Skocz do zawartości
IGNORED

Tuning zwrotnicy Wharfedale obsidian


XplodX1

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę i poradę dotyczącą modyfikacji zwrotnicy kolumn Wharfedale Obsidian Tower. Mowa o podłogowych frontach. W innym wątku poruszyłem temat basu, który mi nie odpowiada. Wiem że warto te kolumny ogólnie zmienić ale póki je posiadam i poradze sobie z lutowaniem proszę o poradę co warto wymienić a co wygląda na względnie dobrej jakości bo niestety nie mam tutaj doświadczenia. Dodam że przewody że zwrotnicy do kolumn jak i do zacisków głośnikowych są zakończone konektorami. Posiadam kilkadziesiąt centymetrów kabla głośnikowego z czystego srebra. Warto go użyć do głośników niskotonowych? Na polepszeniu góry i średnicy średnio mi zależy. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/134253-tuning-zwrotnicy-wharfedale-obsidian/
Udostępnij na innych stronach

Mało punktowy, bez melodii a za to rozlazły, jak pamiętam z innego wątku.

Raczej rzecz w strojeniu BR, a nie w zwrotce,

bo chodzi w zasadzie o najniższą część pasma kolumny.

Może być za dużo tłumiona, za nisko strojona; może jedno i drugie przy zbyt małej

średnicy samego tunelu BR. Ciężko w ciemno jednoznacznie to określić.

Można wyjąć woofer, zmierzyć Fs na piechotę i próbować inaczej stroić.

Zresztą jest tu dużo kolegów znających temat z praktyki, może coś od razu zaproponują,

a nie będą gdybać, jak ja - nie mający niezbędnej tu dużej praktyki ...;-(

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

problemy z basem to za pewne głównie mody pomieszczenia. Jeśli chcesz poprawić kolumne żeby sprawniej radziła sobie z basem to należy wzmocnić obudowę. W zwrotnicy można dac cewke na Basię na dużo grubszym drucie, jednak takie są drogie i nie bardzo jest sens pchać tyle w te kolumny. Dopiero po tych zabiegach można dac jakiś sprawniejszy dla basu przewód. Ja polecam anticabla. Ps dla jasności dla mnie lepszy bas to bas lepiej kontrolowany,twardszy, dynamixzniejszy, przy zachowaniu wystarczającego zejścia.

 

PS. Zatkaj wyloty i zobacz czy bas stal się bardziej punktowy. Możesz ew dac krótszy wylot do testów. Poważniejsze sprawy wymagają pomiarów.

Gość Gosc

(Konto usunięte)

XplodX1

A czym Ty zasilasz te paki?

Pogadaj z kolegą Bobonerkiem. Też jeszcze tydzień temu chciał przerabiać paki, walczył z basem.

Podłączył dobrą końcówkę mocy i wszelkie bóle minęły.

Tak jak koledzy piszą, na niskie tony największy wpływ ma obudowa i jej objętość. Ale też warto zwrócić uwagę na akustykę pomieszczenia, może spróbuj inaczej ustawić kolumny? Ewentualnie można było by się pokusić o lepsze wytłumienie obudowy, dobre rezultaty daje mata z filcem.

Co do zwrotnicy, to jak kolega wyżej napisał cewka na niskotonowy z grubszego drutu, ewentualnie można wymienić kondensatory np na takie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale ciężko jednoznacznie określić czy różnica będzie słyszalna i czy pójdzie w stronę której oczekujesz.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kondensatorów w gałęzi niskotonowej bym nie ruszał, cewka też jest powyżej średniej. Można się pokusić i wymianę szeregowych kondensatorów w gałęziach średniej i górnej na foliowe, ale to na koniec. Najwazniejsze, to przestroić b-r na wyższą częstotliwość rezonansową, bo z opisu objawów wynika, że producent w pogoni za niskim zejsciem odpuścił "wykop", poświęcił dynamikę basu. Jak pisał kolega powyzej, jeśli ma to być dobrze zrobione, nie obejdzie się bez pomiarow. Można też "na ucho", ale to już nie to samo. Większa średnica rury lub krótsza rura tej samej srednicy- byle nie za małej, bo będzie świstać. Tłumienie obudowy odradzam, chyba że lekkie i tylko w części głośnikowej, z dala od portu b-r. Wymianą wewnętrznych przewodów basowi nie pomoże, co najwyżej wpłynie na samopoczucie właściciela kolumn :-)

Niektóre kolumny za przyczyną księgowego mogą nie mieć wytłumienia wcale.

