Skocz do zawartości
IGNORED

Salka kinowa --- projekt od zera.


Lolo2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam zamiar przeznaczyj jedno z pomieszczen w piwnicy na salke kinowa. Dom juz stoi, mieszkam od dwoch lat, na dzien dzisiejszy mam salke kinowa w atmosie 7.2.4 na poddaszu, ale ze wzgledu na pozniejsze przeznaczenie poddasza na pokoje dla dzieciakow, problemy z glosnym sluchaniem muzyki czy ogladaniem filmow w szczegolnosci bass, chce przeniesc salke do piwnicy pod garazem samochodowyn zdala od sypialni itp.

 

Pomieszczenie to na dzien dzisiejszy jest przygotowane do wylania pierwszej warstwy podlogi czyli hudziaka. Brak instalacji elektrycznej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Uklad bardzo prosty, prostokat o wymiarach 635cm x 605cm. Jedno okno na krotszej scianie, na przeciwko drzwi. Na najdluzszej scianie po prawej planuje montowac ekran i glosniki frontowe.

 

W zwiazku ze to pomieszczenie typowe pod salke mam kilka pytan, ktore juz teraz powinno sie rozwazyc.

 

1. Elektryka,

Czy do gniazdek pod ekranem, dla sprzetu audio, zrobic osobne zasilanie z glownej rozdzielni? Akurat glowna rozdzielnia nad tym pomieszczeniem. Jezeli tak to jaki kabel zastosowac, cos lepszego niz te najtansze druty w bialej otulinie?

 

W kazdym rogu (jakbym suby wstawial) i na suficie pod projektor dam gniazdka 230v.

 

Myslalem tez rure wstawic pod posadzka przez srodek pokoju aby kable glosnikowe do tylnich glosnikow puscic pod posadzka w rurze.

 

2. Posadzka, jako ze jest to piwnica, chyba najrozsadniej bedzie dac plytki, czasem wilgoc lub cos moglaby mi panele wybrzuszyc.

 

3. Jeden kaloryfer pod oknem aby wilgoci nie bylo pomieszczeniu i dla ogrzania.

 

4. Sufit, mam plyty zyranskie. Wypadaloby zrobic jakis podwieszany sufit dla poprawy akustyki u ogolnego wygladu. Czy podwieszany zrobic nirmalnie stelaz z GK? Czy bedzie to drzalo podczas basu?

 

Podwieszany sufit mysle ze optymalnie byloby zoric w ksztalcie U na trzech scianach: bocznych i tylniej. Frontowa zostawic wolna od dolu do gory.

 

Elektryka, sufit, posadzka na ten moment chyba w tym zakresie szukam podpowiedzi.

 

Zastanawiam sie tez czy nie robic podwyzszenia dla kanapy? Czy czasem pradu i sieciowki dociagnac do srodka salonu i wystawic w rurze. Jakbym mial jakies stacje dokujace, jakies tablet - pilot czy cokolwiek innego.

 

Jakies pomysly co wy byscie zrobili, gdybyscie mieli mozliwosc budowy pomieszczenia pod audio praktycznie od zera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomieszczenie typowe pod salke mam kilka pytan

 

Hej zanim zaczniesz przejrzyj ten wątek :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do gniazdek pod ekranem, dla sprzetu audio, zrobic osobne zasilanie z glownej rozdzielni? Akurat glowna rozdzielnia nad tym pomieszczeniem. Jezeli tak to jaki kabel zastosowac, cos lepszego niz te najtansze druty w bialej otulinie?

Osobny obwód zawsze możesz zrobić, na pewno to nie zaszkodzi. Druty normalne, chyba że cierpisz na jakąś audiofilską chorobę to możesz się w to bawić, ale efekt będzie żaden :)

 

2. Posadzka, jako ze jest to piwnica, chyba najrozsadniej bedzie dac plytki, czasem wilgoc lub cos moglaby mi panele wybrzuszyc.

Tylko wykładzina na całej powierzchni. Najlepiej taka ok. 1 cm grubości na podkładzie filcowym. Można dać pod nią specjalne maty z gęstej pianki, które dodatkowo poszerzą pasmo pochłaniania i dają bardzo fajny efekt miękkiej podłogi. Odizolują Ci też wykładzinę od posadzki, żeby nie łapała wilgoci. Moim zdaniem to powinni wystarczyć. Płytki to akustycznie najgorszy wybór. Można go trochę zniwelować dywanami, ale jak dla mnie to nie wygląda dobrze w takiej salce.

