Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego vinyl brzmi lepiej niz CD?


koteczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Lampki nie widać. Po drugie kamera przekłamuje wskazania.

Sorry, teraz dopiero muszę sie wytłumaczyć. Oglądam filmik na lapku i w 1,45min wyraźnie widziałem że pasek 33,1/3 właściwie stał w miarę spokojnie. Po lewej stronie jest ciemny prostokątny dinks, który wziąłem za lampkę strobo. Skupiony byłem na paskach i stąd pomyłka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Dla mnie te wszystkie wydawnictwa są jednak traktowane równorzędnie. Dla przykładu kilka miesięcy temu interesował mnie najnowszy album Schillera. Muzyka to może na forum mało uznana ale prawdę mówiąc zwisa mi to. Dla mnie świetna ucieczka od art rocka. I co się okazało? Album Sonne - zresztą znakomicie zrealizowany w każdej wersji co jest zasługą świetnych realizatorów - można kupić w następującej postaci: CD, 2 LP, 12" LP (maxisingiel z nagraniem tytułowym), LP, DVD, BluRay, 2 CD (tą wersję mam), 4CD i CD-single. Nikt tutaj żadnego nośnika nie lekceważy ani nie przecenia.

 

Jeżeli ktoś pitoli,to nie ja :)

Jeszcze raz

 

Jak wysilisz się na konkrety z linkami to pogadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- drogi vlado - nie przesadzaj z tym "V" :) pzdr.

Excelku masz rację. Na usprawiedliwienie weź pod uwagę moje życie w rozkroku z kanałem po środku. Niestety w obydwu językach piszę równie niepoprawnie. Wstydzę się i przepraszam za sianie zgorszenia.:-)

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)
<br />Jak wysilisz się na konkrety z linkami to pogadamy. <br />

Disco,problem polega na tym że popełniłeś nieświadomie gafę post nr 1878 ostatnie zdanie,i za wszelką cenę chcesz się z tego wywinąć :)

Gdybyś napisał,ja pi***lę nie wiedziałem,byłoby okey.

Chyba jako pierwszy z rok temu napisałem że Cd będzie dodatkiem do kupionego winyla,i tak jest Kolego Disco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaż konkretne wydawnictwo. Najlepiej z linkiem do sklepu internetowego. Bo ja znam tylko wydawnictwa łączone tak jak CD i DVD gdzie żadne z nich nie jest traktowane po macoszemu albo jako dodatkowy gadżet.

 

Np. tutaj -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Disco,problem polega na tym że popełniłeś nieświadomie gafę post nr 1878 ostatnie zdanie,i za wszelką cenę chcesz się z tego wywinąć :)

 

Ależ Disco ma całkowitą rację.

Winyl i SACD to margines sprzedaży płyt na świecie.

Tak samo zapewne jest z użytkownikami.

Pewnie tysiąc razy więcej ludzi słucha muzyki z plików niż winyla a tym bardziej z SACD.

 

Nie odczarujemy rzeczywistości.

Bardzo bym chciał móc pójść do sklepu i mieć wybór 1:1 - to samo na CD i winylu, albo móc kupić płytę nagraną na szpuli.

Ale tak nie ma i nigdy nie będzie.

Moda na winyl się skończy, CD kiedyś wyjdą ze sprzedaży, zaczną się kłopoty z napędami do CD, nie będzie jak kupić nowych wkładek do gramofonu, etc...

I wtedy wszystkich nas połączą płatne serwisy z muzyką.

A podyskutować sobie będziemy mogli co najwyżej o wyższości serwisu A nad serwisem B...

Edytowane przez rochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tysiąc razy więcej ludzi słucha muzyki z plików niż winyla a tym bardziej z SACD.

- przyczynę tego odkrył Radmuś :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaż konkretne wydawnictwo. Najlepiej z linkiem do sklepu internetowego. Bo ja znam tylko wydawnictwa łączone tak jak CD i DVD gdzie żadne z nich nie jest traktowane po macoszemu albo jako dodatkowy gadżet.