Średnica czynna BR powinna być minimum 6,5 cm przy 20 cm wooferze.

Tu są pomiary kolumny frontowej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i od razu widać, że autor chciał zejść niżej, niż powinien, używając tej klasy głośnika.

Jeśli poznamy litraż komory woofera, można łatwo policzyć nowy BR ( skrócenie )

bo mam nadzieję, że średnica otworu jest wystarczająca. Nie widać jej bezpośrednio,

bo nie ma takich zdjęć, a kołnierz zupełnie o niczym nie świadczy.

Można też - skoro autor narzekał na brak równowagi dołożyć jakieś Ohmy do szeregowego

rezystora kopułki, żeby zmniejszyć jej poziom. To akurat najłatwiejsze, byle nie przesadzić,

bo może się rozjeżdżać zwrotnica i lepszy byłby L- pad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Za te pieniądze nie spodziewasz się chyba dedykowanych wooferów z:

odpowiednim Qts,

dużym wychyleniem liniowym

dobrze wentylowaną cewką itd ...

Tu decydują księgowi :-(

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

Przede wszystkim dziękuję za porady. Wczoraj nie czekając sam podjąłem się wymiany tych przewodów bo nie miałem nic do stracenia. Pierwszym spostrzeżeniem jakie podczas tej pracy mam to fakt, że montaż wewnątrz jest bardzo niechlujny i na szybko. Widać że to produkcja masowa a więc moim zdaniem można tam nie tyle poprawić projektanta co poprawić tego co te kolumny montowal i tego, który wyliczal materiały na te kolumny czyli księgowego.

 

Wszystkie kable w kolumnie maja przekrój 0.75 i wyglądają na aluminiowe. Zakończone są konektorami zarówno do głośników jak i do terminali. W tym połączeniu dopatruje się największej degradacji jakość bo mierząc rezystancje samego kabla oraz odcinka zwrotnica - konektor wynik jest ten sam. Mierząc jednak zwrotnica a zwora głośnika a więc za tym nieszczęsnym konektorem rezystancja rośnie. Po wymianie kabla rezystancja samego kabla i połączenia zwrotnica - głośnik jest taka sama. Kabel do głośnika przylutowalem.

 

Efekt? Nie będę pisać że zmieniło się to czy tamto bo byłoby to na pograniczu placebo niemniej piosenki, w których wcześniej bas zwracał na siebie uwagę buczeniem teraz tego nie mają. Ogólnie wrażenie jest takie że bas przestał zalewac resztę pasma a więc odczuwalnie bas zrobił się twardsze lepiej kontrolowany.

 

Także coś tam jeszcze poprawić można szczególnie to co jest spartolone.

 

Średnica otworu br mierzona wewnątrz kolumny to równe 6 cm, długość około 17 cm ale tego nie zmierzyłem. Co w tej materii można zmienić, skracac, poszerzać?

Podstawowa rzecz, to możliwość powrotu, czyli skrócić, ale żebyś miał możliwość sklejenia,

gdyby Ci nie odpowiadał dźwięk. Może być też trudny dostęp do tunelu.

Wygląda na skrócenie nawet o 5 cm, ale przeczytaj poniżej:

Ile jest wytłumienia i czy kolumna ma wszystkie litry wewnątrz wykorzystane do woofera,

czy może jest jakaś odgroda w pewnej wysokości skrzyni, żeby zmniejszyć tę objętość.

