Jump to content
IGNORED

Loudness NAD 3020A

Krzysztof Wojdyła

Recommended Posts

Witam forumowiczów moje pytanie dotyczy filtra Loudness w NAD 3020A. Chodzi o to że jest on połączony bezpośrednio dwoma kabelkami z potencjometrem głośności. W momencie odłączenia tych przewodów wzmacniacz zaczyna dużo głośniej grać tak jak by został w jakiś sposób ''uwolniony'' choć jakość chyba jest gorsza chyba. Dodam tylko że po włączeniu przycisku loudness efekt jest zupełnie inny niż po odłączeniu przewodów. Jak to jest zbudowane o co w tym chodzi?

Żeby grało z podobną głośnością, trzeba zewrzeć kondensator 503 ( L ) i 504 ( P ), dlatego,

że odczep jest inaczej zrównoważony elektrycznie a filtr loudness działa tylko w dolnym zakresie

regulacji głośności. Odłączając kabel z potencjometru powodujemy inny zakres regulacji,

bo puszcza pozorne małe "zwarcie" sygnału odczepem - szczególnie środka pasma do masy.

Daje to właśnie efekt większej głośności. Jak chcesz identyczną głośność, trzeba czasem

dobrać rezystory 509 i 510. Patrzyłem na ten schemat:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... i zamiast IV RP jest PRL II

Guest kizol666

(Konto usunięte)

A czy można by tam wstawić inny lepszy potencjometr bo ten w dolnym zakresie niedomaga.

Na czym to niedomaganie polega? Jak to sprawdziłeś że to potencjometr niedomaga w dolnym zakresie?

Na czym to niedomaganie polega? Jak to sprawdziłeś że to potencjometr niedomaga w dolnym zakresie?

Niedomaga w sensie, że jeden kanał ciszej drugi głośniej. Lubie słuchać w nocy a to utrudnia ciche słuchanie.

Pewnie albo przerywa, albo niesymetrycznie reguluje.

Taka sama wartość ( 50 kOhm B lub C ) i literka, może być bez odczepu i wymienić...

Dziękuję za konkretną wiedzę.

Pewnie albo przerywa, albo niesymetrycznie reguluje.

Taka sama wartość ( 50 kOhm B lub C ) i literka, może być bez odczepu i wymienić...

Możesz mi polecić jakiś konkretny model, który będzie tam pasował. Coś dobrego oczywiście.

Nie wiem, czy na pewno, ale jest chyba przykręcany do chassis i ma montaż zewnętrznymi elementami.

Dobre potencjometry robi np. ALPS np:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale musisz szukać zarówno średnicy, jak długości osi, a tu nie pomogę;

jest tego trochę na allegro i nie tylko.

Powodzenia. R.

... i zamiast IV RP jest PRL II

Guest kizol666

(Konto usunięte)

Niedomaga w sensie, że jeden kanał ciszej drugi głośniej. Lubie słuchać w nocy a to utrudnia ciche słuchanie.

O.k myślałem że chodzi Tobie o niskie częstotliwości :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.