Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer w rozsądnych pieniądzach.


rafcio39

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jest to mój pierwszy temat na tym forum.

Od dłuższego czasu szukam DIY jak stworzyć własnego Subwoofer'a.

Cena jaką chcę zapłacić za głośnik+elektronikę to +/-200/225zł (obudowę zbuduję sam bo materiały już mam)

Subwoofer potrzebny mi jest do uzupełnienia mojego audio w pokoju, potrzebuję "więcej basu". Za głośnik na celowniku mam STX W.27.400.8.MC teraz tylko wzmacniacz aby można było wydobyć moc z tego głośnika. I tutaj zaczynają się schody. Głośnik będzie użytkowany w moim pokoju, więc zasilanie 230V z gniazdka posiadam. Jaki zasilacz? Jaki wzmacniacz? Wielkością się nie przejmuję, ponieważ mam dużo wolnego miejsca. Sygnał mogę pociągnąć z mojej karty dźwiękowej z PC (i tak stamtąd zawsze puszczam sygnał do amplitunera), ponieważ ma ona wyjście na Suba z filtracją niskich tonów.

Czytałem gdzieś że można zrobić wzmacniacz TDA klasy D. Znalazłem również coś takiego "AVT 5187 EP 05/09".

Co potrzebuję aby z gniazdka zasilić subwoofer aby wszystko działało i zapewniało niskie tony?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz widać że niewielką masz wiedzę jeśli chodzi o budowę urządzeń elektronicznych. Radzę kupić gotowy panel do suba i będzie po kłopocie, np taki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Podłączasz głośnik i gotowe. Jak zechcesz zrobić sam, to w tych pieniądzach będzie trudno się wyrobić, a jak brak umiejętności to możesz tylko wyrzucić kasę w błoto, bo nie poradzisz sobie z uruchomieniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co gdyby po prostu kupić normalny wzmacniacz, puścić do niego sygnał "subwooferowy" z karty dźwiękowej. A "kabelkami" połączyć do głośnika?

Subwoofer jak sama nazwa wskazuje odtwarza tylko częstotliwości bardzo niskie. Stąd aby osiągnąć pożądany efekt należy zbudować filtr subsoniczny, aby odciąć częstotliwości, które nie powinny być odtwarzane przez głośnik subwoofera. Jak kupisz normalny wzmacniacz, to też powinieneś do tego dołączyć filtr subsoniczny, aby głośnik odtwarzał tylko wybrane subniskotonowe częstotliwości.

Bez tego filtra będzie odtwarzał całe pasmo częstotliwości, co nie będzie mu służyło, a efekt dźwiękowy będzie poniżej krytyki.

Posłuchaj dobrej rady i kup ten panel do subwoofera który podałem w poprzednim poście i będziesz zadowolony.

Jeśli jednak musisz zrobić po swojemu, to wolna droga. Byle byś tylko potem nie narzekał że wyszła lipa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmacniacz dostanie z karty sygnał do 150 Hz to nie wzmocni niczego poza granicą 150 Hz.

Gdyby nawet jakieś śladowe szumy były to i tak sam głośnik tego nie przeniesie.

Weź normalny wzmacniacz, jak masz pod ręką - powinien się sprawdzić jako "panel suba" ;-)

A koszty są chyba porównywalne. Fakt, że regulacje fazy, odcięcie itp będą niedostępne :-(

 

Nie przypucowałeś się co masz za kolumny, bo gdyby monitory, to może taniej

byłoby do każdej dobudować bierny moduł basowy ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny to cztery techniscy CD320. Chyba zrobię tak że zakupie normalny wzmacniacz, zmostkuję? Właśnie, jaki wzmacniacz można zmostkować? Dodam do głoścnika filtr dolnoprzepustowy a sygnał wyślę od mojego amplitunera jako "kopie" którą on sam dostaje. Coś takiego będzie działać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer jak sama nazwa wskazuje odtwarza tylko częstotliwości bardzo niskie. Stąd aby osiągnąć pożądany efekt należy zbudować filtr subsoniczny, aby odciąć częstotliwości, które nie powinny być odtwarzane przez głośnik subwoofera. Jak kupisz normalny wzmacniacz, to też powinieneś do tego dołączyć filtr subsoniczny, aby głośnik odtwarzał tylko wybrane subniskotonowe częstotliwości.

 

Z tego co piszesz widać że niewielką masz wiedzę jeśli chodzi o budowę urządzeń elektronicznych.

