Skocz do zawartości
IGNORED

Proszę o pomoc w adaptacji akustycznej mojego salonu.


emillo83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Dzięki Waszej pomocy, jestem posiadaczem całkiem dobrego zestawu audio, i co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Do niedawna myślałem(lub chciałem myśleć ze względu na kwotę jaką wydałem na sprzęt) że zestaw jaki nabyłem gra pięknie, niestety nie do końca, jest straszny chaos w wysokich tonach i po dłuższym czasie słuchania muzyka zaczyna męczyć. Zacząłem szukać przyczyny i doszedłem do wniosku, że problem leży w akustyce pomieszczenia.

I tutaj właśnie, potrzebna jest mi Wasza pomoc przy adaptacji akustycznej mojego salonu. Niestety obecna aranżacja pomieszczenia, jest całkowicie przeciwna odpowiedniej akustyce, powiedziałbym nawet że aranżując ten salon, chciałem zrobić na złość audiofilom: podłoga w panelach, sofa skóropodobna, ława szklana, drzwi szklane, barek z lustrem i różnego rodzaju butelkami, zasłony z bardzo cienkiego i przewiewnego materiału, komoda częściowo szklana. Jedyna rzecz która pozytywnie wpływa na akustykę, to dywanik 100x50 pod ławą. :)

Mam pewne proste pomysły które chciałbym wykonać w moim salonie, a które mogły by pomóc - te bardziej skomplikowane wolałbym "przedyskutować" z wami.

 

Zacznijmy od podłogi, oczywiste jest że pójdzie dywan lub wykładzina dywanowa. Mam nadzieję że częściowe zakrycie podłogi będzie odpowiednim zabiegiem, ponieważ bez sensu jest kłaść dywan na całe panele. 1.Jaki rozmiar dywanu byłby odpowiedni i jak go ułożyć w stosunku do głośników?

 

Kolejną rzeczą są zasłony(ściana B i ściana D), tutaj chciałbym kupić je z grubego materiału które dobrze wygłuszą dźwięk, bo raczej pochłaniać go nie będą. Dodam że cała ścianę D, będzie można zasłonić zasłonami(jak widać na zdjęciu) 2.Z jakiego materiału powinny być wykonane zasłony żeby najlepiej sprawdziły się w takim pomieszczeniu?

 

Ściana C, tutaj już nie będzie tak łatwo. Mój pomysł to wykonać panele pochłaniające dźwięk, zrobione samemu (poniżej podaję link do filmiku jak chciałbym to zrobić). 3. Czy mogę użyć waty mineralnej szklanej zamiast skalnej? Jaki rodzaj materiału powinienem użyć do wykończenia panelu, żeby przepuścił dźwięk na watę(będę szukał ozdobnego żeby pasował do wystroju wnętrza) i najważniejsze, jaki powinien być wymiar panela i gdzie dokładnie powinien być umieszczony żeby spełniał swoją rolę?

 

Jeśli chodzi o ścianę A, to nie mam pojęcia czego użyć żeby odpowiednio pochłaniało i nie odbijało dźwięku, dodam że ścianka czerwona jest wysunięta 10cm. Myślałem o piramidkach z pianki (link poniżej), ale obawiam się że na wysuniętej ściance nie będzie wyglądało to dobrze. Tutaj potrzebowałbym jakieś sugestie, pomysły, ponieważ sam jeszcze nic nie wymyśliłem. 4.Jaki materiał sprawdzi się do wygłuszenia / pochłaniania dźwięku który również będzie wyglądał estetycznie?

Pozostaję jeszcze kwestia sofy, ławy, komody i drzwi. Na sofę myślałem kupić duże miękkie poduchy, na ławę można położyć jakieś podkładki, drzwi i komoda zostaną bez zmian.

 

Każda pomoc, sugestie i pomysły bardzo mile widziane. Dodam jeszcze że całość chciałbym wykonać w umiarkowanej cenie, wiem że za dobre pieniądze można skorzystać z odpowiednich firm, zajmujących się takimi rzeczami, lub też z gotowych, profesjonalnych produktów, które też do tanich nie należą - dla mnie to troszkę za drogo.

 

Link do filmu jak zrobić panel akustyczne:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Link do piramidek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

 

Pozdrawiam!

