Skocz do zawartości
IGNORED

ustawienie kolumny bipolarne


luk1985

Rekomendowane odpowiedzi

witam

co wiecie na temat akustyki pod kolumny bipolarne? mam Triangle Elypse, przeprowadzilem sie do wiekszego (z 16 na 22m2) pokoju i szukam ustawienia

czy to prawda ze sciana za taka kolumna powinna odbijac a nie pochlaniac ?

 

Bede gral na krotszej scianie, ktora ma 4m, a dluzsza 5,5m

 

nie jestem czyms specjalnie ograniczony w ustawianiu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż za beznadziejna nazwa, powiem Ci że nie wiedziałem co to są kolumny bipolarne i musiałem wygooglować. "Bipolarne" to mogą być tranzystory, w akustyce mówimy prędzej o źródłu dipolowym a to i tak każda kolumna jest bardziej lub mniej dipolem, a ta próbuje być bardziej. Co moim zdaniem nie jest dobre. Znalazłem taką deifnicję:

 

"Kolumny emitujące dźwięk do przodu i do tyłu kolumny, w tej samej fazie. Promieniowany do tyłu dźwięk odbija się od ścian pomieszczenia i dociera do słuchacza z kilku milisekundowym opóźnieniem, co potęguje wrażenie przestrzenności i głębokiej sceny dźwiękowej."

 

Po pierwsze, jest ona nieprawidłowa :D dźwięk docierający do słuchacza z kilkusekundowym opóźnieniem nie spowoduje potęgowania przestrzenności i głębokiej sceny dźwiękowej, tylko spowoduje efekt filtru grzebieniowego co jest bardzo złe. Foto poglądowe.

26_1259529603.jpg

Oczywiście w wypadku każdych kolumn się to dzieje bo każda kolumna gra mniej lub bardziej dookoła, efekt ten zanika w wysokich częstotliwościach tj. im wyższa częstotliwość tym kolumny grają bardziej do przodu. Jak masz kolumny tego typu, to grają tak samo do tyłu jak i do przodu, co powoduje że odbicie od tylnej ściany jest znacznie silniejsze i problem z akustyką większy. Czyli na moje totalny bezsens takiego układu, zwłaszcza w niezaadoptowanym pomieszczeniu. A jak się robi adaptacje, to trzeba i tak to pierwsze odbicie wytłumić - pozostaje wtedy mnóstwo innych i to rzeczywiście może mieć jakiś wpływ, ten głośnik z tyłu, ale czy prawidłowy... to nie wiem. Raczej bardzo specyficzne.

 

Osobiście mam sporo doświadczenia z kolumnami Audio Physic Scropio 25 Plus którymi diluje jeden z zaprzyjaźnionych dystrybutorów i tacha je po różnych targach a ja mam tam robić adaptacje :/ Mają głosnik niskotonowy z boku i jeśli chodzi o adaptacje to bardzo trudno było je okiełznać bo odbicie od ściany bocznej było niezmiernie silne i potrzeba było dużo materiałów w całym pomieszczeniu żeby to grało solidnie... ale jak już sie udało to grało doskonale.

 

Zainwestuje w adaptacje, samym ustawieniem nie da się wszystkiego zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile w tym pokoju bedzie stal sprzet, niechce ladowac kasy ktorej nie odyskam, moge zrobic panele na welnie pt80, mam poki co 3, dwa stoja pod grzejnikiem :-) albo kupic inne ustroje wiekszy dywan itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to koniecznie bo bez solidnej adaptacji to tak jak napisałem, nie widze tego. Panele z wełny i wszelkie podobne ścienne mają taką zaletę, że można ja po prostu zdjąć ze ściany i przenieść gdzie indziej ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc po raz kolejny udowadniamy wyższość akustyki nad jakimkolwiek innym elementem zestawu ;) kup sobie panele, taki panel z wełny to np u nas raptem 110 zł za sztukę, a sprzęt masz pewnie dużo droższy... kupisz z 4-6 i ogromna zmiana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panele zrobilem 3 to zrobie jeszcze, tylko nie wszedzie jest miejsce na panele, nie mam pomyslu czym mozna te panele zastapic.

