Skocz do zawartości
IGNORED

Ethos Ultimo


Studio16Hertz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W tym temacie można pisać o wielu rzeczach ale skoro już są subfora to może skorzystać z tej formuły i pisać o sprawach związanych wokół samych kolumn Ehos Ultimo i elektroniki z nią związaną dobrym brzmieniem ,właściwym połączeniem ,ogólna synergią .

ethos-prawa2-1.jpg

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kilka podstawowych pytań do Grzegorza ze Studio 16 Hertz odnośnie tych kolumn

....czy są trudne do napędzenia ?

...optymalnie jaki wzmacniacz do nich polecasz? ....tranzystor czy lampa...jaka moc?

zadałem to pytanie dlatego ze Alan Shaw do Harbetha nie bardzo poleca lampę

...jakie powinno być optymalne pomieszczenie ( chodzi o wielkość) dla nich....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kilka podstawowych pytań do Grzegorza ze Studio 16 Hertz odnośnie tych kolumn

....czy są trudne do napędzenia ?

...optymalnie jaki wzmacniacz do nich polecasz? ....tranzystor czy lampa...jaka moc?

zadałem to pytanie dlatego ze Alan Shaw do Harbetha nie bardzo poleca lampę

...jakie powinno być optymalne pomieszczenie ( chodzi o wielkość) dla nich....

 

Odpowiadam :

 

Stopień wysterowania tego modelu jest średni tzn.nie potrzebują tak dużej dawki prądu jak kolumny podłogowe oparte o basowe głośniki Scan Speaka w wymiarze 22, 26,32 cm .Nie potrzebują też tak dużej dawki prądu jak kolumny Dynaudio ,ale potrzebują więcej niż podłogowe Minas Anory .

 

Wynika to głównie z efektywności tej kolumny ,a ta z fizyki głośnika ,czyli lekkie układy drgające membrany i obu zawieszeń,oraz mała cewka drgająca (25mm) to wysoka efektywność, ale tym samym kolumna nie przetwarza nisko dołu pasma i nie ma energetyki w tym zakresie . Cięższa i większa membrana oraz większe cewki drgające( 38, 42mm) to lepszy bas ,lepsze jego rozciągnięcie ,lepsza jego dynamika .Zbyt ciężka i duża membrana to problem z wyższym basem (pekusja ,stopa) ginie w tle ,przechodzi w drugi plan.

 

W Ethosach mamy coś po środku ,jest energetyka ,jest dobra dynamika ,jest dobre zejście i nie potrzebny Krell o wadze 40-50 kg aby je wysterować.

 

Tu każdy z konstruktorów ,ale też każdy kto buduje zestawy sprzętu dla nabywcy posiada swoją wizję ,ale też i opiera się a ja się opieram na swojej praktyce .

 

Nie miałem przecież dostępu do całej elektroniki świata ,ale miałem i wysokie Marki Lewinsony ,sporo Krella dzielonek i integr, AudioNoty od 6L6 do 300B, AudioNeta ,sporo zabwek tu u mnie gościło .

I powiem tak gdybyś zapytał co do Credo to odpowiedziałbym że dobra dzielonka Krella wskazana ,ale są tez i świetne lampy tylko inne czyli mocne tetrody jak Audio Research VSI 75 ,Cayin 860 ,A100T ,monoblok Octave stereofoniczny i to z Credo wymiata szybkim ,pięknym barwnym dźwiękiem ,ale tez tutaj świetnie zagra Krell KCT /FPB 400cx,większe zapewne jeszcze lepiej jak 600cx.

 

Ale Ethosy ,Arcady ,Minasy to kolumny które są skonstruowane z myślą o lampie ,triodzie bezpośrednio żarzonej to co najlepsze w lampie .Ale ten typ lamp to nie tania zabawa ,choć i trany nie kosztują przecież mało .Z takimi triodami te kolumny grają bejecznie ,a mam na myśli Amplifona SET 140 bo dla mnie jego walory soniczne są niesamowite ,począwszy od dynamiki ,kultury i aksamicie ,to bardzo prawdziwy dźwięk z nutą magnetofonu szpulowego czy świetnego gramofonu .Bardzo lubię ten przekaz . Po takim zestawie schodząc na ziemię szuka się podobnej stylistyki brzmieniowej i na pewno 24 waty z lampy 845 to nie to samo co 140 Watt z SETa 140 ale stara się taka lampa w jakimś stopniu naśladowac ten bardzo nasycony przekaz w środku pasma .

 

Ja na pewno zachęcam aby przetestować te kolumny na dowolnym tranzystorze ,kilka zestawiałem z Minas Anorami które naprawdę brzmiały muzykalnie .Do Ethosa trudniej zapewne o niezwykle muzykalny ale i mocny tranzystor .Pamiętam raz klient przyjechał z prototypowym Restekiem i grał zupełnie inaczej niż katalogowe modele ,brzmiał klarownie .

 

Te klarowne tranzystory zwykle są zbyt mało zadziorne aby wysterować te trudniejsze kolumny stad ich przeznaczenie to kolumna średniego zapotrzebowania na ameraż kolumny jak Ethosy Ultimo.

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

OK, pożartowaliśmy.

System to klasycznie

Amplifon SET42 SE + Ethos Ultimo do tego rewelacyjny DAC stelaudio+Audiolab8000CD oraz gramofon AdFontec z wkładką Goldring 1042.

 

Jest pięknie.

 

Teraz jesień/zima nic tylko słuchać muzyczki.

przydaołby się trochę więcej prądu, gmka nie napędzi optymalnie dwóch rewelatorów na stronę w Ethosach

Edytowane przez Rezyslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przydaołby się trochę więcej prądu, gmka nie napędzi optymalnie dwóch rewelatorów na stronę w Ethosach

 

Napędza i to bardzo dobrze ,byłem instalowalem i słuchalem .