Emil.

post-60289-0-29921700-1465576235_thumb.jpg

post-60289-0-08630700-1465576246_thumb.jpg

post-60289-0-14763200-1465576259_thumb.jpg

post-60289-0-37087200-1465576272_thumb.jpg

post-60289-0-47249500-1465576279_thumb.jpg

post-60289-0-79581100-1465576289_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj - zeby tu grało według mnie - musisz to przemeblować . nie dopatrzyłem odległości głośnik - Twoje uszy , ale na pewno jest za daleko ( na oko po wymiarach baza stereo ok 280/290 cm - odległośc do Twojego miejsca z 440/460 cm ?) . Sceny , głębi nie będzie - masz ze trzy odbicia zanim dzwięk dotrze do Ciebie . druga sprawa to jak te kwiaty stoją na co dzien ? zamien je miejscami - kwiaty do rogu kolumny do przodu. oczywiście w miejscach pierwszych odbić jakieś pochłaniające ustroje , ale odległośc jest zdecydowanie za duża od miejsca odsłuchu. Co do wysokich które męczą - z całym szacunkiem do Tannoya - nie kupiłem ich właśnie dla tego że po godzinie odsłuchów stwierdziłem że dłużej nie jestem w stanie ich słuchać bo stereo fajne , bas nienajgorszy , ale góra całkowicie schowana za dominującą średnicą jest nie do przyjęcia + średnie ostre jak żyletki - Ale to tylko moje odczucia co tych kolumn. Na początek zmień proporcje odległości - i dywan na zdecydowanie większy . u mnie znakomicie "uspokoił" bardzo "żywe" akustycznie pomieszczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najważniejsza jest muzyka - później sprzęt , a najlepszy jest ten który dla mnie brzmi najlepiej .

Dzieci to przyszłość narodu więc słuchają tego co tata ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czego użyć żeby odpowiednio pochłaniało i nie odbijało dźwięku

 

Nie zapomnij, że jak 'prze-tłumisz' pomieszczenie ( czyli czas pogłosu spadnie poniżej ok 0.3-0.2 s ) to będzie brzmiało to bardzo słabo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj - zeby tu grało według mnie - musisz to przemeblować . nie dopatrzyłem odległości głośnik - Twoje uszy , ale na pewno jest za daleko ( na oko po wymiarach baza stereo ok 280/290 cm - odległośc do Twojego miejsca z 440/460 cm ?) . Sceny , głębi nie będzie - masz ze trzy odbicia zanim dzwięk dotrze do Ciebie . druga sprawa to jak te kwiaty stoją na co dzien ? zamien je miejscami - kwiaty do rogu kolumny do przodu. oczywiście w miejscach pierwszych odbić jakieś pochłaniające ustroje , ale odległośc jest zdecydowanie za duża od miejsca odsłuchu. Co do wysokich które męczą - z całym szacunkiem do Tannoya - nie kupiłem ich właśnie dla tego że po godzinie odsłuchów stwierdziłem że dłużej nie jestem w stanie ich słuchać bo stereo fajne , bas nienajgorszy , ale góra całkowicie schowana za dominującą średnicą jest nie do przyjęcia + średnie ostre jak żyletki - Ale to tylko moje odczucia co tych kolumn. Na początek zmień proporcje odległości - i dywan na zdecydowanie większy . u mnie znakomicie "uspokoił" bardzo "żywe" akustycznie pomieszczenie.

 

Odległość między miejscem odsłuchu a głośnikiem wynosi 450cm - rozumiem że to sporo za dużo. Kwiaty na co dzień stoją tak jak widać na zdjęciu. Piszesz żeby w miejscach pierwszych odbić wstawić pochłaniające ustroje, widzisz żebym ja wiedział gdzie jeszcze są te pierwsze, drugie czy trzecie odbicia. Piszę tutaj ponieważ ciężko mi jest to ogarnąć i chciałem w jakiś sposób, wspólnie złożyć to wszystko w jedną całość, a trochę nie wiadomych mam jak widać w pierwszym poście. Co do drażniących Cię Tannoy'ów, to tak jak piszesz, jest to Twoje zdanie, ja obiektywną opinie wydam jak już wszystko będę miał gotowe.

 

Nie zapomnij, że jak 'prze-tłumisz' pomieszczenie ( czyli czas pogłosu spadnie poniżej ok 0.3-0.2 s ) to będzie brzmiało to bardzo słabo...