Podłoga i sufit to bardzo ważne powierzchnie jeśli chodzi o akustykę. Niestety większość skupia się głównie na ścianach.

 

4. Sufit, mam plyty zyranskie. Wypadaloby zrobic jakis podwieszany sufit dla poprawy akustyki u ogolnego wygladu. Czy podwieszany zrobic nirmalnie stelaz z GK? Czy bedzie to drzalo podczas basu?

Nie jestem specjalistą, ale wydaje mi się, że podwieszany sufit zawsze robi się na stelażach. Jeśli jest dobrze zrobiony to nie ma prawa nic się wzbudzać od mocnego basu. Ale jak chcesz to zrobić porządnie to zobacz te płyty:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Pod nimi powinna być warstwa wełny - może być słynna PT80 lub coś tańszego. Te płyty g-k można też dawać na ściany, ale trzeba z tym uważać, żeby nie przesadzić z ilością i nie przetłumić pomieszczenia.

 

Zwróć uwagę na wszystko co może się wzbudzić od niskiego basu. U mnie np. był problem z drzwiami (nadal nie do końca rozwiązany) i uchwytami od tylnych kolumn. Najlepiej unikać lekkich szafek, szklanych witryn itp. To się kompletnie nie sprawdza w takiej salce.

 

Zastanawiam sie tez czy nie robic podwyzszenia dla kanapy? Czy czasem pradu i sieciowki dociagnac do srodka salonu i wystawic w rurze. Jakbym mial jakies stacje dokujace, jakies tablet - pilot czy cokolwiek innego.

Też nad czymś takim myślałem, ale dałem sobie spokój. Gniazdka podłogowe wyglądają trochę jak w biurze. Jeśli jest potrzeba zawsze można podciągnąć dodatkowy przedłużacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Hej zanim zaczniesz przejrzyj ten wątek :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

 

Wielkie dzieki, jakis rok temu widzialem ten temat, ale calkowicie o nim zapomnialem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Jakies pomysly co wy byscie zrobili, gdybyscie mieli mozliwosc budowy pomieszczenia pod audio praktycznie od zera?

Mogę ci pomóc w dość szerokim zakresie, ale musisz określić budżet na tę inwestycję. Jak nie chcesz tutaj, to pisz na priv.

 

Wielkie dzieki, jakis rok temu widzialem ten temat, ale calkowicie o nim zapomnialem :)

He, he, ja też. Muszę odświeżyć temat, obiecałem kilka postów o kalibracji i się ociągam :-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam pare groszy. Jak bedziesz robic jakis sufit czy sciany na alu profilach to zwroc uwage na jakosc tych profili. W Polsce czesto sa takie "gietkie" a w czechach kupilem tak solidne, ze mozna by po nich chodzic.

Dodatkowo na profile sa takie tasmy piankowe samoprzylepne tez warto je zalozyc. Plyta gk jak ma byc normalna a nie jakas akustyczna to kladz zielona. Elektryka moze byc na nie audiofilskim :) kablu, ale kabel gruby i podzielone pod osobne bezpieczniki.

Jesli masz jakis problem lub myslisz, ze mozesz miec z wilgocia posadzki to sa specjalne wylewki takie jak do basenow itp. gumy, zywice, folie w plynie etc. Do salki kinowej najlepiej gruba wykladzina a pod to pianka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie takich zabudow sie boje. Mam na poddaszu zabudowe gk to mi wpada w rezonans jak BK zalacze, nie chcialbym juz takiego bledu popelniac w salce.

 

Aczkolwiek jakis zjawiskowy sufit trzebaby zrobic. Moze cos na ksztalt jak u Rafal M. albo klasycznie.

 

Najpierw trzeba poczytac temat Magoga aby wiedziec wogole co zrobil i jak zrobil zeby byly pytania "A po co?" :)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz dobrze zabudowe gk to nic nie ma prawa rezonowac...

Ja nawet nie dalem tej pianki miedzy profil a plyte i tez jest ok.

Smarowalem laczenia hakow i profili silikonem a wszystko do okola jest wylozone welna.

