Jump to content
IGNORED

Komputer -amplituner-dts ?


tomasz_60869

Recommended Posts

Witam serdecznie.Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc pragnę najpierw się przywitać .Mam taki problem z połączeniem komputera z amplitunerem.Normalnie łącze komputer optycznym kablem s/pdif z amplitunerem i wykorzystuje wbudowany w amplitunerze dekoder .i tu jest sprawa banalna , bo przepuszczam dźwięk cyfrowy np dolby digital lub dts , a amplituner robi resztę roboty. Teraz jednak postanowiłem zmodernizować media-centera i kupiłem płytę główną ,która nie ma wyjścia s/pdif na panelu tylnym.Niemniej jednak w specyfikacji napisane jest że płyta wspiera wyjście s/pdif . poszukałem więc na płycie złącza s/pdif i zdziwiłem się bardzo ,ponieważ złącze jest ,ale odziwo tylko dwu-pinowe .Brakuje w nim zasilania +5v do toslinka (jest masa i spdif).Pierwszą myślą był pomysł zasięgnięcia informacji na temat u źródła (e suport gigabyte) , i tu zonk: okazuje się że mimo moich pytań jak podłączyć by wykorzystać to gniazdo do połączenia z amplitunerem (aby przepuścić dts-a) dostałem odpowiedź że lepiej kupić inną płytę i tyle.Mam pytanie , a gdybym tak zrezygnował z optyka i wyprowadził gniazdo rca podłączone do wyjścia spdif na płycie , a kablem coaxialnym podłączył bym to do wejścia coaxialnego w amplitunerze ,to mógłbym przepuścić dźwięk cyfrowy do tunera ? Proszę mi pomóc ,bo suport mnie zawiódł na całej linii (proponowanie mi płyty droższej o 300zł nie jest rozwiązaniem).Podaję link do specyfikacji płyty :

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i fragment rozmowy e-mailowej z e-suprtem:

 

"....Pytanie: Dziękuje za odpowiedź. Interesuje mnie informacja podana w specyfikacji płyty (w załączniku).Niemniej jednak chciałbym wiedzieć czy można na tej płycie odtwarzać muzykę w formacie dts i w jaki sposób taką muzykę mogę odtworzyć w formacie dts i dolby digital na zewnętrznym amplitunerze (amplituner posiada naturalnie dekoder dts i dolby digital)Do chwili obecnej dźwięk "przepuszczam" przez spdif kablem optycznym do amplitunera, a dekodowaniem zajmuje się amplituner. W specyfikacji karty muzycznej przeczytałem że ta karta umożliwia takie rozwiązanie. Inaczej mówiąc mam sporą bibliotekę utworów muzycznych , dobry amplituner i często słucham muzyki w formacie dts .Komputer jest skonfigurowany na media center i stoi w salonie.Cały system postanowiłem zmienić tylko dla tego ,by dogonić niejako rozwój technologiczny ( LGA1151 ,Z170 ,M.2 ...)koszt obudowy jaką posiadam to 1000 zł i dlatego nie zamierzam jej zmieniać.Reasumując : jak na tej płycie wysłać dźwięk w formacie dts do zewnętrznego amplitunera z dekoderem dts? 2015-11-13 23:56

Załączniki : gigabyte.jpg

Odpowiedź:

Witam,

 

... do plyty mozna podlaczyc bracket SPDIF_Out w standardzie RCA

Ideą zlacza SPDIF Out dostepnego na plycie jest przekazanie dzwieku glownie do niektorych modeli kart graficznych oraz specyficznych kart dzwiekowych:

 

This header supports digital S/PDIF Out and connects a S/PDIF digital audio cable (provided by expansion cards) for digital audio output from your motherboard to certain expansion cards like graphics cards and sound cards

 

Jesli zalezy Panu na przkazanie dzwieku w formacie dts do amplitunera tak jak pisalem poprzednio najlepszym rozwiazaniem jest zastosowanie plyty ze zintegrowanym wyjsciem optycznym.

 

Pozdrawiam,

Pomoc Techniczna Gigabyte..."

 

Myślę że jeśli można podłączyć do wyjścia na płycie rca to chyba można to będzie podłączyć do coaxialem do amplitunera. jeśli się mylę to proszę mnie poprawić . Generalnie wydaje mi się że s/pdif to s/pdif i tyle . Po co więc zmieniać płytę jeśli można coaxialem Proszę o pomoc .Tomek

Link to comment
Share on other sites

Trochę mnie to martwi, że na wyjściu jest tylko stereo PCM .W ustawieniach urządzenia wyjściowego dźwięku nie ma innej konfiguracji?. mam inną płytę gigabyta i w ustawieniach mogę wybrać na coaxialu między innymi format dolby digital live i dts. czyżby oprogramowanie realteka uniemożliwiało wyboru formatu wyjściowego w takim przypadku ?

Link to comment
Share on other sites

tylko stereo PCM .

Tośmy się nie zrozumieli. Ja używam tylko pcm i nigdy nie włączałem innego trybu, bo nie mam KD. Natomiast spodziewałbym się że obsługuje wszystko to samo co obsługiwałoby optyczny, to ten sam protokół tylko jeden jest z nadajnikiem i odbiornikiem optycznym, a drugi po miedzi. Z tego co się orientuje nie ma tam kompletnie żadnego przekodowywania sygnału, więc teoretycznie nie ma ograniczeń do przesyłu DD ani DTS.

 

Jedyny potencjalny problem to jakość kabla. Znaczy nie piszę o audiofilskich, ale wypadałoby kupić już taki specjalny koncentryczny spdif (bodaj 75ohm) i go zarobić, bo jednak miedź jest trochę wrażliwa na jitter. Jak sobie zrobiłem 2m kabelek ze skrętki (z braku czegoś lepszego pod ręką do skrętki zalutowałem końcówki) , to przy 24/192 już potrafił potrzaskiwać.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.