 

A Pan myli pojęcia.

Filtr subsoniczny to filtr który odcina pasmo od dołu a nie od góry.

Filtr który standardowo stosuje się w subach to filtr dolnoprzepustowy (górnozaporowy).

Subsonic owszem, stosuje się w subach ale jest to dodatek w droższych panelach, lub założony jest na stałe i odcina pasmo poniżej 16Hz.

 

Posłuchaj dobrej rady i kup ten panel do subwoofera który podałem w poprzednim poście i będziesz zadowolony.

 

Nie do końca ponieważ jest za słaby na zaproponowanego STX-a.

 

Jeśli wzmacniacz dostanie z karty sygnał do 150 Hz to nie wzmocni niczego poza granicą 150 Hz.

Gdyby nawet jakieś śladowe szumy były to i tak sam głośnik tego nie przeniesie.

Weź normalny wzmacniacz, jak masz pod ręką - powinien się sprawdzić jako "panel suba"

 

Takie kombinowanie nie sprawdzi się niestety.

Zbyt wysokie częstotliwości, a 150Hz to już bardzo wysoko jak na suba, przyczynią się do zwykłego buczenia i nie będzie to miało nic wspólnego z niskim basem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci tak:

mam kino LG gdzie podział jest na 300 Hz i nic nie buczy ( po wstawieniu innego głośnika niż LG ;-)

subwoofery mają zwykle pasmo i tak rzędu 120 Hz; 30 Hz robi tak wielką różnicę ?

a poza tym to była częstotliwość przykładowa zależna od karty dźwiękowej,

którą można zapewne skonfigurować i na pasmo do 50 Hz ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 80Hz wychodzące z suba to max.

To zależy jakiego wspomaganie oczekujemy od suba. Oczywiście prawidłowego wspomagania. Sub z częstotliwościami w zakresie od 80 do nawet 300 Hz też sobie dobrze poradzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, można mieć suba który jest ucięty bardzo wysoko, tylko że wtedy powinno się mieć ich dwie sztuki ustawione bardzo blisko kolumn frontowych z racji kierunkowości wyższego basu.

Po za tym taki sub powinien mieć EQ do podbicia 30-40Hz aby to miało sens, w przeciwnym razie nie można takiego sprzętu nazwać subem tylko aktywnym dołem lub "dopałką basową".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadanie i generalizowanie, niskie częstotliwości, bass , subbass , to nazwy ogólnikowe ,przyjmowane wraz z rozwojem nowych trendów muzycznych i mody na schodzenie coraz niżej aż do granic częstotliwości szkodzących organizmowi żywemu :D. Generalnie do 600Hz dźwięki dla nas są mocno niekierunkowe ( tak podaje laryngologia :) ). Pokrywa się to z przyjętymi na estradzie parametrami cięcia w aktywnych zestawach głośnikowych ( zwykle posiadają regulację filtra od 10-600Hz + regulacja fazy 0-180 st.). Wszystko zależy od rodzaju eksponowanego sygnału i upodobań słuchającego, jak również właściwości samego pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego STXa zasilałem mostkiem na TDA7294 i było bardzo ok.

 

Zmostkować można każdy wzmacniacz o standardowej budowie, dodając na wejściu odwracacz fazy i wyprowadzając sygnał na głośnik z plusów wyjść głośnikowych kan. L, P. W.wym. głośnik nie będzie trudnym obciążeniem dla większości zmostkowanych wzmacniaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do suba to panel mostkowy z 3xtda7293 rownolegle.

Do wspomnianego głośnika to nadmiar zachodu- prosty mostek z dwóch TDA wystarczy, da przecież 140W na 8 ohmach. Po cholerę pakować dla niego 6 sztuk TDA??? Poza tym, to 8Ω, więc nie jest wymagane zrównoleglenie TDA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zapas mocy i pradu przede wszystkim - stopien wyjsciowy pracuje daleko od ograniczenia pradowego i cieplo wytraca sie w 3 razy wiekszej strukturze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do suba to panel mostkowy z 3xtda7293 rownolegle.

Ale co to znaczy? Jak 3szt, to nie mostek, tylko rownolegle, bo jak miałoby to pracować- 2 na jednego? Mostek, to układ symetryczny i nie może być w mostku nieparzystej ilości TDA.

 

Z kolei do obciążenia 8Ω 3szt równolegle to nadmiar zachodu- taki układ stosuje się do b. niskiej impedancji, tu nie ma takiej potrzeby, bo i tak daleko do granicy wytrzymałości TDA.