 

Teraz ale pojechałaś grubo. Stary, gdzie Ty żyjesz ? Czytam sobie spokojnie Twoje wpisy, tu masz rację, tu nie, według mnie, ale teraz to już przesadziłeś, i podważyłeś wszystkie Swoje wcześniejsze wypowiedzi.

No chyba, że Sobie żartujesz.

Nie doszedłem jeszcze do końca wszystkich wypowiedzi, więc nie wiem, czy dostałeś już linka, o którego prosiłeś, jak nie to ja mam dla Ciebie z 10 bez większego szukania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)
<br />Użytkownik rydz dnia 02.05.2013 - 00:15 napisał<br />No,jak widać też nie w temacie,ale do powiedzenia wiele.<br />Zajrzyj sobie do linka który zamieścił Kolega jajacek.<br /><br /><br />Raczysz żartować. <br />

 

Co? widzisz i nie dajesz wiary w to co widzisz ?

Edytowane przez rydz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Chyba jako pierwszy z rok temu napisałem że Cd będzie dodatkiem do kupionego winyla,i tak jest Kolego Disco.

 

Wyobraźnię masz bujną ale nadal to tylko wyobraźnia. Zestawy winyl plus CD pojawiły się ostatnio na fali ponownego zainteresowania martwym formatem. Moda na winyl minie i zestawy znikną z rynku. CD nadal zostanie w sprzedaży.

 

 

To są jedynie zestawy gdzie oba nośniki są traktowane równorzędnie. Nic poza tym. Ale nie łudź się: biorąc dobre CD i dobry gramofon to płyta kompaktowa w większości zestawów zagra zdecydowanie lepiej. Bez względu na Twoje pobożne życzenia.

 

Teraz ale pojechałaś grubo. Stary, gdzie Ty żyjesz ? Czytam sobie spokojnie Twoje wpisy, tu masz rację, tu nie, według mnie, ale teraz to już przesadziłeś, i podważyłeś wszystkie Swoje wcześniejsze wypowiedzi.

No chyba, że Sobie żartujesz.

Nie doszedłem jeszcze do końca wszystkich wypowiedzi, więc nie wiem, czy dostałeś już linka, o którego prosiłeś, jak nie to ja mam dla Ciebie z 10 bez większego szukania.

 

Kolejny żyjący w winylowym matrixie. Rzeczywistość nie jest jednak tak pobłażliwa dla winylu. To tak jak ze sławnym SACD, Miały być tysiące wydawnictw na rynku japońskim, miało zdominować CD - jak głosili koledzy guru od SACD. Tymczasem w największym sklepie w Japonii w ciągu dwóch lat z czterech regałów z SACD na kilka pięter różnej muzyki na CD pozostał jedynie jeden. No ale kto pomyślał że znajdzie się taki co będzie rzeczywiście w Japonii i sprawdzi te "rewelacje"?

 

Raczysz żartować.

 

Dla mnie zabawne jest coś innego. Śmieszne i straszne jednocześnie. Zjawisko masowego wysypu nowo kreowanych tzw. guru. Choć z drugiej strony co to za guru który nie umie poprawnie ustawić obrotów w gramofonie? Takie mamy jednak czasy że każdy idiota może zostać guru i nawet jeśli będzie pitolił bez najmniejszego sensu a będzie po myśli gawiedzi to gawiedź będzie klaskała mimo że sama robi jedynie mądrą minę nie mając pojęcia o co w tym naprawdę chodzi. To taki specyficzny audio populizm. Wystarczy podchwycić jakąś najbardziej durną myśl np że wszystko gra tak samo znaleźć kilka pseudo argumentów i zabłysnąć. Nieważne że znajdą się tacy którzy racjonalnie wykażą bezsens tego gadania. Liczy się tylko fakt iż marzeniem gawiedzi jest aby wszystko grało tak samo i sprzęt z audio biedronki dorównywał temu najdroższemu dlatego gawiedź chętnie będzie klaskać nowemu guru.

