Skocz do zawartości
IGNORED

NAD 3020i odświeżenie/ulepszenie


sk91

Rekomendowane odpowiedzi

C311/12, C313/314, C321/322, C427/428 bym zamówił 47uF/25V.

 

C315/316 100uf/10v.

 

Wyższe napięcia znamionowe kondensatorów w niczym nie przeszkadzają i na pewno nie zaszkodzą (jedyną różnicą istotną dla Ciebie mogą być tylko ich większe rozmiary ale seria FG Nichicon'a jest i tak miniaturowa więc nie powinno być problemów z wymiarami).

 

C415/16, C516/C517, C409/410 za co odpowiadają?

 

C415 i jego odpowiednik w drugim kanale, kondensatory w obwodzie sprzężenia zwrotnego wzmacniacza mocy 1000uF/6.3V i jak już wcześniej pisałem "odpowiada właśnie za częstotliwość odcięcia "basów" z pętli sprzężenia zwrotnego" ale tym razem w pętli sprzężenia wzmacniacza mocy,

C409 i jego odpowiednik w drugim kanale, sprzęga wejście wzmacniacza z układem "soft clipping" dla Ciebie może mniej istotny gdyż w normalnych warunkach (na niskich poziomach głośności) "soft clipping" nie działa,

C516 i C517 to kondensatory filtrujące prostownika napięć stabilizowanych (te jak i pozostałe z numeracją zaczynającą się na 5.. są kondensatorami układu stabilizatora napięć !)

 

Nie wiem czy jakikolwiek kondensator foliowy będziesz mógł dać zamiast C401/402, w układzie jest miejsce tylko na względnie małe elektrolity natomiast foliowce będą mieć objętość z 10x większą a i cenę też 10x większą, jeśli nie lepiej, więc na tym etapie nie kombinuj tylko kup elektrolity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trouvère - czyt. truwer : średniowieczny artysta (poeta, muzyk, ballady, ronda, virelai, śpiewogra)

Truwerzy tak jak i lampy elektronowe to relikty przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Tutaj zastosowal foliowce WIMA, niestety nie mogę znaleźć takich.

 

Powiem Ci że wbrew pozorom w miejscu tego kondensatora jest sporo przestrzeni, jeśli foliowiec miałby długie wyprowadzenia to zmieściłby się i Mudorf, ale jednak za drogi...

 

 

 

 

Znalazłem dwie pary używanych białych Mundorfów 3,9 i 4,7uF jakby ktoś chciał

 

Mi potrzebny 10uf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Mam a w zasadzie powtarzam pytania z poprzedniej strony, co warto zrobić, co wymienić i co ewentualnie jeszcze sprawdzić oprócz wymienionych wcześniej w temacie elementów by odświeżyć i przywrócić do normalnego stanu ten wzmacniacz?

Decyzja o tym zapadła, ale w tym temacie nie znalazłem wszystkich odpowiedzi, zwłaszcza że mam starszy model 3020 i nie zgadzają się oznaczenia tych elementów a nie chcę czegoś pomylić. Dlatego prosiłbym o posługiwanie się oznaczeniami z linku;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na pewno wymienię główne kondensatory zasilające (tak końcówki jak i przedwzmacniacza z którego jednak nie mogę zrezygnować z racji selektora wejść który się przyda) i sprawdzę czy z potencjometrów (głównie głośność) coś da się zrobić.....może jakieś lepsze kondensatory na wejściu końcówki (chyba to będą 603, 604) i to co jeszcze zaproponujecie (w miarę tanim kosztem i przy okazji) tam zmienić.

 

Może odezwie się założyciel tematu i podzieli się doświadczeniem, może coś podpowie... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim głęboko grzebniesz w układzie na próbę wyciągnij zworkę łączącą preamp z koncówką i podłącz sygnał z c505 i c506 ( od strony potencjometru głośności ) bezpośrednio do końcówki mocy, czyli ominiesz całkowicie preamp z korekcja barwy i balansem, powinno zagrać klasę lepiej , jak efekt Ci się spodoba, to wylutuj c505 i 506 , resztę modyfikacji bym sobie odpuścił

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam za bardzo ingerować w ten wzmacniacz, wiem że preamp nie jest dobry (przynajmniej u mnie poległ w konfrontacji z (takim sobie) lampowym. Ciekawe to co proponujesz mam pytanie czy nie będzie zbyt cicho grać bez przedwzmacniacza, mnie to pewnie w zupełności starczy ale z tego będą korzystać moi synowie. ;)

I jeszcze jedno, wylutowanie kondensatorów to konieczność, nie można ich ominąć?

 

Ta propozycja ma to kolejne dobre strony, dzięki temu mogę nie wymieniać kondensatorów w zasilaczu przedwzmacniacza (wyglądają jakby wylały) a skupić się tylko na końcówce, bo tam jest też jakiś podejrzanie wyglądający widziałem....gdybym pomieścił tam jakiś lepszy potencjometr to można by to jeszcze uprościć i poprawić, ten jest jakiś strasznie marny a z tego co mówił syn wymiana jego to konieczność.

Muszę coś zamówić, bo nie mam nic takiego....jakieś propozycje?

Kondensatory jakieś do końcówki (35V 2700uF LXY jak się nie mylę) posiadam, nie za małe, może warto dać więcej?

 

 

Dziękuję za tą radę.....jestem jeszcze jakiś czas nadal otwarty na propozycje...potem wprowadzę to w życie i jak je znam nic więcej robić przy tym wzmacniaczu nie będę.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie ich nie usuwaj ,a jak Ci podpasuje efekt , to wylutuj tylko jedną końcówkę każdego z nich - tą od strony potencjometru głośności, ale nawet jak je zostawisz to też będzie ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.