 

Pamiętam , jak na razie o prze-tłumieniu nie ma mowy, i ciężko będzie to zrobić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne - rozumiem wszyscy tu zaglądamy aby się uczyć licząc na pomoc . Co do pierwszych odbić są różne szkoły , ale najczęściej to ok 1,7 od kolumny lub jak mówi nazwa pierwsze odbicie -czyli siadasz w miejscu odsłuchu a pomocny inny audiofil wzdłuż sciany zdąża w Twoim kierunku z lusterkiem aż Ty zauważysz odbicie swoich Tannoy-ów . Co do przetłumienia - raczej na tym etapie Ci to nie grozi . Dużo twardych niewytłumionych powierzchni - musiałbyś się bardzo starać . Ja polecam gruby włochaty dywan , kolumny do przodu ile sięgną kable , na ten kaloryfer gruby koc z drugiej strony na ścianę też coś miękkiego typu materac i jeździj z kolumnami szerzej/bliżej na próbę . Zobaczysz czy raczej usłyszysz w którą stronę to zmierza. Oczywiście cudu nie będzie od razu , ale możesz się zdziwić że np 20 cm w Twoją stronę i jest dużo lepiej. Trzeba poświęcić czas i poeksperymentować , ale lekko w tym pokoju nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najważniejsza jest muzyka - później sprzęt , a najlepszy jest ten który dla mnie brzmi najlepiej .

Dzieci to przyszłość narodu więc słuchają tego co tata ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje nie możesz siedzieć przy przeciwległej ścianie z głową z może 0,5m od ściany, nie wiem czy sprawdzałeś, ale usiądź w miejscu wierzchołka trójkąta równobocznego licząc od kolumn tak byś razem z kolumnami tworzył taki trójkąt, czyli jeszcze przed łatwą.

Kwiaty między kolumną, a stolikiem i bliżej ściany, dywan owszem ale wcale nie shagi (włochaty) wystarczy gruby zbity dywan a'la bawełniany.

Co do piramidek, a raczej fali które podałeś w linku daruj sobie bo to wyrzucony pieniądz, a korzyści żadnej.

Jak już to może

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , tylko w tej cenie nie mam pewności co do odpowiedniej gęstości pianki, ale chodzi mi bardziej o uwzględnienie wielkości i wysokości "stożka", możesz to przymocować do jakiś ramek i wnosić tylko na czas odsłuchów.

 

Nie zapomnij, że jak 'prze-tłumisz' pomieszczenie ( czyli czas pogłosu spadnie poniżej ok 0.3-0.2 s ) to będzie brzmiało to bardzo słabo...

Diffuś, bo każdy audiofil wie, że lepiej rozpraszać niż tłumić i tu się z Tobą zgadzam co do zbyt niskiego pogłosu.

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ustrojów - jak piszą koledzy piramidki to bardzo średni pomysł pomijając ich niespecjalny wygląd .

Popatrz tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

właściwości podobne ale zdecydowanie lepsza forma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najważniejsza jest muzyka - później sprzęt , a najlepszy jest ten który dla mnie brzmi najlepiej .

Dzieci to przyszłość narodu więc słuchają tego co tata ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakaś opcja tylko, żeby zadziałało w szerszym zakresie trza by było w jednym panelu zastosować wszystkie grubości naprzemiennie od 20,30,40,50 mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za odpowiedź.

 

Wczoraj przez dwie godziny próbowałem choć trochę uzyskać lepszą akustykę poprzez rozkładanie kocy, kołdry i poduszek a także przemieszczanie kolumn w przeróżne miejsca :) W pewnym momencie uzyskałem scenę oraz stereofonie, ale niestety niskie tony zniknęły. Ogólnie rzecz biorąc ciężko było znaleźć optymalne ułożenie wszystkiego.

Według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie zostawienie kolumn, mniej więcej w tym samym miejscu co na zdjęciu, a miejsce odsłuchu przesunąć przed ławę(dokupując jakiś fotel w to miejsce), następnie położyć dywan między głośnikami a miejscem odsłuchu. Potem grube zasłony na to mniejsze okno a także na całą tylną ścianę. Do tego jeszcze bym dołożył własno-ręcznie zrobione panele kaustyczne, wyłożone watą szklaną i umieścił je na lewej ścianie gdzie znajduję się barek. Po tym całym zabiegu, mógłbym wtedy wziąć koce i próbować jeszcze znaleźć miejsca odbicia i ulepszyć całą akustykę.