Nie ma nic gorszego, niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję.   Jerzy Dobrowolski

6cm to wymiar na pograniczu- jak skrocisz rurkę (niedużo, np 2cm), posłuchaj muzyki ze szczególną uwagą na bas, czy się "skróci" i poprawi się wykop, oraz czy nie poświstuje (wtedy tylko wymianą na większą średnicę i dłuższą rurę) jeśli będzie lepiej, zostaw tak. Możesz dopasować drugą rurke tak, by na oryginalnej chodziła teleskopowo. Można skrócić oryg. rurkę mocno, a zewnętrzną wsuwac i wysuwać, by złapać pasujące Ci brzmienie.

Czasem tylko kołnierz jest z tworzywa a reszta z papieru, wtedy wewnętrzna część rurki można zastąpić tymczasową, którą możesz dowolnie odcinać- jak już dojdziesz do ładu z brzmieniem, obetniesz na docelowy wymiar i wkleisz oryginalną.

Kolumna fabrycznie miała włożony tylko kawałek takiej wełny wygluszajacej bezpośrednio za głośnikiem niskotonowym. Podjąłem próbę dodania znacznej ilości gabek akustycznych ale rezultat był taki, że bas znikł. Później po przeczytaniu poradników dowiedziałem się że w obudowach br tłumienie nie zawsze jest korzystne i je zredukowalem. Jest lepiej. Kiedyś tlumilem obudowę zamknięta i efekt był świetny, tutaj odwrotnie. Co do pojemności obudowy to głośnik niskotonowy ma do wykorzystania tylko dla siebie połowę obudowy a powyżej jest przeweżenie i dzieli ta obudowę z głośnikami sekcji srednio-wysokotonowej. Reasumując głośnik basowy ma do wykorzystania 3/4 całkowitej pojemności obudowy.

Otóż to- pisalem, że w kolumnie br trzeba zostawić sporo miejsca pozbawionego wytlumienia, bo to pudło rezonansowe- powietrze cały czas pulsuje wypychane i zasysane przez otwór i tłumienie bardzo zmniejsza sprawność tego zjawiska, ograniczając ilość basu. Np w subwooferach br wcale się nie stosuje wypełnienia tlumiącego, bo w tym zakresie pasma to samo zło.

Spróbuj powalczyć z kanałem br, przestroić to wyzej, skracajac rurę. To powinno pomóc.

 

Jak pisalem, grzebaniem w zwrotnicy basu nie poprawisz, ale kpl. audioburak przedstawił dobry pomysł- zmniejszając odrobinę poziom wysokich tonów można trochę dociążyć brzmienie. W tym przypadku oprócz szeregowego, niedużej oporności rezystora, może okazać się potrzebne lekkie zmniejszenie szeregowego kondensatory w gałęzi gł. wysokotonowego (przy okazji wymiana na foliowy).

Ja bym powiedział, zanim zaczniesz ciąć BR spróbu przestroić go właśnie niżej, przez zmniejszenie średnicy (bo to łatwo). Np. włożyć w BR kilka lasek kleju. Albo kawałek gąbki i zobacz czy lepiej.

Bumiące kolumny, z moich doświadczeń są strojone właśnie za wysoko, zazwyczaj żeby przyciągnąć kupujących ilością basu. Wtedy BR wchodzi w zakres, gdzie głośnik jeszcze pracuje i mamy podbicie i w konsekwencji dużo monotonnego dudnienia.

Blisko 20 lat temu kolega miał podobny problem z Sonatą 120 (z 1 serii później zmieniono jej nazwę na Sonata180, czy 200). Równolegle Tonsil produkował na tych samych glosnikach kolumny dla Denona. Dla odmiany, Demony graly- nas był duuużo lepszy, choć nie schodził tak nisko, jak w Sonacie, to nie buczał jak krowa, miał wykop i energię. Zmniejszenie objętości Sonaty przez wklejanie klocków że styropianu i założenie drugiego portu br, co przestroiło w górę f b-r bardzo upodobniło brzmienie Sonaty do Denona:-)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.