 

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncza płyta KG będzie rezonować w "sympatii" do niskiej częstotliwości - im niżej tym bardziej. Ten efekt "wysysania" zachodzi na poddaszach. Jeżeli ten efekt nie jest celem adaptacji akustycznej,wówczas dla uniknięcia niechcianego rezonowania można zrobić np. podwójną warstwę KG albo płyta MDF dla obniżenia progu.

Wyciszanie profili taśmami aku powinno być standardem, niezależnie czy wykonujemy adaptację czy tylko "zwykłe" pomieszczenie użytkowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Wlasnie takich zabudow sie boje. Mam na poddaszu zabudowe gk to mi wpada w rezonans jak BK zalacze, nie chcialbym juz takiego bledu popelniac w salce.

Pusta komora będzie zawsze rezonować, bez względu ile warstw płyt się nałoży, z pianką czy bez, itd. Zabudowę wypełnia się luźną wełną szklaną i po problemie. Taśma pod profile daje niewiele, ponieważ jest kompresowana po dokręceniu płyty i traci swoje właściwości sprężyste. Tę taśmę powinno się stosować pod profile obwodowe jako dodatkową izolację akustyczną w miejscu, gdzie nie ma płyty GK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pomieszczenie ma być przeznaczone do celów audio to zabudowy z k-g w ogóle nie robi się bez dodatkowej wełny, najlepiej tej do wyciszania, czyli o dużej gęstości. Dodatkowo na łączeniach płyt z posadzką czy innymi ścianami daje się gumowe uszczelki (taśmę) - wtedy drgania się tak nie roznoszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze User Lolo2 mial na myśli standardową zabudowę poddasza: wypełnienie wełną pomiędzy legarami i ‚zabite’ jedna warstwa 12,5 K-G, a nie budowę pustych skrzyń z K-G....imo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, ze User Lolo2 mial na myśli standardową zabudowę poddasza: wypełnienie wełną pomiędzy legarami i ‚zabite’ jedna warstwa 12,5 K-G, a nie budowę pustych skrzyń z K-G....imo

 

Tak standardowe ocieplenie poddasza, welna pomiedzy legarami, potem druga warstwa welny poprzek, folia aluminilwa, profile na wieszkach i dwie warstwy wplyt. Pustki nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiazujac do projektu salki Magoga:

 

 

Z interesujacych rzeczy to scena wypelniona piaskem, ciekawe. Rozumiem ze suby B&W zastosowane przez Magoga maja tylko glosnik z przodu i nie maja bass reflexu od spodu? Wiec dlaczego wypelnjenie piaskiem? Chodzi ze bass odbije sie od tylniej sciany wraca do przedniej i ma sie wytlumic?

 

U siebie chyba tez zrobie scene, ale jeszcze nie wiem jaka. Bo chcialbym na niej postawic kolumny podlogowe.wiec nie wiem czy nie bedzie taka 5cm i plyta z czarnego szklana na niej

 

Liczyles "sciany" na odpiednie tlumienie po raz ze wzgledu na sasiadow a dwa zeby nie bylo echa. Sciana frontowa to jak dla mnie gruba przesada naliczylem bodajze 4 warsty welny.

Czy warto budowac pomieszczenie w pomieszczeniu, jak sie robi salke w piwnicy, sciana lewa i przednia to pustak betonowy 24cm styropian 10cm i pustak betonowy 12cm i zasypane ziemia. Natomiast sciana prawa i tylnia pustak 24cm.

 

Czy nie uzyskam takiego samego efektu stosujac na przednjej polowie wielu absorberow na welnie pt80 a drugij polowie.... czegos "madrzejszego"?

 

Kolejny aspekt o ktorym nie pomyslalem to drzwi. Trzeba kupic jakies dobre.

 

Sufit podwieszany bede chcial zrobic cos tak kak u magoga, czyli standard w salkach kinowych, halogeny od spodu, po bokach oswietlenie led i kinkiety. Czy robic to na profilach alu czy na belkach drewnianych jak u Magoga?

 

Wentylacja... dobze ze mam chociaz okno. Ale musze pomyslec o czyms wymuszonym bo sie ugotuje. W ostatecznosci (glupio to wyglada) widzialem wolnostojace klimatyzatory wolnostojace z membrana zakladana na okno. Ale to ostateczna ostatecznosc. Strasznie zaszpeci salke.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Z interesujacych rzeczy to scena wypelniona piaskem, ciekawe.

