uchyb statyczny.

Patrząc na odpowiedź na impuls obciążenia 500mA (str. 11 - wykres Load Transient Response) widać, że napięcie spada o ok. 10mV i to raczej należałoby uznać za efekt rezystancji wyjściowej który jest później eliminowany przez regulator. Czyli ok. 20mOhm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wyliczeniami to bym dyskutował. Nie wiem, skąd to 0.5mV, może gdzieś to znalazłeś. ale to w sumie mało istotne bo to uchyb statyczny.

Patrząc na odpowiedź na impuls obciążenia 500mA (str. 11 - wykres Load Transient Response) widać, że napięcie spada o ok. 10mV i to raczej należałoby uznać za efekt rezystancji wyjściowej który jest później eliminowany przez regulator. Czyli ok. 20mOhm.

 

Nie zauważyłem, że dali odpowiedź impulsową. Masz racje - będzie ona lepiej oddawała impedancję wyjściową niż to co wynika z parametru load regulation, który jest raczej parametrem statycznym.

 

Co do 0,5 mV to jest na stronie 3 w pozycji load regulation delta Vos.

 

Dzięki za sprostowanie - cenna nauka :-) założyłem że dla dla małych sygnałów napięcie będzie mniej skakało, a tu zdziwienie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziękuję za zwrócenie uwagi na ten regulator bo parametry rzeczywiście ma rewelacyjne. No i dokumentacja jest super - sporo ciekawych aplikacji wartych przestudiowania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wyliczeniami to bym dyskutował. Nie wiem, skąd to 0.5mV, może gdzieś to znalazłeś. ale to w sumie mało istotne bo to uchyb statyczny.

Patrząc na odpowiedź na impuls obciążenia 500mA (str. 11 - wykres Load Transient Response) widać, że napięcie spada o ok. 10mV i to raczej należałoby uznać za efekt rezystancji wyjściowej który jest później eliminowany przez regulator. Czyli ok. 20mOhm.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że 500mA w zasilaniu pojedyńczego DACa się nie pojawi - układ LT3045 bardzo interesujący. Zainteresuję nim bliżej. Nadal z impedancją wyjściową LDO wydają się być o rząd wielkości za superregiem z 2015. A znalazłem jakiś czas temu jeszcze wcześniejszą wersję, z początku epoki op ampów są tam ciekawe konkluzje m.in. związane z impedancją wyjściową. Niestety nie zachował mi się link do źródła, mam tylko pdf-a. Mimo wiekowości układu warty jest przetestowania - wydaje mi się, że podobny zasilacz jest u Waldiego w AK4490 (nie oglądałem schematu - domyślam się z opisu forumowiczów o magicznej zielonej LED :)) jak tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ponownie odnalazłem artykuł z 1980, o którym wspominałem w poprzednim poście:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem w tej chwili zaczynamy dyskutować ogólnie o zasilaniu DAC a nie o zasilaniu akurat tego DAC z początku wątku. Ten ma już jakieś regulatory na płytce (i mostek prostowniczy). W jego przypadku zasilanie tej płytki na zaciski z jakiegoś wyrafinowanego układu to czysty overkill, nic to nie da. Dlaczego? Bo zarówno szumy jak i impedancję wyjściową zdeterminuje stabilizator w układzie, tak więc tu wystarczy tzw. byleco w granicach rozsądku.

 

Natomiast w innym DACu zasilacz zrobi robotę, i owszem.

 

Co do stabilizatora z 1990 - podstawowy, najprostszy chyba układ z opampem w roli wzmacniacza błędu. Co nie znaczy, że jest zły, broń Boże!!!

Tu mamy największe pole manewru do eksperymentów odnośnie wzmacniacza czy źródła napięcia wzorcowego.

Gdybym miał coś radzić to poszedłbym właśnie w kierunku tego układu a nie tego z 2015 który wydaje mi się przekombinowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem w tej chwili zaczynamy dyskutować ogólnie o zasilaniu DAC a nie o zasilaniu akurat tego DAC z początku wątku. Ten ma już jakieś regulatory na płytce (i mostek prostowniczy). W jego przypadku zasilanie tej płytki na zaciski z jakiegoś wyrafinowanego układu to czysty overkill, nic to nie da. Dlaczego? Bo zarówno szumy jak i impedancję wyjściową zdeterminuje stabilizator w układzie, tak więc tu wystarczy tzw. byleco w granicach rozsądku.

 

Natomiast w innym DACu zasilacz zrobi robotę, i owszem.

 

Co do stabilizatora z 1990 - podstawowy, najprostszy chyba układ z opampem w roli wzmacniacza błędu. Co nie znaczy, że jest zły, broń Boże!!!

Tu mamy największe pole manewru do eksperymentów odnośnie wzmacniacza czy źródła napięcia wzorcowego.

Gdybym miał coś radzić to poszedłbym właśnie w kierunku tego układu a nie tego z 2015 który wydaje mi się przekombinowany.

Zauważ, że sam Jung sugeruje wymianę wzmacniacza na AD817, jeśli planujemy Uwy=5V

w 2000 roku Jung zaproponował jeszcze LM317 na wejściu superrega i do niego będę stopniowo szedł, zaczynając od projektu 1980. Jak pisałem wyżej superreg wydaje się być zaimplementowany w DACu Waldiego AK4490 pod nazwą z UK (pewnie ktoś wpadł na podobne rozwiązanie problemu jak najniższej impedancji wyjściowej).

Czy ktoś mógłby wrzucić do wątku jak konkretnie zasilanie DAC zostało tam rozwiązane? Nie mogę znaleźć tego schematu ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł z 1990 pisany był w czasach gdy bipolarne opampy były albo szybkie i szumiące albo dokładne, teraz mamy nieporównywalnie większy wybór.

Od układów z FETami na wyjściu raczej bym uciekał ze względu na charakterystykę szumów, chociaż tu też jest postęp. Jakiś OPA 2626 czy OPA838 starczy spokojnie.

 

Tą impedancją wyjściową tak bym się strasznie nie podniecał bo wydaje się, że większe znaczenie ma właściwy dobór kondensatorów blokujących i układ ścieżek. Co z tego że damy zasilacz o niskiej impedancji jak zasilanie prowadzone jest stosunkowo długim przewodem a kondensatory blokujące są nie takie jak trzeba i daleko od przetwornika?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.