Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory - rankingi firm! stwórzmy!


Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, treborm napisał:

Wciąż wygrzewam Mundorfy Mlytic 10000uf/63V i ubolewałem, że Nipponów KMH

Nie żałuj nippony są bardzo mocno przereklamowane. 

 

21 minut temu, Mariusz03 napisał:

Nie żałuj nippony są bardzo mocno przereklamowane. 

 

🤣🤣🤣

A mundorf ma fantastyczny stosunek ,cena -jakosc 😂szkoda czasu na dysputy.

3 godziny temu, zamar napisał:

A jak wygląda scena w tych ZN? Cena atrakcyjna i można kupić bez problemu u nas.

Nie podejmę się. Ja je cenię za chirurgię i precyzję. Może być zimno, bezbarwnie.

To mają koledzy zupełnie odmienne zdanie o ZN, pewnie dużo od reszty zależy. Właśnie szukam czegoś co gra otwarcie ale przyjemnie w całym paśmie, klarownie ale bez chłodzenia.

To ma być do długich odsłuchów podczas pracy stąd tak rozmyślam o CC PURach, które podobno mają takie cechy. Dzięki za propozycje jeszcze pomyślę o SCR. Najlepiej byłoby wstawić jakieś alumeny albo coś miedzianego ale taki słoik tam nie wejdzie niestety.

1 godzinę temu, zamar napisał:

To mają koledzy zupełnie odmienne zdanie o ZN, pewnie dużo od reszty zależy. Właśnie szukam czegoś co gra otwarcie ale przyjemnie w całym paśmie, klarownie ale bez chłodzenia.

To ma być do długich odsłuchów podczas pracy stąd tak rozmyślam o CC PURach, które podobno mają takie cechy. Dzięki za propozycje jeszcze pomyślę o SCR. Najlepiej byłoby wstawić jakieś alumeny albo coś miedzianego ale taki słoik tam nie wejdzie niestety.

Ja PUR znam tylko z zwrotnic wiec to nie do konca to samo bo nie cale pasmo tam slyszysz.

Ale ESA juz znasz i ci sie podoba. PUR to dalsze rozwiniecie cech. Jest lepszy pod kazdym wzgledem.

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), LAiV Harmony DAC, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
 

Zmieniłem CSA na PUR w zwrotnicy w torze wysokich. Na początku było ciężko się przestawić z ciemnego grania CSA. PUR potrzebują też sporo czasu na wygrzanie. Dźwięk jest bardziej przestrzenny, przejrzysty i detaliczny, sporo jaśniejszy i łagodniejszy od CSA. Mam też PUR jako boczniki do CSA na średnich. Uważam, że warte zakupu. 

Bardzo trafnie opisane różnice z moimi obserwacjami. Na pohybel głuchym 😉

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), LAiV Harmony DAC, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
 

Wydaje mi się, że te słowa utwierdziły mnie w przekonaniu, że chcę na PURy roztrwonić pieniążki 😄 dam znać jakie wrażenia w torze sygnałowym ale to dopiero w okolicach zajączka.

Dzięki za opinie.