Piasek w prosceniium spelnia dwie funkcje. Stabilizuje całą konstrukcję, na której stoi odgroda i stelaż pod ekran, a po drugie, wytraca energię kinetyczną subów i ewentualne drgania odgrody.

 

Bo chcialbym na niej postawic kolumny podlogowe.wiec nie wiem czy nie bedzie taka 5cm i plyta z czarnego szklana na niej

Szkła nie polecam, ze względu na odbicia od ekranu. Poza wyglądem, proscenium spełnia określone funkcje i nie powinno się go budować na zasadzie "zrobię sobie...". Jeżeli chcesz użyć w swoim systemie kolumny podłogowe, to tym bardziej kwestia proscenium ma znaczenie.

 

Czy warto budowac pomieszczenie w pomieszczeniu

Bardzo warto. Po pierwsze jest cicho. Nawet jak system gra niesamowicie głośno, na zewnątrz i w domu kompletnie nic nie słychać. Przedścianki przyczyniają się też do poprawy akustyki niski częstotliwości.

 

Czy nie uzyskam takiego samego efektu stosujac na przednjej polowie wielu absorberow na welnie pt80 a drugij polowie.... czegos "madrzejszego"?

Nie osiągniesz żadnego efektu, jak będziesz działał po omacku, bez planu czy też projektu.

 

Czy robic to na profilach alu czy na belkach drewnianych jak u Magoga?

Drewniana zabudowa jest cięższa (co jest zaletą, ale i wadą), łatwiej się z niej buduje i pewniej mocuje się do niej wszelkie ciężkie elementy. Część kantówek można zamieniać na profile, ale podstawowa konstrukcja powinna być masywna (chyba, że robisz prosty okap)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Nie osiągniesz żadnego efektu, jak będziesz działał po omacku, bez planu czy też projektu.

 

 

 

To pytanie, kto mi zrobi projekt? I ile to moze kosztowac? Jakies znane firmy?

 

Oczywiscie nie mam zamiaru kupowac audiovoodo - rozpraszacze ze tysiace itp. Bardziej wolalbym DIY, ktore zlecilbyn stolarzowi/murarzowi i wykonal to samo w normalnych pieniadzach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
To pytanie, kto mi zrobi projekt? I ile to moze kosztowac? Jakies znane firmy?

Najbardziej mi znani to Erskine Group, Quest Acoustical Interiors, Acoustic Frontiers, i krajowy Cinematic. Koszt w zależności od zaawansowania projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

No dzisiaj wyszedlem z "piasku i gliny".

 

Przednia sciana

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tylnia sciana

 

IMG_20180217_141040.jpg

 

 

IMG_20180217_141116.jpg

 

 

Jeszcze dluuuga droga do salki :)

 

 

 

Potrzebuje 2 informacji:

 

Jaki kabel zasilajacy wrzucicbw sciane bezposrednio ze skrzyni zasilajacej?

 

Macie jakis namiar na drzwi do salki kinowej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po , co Ci to wszystko ? :) Ile godzin w miesiącu spędzasz w swoim kd ?

 

Az strach pisac.

Praktycznie codziennie 2h. Tak nie mam zycia towarzyskiego - dzieciaki sie urodzily i wszystko ..****.. trafil hehe.

 

A czemu to robie? Bo musze miec swoja oaze, teraz na poddaszu zajete mam pokoj przeznaczony dla dzieciaka. Dzieciaki podrosna to "won" na poddasze.

 

W piwnicy tak czy siak pomieszczenia chce doprowadzic do stanu uzywalnosci: elektryka, tynki, posadzki itp. A dorobic do tego troche akustyki, sprzet przeniesc z poddasza do piwnicy, zrobic maly upgrade mysle ze to niewielki koszt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia . Za 5 lat sprawdzę Cię :) Ile tak naprawdę tam będziesz siedział.