 

W starym pokoju wyladowal denon d100 z kolumnami revox mk1 to gra chyba lepiej od mojego glownego sprzetu drozszego ponad 20 razy :(

 

co mozna oprocz wspomnainych paneli zastosowac na pierwsze odbicia ? myslalem by jakimis "ladnymi" piankami wykleic :) mam male dzieci wiec takie w wzory w puzle :) albo co ... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pianki też mogą być, ale musiałyby być podobnej grubości, tj. 10 cm albo chociaż 8 cm żeby porządnie działały. Jakbyś chciał to możesz do na uderzyć to możemy Ci na tych piankach wydrukować dowolne myszki miki i inne puzzle :P no i jak od takiej pianki się dziecko odbije to mała szkoda, jak od sztywnego panelu z wełny to większa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Glosniki dipolowe (zarowno pelnopasmowe jak i subwoofery) maja duza grupe zwolennikow i wcale nie sa takie zadkie. Ze wzgledu na zasade dzialania (nakladanie sie fal odbitych od tylnej sciany) zdecydowanie wymagaja odpowiednich i symetrycznych (lewo/prawo) warunkow odbicia od tylnej sciany i odpowiedniego odstepu. Dlatego uwazal bym ze zbytnim absorbowaniem/panelami na scianie za glosnikami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U "Audio-Boga" Linkwitza

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

albo google "open baffle speaker"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko spowoduje efekt filtru grzebieniowego co jest bardzo złe.

Kolego, przestań rozpowszechniać te bzdury i się doucz w końcu z podstaw fizyki i akustyki. Efekt o którym piszesz ma znaczenie przy nagrywaniu dźwięku a nie przy odtwarzaniu. Zjawiska o które tu chodzi mają charakter pogłosowy i dzieją się w funkcji czasu a nie częstotliwości.

 

czy to prawda ze sciana za taka kolumna powinna odbijac a nie pochlaniac ?

Nieprawda. A konkretnie to nieprawda i prawda, w zależności o którym odbiciu mówimy. Zasady są te same bez względu na konstrukcję kolumny. Dobre zjawiska pogłosowe powinny być wzmacniane a złe redukowane. Jeżeli masz kiepski profil pogłosu w pomieszczeniu to takie kolumny rzeczywiście mogą go jeszcze negatywnie wzmocnić. Wytłumiać i rozpraszać należy te odbicia które docierają do uszu słuchacza zbyt szybko po dźwięku odbieranym bezpośrednio, do ok. 20 milisekund - ale rzecz jasna nie ma to żadnego związku z filtrowaniem grzebieniowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, przestań rozpowszechniać te bzdury i się doucz w końcu z podstaw fizyki i akustyki. Efekt o którym piszesz ma znaczenie przy nagrywaniu dźwięku a nie przy odtwarzaniu. Zjawiska o które tu chodzi mają charakter pogłosowy i dzieją się w funkcji czasu a nie częstotliwości.

 

Kolego, jeśli zarzucasz mi nieuctwo to powinieneś najpierw sam doczytać co piszę w moich postach, że wszelkie różnice w dziedzinie częstotliwości wynikają z nakładania się odbić, a więc różnic fazowych, czyli dziedziny czasu - pogłos to zupełnie inna sprawa i nie mieszaj go tutaj. Przeczytałeś w ogóle tytuł tego wykresu? Że to porównanie nakładania się fal opóźnionych o 1ms (a więc dziedzina czasu, tak?). Wszystko co jest widoczne w funkcji częstotliwości (z wyjątkiem zjawisk rezonansowych) ma swoje podstawy w funkcji czasu, filtr grzebieniowy też. I zwróć uwagę, że ja dokładnie to napisałem - że przez to, że odbicia docierają z opóźnieniem w funkcji czasu, powstaje filtr grzebieniowy. Czy nie to próbujesz mi zarzucić? Dokładnie o tym mówię że wszystko ma genezę w funkcji czasu

