Skocz do zawartości
IGNORED

Podwieszenie sufitu a akustyka pytania?


antymalkontent

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad podwieszeniem sufitu wewnatrz chce dac wełnę mineralna czy to może poprawić akustyke? Jesli nic nie daje to sie byc moze nie zdecyduje. Dodatkowo będę unowoczesnial pomieszczenie a więc na scianie na której stro tv i sprzęt do odsłuchu mogę zamontować przy okazji panele akustyczne np za kolumnami czy to sie sprawdzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ok, tylko perforowane płyty akustyczne jak nida. No i wełna w zależności od grubości, coś wybierzesz. Jak chcesz to możesz dać coś o grubości min 30 cm za tv.

 

Wysłane z mojego LG-H635 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Jestem tu nowy i jednocześnie chciałem podpiąć się do tematu podwieszanego sufitu.

Jestem w trakcie realizacji pokoju odsłuchowego jego wymiary to 5,75m x 4,00m i wysokość 2,57m już po podwieszeniu sufitu. Cała powierzchnia i przestrzeń podwieszanego sufitu została wypchana wełną PT80 10cm. Sufit to płyty kartonowo-gipsowe. Na całej powierzchni podłogi położona jest wykładzina wełniana i pod nią pianomat grubości 1cm.

Ściany na razie są gołe, bez absorbentów czy dyfuzorów. Pierwsze odsłuchy przyniosły przerażenie i nasuwającą się myśl czy aby nie przytłumiłem pokoju? Dźwięk jest ostry, krzykliwy w pokoju jest wyczuwalne pogłos i echo trzepocące a najgorsze jest to że mam odczucie braku basu!?

Sufit z wełną miał za zadanie izolować sypialnię na górze i nie wiem czy za jego przyczyną nie pozbawiłem się basu ??

Proszę Was o poradę, co sądzicie czy w tym pokoju absorbenty i dyfuzory poprawią dźwięk i niedomiar basu czy jednak czeka mnie kosztowne zrywanie sufitu i być może i pozbycie się wykładziny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sufit z wełną miał za zadanie izolować sypialnię na górze i nie wiem czy za jego przyczyną nie pozbawiłem się basu ??

Ciekawe jak będzie z gipsowymi Armstrong panelami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wilk3 - zobacz w katalog Nida Sonic, tam są opisane właściwości pochłaniania poszczególnych rodzajów płyt przy różnych dylatacjach.

 

enrisiu - Spokojnie. Na początek podaj z czego masz zrobione ściany. Wykładzina pochłania wysokie częstotliwości, a średnie i bas masz nie pochłonięte, dlatego słyszysz dużą dysproporcje w czasach pogłosu poszczególnych pasm.

W najgorszym wypadku będziesz musiał miejscami dodać więcej GK lub innych płyt żeby mniej basu przechodziło do wełny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała powierzchnia i przestrzeń podwieszanego sufitu została wypchana wełną PT80 10cm. Sufit to płyty kartonowo-gipsowe. Na całej powierzchni podłogi położona jest wykładzina wełniana i pod nią pianomat grubości 1cm.

Ściany na razie są gołe, bez absorbentów czy dyfuzorów. Pierwsze odsłuchy przyniosły przerażenie i nasuwającą się myśl czy aby nie przytłumiłem pokoju? Dźwięk jest ostry, krzykliwy w pokoju jest wyczuwalne pogłos i echo trzepocące a najgorsze jest to że mam odczucie braku basu!?

Sufit z wełną miał za zadanie izolować sypialnię na górze i nie wiem czy za jego przyczyną nie pozbawiłem się basu ??

 

Lepsze rozwiązanie sufitu to nie wypychanie całości wełną ale zostawienie paru cm pustki pomiędzy wełną a płytami, no i zastąpienie przynajmniej na części powierzchni gipsokartonu płytami akustycznymi, np. Nida Sonic albo Ecophon. Odczucie braku basu prawdopodobnie wynika z tego że pokój jest wciąż akustycznie "goły" ze zbyt silnym pogłosem i nadmiarem wyższych częstotliwości. Pomieszczenie jest spore i wiele głośników może okazać się dla niego "za małych" na dole pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

enrisiu - Spokojnie. Na początek podaj z czego masz zrobione ściany. Wykładzina pochłania wysokie częstotliwości, a średnie i bas masz nie pochłonięte, dlatego słyszysz dużą dysproporcje w czasach pogłosu poszczególnych pasm.

W najgorszym wypadku będziesz musiał miejscami dodać więcej GK lub innych płyt żeby mniej basu przechodziło do wełny.

 

Dziękuję za szybką reakcję,

 

ściany tego pokoju zbudowane są z pustaka ceramicznego o grubości 25 cm. Na pustak położony jest tynk cemnetowo-wapienny grubości około 1,5cm. Tynk natomiast zatarty jest gładzią gipsową dla wyrównania i wygładzenia ścian.

Pokój ma na dłuższej ścianie jedno okno a na przeciwnej ścianie (również tej dłuższej) drzwi. Drzwi i okno nie dzielą pokoju na równe cześci i również nie są na przeciw siebie

Kolumny postawione są na krótszej ścianie tej 4-ro metrowej.

 

 

Zbig - Niestety wełny bez zniszczenia sufitu już się nie da wygrzebać. Gdybym wiedział o tej pustce między wełną a płytami to z pewnością bym tak zrobił :(

Ale mam nadzieję, że nie będzie konieczne rozbieranie tego sufitu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej pustki to roznie mowia.jedni aby zostawić a inni aby wypełnić do konca.