 

Mostek TDA na glosniku 8Ω i rozsądnym radiatorze, lub nawet płycie z Al gr 3-4mm (jak u mnie), podczas normalnej pracy jest tylko trochę cieplejszy od otoczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszac to mialem na mysli w sumie 6 szt. TDA - wiadomo przeciez ze musi byc symetrycznie. TDA7293 sa tanie i daja sie latwo zrownoleglac a wielu pisze ze po zrownolegleniu pojawia sie lepszy "kop". Z czystej ciekawosci bym sprobowal. Wiadomo tez ze STXy lubia pradu sporo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, szkoda zachodu. Można inaczej-

 

L15DSMD IRS2092S High power 250 W Mono Wzmacniacz Klasy D Dźwięku Cyfrowego Pokładzie monoblok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) to Clipboard

 

Tanio, zgrabnie, do subwoofera w sam raz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt wysokie częstotliwości, a 150Hz to już bardzo wysoko jak na suba, przyczynią się do zwykłego buczenia i nie będzie to miało nic wspólnego z niskim basem.

mam kino LG gdzie podział jest na 300 Hz i nic nie buczy

 

Ja mam podział regulowany i ustawiam w okolicach 60-80 Hz i jest najlepiej. Wyżej wprawdzie nie buczy, ale pasmo nakłada się satelity i jest basu z tego zakresu zwyczajnie za dużo.

 

do uzupełnienia mojego audio w pokoju, potrzebuję "więcej basu"

Kolumny to cztery techniscy CD320.

 

Patrząc na Twoje głośniki trudno zakładać że brakuje im basu powyżej 80 Hz a nawet niższego.

 

Rozumiem przez to że nie jest to klasyczne audio (stereo), nie rozumiem natomiast braku basu przy czterech tak dużych głośnikach niskotonowych.....może brakować najniższego z którymi te głośniki sobie mogą już nie poradzić.

 

Musisz zdecydować czy zależy ci na ilości, czyli podbiciu jakiegoś pasma basu (jak to doskonale opisał Marian 133, na "dopalaczu basowym") czy na zmierzaniu do poprawy jego jakości.

STX W.27.400.8.MC to zapewne lepszy głośnik niż te zastosowane w Twoich kolumnach, ale z tego co widzę jest podobnych rozmiarów. Dlatego jego pasmo użyteczne praktycznie będzie pokrywać się będzie z satelitami.

Można to do pewnego stopnia załatwić przez różne korekcje (akustyczne i elektryczne) , zastosować dedykowaną do sytuacji obudowę subwoofera, jednak tego nie polecam.

Nie przekonana mnie nikt, że droga do dobrego, prawidłowo reprodukowanego basu wiedzie taką drogą.

Głośnik subwoofera powinien mieć sporo większą średnicę niż niskotonowe w satelitach.....fizyka się kłania.

Do tego ty masz ich aż cztery sztuki.... :)

 

Nie mamy żadnych danych o wielkości i ustawieniu głośników w pokoju, to też ważne.

 

do 600Hz dźwięki dla nas są mocno niekierunkowe ( tak podaje laryngologia....

 

Ten laryngolog co to napisał nie był głuchy. :)))

W niektórych pokojach (ustawieniach) dla poprawnego odsłuchu podział powyżej 80Hz może okazać się na tyle wysoki że nie da się inaczej ustawić suba jak centralnie między satelitami....chyba że komuś nie przeszkadza, że czasem jakby głośniej jest po stronie subwoofera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak będzie 8 kolumn bez pasma na dole to niskiego basu nie będzie przy normalnym sterowaniu

liniowym wzmacniaczem.

Wyglądają te kolumny poważnie, ale BR to tylko kit przy tych wooferach - dla ozdoby i gawiedzi ...

Pasmo basu się nakłada wtedy gdy mają kolumny frontowe niezły dół, ale jeśli ustawimy sobie fronty

jako małe, to nic nie powinno zakłócać równowagi nadmiarem basu, nawet przy 80 czy 100 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam łączna powierzchnia membran ma wpływ na przenoszenie niskiego basu....wspomaganie niskiego basu z czterech 20 cm jedną 25 cm niewiele da.

 

Ja dwie mniejsze wspomagam 30 cm i dopiero słychać różnicę. Przy podziale jaki stosuję niski bas słychać tam gdzie się on rzeczywiście pojawia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 2 kolumny Z głośnikami 16cm wspomaga sub z gł. 25cm, ale z gatunku tych o długim skoku (20mm w każdą stronę). Cięcie b. niskie- ok 60-70 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do suba to panel mostkowy z 3xtda7293 rownolegle.