Twoja kasa . Znam ludzi , którzy mają kd w piwnicy i są tam gościmi 2 x w miesiącu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max, fajnie jest jak się do czegoś dąży, ma się smykałkę i się coś tworzy. Lolo to lubi to niech działa. Będzie miał co dzieciakom opowiadać jak dorosną;) i przy okazji się czegoś nauczą jak podpatrzą co tata robi. A z drugiej strony spokojne miejsce do separacji od żony, dzieciaków czasem się przydaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam u siebie przerobiłem setki metrów stelażu do płyt k-g. I u mnie też przy bardzo niskim zejściu występują drgania ( choć myślałem że już sub nie daje rady)

Profile to nic innego jak blacha włożona do blachy i skręcona z blachą śrubkami, które "trzymają" na "raz". Nie ma to wpływu na budowaną ścianę bo będzie nośna tak samo jednak "styki" mogą zagrać

Tak jak Magog i wszyscy inni z zachodnich forów co budują salki kinowe zrób to z drzewa.

Śruba do drzewa wkręcona do belki to jest "amen":)

Jest to kosztowniejsza inwestycja. Zależy jaki masz czas na budowę.

Ja swoja salkę,która będę budował za rok zaprojektowałem sobie na podstawie dziesiątek (wizualnych) projektów z netu rok temu. Pomierzone i pocięte drzewo zamówiłem w tartaku, które ułożone w idealnym miejscu bez dostępu opadów i słońca leży już od roku i poleży jeszcze rok aby wyschło i nie "robiło".

Gotowe belki wyschnięte z np. marketu a drzewo z tartaku to przepaść cenowa i tysiące w kieszeni ( zależy jak sala będzie duża)

 

 

 

 

 

 

Połóż suba na podłodze z desek a połóż na płycie betonowej. Masa odda swoje. Odizoluj podłogę o reszty i dołóż masy "piachu" to sub zrobi swoje 2 razy mocniej i dokładniej.

 

Jesli możesz to zbuduj pomieszczenie w pomieszczeniu. Wytłumić sale od hałasu jest bardzo łatwo.

Sam ma aktualnie pokój/salon w INNYM BUDYNKU połączonym z domem korytarzem. Podczas budowy nie odizolowałem korytarzu od budynku. I choć mogę grac ile fabryka dała to sub przenika po ścianach idzie korytarzem do drugiego budynku i łupie kondygnacje piętro wyżej.

Będziesz oglądał film, dobra akcja, wbity fotel....a tu świecący smartfon rozbiła ci emocje tekstem na wyświetlaczu "ŚCISZ TE BASY!!!!!" ja to już przerobiłem i drugi raz błędu nie popełnię.

Szczególnie gdy taka sala pozwoli Ci na bycie w swoim świecie SAM. Gdy już ogarniesz wszystko za dnia, prace, dom , dzieci. I cała rodzina pójdzie spać. Wtedy masz swój świat. Bez ograniczeń. Ja osobiście nie wyobrażam już sobie słuchać muzyki lub oglądać film gdy rodzina obok i jej przeszkadza a oni mi lub gdy już śpi i można ich obudzić hałasem i trzeba cicho. To tak jakby teraz ktoś mi powiedział że muszę wszędzie chodzić pieszo bo aut i roweru nie ma. Wydaje sie być bezsensu

Po to idziesz do piwnicy aby mieć pełna swobodę. Wykorzystaj to w 100%.

 

 

Kolega Magog ma bardzo ładnie to opisane czym i jak to zrobił.

 

 

Drzwi kup najtańsze, kup profile amelinowe ( np. L 100x100mm), przykręć do drzwi, wypełnij pustkę aku wełną, zamknij profile płytą k-g. Wykończ wg uznania.

Zrób to dokładnie. Będziesz miał profesjonalne, bardzo grube drzwi i doskonale wytłumione. Pamiętaj o staranności i dokładności aby zamykały się na styk i dźwięk nie uciekał przez mikro szczeliny w futrynie. Zaoszczędzone pieniądze zainwestuj w wełnę na ściany.

U mnie sprawdzone, trochę roboty ale jest absolutna cisza. Będziesz mógł " dołożyć do pieca "o 3 nad ranem i nikt się nie obudzi.

Jeśli ma to być piwnica to KONIECZNIE amelinium ( jest zresztą najlżejszy i łatwy w obróbce) aby drzwi nie miały prawa się wygiąć od różnicy temperatur KINO/KORYTARZ bo cała robota będzie na marne.

 

 

To zależy kto jakie ma potrzeby. Ja jak oglądam to tylko dobre tytuły lub klasyki ze swojej kolekcji.

Czasem jest to tylko raz w miesiącu.