Edytowane przez discomaniac71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Co? widzisz i nie dajesz wiary w to co widzisz ?

 

Skoro masz problem z rozumieniem to jeszcze raz.

 

Napisałem: "Bardzo bym chciał móc pójść do sklepu i mieć wybór 1:1 - to samo na CD i winylu."

Nigdzie z tego nie wynika, że chodziło mi o te nieszczęsne zestawy winyl+CD.

Zwłaszcza z takim ohydztwem jak w rzeczonym linku. Wiem, wiem to kwestia gustu ale nie moglem się powstrzymać ; )

 

Szło mi o to, iż wchodząc do sklepu gdzie leży dajmy na to 20 tys CD, mógłbym kupić także te same 20 tys. płyt na winylu.

Dlatego napisałem "1:1".

Niestety na winylu takiego bogactwa w wyborze nie ma i zapewne nigdy nie będzie.

 

Mam nadzieję, że nie obraziłem twojego głębokiego poczucia bycia forumowym guru i zostałem zrozumiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moda na winyl się skończy, CD kiedyś wyjdą ze sprzedaży, zaczną się kłopoty z napędami do CD, nie będzie jak kupić nowych wkładek do gramofonu, etc...

I wtedy wszystkich nas połączą płatne serwisy z muzyką.

 

Ja już na szczęście tego nie dożyję i szczerze mówiąc g...mnie to obchodzi!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kogo interesuje co ciebie obchodzi a co nie?

Wierz mi są osoby, które to obchodzi:)

 

Jednak Twoje wizje przyszłości mnie nie interesują...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na winylu takiego bogactwa w wyborze nie ma i zapewne nigdy nie będzie.

 

Pewne nagranie znajdziesz tylko na cd, inne tylko i wyłącznie na LP.

 

Powoli robi to się nudne, ciągle kręcimy się wokół tego samego wątku. Podobne wypowiedzi już tu padły, i późniejsze dywagacje na ten temat. Gonimy własny ogon, a nic nowego z tego nie wychodzi.

 

discomaniac odnosisz się do rzeczywistości, to spójrzmy na fakty. Cyfry nie kłamią.

Zgodzę się z Tobą, jak i Rochem że sprzedaje się na Świecię zdecydowanie więcej płyt cd niż lp, ale nie można zaprzeczać faktom, że sprzedaż płyt lp wzrasta a cd leci łeb na szyje.

Oczywiście mogę podeprzeć swoją wypowiedź faktami, i podesłać Tobie odpowiednie linki gdzie wszystko będziesz mógł sam sprawdzić. obawiam się tylko, że to dużo nie da, gdyż w Swoim ostatnim poście pokazałeś jak je traktujesz. Jeśli wynik nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, to go negujesz, tak jak Roch ( wydaje mi się pamiętać, że to Roch ) nazwał jazz pitoleniem, najłatwiej nazwać coś czego się nie rozumie głupstwem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i mnie staremu wytłumaczysz ot taki fenomen:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - od drugiej minuty. Czym to nakręcili? Nie kamerą? Może gramofon mieli niesprawny?

Co do oceny obrotów gramofonu excela to właśnie ja, Yul i bodajże Waluch zwracaliśmy uwagę na nieprawidłowe i nierównomierne obroty na kilku filmikach z muzyka poważną. Stwierdziliśmy to na słuch.

Piszesz, że chcesz się od nas wiele nauczyć, jednak w kampanii jaka zaprezentowałeś w tym wątku wiele wskazuje, że bardziej chcesz tu błyszczeć.

Jeśli się mylę, wybacz staremu, ale tak to odbieram.

Życzę powodzenia w dalszym zdobywaniu wiedzy.