Napisano dziś, 02:27

 

Piszac to mialem na mysli w sumie 6 szt. TDA - wiadomo przeciez ze musi byc symetrycznie. TDA7293 sa tanie i daja sie latwo zrownoleglac a wielu pisze ze po zrownolegleniu pojawia sie lepszy "kop". Z czystej ciekawosci bym sprobowal

Nie ma najmniejszego sensu, próbowałem i nie tylko ja: - koszt w cale nie mały , a awaryjność dość duża, powierzchnia oddawania ciepła niewielka pomimo wszystko w porównaniu przykładowo z 2SA5200/2SC1943, IRF640/9640, czy IRFP250. I podstawowa sprawa TDA jak wszystkie układy monolityczne mają pasmo dość okrojone ( to faktyczne praktyczne) od dołu. Moc jako wzmacniacza basowego ma co najwyżej 1/4 mocy katalogowej-znamionowej. Brzmi to paskudnie jakby bass odtwarzany był w kanale ,piwnicy.

L15DSMD IRS2092S High power 250 W Mono Wzmacniacz Klasy D Dźwięku Cyfrowego Pokładzie monoblok

Jak najbardziej można polecić , w takim zastosowaniu klasa D ,to "mercedes" :D.

 

Ten laryngolog co to napisał nie był głuchy. :)))

W niektórych pokojach (ustawieniach) dla poprawnego odsłuchu podział powyżej 80Hz może okazać się na tyle wysoki że nie da się inaczej ustawić suba jak centralnie między satelitami....chyba że komuś nie przeszkadza, że czasem jakby głośniej jest po stronie subwoofera.

Z faktami naukowymi , nie dyskutujmy , gdyby było inaczej , to skąd praktyki liderów wśród producentów sprzętu nagłośnieniowego??? Co sobie kolego ustawiasz na skali wypisanej przez Chińczyka w jakimś egzotycznym dla niego języku, a co masz ustawione faktycznie z punktu widzenia nauki , elektroakustyki , to dwie inne sprawy :D . Do tego ważne jest co najmniej jeszcze z dziesięć innych parametrów mających wpływ na efekt końcowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych pokojach (ustawieniach) dla poprawnego odsłuchu podział powyżej 80Hz może okazać się na tyle wysoki że nie da się inaczej ustawić suba jak centralnie między satelitami....chyba że komuś nie przeszkadza, że czasem jakby głośniej jest po stronie subwoofera

Jedrek ma rację

o tyle ,ze nawet dość stromy filtr suba nie ucina pasma w punkcie przeciecia charakterystyk zazwyczaj pasmo suba jest widoczne i słyszalne przynajmniej oktawę wyżej

jesli punkt odcięcia jest na 80hz to sub widoczny jest na charce wynikowej do min 160hz jesli filtr jest 24db/okt

 

dobre zgranie fazowe suba a satelitami "na ucho" jest zawsze trudne

 

Do tego ważne jest co najmniej jeszcze z dziesięć innych parametrów mających wpływ na efekt końcowy.

 

poproszę o te parametry i opis ich wpływu na dźwięk

 

jesli chodzi o dobór glosników do suba to sama średnica głosnika nie jest krytycznym parametrem

 

istotny jest czynnik Vd

jest to iloczyn wychylenia membrany i jej powierzchni

przykładowo przywołany tu STX W.27.400.8.MC

 

powierzchnia membrany 345cm2 wychylenie liniowe (najmniejsze zniekształcenia) 16mm

Vd=5520

 

SS 23W/4557t00

 

powierzchnia membrany 232cm2 wychylenie liniowe 26mm

Vd=6032

jak widać mniejszy moze więcej:)

 

przy podobnej mocy 250W/225W

 

stx zagra w 40l tylko do 30hz

SS w 20 l zejdzie duzo niżej

 

Nawet jak będzie 8 kolumn bez pasma na dole to niskiego basu nie będzie przy normalnym sterowaniu

liniowym wzmacniaczem.

Wyglądają te kolumny poważnie, ale BR to tylko kit przy tych wooferach - dla ozdoby i gawiedzi ...

Pasmo basu się nakłada wtedy gdy mają kolumny frontowe niezły dół, ale jeśli ustawimy sobie fronty

jako małe, to nic nie powinno zakłócać równowagi nadmiarem basu, nawet przy 80 czy 100 Hz.