Edytowane przez zamar
Audyn Tri Reference 1uF/600V.
Kondensatory były wygrzewane ( a właściwie formowane ) przez trzy dni pod napięciem 230V , ponieważ mają służyć jako kondensatory separujące na wyjściach lampowego analogu . Potem przez tydzień grały godzinę lub dwie zamontowane na wyjściu lampowego analogu ( stałe 225V ) . Zmiana w stosunku do niewygrzanego kondensatora jest wyraźna i to mnie cieszy bo niewygrzany brzmiał marnie- zamulony , bez dynamiki w skali mikro i makro , nudny . Opis brzmienia dotyczy odsłuchów na DAC-u ( DIR9001+CXD1244+AD1865 ) z analogiem lampowym ( hybrydowy mu follower na lampach 7AU7 General Electric ) .
Niskie tony - wyższy bas dość mocny , raczej szybki chociaż mało zróżnicowany , niższy bas obszerny ale jednostajny , raczej otulający niż rytmiczny i zwinny , twardego kopa tu nie ma  
Średnica - bardzo neutralna ,bez własnego charakteru , czysta , plastyczna , czytelna i szczegółowa ale nie osuszona , ma całkiem realistyczne barwy jak na polipropylen napylany , wyrazista , kiedy trzeba ostra a kiedy potrzeba delikatności to też ładnie oddaje subtelne niuanse , jedne z najlepszych wokali jakie słyszałem z kondensatora 
Wysokie tony - niższa góra podkreślona ale na szczęście w paśmie powyżej sybilantów więc nie są agresywne , natomiast blachy często wyskakują na pierwszy plan i to daje nieco dziwne wrażenie , wyższa góra jest wycofana przez co nie słychać planktonu , dźwięki na wysokich cz. nie mają blasku , wybrzmień i wykończenia . 
Przestrzeń - prawidłowa , oderwana od głośników , efekty wyraźnie przemieszczają się w bazie , czasem pojawia się głębia ale ogólnie trochę zbyt płasko i nie dorównuje pod tym względem Mundorfom Supreme , lokalizacja nawet całkiem precyzyjna , dźwięki nie zlewają się w masę co służy klarowności i czytelności średnicy.
Mikro i makro-dynamika  - przeciętne , nic zachwycającego i nic do czego można się przyczepić .
Ogólnie trochę ,, czaruś " . Średnicę chyba można nazwać referencyjną chociaż tylko w stosunku do innych polipropylenów z folią napylaną aluminium z dodatkami . Ale do kondów z folią metalową ( aluminium , miedź , srebro ) jeszcze trochę brakuje , szczególnie barw . Skraje pasma to raczej pomyłka . Moim skromnym zdaniem określenie Reference jest mocno na wyrost , podobnie jak cena . Mimo to wolę go od Mundorfów ze średniej półki . Szybkie porównanie z Mundorfem Evo Supreme Aluminium ( ta sama półka cenowa ) łatwo wykazało jak ,,brzydkie" wokale daje Mundek w stosunku do Audyna . Lepsze skraje ma tańszy Audyn Cap Plus a do tego ciekawie pokazuje/podkreśla średnicę jednak nie tak czystą i neutralną jak Tri . 
,,Z braku laku" zostaje , przynajmniej do czasu przyjazdu zamówionych Mundorfów Supreme i znowu pojedynek .

Ciekaw jestem tych mudorfow jak przyjadą. No to czekamy


Wysłane z Wrocławia

45 minut temu, Marcin Wielgus napisał:

Ciekaw jestem tych mudorfow jak przyjadą.

Mundorf Supreme ( Classic ) - 680nF/600V 

Miałem już podobne kondensatory (220nF/1400V ) i coś o nich pisałem więc będę się streszczał . 

Po pierwsze są mniejsze . Zmienili grubość folii ? Pojemność 3 x większa choć o połowę niższe napięcie ... 

Bas - dość żwawy i zróżnicowany , raczej ciepły niż twardy , wyższy ładnie kopie , niższy raczej otula , mniejszy i lepiej kontrolowany niż z Tri Reference ( który ma go w nadmiarze )

Średnica - odrobinę ciepła niższa średnica ale bez zamulenia , wyższa klarowna i delikatna , nie ma agresji , nie jest konturowa ale wyjątkowo czytelna i detaliczna ( nawet na dalekich planach ) , barwy są niezbyt nasycone - typowe dla polipropylenów z folią napylaną aluminium 

Wysokie tony - równe , wyższa i niższa góra w odpowiednich proporcjach i zawsze obecna ale nie natarczywa , troszeczkę zaszumiona i zapiaszczona jednak bez ostrych sybilantów i innych wyskakujących niespodzianek , nie tak prawdziwa jak z dobrego miedziaka ale nawet potrafi czasem błysnąć .

Przestrzeń - bajka , za każdym razem kiedy wpinam te kondy w tor sygnałowy to dzieją się bardzo fajne rzeczy choć ten efekt się nie narzuca , nie jest sztuczny , po prostu jest przestrzeń ... i już . Głębia , plany , góra , dół a nawet trochę na boki bazy i do przodu . Lokalizacja najlepsza jaką słyszałem , dźwięki/muzycy są odseparowani i wszystko słuchać indywidualnie co chyba stanowi podstawę detaliczności tego konda . W gęstej muzyce nadal jest porządek , nic się nie zlewa w masę/ścianę . Ten przestrzenny efekt jest odrobinę lepszy niż z serii nowszych Mundorfów EVO Supreme .

W stosunku do Tri Reference jest ogólnie lepiej , z jednym wyjątkiem - Tri ma średnicę nieco czystszą , bardziej konturową i lepiej nasyconą alikwotami .  

Miałem się streszczać . 🤭

...there is no spoon...