 

 

I zakończmy już sprawę obrotów. Na filmiku wyżej jest wskazanie stroboskopu i to kamera wyłapuje dobrze, paski i tak pływają.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Miłego dnia dla wszystkich, przyjemnego słuchania muzy bez znaczenia z jakiego nośnika. Oby nam dobrze grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już dawno miałem to zrobić... ;-) Myślę, że nowe poglądy coś wniosą do dyskusji ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdr, Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam argument ZA winylem

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawy winyl plus CD pojawiły się ostatnio na fali ponownego zainteresowania martwym formatem. Moda na winyl minie i zestawy znikną z rynku. CD nadal zostanie w sprzedaży.

 

Kolego, jakie masz doświadczenia z martwym formatem, jak to nazwałeś? Słyszałeś kiedyś porządną konfigurację u kogoś w domu?

Nawet nie pytam czy miałeś, bo twoje wpisy dowodzą, że nie masz. Na AS to jest raczej antyreklama nośnika.

Z tego co kojarzę, twoim jedynym fetyszem jest Pioneer PD_75?

Piszesz dyrdymały zapominając, że istnieje globalna, olbrzymia grupa kolekcjonerów i fanów winylu, których siła nabywcza jest

widoczna np. na ebay. Tobie rynek na winyl kojarzy się z didżejką i panem Edkiem sprzedającym smarzące się w słońcu placki pod halą Targową. Przyp...sz się do analogu, kompletnie nie rozumiejąc specyfiki tematu, nie zdajesz sobie sprawy ile ludzie potrafią wydać

na niszowe wydania z przeszłości, nie wspominając o klockach. Ta grupa nabija kasę producentom sprzętu analogowego, bo nikt przy zdrowych zmysłachnie będzie drapał płyty za 300USD sprzętem o tej wartości. Ludzie mają coraz mniej czasu na konsumpcję muzyki, i dlatego pewna celebra i świadomość jakości, jaką daje wypasiony analog jest kluczowa do zrozumienia zagadnienia.

Niestety nie doświadczyłeś tego i jesteś zieloniutki jak agrest w tym temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

"Obecnie (2008-2009, na rynku USA) sprzedaż płyt gramofonowych stanowi około 1% sprzedaży płyt CD. Coraz większy procent sprzedaży stanowią utwory pobierane on-line na komputery i telefony komórkowe. Ich wartość stanowi już ponad 40% zakupów na rynku muzycznym USA i bardzo dynamicznie rośnie[20].

Dzisiaj płyta gramofonowa najczęściej używana jest w subkulturach, gdzie potocznie nazywa się "winylem". Najczęściej jest kojarzona z DJ-ami, którzy preferują ten nośnik do odtwarzania muzyki w klubach, na dyskotekach czy na imprezach muzycznych ze względu na fakt, że płytę gramofonową można ręcznie przesuwać w celu modyfikacji dźwięku.

Odrębne grupy miłośników czarnej płyty stanowią melomani, kolekcjonerzy, a także audiofile, którzy uważają, że żaden, nawet najdoskonalszy zapis cyfrowy nie jest w stanie dorównać brzmieniu płyty gramofonowej. Nie ma to jednak potwierdzenia we współczesnym stanie wiedzy na temat przetwarzania sygnałów, ani w badaniach, w których nie są oni w stanie wykryć przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych wstawionych w tor odtwarzania dźwięku[21][22].

Zgodnie ze współczesną wiedzą dotyczącą przetwarzania sygnałów dowolny dźwiękowy zapis analogowy da się przetworzyć na zapis cyfrowy (w danym zakresie częstotliwości oraz z określoną dynamiką, a następnie odtworzyć analogowo bez utraty jakości możliwej do stwierdzenia słuchem człowieka[21][22] (por. Twierdzenie Kotielnikowa-Shannona, Częstotliwość Nyquista, Kwantyzacja), co gwarantuje możliwość zapisania i uzyskania z nośnika cyfrowego (np. płyty CD) tego samego brzmienia, które jest uzyskiwane przy użyciu dowolnych nośników analogowych.