Nie wyobrażam sobie pomimo tego nie mieć własnej sali kinowej. Być zdany na popcorn, kąpiący fotel z tyłu i jeden seans kinowy filmu, którego chce się oglądać co jakiś czas.Po za tym sala KD będzie spełniać funkcje sali do słuchania muzyki, której słucham częściej jak oglądam filmy. W wygodnym fotelu w odpowiednim klimacie. Polecam zrobić barek by móc czasem z dobrym przyjacielem byc w swoim świecie......żeby nie chodzić za każdym razem do kuchni po cos zimnego:)

 

 

 

i nie ma tu nic do rzeczy że KD nie da się połaczyć z salą AUDIO. Trzeba iśc na kompromis i się ciszyć i z tego i z tego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia . Za 5 lat sprawdzę Cię :) Ile tak naprawdę tam będziesz siedział.

Twoja kasa . Znam ludzi , którzy mają kd w piwnicy i są tam gościmi 2 x w miesiącu :)

 

możesz mnie dopisać, jestem w swoim KD moze raz na 3 tygodnie aby obejrzec film

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za obszerne opinie.

Nad tym pomieszczeniem jest garaz samochodowy. Sypialnia moja i zony jeszcze pietro wyzej. Salon i sypialnie dzieciakow o wiele dalej. Wiec o przenikanie dzwieku sie raczej nie boje i te smsy: "to u ciebie dudni?" Chyba przestana dochodzic xD

 

Sciane frontowa zrobie podobnie jak Magog i jak wyzej polecacie. Na sciane folia antywigociowa, pustka, drewniana konstrukcja wypelniona welna plyty k-g.

 

Zastanawiam sie czy tez tak tylniej nie zrobic, bo ona juz idzie na inne pomieszczenia.

 

Sufit mam plyty zyranskie i boje sie o wysokosc sufitu. W innych pomieszczeniach robie sufit tak jak przednia sciane. Folia i konstrukcja k-g ale na zwyklych profilach. W salce raczej myslalem o zrobieniu takiego sufitu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Zastanawian sie czy nie byloby bezpieczniej. Zamiast budowac boczne i tylnie sciany tak jak radzicie. Cxy takiego samego efektu nie uzyskam jak na wytynkowane sciany powiesze absorbery z allegro 15cm na bazie pt80.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem kiedyś w bloku i podłogówki plus sub 8 cali robił problem 3 piętra wyżej w dzień.

 

Nad garażem i w dalszej części domu dźwięku nie usłyszysz ale niskie częstotliwości i owszem. I choćbyś miał sypialnie na 7 pietrze to ściany będą mruczeć lub dudnić. Bas pójdzie po nie odizolowanej podłodze a później po ścianach.

 

Pamiętaj że wszystko sie zmieni. Nie będzie już kontrolowanego słuchania ze zgodą dla wszystkich. Tylko opór bo to przecież dedykowana sala.

Zakupisz dwa potężne, hi end suby, będziesz chciał maksymalnych doznań i co wtedy ? Wykluczasz że tak nie będzie w przyszłości?

Remont?

Jak nie odizolujesz basu od reszty to pójdzie gdzie chce.

 

Kiedyś testowałem co robi sub Paradigm ps1200 w pokoju pietro niżej w domu podczas odsłuchu w południe. Jednym słowem masakra. Nie masz prawa normalnie funkcjonować w takim pokoju.

W nocy to wrażenia się potęgują.

tak jak pisałem u mnie idze do drugiego budynku i wzbudza szklanki w gablocie. A to jeden sub 12 cali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku nie przykrytych na zimę stropów z płyt Żerańskich zalecam przewiercenie kanałów wiertłem nawet 8 mm, potrafi być w takiej płycie nawet kilkaset litrów wody przy niepomyślnych okolicznościach. Widziałem takie płyty jak mróz chycił...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku nie przykrytych na zimę stropów z płyt Żerańskich zalecam przewiercenie kanałów wiertłem nawet 8 mm, potrafi być w takiej płycie nawet kilkaset litrów wody przy niepomyślnych okolicznościach. Widziałem takie płyty jak mróz chycił...

 

Wieze...

Akurat nad kinem jest garaz wiec temp dodatnie, sufit suchy. Ale czesc tarasu mam podpiwniczone, niby na plytach styropian i keramzyt ale i tak wiecznie mokre plyty... szkoda gadac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.