Godzinę temu, tedi02 napisał:

Jeśli mniejsze napięcie , oczywiście że cieńsza folia ,odporność na przebicie.

Tak . Ale 3x większa pojemność . Ten ma 680nF a poprzedni ( 2 x większy ) tylko 220nF . 

...there is no spoon...

W dniu 19.03.2025 o 13:22, gumisb napisał:

Dokładnie o tych ALC10S myślałem 🙂 

Koniecznie daj znać !

Dziekuje 

Dwa dni sluchania i porownan. Zapewniaja cieplejsze brzmienie od Mundorfow MLytic, nie wyostrzaja wysokich. To sa bardzo dobre kondensatory i zaskakujaco tanie.

W dniu 17.03.2025 o 22:14, Mariusz03 napisał:

inni mają inne Daci niż TDA

DAC 

Megadeth - A House Divided  🤘SENJUTSU🤘  α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π  Ⅵ Ⅵ Ⅵ  TWOYASTARA OF DEATH; TURBO - Blizny [2025]

W dniu 16.03.2025 o 12:27, Mariusz03 napisał:

Oczywiście, jest lepszy niż kaisei nonpolar lepszy niż nichikon kz, AN standard,  ale nie jest lepszy niż silmic, Cosmos i roe. 

Inne pomijam bo nie mają nawet startu do w/w.

Nawiązując jeszcze do tej wypowiedzi. Jak dobrze rozumiem miałeś na myśli te ROE?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Chciałem je spróbować zamiast Nichicon KA przy opampie w zmacniaczu słuchawkowym. 10uF zamiast 22uF da radę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Godzinę temu, zamar napisał:

miałeś na myśli te ROE?

Tak

Godzinę temu, zamar napisał:

Chciałem je spróbować zamiast Nichicon KA przy opampie w zmacniaczu słuchawkowym. 10uF zamiast 22uF da radę?

One zazwyczaj mają większe pojemnosci niż opisane.  Powinienen być 22uf ja dałbym nawet wiekszy 33uf lub nawet 47uf.  Jednak jak masz te ROE 10uf to wstaw sobie na próbę nic się nie stanie . Zrobisz sobie test. 

Albo podlutuj dwie sztuki jak się zmieszcza , (zbocznikuj) lub jedną sztukę od góry a druga na płasko od spodu. Będziesz miał wtedy około 22uf.

2 godziny temu, terminus napisał:

DAC 

Naprawdę 🤣🤣🤣, a ja myślałem że Digital-to-analog converter w skrócie DAC a spolszony skrót DACi 🤣🤣🤣. Ach Ci ludzie. 

Edytowane przez Mariusz03

Ostatnio testowałem Claritycap ESA w CD Expo 3010 Claritycap na wyjściu, o ile w zwrotnicy się sprawdzają, to w CD spowodowały spadek dynamiki, grało to bez życia, wysokie tony straciły blask, zgasiło całe brzmienie. Lepiej wypadły pod tym względem AN Kaisei Polar, a obecnie lepiej od nich na wyjściu radzi sobie drut lity OCC 🙂. Ma wejściu końcówki mam wstawione Auricapy XO, więc nie mam obaw że coś się uszkodzi.

12 minut temu, terminus napisał:

Masz 13 lat i do szkoły nie puszczają i szczepionek też zakazują? Współczuję.

Nie tak jak Ty szukający zaczepek i szczekajacy jak ciułała, aby tylko zrobić szum wokół siebie, nic nie wnosząc. Widać szczepionki działają, aby tak dalej. 

Godzinę temu, Prewwit napisał:

Ostatnio testowałem Claritycap ESA w CD Expo 3010 Claritycap na wyjściu, o ile w zwrotnicy się sprawdzają, to w CD spowodowały spadek dynamiki, grało to bez życia, wysokie tony straciły blask, zgasiło całe brzmienie. Lepiej wypadły pod tym względem AN Kaisei Polar, a obecnie lepiej od nich na wyjściu radzi sobie drut lity OCC 🙂. Ma wejściu końcówki mam wstawione Auricapy XO, więc nie mam obaw że coś się uszkodzi.

ESA i blask - koło siebie nie stoją 🙂

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), LAiV Harmony DAC, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
 

ESA nie należy do jasno grających kondów, ale w zwrotnicy nie jest to aż tak bardzo odczuwalne, widocznie na słabszych sygnałach efekt się wzmaga.