 

To że są systemy "wyczynowe" na SET140 i WM 300 to już inna rzecz. Tutaj u p.Grzegorza jest praktycznie wszystko co muzyce potrzeba ,a napewno kultura ,muzykalność ,dobra dynamika i świetny zróżnicowany bas .

Atutem także jest przyjazna akustyka pomieszczenia .

 

Przywiezione przeze mnie kolumny Aries Reference na dwóch iluminatorach bo takie mialem sobą zagrały bardzo źle ,pan Grzegorz może potwierdzić ,wysterowanie kiepskie .Przywiozłem oprócz Ethosów Arcady 3,5 Berylium -te grały bardzo dobrze ale dzieliła je z Ethosami rożnica bardzo wyraźna .Nie grają same głośniki .

 

Słuchaliśmy także gramofonu Ad Fontes z wkładką Goldring na dwóch preampach Fenix oraz Andzreja Stelmacha .Analog gra u p.Grzegorza bardzo dobrze .To 14 calowe ramię ,to trochę inna dynamiczniejsza stylistyka brzmienia .Metalica ,Michael Jackson grała z winyla świetnie

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz Grzesiek, że wszystko jest kwestią punktu odniesienia i żeby wyraźnie poprawić sterowalność głosników to trzeba "dodoać" watów (ale nie na papierze) albo ulżyć wzmakowi dając łatwiejsze obciążenie.To tak jak z silnikiem w ścigaczu ma zajebiste odejście bo nie ma masy do pchania ale jak wsadzisz go do normalnego auta to się zesra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz Grzesiek, że wszystko jest kwestią punktu odniesienia i żeby wyraźnie poprawić sterowalność głosników to trzeba "dodoać" watów (ale nie na papierze) albo ulżyć wzmakowi dając łatwiejsze obciążenie.To tak jak z silnikiem w ścigaczu ma zajebiste odejście bo nie ma masy do pchania ale jak wsadzisz go do normalnego auta to się zesra

 

Paweł ale GM-ka to nie 2A3 w Singlu albo 300B .Tu trzeba by kolumn bardzo szczególnych . GM-ka z 42 watami obsługuje cały zakres muzyki z takimi Ethosami w rozsądnej kubaturze pomieszczenia ,powiedzmy do 30-40m2 m2 . Jak ktoś ma 90 m2 to naturalne jest że musisz podkręcać regulator siły głosu wzmacniacza aby uzyskać odpowiednie ciśnienie akustyczne a ten mając nie za duzo watów przesteruje się i słyszysz zniekształcenia .Oczywiście jasne jest wtedy że mocy a bardziej prądu potrzeba więcej ,ale z czego ? McIntosha ,Krella ? to wiadomo jak to zagra ,delikatnie pisząć lepiej nie będzie , moc ze 140 watów lampy w ukladzie SE oczywiście jest wtedy najlepsza lub jest to jedna z najlepszych alternatyw dla tych kolumn które dysponują dobrą efektywnością 90dB i niskim zejściem . Tu nie ma powodu do narzekań na brak mocy GM-ki przy polączeniu z Ethosami ,a porownując to z systemami na cięzkich membranach gdzie zasilasz to monoblokami na KT 88 - KT150 o mocy ok.100-150 watt w push pullu wcale nie jest lepiej ,takich systemów słucham dziesiątki ,coś tam wiem.

 

W jednym zaprzyjaźnionym salonie - komisie gdzie stoją wiadome monobloki SE 140 watt zasilane są bardzo duże Dynaudio na ciężkich membranach ,duzych cewkach ,duzym tłumieniu wewnętrznym membran i gra ,a nie jest to wzmacniacz dedykowany pod takie kolumny.

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz Grzesiek, że wszystko jest kwestią punktu odniesienia i żeby wyraźnie poprawić sterowalność głosników to trzeba "dodoać" watów (ale nie na papierze) albo ulżyć wzmakowi dając łatwiejsze obciążenie.To tak jak z silnikiem w ścigaczu ma zajebiste odejście bo nie ma masy do pchania ale jak wsadzisz go do normalnego auta to się zesra

 

Set 42SE w najnowszej odsłonie a byłem takiego posiadaczem napędza Ethosy bez problemu, grało to pełnym, swobodnym oraz dynamicznym dźwiękiem, w akustyce w miarę ogarniętej. Oczywiście znalazły się w tym czasie może 2-3 albumy (klasyka) , których słuchając chciałbym kilka watów więcej.... były to jednak wyjątki ekstremalne. Zalecam odsłuch tego zestawienia, zdziwienie gwarantowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, pożartowaliśmy.

System to klasycznie

Amplifon SET42 SE + Ethos Ultimo do tego rewelacyjny DAC stelaudio+Audiolab8000CD oraz gramofon AdFontec z wkładką Goldring 1042.

 

Jest pięknie.

 

Teraz jesień/zima nic tylko słuchać muzyczki.

 

Gratuluję w większości polskiego zestawu :)

 

Jak będziesz miał chwile to wrzuć fotki. Rzadko się trafiają takie perełki.

Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję w większości polskiego zestawu :)

 

Jak będziesz miał chwile to wrzuć fotki. Rzadko się trafiają takie perełki.

 

Paweł plus jeszcze do tego kompletu Pan Grzegorz posiada polski preamp gramofonowy Phoenix ,tylko na nie polskich lampach ,a radzieckich 6H2 ,nie licząc Telefunkena 1szt ECC83 :-)

Edytowane przez Studio16Hertz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ethos Ultimo Signature - a czym się różni ten model od Ethos Ultimo ?

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.