Wciąż istnieje też ogromny katalog nagrań, które nie zostały wydane ponownie na płytach CD."

 

Coś się zmieniło w tym temacie od 2009 roku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachodzę w głowę dlaczego audiofile, producenci, sprzedawcy sprzętu różnej maści podkreślają;

 

"NAJBARDZIEJ ANALOGOWO BRZMIĄCY (tu wpisać typ urządzenia) NA RYNKU"

 

Dlaczego nigdzie nie pada określenie NAJBARDZIEJ CYFROWO brzmiący cedek świata?

Ja kupiłbym taki od razu, bez targowania się...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez baraka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli 'coś' gra cyfrowo, to znaczy ,że gra sztucznie, mało realistycznie

 

dlatego 'granie cyfrowe' jest uważane jako wada

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Ktos tu wypisuje bzdury. Podczas ostatniego Audiofila we Wroclawiu padl temat sprzedazy muzyki na nosnikach. Podobno w PL jest podobnie jak na swiecie: 75% to udzial winyli, a 25% to CD. Wypowiadal sie wlasciciel wroclawskiej Demoliki i inni znawcy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Pewne nagranie znajdziesz tylko na cd, inne tylko i wyłącznie na LP.

 

Przez lata prowadzłem autorskie audycje muzyczne w radiu korzystając niemal wyłącznie z własnej płytoteki. Ponieważ gros tytułów było niedostępne na płytach CD często korzystałem z komisów z płytami winylowymi w Niemczech i Holandii. Ten ulubiony nazywał się "Second Hand Vinyl Shop" i mieścił się w centrum Amsterdamu.

 

discomaniac odnosisz się do rzeczywistości, to spójrzmy na fakty. Cyfry nie kłamią.

Zgodzę się z Tobą, jak i Rochem że sprzedaje się na Świecię zdecydowanie więcej płyt cd niż lp, ale nie można zaprzeczać faktom, że sprzedaż płyt lp wzrasta a cd leci łeb na szyje.

Oczywiście mogę podeprzeć swoją wypowiedź faktami, i podesłać Tobie odpowiednie linki gdzie wszystko będziesz mógł sam sprawdzić. obawiam się tylko, że to dużo nie da, gdyż w Swoim ostatnim poście pokazałeś jak je traktujesz. Jeśli wynik nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, to go negujesz, tak jak Roch ( wydaje mi się pamiętać, że to Roch ) nazwał jazz pitoleniem, najłatwiej nazwać coś czego się nie rozumie głupstwem.

 

To są Twoje fakty. Prawdziwe fakty podał powyżej jeden z kolegów. Wchodzisz do sklepu i co widzisz? Tysiące płyt CD i kilkanaście wydań na winylu. To wszystko. Nic na to nie poradzę że grono ludzi w tym wątku nie przyjmuje do wiadomości stanu faktycznego. Winyl przeżywa chwilowy wzrost zainteresowania. Podchwyciły to od razu niektóre wytwórnie płytowe i recenzenci którzy jak to zwykle bywa chcą zarobić kasę. Za chwilę moda na winyl się skończy i będzie jak z kasetami magnetofonowymi albo z tym samym winylem 10 lat temu.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yta_gramofonowa

 

"Obecnie (2008-2009, na rynku USA) sprzedaż płyt gramofonowych stanowi około 1% sprzedaży płyt CD. Coraz większy procent sprzedaży stanowią utwory pobierane on-line na komputery i telefony komórkowe. Ich wartość stanowi już ponad 40% zakupów na rynku muzycznym USA i bardzo dynamicznie rośnie[20].