W dniu 19.03.2025 o 09:01, gumisb napisał:

Czy ktoś ma doświadczenie z kondensatorami  KEMET ALC10S

Mam w zasilaniu głównym, dwie sztuki ALC10S po 10000uF w CD, bardzo dobre wypełnienie niskich, nie przesadzone i pod kontrolą, z dobrą dynamiką, nie ogranicza przestrzeni, wysokie i średnica klarowna, przyjemna barwa. Dodatkowo dobre połączenie wyszło z Panasonicami FR (z Nipponami była słabsza dynamika), które obok nich są w mniejszych pojemnościach, fajnie razem się grywają. Obecnie chcę jeszcze podmienić za stabilizatorami Nippony SMH na FR i zobaczę jaki to da efekt.

W dniu 21.03.2025 o 23:03, Mariusz03 napisał:

One zazwyczaj mają większe pojemnosci niż opisane.  Powinienen być 22uf ja dałbym nawet wiekszy 33uf lub nawet 47uf.  Jednak jak masz te ROE 10uf to wstaw sobie na próbę nic się nie stanie . Zrobisz sobie test. 

Albo podlutuj dwie sztuki jak się zmieszcza , (zbocznikuj) lub jedną sztukę od góry a druga na płasko od spodu. Będziesz miał wtedy około 22uf.

Masz rację, ich pojemność jest dużo większa. 2 sztuki mają 14,5uF a dwie 13,8uF więc nie ma tragedii. Niestety więcej sztuk nie posiadam żeby po dwa łączyć a potrzebuję 4 zamienić. A może ktoś próbował mieszać różne kondy razem? Np ROE + Silmic? 

Akurat mam jeszcze silmici 10uf i 47uf. Jeszcze znalazłem Epcosy MKT 1uf prawdopodobnie b32529 i Evoxy 1uf, to mogę zbocznikować ROE np. 

Ogólnie w analogu PCM1794 mam teraz silmici 10uF + 2x MKP1837 33nF. Przy opa wzmacniacza nichicony KA 22uF. Teraz zastanawiam się jak to tu podmienić:

1. Do wzmacniacza wrzucić Roe 14uf + 1uf MKT, DAC zostaje bez zmian?

2. Do DACa zamontować Roe + zostają MKP1837, a do wzmacniacza silmici 47uf + 1uf MKT?

Nie mam pojęcia czy w obu miejscach silmici to dobre rozwiązanie. Co by miało największy sens?

Edytowane przez zamar
28 minut temu, zamar napisał:

Masz rację, ich pojemność jest dużo większa. 2 sztuki mają 14,5uF a dwie 13,8uF więc nie ma tragedii.

Wlutuj nawet takie, jak uslyszysz co potrafią to... 

28 minut temu, zamar napisał:

Np ROE + Silmic? 

Mam na wyjsciu w tda, silmik razem z ROE na pewno się nie gryzą,  sprobuj. 

Nawet daj większego silmica 22uf lub 33uf plus ROE.  Jak nie masz to daj chociaż 10uf.

28 minut temu, zamar napisał:

Jeszcze znalazłem Epcosy MKT 1uf prawdopodobnie b32529 i Evoxy 1uf, to mogę zbocznikować ROE np. 

Mogą za bardzo rozjaśnić górę. 

28 minut temu, zamar napisał:

Przy opa wzmacniacza nichicony KA 22uF. Teraz zastanawiam się jak to tu podmienić:

1. Do wzmacniacza wrzucić Roe 14uf + 1uf MKT, DAC zostaje bez zmian?

2. Do DACa zamontować Roe + zostają MKP1837, a do wzmacniacza silmici 47uf + 1uf MKT?

Do wzmacniacza kup kolejne ROE nie dawaj tam silmica. Silmic tylko DAC przy opa. 

Testuj, kombinuj i nabierają doświadczenia. Czym więcej tym lepiej. Powodzenia 👍

Edytowane przez Mariusz03
5 godzin temu, Mariusz03 napisał:

Mam na wyjsciu w tda, silmik razem z ROE na pewno się nie gryzą,  sprobuj. 

Nawet daj większego silmica 22uf lub 33uf plus ROE.  Jak nie masz to daj chociaż 10uf.