 

a jakie jest nienormalne wysterowanie i jaki wzmacniacz jest nieliniowy?

 

Pasmo basu suba i satelit nakłada sie jesli ustawimy sub w fazie z satelitami niezaleznie od punktu ciecia:)

ilośc basu regulujemy wzmocnieniem suba

ewentualnie jesli satelity schodza nisko ale bas jest słabej jakości to nalezy odciąc bas z satelitek

np za pomoca filtra 6 db na oktawę

realizowanym za pomoca szeregowego kondensatora dopasowanego do impedancji wejściowej końcówki mocy

 

pasmo odcięcia -3db liczymy ze wzoru

F=1/6,28 x Cx R

R jest impedancja wejściową wzmacniacza satelit w omach

C jest pojemnościa w faradach najczęściej rzędu nano faradów

 

Odpowiem Ci tak:

mam kino LG gdzie podział jest na 300 Hz i nic nie buczy ( po wstawieniu innego głośnika niż LG ;-)

subwoofery mają zwykle pasmo i tak rzędu 120 Hz; 30 Hz robi tak wielką różnicę ?

a poza tym to była częstotliwość przykładowa zależna od karty dźwiękowej,

którą można zapewne skonfigurować i na pasmo do 50 Hz ...

 

absolutnie nic nie da się zrozumiec z tego co piszesz

może Ty wiesz o co chodzi, ale wiekszość chyba jednak nie:)

 

Generalnie do 600Hz dźwięki dla nas są mocno niekierunkowe ( tak podaje laryngologia :)

 

proponuje dokształcić sie w zakresie podziału częstotliwości

np

bas 16hz-250hz

niski środek 250hz-600hz

itd

 

fala 600hz ma długość ok 56cm

 

jest to zakres tonów średnich

 

popatrz sobie na wykresy horyzontalne chrakterystyk kolumn przy różnych katach od 0st do 30st

 

jesli fala 600hz byłaby niekierunkowa nie byłoby róznicy w odsłuchu pod róznymi katami

a jednak chraki rozjeżdzaja się czasami juz od 250 hz

 

generalnie moze byc nie słychac kierunkowości basu do ok 100 hz gdy fala ma ponad 3m długości

ale to też nie jest oczywiste bo jesli masz głosniki w odgrodach i duże pomieszczenie to ósemkowe lub kardioidalne chrakterytyki basowe sa dla ucha kierunkowe nawet ponizej 100hz

 

chętnie odwiedzę laryngologa co takie bzdury wypisuje o kierunkowosci fal:)

poprosze adres na pw

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z faktami naukowymi , nie dyskutujmy , gdyby było inaczej , to skąd praktyki liderów wśród producentów sprzętu nagłośnieniowego???

 

To że w niskotonowym sprzęcie nagłośnieniowym istnieje możliwość odcięcia częstotliwości na 600 Hz niczego nie dowodzi.

Może tylko tego że to jest filtr i wzmacniacz zasilający zestaw głośników niskotonowych przenoszących również w miarę dobrze zakres tonów średnich. Para takich głośników aktywnych może pracować w dwóch kanałach stereo i uzupełniać inne przenoszące wyższy zakres częstotliwości średnich. :))

 

Nie zamierzam się wymądrzać jak w nauka precyzuje zagadnienie kierunkowości, ja się powołam na takie badania które mówią o tym że dźwięku o częstotliwości poniżej 80 Hz nie da się zlokalizować.

Wszystko na ten temat już tu zostało napisane i praktyka to potwierdza.

Wystarczy ustawić taki "subwoofer" odcięty powiedzmy już nie na 600 a 250 Hz i postawić go dowolnie w pomieszczeniu puścić zróżnicowaną muzykę i wszystko będzie jasne.

 

Jedrek ma rację

 

Znamy się? :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktore pasmo okrojone???

 

 

Chodzi mu o dolną granicę pasma. Często monolity mają równe pasmo od np 20 Hz.

 

U mnie nie ma jakichś specjalnych problemów w tym zakresie, ale ostatnio wpadł mi w ręce fajny transformator 350W/2x34V~ i zamówiłem sobie wzmacniaczyk impulsowy z przedstawionego powyżej linku. Jak Chinol mi go przyśle, opiszę zmianę napędu mojego burczybasa (jest opis w "projekty ukończone"- Subwoofer na TangBand.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.