 

Jeśli chcesz finalnie możemy porównać wykształcenie w kwestii akustyki. Tylko wolałbym nie publicznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja owszem wolałbym publicznie bo występujesz tu Kolego jako branża. Zatem pochwal się publikacjami i ilością cytowań. Czekam niecierpliwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, teraz trzeba indeks hirsha podawać żeby udowodnić wykształcenie, myślałem że dyplom z inżynierii akustycznej wystarczy :/

 

tymczasem możesz wrócić do tego co napisałem źle i dlaczego to nieprawda, bo jakoś nie odpowiedziałeś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszelkie różnice w dziedzinie częstotliwości wynikają z nakładania się odbić, a więc różnic fazowych, czyli dziedziny czasu

Znowu bzdura. Zjawiska fazowe w akustyce pomieszczeń odsłuchowych mają istotne znaczenie jedynie przy rezonansach własnych pomieszczenia, czyli w zakresie rozchodzącego się bezkierunkowo basu. Stawianie znaku równości pomiędzy wartością fazy a upływem czasu to zupełna pomyłka. Prosty przykład: opóźnienie o 1ms fali 500 Hz odbitej da odwrócenie fazy, to samo będziemy mieli dla 3 ms, czyli fazowo efekt ten sam a czasowo dwie zupełnie inne wartości. Tam gdzie kierunkowe odbicia są istotne, masz tysiące odbić dochodzących do ucha więc różnice fazowe się znoszą, a przede wszystkim obowiązuje efekt Haasa działający dla opóźnień od 1 ms wzwyż. 1ms to 34 cm drogi fali dźwiękowej, więc Twój wykres miałby sens gdyby kolumny stały kilkanaście cm od ściany. Zaś wpływ pomieszczenia na charakterystykę częstotliwościową zależy nie od przesunięć fazy tylko od charakterystyki pochłaniania jego ścian w funkcji częstotliwości - tu należy zwrócić uwagę na zwykle negatywny wpływ różnych domowych rozwiązań (chodniczki, zasłonki) jak również tanich pianek o mocno nieliniowej charakterystyce absorpcji.

 

pogłos to zupełnie inna sprawa

Pogłos to zasadnicza sprawa i w zasadzie jedyna istotna w akustyce pomieszczeń odsłuchowych - obok izolacyjności akustycznej i redukcji rezonansów.

 

myślałem że dyplom z inżynierii akustycznej wystarczy

Czy podobnie jak niektórym wystarcza prawo jazdy aby myśleli że mogą ścigać się z Kubicą? ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

wrzucam fotki mojego "salonu" ale chcialbym by byla to moje klitka do sluchania muzyki :)

 

Mam ponad 5m2 pianek apama ps3 (te nawet widac w torbie ) oraz 4 o wymiarach 50cmx50cm, moge cos dokupic :) jak to wszystko ustawic ? kwiatki stoja w dobrym miejscu ? czy lepiej bedzie je dac na tylnia sciane ?, moze wytlumic piankami rogi za kolumnami? moze by sie udalo przy okazji wyciszyc sciane by dzwieki nie przedostawaly sie do sasiedniego pokoju ?

na pierwsze odbicia mam dywan (podloga) i panele z pt80 te musze dopracowac wizualnie jeden moglby byc na stale ale drugi jest na oknie przy grzejniku, wiec caly czas jest przestawiany

Sufit jest g-k i welna, ale nie jest jedno poziomowy, a przeciwlegla sciana do kolumn jest z g-k cala

 

moze ktos z Krakowa dysponuje czasem i by mi doradzil przy dobrej whisky lub innym trunku :) ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-9623-0-68872300-1542290156_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.