Bardzo ciekawie to gra w połączeniu silmic 10uf + roe 10uF. Od kilku godzin już gra i robi to naprawdę dobrą robotę. Góra pasma jest teraz bardziej otwarta i z rozmachem zachowując jednak tą przyjemną barwę średnich z silmica choć lekko jest chłodniej. Pewnie jakbym miał ciut większą pojemność silmica właśnie te 22uf, to pewnie środek byłby zupełnie taki sam jak przy samej Elnie - więc wiesz co piszesz o tej pojemności. Jeszcze to przetestuje.

Teraz przynajmniej wiem, że problem z górą pasma nie leżał bezpośrednio w CC ESA na wejściu wzmacniacza słuchawkowego.

To teraz mam dylemat czy zamiast kupić CC PUR w tamto miejsce może lepszym wyjściem będzie wstawić Alumena 2,2uf? 

5 godzin temu, Mariusz03 napisał:

Do wzmacniacza kup kolejne ROE nie dawaj tam silmica. Silmic tylko DAC przy opa. 

Tylko teraz ciężko je dostać. Widzę, że na eBayu sprzedają 10uf po 10sztuk w relatywnie znośnej cenie. Jakby byli chętni to można zamówić kilkadziesiąt sztuk na zapas.

2 godziny temu, zamar napisał:

Pewnie jakbym miał ciut większą pojemność silmica właśnie te 22uf, to pewnie środek byłby zupełnie taki sam jak przy samej Elnie

Dokładnie,  a jeszcze lepiej będzie jak wstawisz 33uf.

2 godziny temu, zamar napisał:

Jeszcze to przetestuje.

👍

2 godziny temu, zamar napisał:

kupić CC PUR w tamto miejsce może lepszym wyjściem będzie wstawić Alumena 2,2uf? 

Alumen myślę że byłby lepszy, (one są duże uwazaj z rozmiarem) jednak są trochę "syche" Jeśli przekaz masz ciepły, barwny to brałbym Alumena. A może pomyslabys o audynie miedzianym , niestety ceny jego poszybowały kiedyś był w cenie milfex miedzianego. 

2 godziny temu, zamar napisał:

Tylko teraz ciężko je dostać.

Coraz trudniej, sam mam mały zapas. Ciężko je czym innym zastąpić. 

2 godziny temu, zamar napisał:

choć lekko jest chłodniej

Jesli wcześniej przed opa masz jakieś małe elektrolity to poszukaj tonerex on fajnego koloru doda. 

54 minuty temu, arturp napisał:

W kraju są tylko te podstawowe PUR ? 

Raczej tak bo są na 250V. Wersja PUR-S i ST jest na 800V.

10 godzin temu, Mariusz03 napisał:

Dokładnie,  a jeszcze lepiej będzie jak wstawisz 33uf

Też widzę już ciężko gdzieś kupić bo EOL. No nic zrobię mały zapas RFS i Tonerex na przyszłość. Pozostaje jeszcze dorwać trochę ROE i będzie spokój 🙃

10 godzin temu, Mariusz03 napisał:

Alumen myślę że byłby lepszy, (one są duże uwazaj z rozmiarem) jednak są trochę "syche" Jeśli przekaz masz ciepły, barwny to brałbym Alumena. A może pomyslabys o audynie miedzianym , niestety ceny jego poszybowały kiedyś był w cenie milfex miedzianego

Właśnie chciałbym tej neutralności więc mam nadzieję alumeny się sprawdzi. Na długość raczej wejdzie spokojnie.

W innym DACu na 2x AKM4497 mam Audyna TCM i robi robotę, tylko jak wspomniałeś cenowo teraz to jest absurd a i rozmiarowo nie zmieściłby się.

50 minut temu, zamar napisał:

chciałbym tej neutralności więc mam nadzieję alumeny się sprawdzi.

Alumeny są neutralne i równe w całym paśmie , a to rzadkość . Wierniejsze w przenoszeniu sygnału będą tylko kondensatory z czystej folii miedzianej bo rzetelnie oddają również barwy .

Ewentualnie kondensatory z dielektrykiem w postaci folii teflonowej ale tych nie testowałem więc może ktoś inny nam podpowie .

Ciekawią mnie te sowieckie K-72 i FT3 .

...there is no spoon...

8 minut temu, Mikha'el napisał:

Czy zbocznikowanie Elna Silmic RFS 47uF/100V za pomocą Vishay MKP1837 w torze sygnału to dobry pomysł, próbował ktoś tego?

Bocznikowalem Vishay MKP1837 rozne elektrolity i przy synergi byl bardzo fajny efekt. Na pewno warto probowac.

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), LAiV Harmony DAC, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
 
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.