Jump to content
IGNORED

Jakie nowe muzea w Polsce?


wojciech iwaszczukiewicz

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu postuluje się u nas potrzebę zbudowania muzeów.Chodzi o Muzeum Historii Polski,Muzeum Armii Krajowej a ja jeszcze dorzuciłbym Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Może zacznę od tego ostatniego.W Warszawie wyznaczono już teren( róg Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej),był nawet rozstrzygnięty konkurs na siedzibę a później jak zwykle wszystko upadło.

Dalej placówka mieści się na Zamku Ujazdowskim,który jako budowla historyczna nie nadaje się na zbiory sztuki nowoczesnej.

Potrzebę powstania Muzeum Historii Polski odczuwają chyba wszyscy.Rodzi się tylko pytanie jakie powinno ono być i gdzie?Wzorem Muzeum Historii Żydów Polskich widziałbym je przede wszystkim jako nadzwyczajne dzieło architektoniczne,popis dizajnu.A jaka koncepcja wystawiennicza?Nie chciałbym aby było to miejsce do którego przewiezie się eksponaty z innych,regionalnych placówek ogałacając je z zabytków.Znowu powołując się na przykład Muzeum Żydów widziałbym tam nowoczesną na miarę XXI wieku ekspozycję multimedialną ukazującą historię naszego państwa i narodu na przestrzeni dziejów.A lokalizacja?Niekoniecznie w Warszawie.Może w Krakowie?I na koniec bardzo ważna sprawa.To muzeum musi być zorganizowane przez historyków.Polityków trzeba trzymać od tego jak najdalej.A to w obecnych czasach będzie trudne.

I na koniec Muzeum Armii Krajowej.Mamy Muzeum Powstania Warszawskiego a nie mamy Armii Krajowej.A to nie to samo.Takie muzeum widziałbym w Warszawie.

Link to comment
Share on other sites

Zlinczują mnie za to tutaj, ale może dorzucić muzeum zbrodni niemieckich popełnionych na narodzie polskim w latach 1939-1945 ?

Z naciskiem na słowo niemieckich. I to od razu w kilkunastu językach je zaplanować...

Nie chodzi mi o szczucie na sąsiada, tylko o niemiecką politykę uciekania od tematu.

Coraz częściej słyszymy iż zbrodnie drugiej wojny to naziści, a nie niemcy.

Niedługo usłyszymy, że Hitler to był polak... podobnie jak słyszymy o polskich obozach....

Może warto już zbierać kwity, nie dla zemsty takiej czy innej, ale żeby dać odpór kłamstwu i dla pamięci ???

 

Oki można już linczować....

 

P.S. A muzea wymienione przez Kolegę powyżej, może poza sztuki nowoczesnej, były przez poprzednią ekipę uznawane za niekoszerne....

Acz troszkę mam obawy czy obecne z kolei nie ma odchyłu w drugą stronę i nie byłoby zbyt laurkowo... I przy muzeum AK dodałbym dział o innych nawet komunistycznych polskich armiach podziemnych. Choćby AL, pomijając politykę, to walczyli w nich zwykli Polacy i ginęli za Polskę nie Moskwę.

A jeśli ktoś oddaje życie za kraj - szacunek mu się należy, jak psu micha.

 

No teraz to już pójdę na stos, nie gałąź..................

Link to comment
Share on other sites

Za każde nowe muzeum powinno być likwidowane jedno stare. Szczególnie takie, do którego nikt nie chodzi. Albo które jest zamknięte we wszystkie weekendy.

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.