Wiec ja bym sie z tym zrywaniem nie spieszyl bo zerwiesz , zrobisz ta pustka , naprawisz sufit i byc moze sie rozczarujesz bo zmiany nie będzie. ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze rozwiązanie sufitu to nie wypychanie całości wełną ale zostawienie paru cm pustki pomiędzy wełną a płytami, no i zastąpienie przynajmniej na części powierzchni gipsokartonu płytami akustycznymi, np. Nida Sonic albo Ecophon. Odczucie braku basu prawdopodobnie wynika z tego że pokój jest wciąż akustycznie "goły" ze zbyt silnym pogłosem i nadmiarem wyższych częstotliwości. Pomieszczenie jest spore i wiele głośników może okazać się dla niego "za małych" na dole pasma.

no właśnie wełna ma przylegać do gk i dalej pustka do sufitu/ ściany, czy gk-pustka-wełna-pustka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

gdzieś wyczytałem, by wełna przylegała do g-k i potem pustka....

btw. rigips chyba korzystniejszy cenowo, niż nida/ecophon i wykresy też spoko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25cm to dobrze. Myślałem że może lekka konstrukcja z GK przez którą bas mógłby spokojnie przechodzić. Jak masz tak grube ściany to wstaw kilka/kilkanaście pochłaniaczy szerokopasmowych, kanapę, meble itd. i wtedy posłuchaj. Na pewno będzie sporo lepiej.

A jak chcesz mieć bardzo dobrze to zrób pomiary i dobierz odpowiednie ustroje lub zleć to komuś.

 

Odnośnie pustki czy jej braku to wszystko zależy od konkretnego pomieszczenia i właściwości pochłaniania jakie ten sufit ma posiadać. Po za tym ważniejszy jest rodzaj i gęstość (a raczej opór przepływu powietrza przez nią) niż to jaką ma mieć grubość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta w teorii pustka jest tańsza i ma dawać podobne efekty. W praktyce i innych opracowaniach widac ze lepsza efektywnosc uzyskamy stosując odpowiednią wełnę na full.

 

Wysłane z mojego LG-H635 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie wełna ma przylegać do gk i dalej pustka do sufitu/ ściany, czy gk-pustka-wełna-pustka?

...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

gdzieś wyczytałem, by wełna przylegała do g-k i potem pustka....

 

Ww. rozwiązanie odpowiada za dwie funkcje:

1. izolację akustyczną pomieszczenia - górna warstwa, szczelnie wypełniona wełną

2. Pochłanianie dzwięków - dolna warstwa z pustką pomiędzy wełną a okładziną ognioochronną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem Wasze wypowiedzi, to ten mój sufit wypchany wełną nie działa jak wielki absorbent basu i tak samo wykładzina na podłodze i nie jest on odpowiedzialny za słaby bas w pokoju?

Czyli sufit może zostać w takiej formie jaką ma i zerwanie go na nic się nie zda?

Jedyne albo aż co muszę zrobić to dalsza zabawa w adaptację akustyczną pomieszczenia, pomiary itd?

Z góry dziękuję za uwagi i sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem Wasze wypowiedzi, to ten mój sufit wypchany wełną nie działa jak wielki absorbent basu i tak samo wykładzina na podłodze i nie jest on odpowiedzialny za słaby bas w pokoju?

Czyli sufit może zostać w takiej formie jaką ma i zerwanie go na nic się nie zda?

Jedyne albo aż co muszę zrobić to dalsza zabawa w adaptację akustyczną pomieszczenia, pomiary itd?

Z góry dziękuję za uwagi i sugestie.

 

Z opisu wynika, że głównym problemem jest nie brak basu tylko masakryczny pogłos powodowany przez gołe twarde ściany plus płyty g-k na suficie. Jeśli nie całość to znaczną część płyt g-k na suficie radzę zastąpić płytami akustycznymi. Samej wełny już bym nie ruszał. Skoro nic nie buczy to znaczy że pomieszczenie ma dobre proporcje. Trzeba tylko dobrać odpowiednie kolumny, ewentualnie uzupełnione subem i niedobór basu zniknie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika, że głównym problemem jest nie brak basu tylko masakryczny pogłos powodowany przez gołe twarde ściany plus płyty g-k na suficie. Jeśli nie całość to znaczną część płyt g-k na suficie radzę zastąpić płytami akustycznymi. Samej wełny już bym nie ruszał. Skoro nic nie buczy to znaczy że pomieszczenie ma dobre proporcje. Trzeba tylko dobrać odpowiednie kolumny, ewentualnie uzupełnione subem i niedobór basu zniknie.

 

Tak zgadza się jeśli chodzi o pogłos i echo trzepoczące to jest to bardzo odczuwalne, natomiast basu tez jest mało.

Mam takie odczucie, że nie ma tego "dmuchnięcia" tylko ten bas gdzieś ginie, nie dociera chyba, że tak jak pisałeś (i chciałbym żeby tak było) "Odczucie braku basu prawdopodobnie wynika z tego że pokój jest wciąż akustycznie "goły" ze zbyt silnym pogłosem i nadmiarem wyższych częstotliwości. Pomieszczenie jest spore i wiele głośników może okazać się dla niego "za małych" na dole pasma."

Wymiana płyt g-k będzie wiązała się ze zniszczenie istniejącego sufitu ale pomyślałem o ewentualnym pokryciu istniejących już płyt g-k płytami akustycznymi czy to przez przyklejenie czy przykręcenie - czy takie rozwiązanie może mieć sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyślałem o ewentualnym pokryciu istniejących już płyt g-k płytami akustycznymi czy to przez przyklejenie czy przykręcenie - czy takie rozwiązanie może mieć sens?

 

To słaby pomysł. Tłumienie będzie skuteczne tylko dla wysokich częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.