Dzisiaj płyta gramofonowa najczęściej używana jest w subkulturach, gdzie potocznie nazywa się "winylem". Najczęściej jest kojarzona z DJ-ami, którzy preferują ten nośnik do odtwarzania muzyki w klubach, na dyskotekach czy na imprezach muzycznych ze względu na fakt, że płytę gramofonową można ręcznie przesuwać w celu modyfikacji dźwięku.

Odrębne grupy miłośników czarnej płyty stanowią melomani, kolekcjonerzy, a także audiofile, którzy uważają, że żaden, nawet najdoskonalszy zapis cyfrowy nie jest w stanie dorównać brzmieniu płyty gramofonowej. Nie ma to jednak potwierdzenia we współczesnym stanie wiedzy na temat przetwarzania sygnałów, ani w badaniach, w których nie są oni w stanie wykryć przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych wstawionych w tor odtwarzania dźwięku[21][22].

Zgodnie ze współczesną wiedzą dotyczącą przetwarzania sygnałów dowolny dźwiękowy zapis analogowy da się przetworzyć na zapis cyfrowy (w danym zakresie częstotliwości oraz z określoną dynamiką, a następnie odtworzyć analogowo bez utraty jakości możliwej do stwierdzenia słuchem człowieka[21][22] (por. Twierdzenie Kotielnikowa-Shannona, Częstotliwość Nyquista, Kwantyzacja), co gwarantuje możliwość zapisania i uzyskania z nośnika cyfrowego (np. płyty CD) tego samego brzmienia, które jest uzyskiwane przy użyciu dowolnych nośników analogowych.

Wciąż istnieje też ogromny katalog nagrań, które nie zostały wydane ponownie na płytach CD."

 

Coś się zmieniło w tym temacie od 2009 roku?

 

Nic się nie zmieniło ale ciężko to wytłumaczyć gronu ludzi z klapkami na oczach. Każdy chce mieć w domu swój kawałek high-endu. Im wydaje się że udało im się to uzyskać tanim kosztem dlatego winyl rządzi. Do czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są jedynie zestawy gdzie oba nośniki są traktowane równorzędnie. Nic poza tym. Ale nie łudź się: biorąc dobre CD i dobry gramofon to płyta kompaktowa w większości zestawów zagra zdecydowanie lepiej. Bez względu na Twoje pobożne życzenia.

 

Ależ ja się ani jednym słowem nie określiłem po stronie jakiegokolwiek nośnika.

 

A wszystkim polecam polecam bardzo ciekawą lekturkę -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest tutaj przeanalizowanych 30 tys. albumów ( w większości cd ale również winyli) pod kątem rozpiętości dynamiki.

Dla przykładu wrzuciłem Redhotów i porównanie współczesnych wydań na cd i lp - np. Californication i By The Way. Warto poświecić trochę czasu i przeanalizować swoich ulubionych wykonawców. Wnioski są raczej jednoznaczne. WSPÓŁCZESNY ( podkreślam, żeby ktoś nie zarzucił mi, że uogólniam) winyl prezentuje większy zakres dynamiki niż cd. Wynika to nie z wyższości nośnika winylowego tylko z podejścia "szpecjalistów" od masteringu. Poczytajcie, bo WARTO. A wnioski niech sobie każdy sam wyciąga. pozdr. Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

Ktos tu wypisuje bzdury. Podczas ostatniego Audiofila we Wroclawiu padl temat sprzedazy muzyki na nosnikach. Podobno w PL jest podobnie jak na swiecie: 75% to udzial winyli, a 25% to CD. Wypowiadal sie wlasciciel wroclawskiej Demoliki i inni znawcy.

 

To akurat nie jest wyznacznikiem. Zwłaszcza w naszym grajdole.

 

Sprawa jest prosta - winyla nie da się ściągnąć z chomika czy innego avaxa i wypalić na czarnym placku stąd sprzedaż tego nośnika rozkwita a większość "miłośników" CD i plików...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.