 

 

Nie czytałem wątku, sorry. Ale widzę moje DC6T.

 

Spróbuj tak:

 

be839fe06749c7cb81d645d972159d8e.jpg

 

Czyli, kolumny na dłuższej ścianie.

 

Niestety nie ma opcji przestawienie kolumn na inną ścianę.

co do ustrojów - jak piszą koledzy piramidki to bardzo średni pomysł pomijając ich niespecjalny wygląd .

Popatrz tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

właściwości podobne ale zdecydowanie lepsza forma

 

Ten pomysł naprawdę świetny, idealnie stylistycznie by pasował na tą ściankę gdzie jest telewizor, ale.... czy ja dobrze widzę ceny tych paneli? Około 11-12cm2 kosztuję od 22 do 80zł , drogo by mnie kosztowała ta ścianka.

 

Pozdrawiam!

Emil.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Bilety | BAJM 45 TOUR

    O wydarzeniu Największe hity, mega emocje i najlepsza zabawa czyli 45-lecie zespołu BAJM - to będzie trasa roku 2024! Szykuje się totalne szaleństwo! Bajm bilety na jubileuszową trasę koncertową już w sprzedaży.   45-lecie zespołu Bajm Fenomen zespołu Bajm to właśnie ponadczasowa muzyka i emocje, które łączą pokolenia. Ich hity bujają wszystkich bez wyjątku. A głos Beaty przeszywa i przyprawia o gęsią skórkę nawet największych twardzieli. Trasa 45 lecia to muzyczna podróż prz

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy 1

    Bilety | Dawid Podsiadło

    O wydarzeniu Dawid Podsiadło postanowił zrobić swoim fanom wyjątkowy świąteczny prezent i ogłosił kolejny stadionowy koncert. 8 czerwca 2024 wystąpi na Tarczyński Arena Wrocław.    Trasa stadionowa Dawida Podsiadło Po historycznym występie na PGE Narodowym dla 80 tysięcy widzów, Dawid Podsiadło idzie za ciosem i zaprasza na trasę stadionową ze sceną 360 stopni!  W sobotę 26 sierpnia PGE Narodowy, który był współorganizatorem wydarzenia, przyciągnął rekordową publiczność.

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy 1

    Bilety | Piotr Rubik „Niech mówią że to nie jest miłość”

    O wydarzeniu Koncert Piotra Rubika „Niech mówią że to nie jest miłość” - najpiękniejsze piosenki o miłości - to trzeba usłyszeć na żywo! Piotr Rubik, Orkiestra Symfoniczna Filharmoników Jeleniogórskich, Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka oraz 4 znakomitych Solistów. Ponad 60 osób na scenie! Bilety na koncerty Piotra Rubika już w sprzedaży.  Piotr Rubik koncerty Niech mówią że to nie jest miłość Piotr Rubik wraz Dolnośląską Orkiestrą Symfoniczną Filharmoników Jel

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy

    Bilety | Open'er Festival 2024

    O wydarzeniu Gunna, jedna z najważniejszych postaci współczesnego amerykańskiego hip-hopu, której wszystkie dotychczasowe albumy trafiły do Top 3 sprzedaży w USA, wystąpi 3 lipca na Orange Main Stage! Kim Gordon, absolutna ikona światowej alternatywy i jedna z najbardziej charyzmatycznych rockowych osobowości ostatnich dekad, której najnowszy solowy album „The Collective” ukaże się już w tym tygodniu, wystąpi na Alter Stage 3 lipca Amaarae - muzyczna perła, której ostatnia płyta „

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy

    Bilety | Orange Warsaw Festival 2024

    O wydarzeniu Nicki Minaj pierwszą headlinerką tegorocznej edycji! W dniach 7-8 czerwca na Torze Wyścigów Konnych Służewiec wystąpią: Troye Sivan, Skepta, Jungle, Jessie Ware, Ken Carson, Omar Apollo, Yungblud, Kenya Grace, Libianca, Tommy Cash, PRO8L3M, MROZU, Kwiat Jabłoni, Kaśka Sochacka, Dawid Tyszkowski oraz nita. Orange Warsaw Festival to od kilkunastu lat najważniejsze wydarzenie muzyczne i kulturalne Warszawy oraz idealne rozpoczęcie festiwalowego lata. Każda edycja jest świętem

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.