Skocz do zawartości
IGNORED

isover


Cortazar

Rekomendowane odpowiedzi

kiedy to ma właśnie rozpraszać a nie tłumić...

 

romekp:

nie wiem czy ten stolarz dobrze policzył :) Wydaje się proste, ale bardzo szybko dochodzi się do dużych ilości, np. 2 m. kwadratowe przy klockach 4x4 (takie ja mam) to już wychodzi 1250 klocków.. Ciekawe ile ta betka i czy samo pocięcie czy z klejeniem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>różnica wysokości to około 3-4cm, więc tłumienie jest skuteczne powyżej 10kHz. Słabo.

 

toz to dyfuzor a nie absorber i nie ma nic wspolnego z tlumieniem

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>o mnie xajas, tak. ale nie postawie ich tam, gdzie moge powiesic dyfuzor. nie pytaj czemu...

 

miales na mysli absorber.

Dlaczego? Nie zawsze tlumienie jest wlasciwym rozwiazaniem. Zbyt przetlumione pomieszczenie wcale nie jest optymalnym rozwiazaniem ("martwy, nienaturalny dzwiek")

 

xajas

_______________

www.jaschiksd.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xajas, miałem na myśli d y f u z o r ;-) A nie postawie tam regału z książkami bo "popsułoby to estetyke pomieszczenia". Nie dla tego, że nie lubię książek (wręcz odwrotnie)... A jeśli chodzi o tłumienie w moim pokoju - to delikatnie mówiąc baaardzo mu daleko do przetłumienia. Książki robią za dyfuzor - sprawnie, zresztą - na ścianie pomiędzy głośnikami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romekp

 

sorry, przyznaje sie bez bicia, tak sie zamyslilem nad tym tlumieniem ze pomylilem twoja odpowiedz z igodem...

 

xajas

_______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo inaczej mówiać stłumiona, zabita, zniknie.

 

Bo wytłumienie większości od razu kojarzy się z materiałem tłumiącym typu gąbka, bo jest mieka i tłumi. Niestety to jest zbyt "chłopskie" myślenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia, czyli jak ja mam w pokoju jedną ścianę całą w klinach o długości ok. 0.5-2m, to od niej wiele się nie odbije, bo w/g p. igoda średni i wysoki zakres pasma będzie tłumiony. I nic to, że owe "kliny" są z (obrzydliwej) płyty kartgips. Ciekawe, skąd u mnie taki pogłos ;-)))))) Ktoś tu się naczytał ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi,

 

>Bo wytłumienie większości od razu kojarzy się z materiałem tłumiącym typu gąbka, bo jest mieka i tłumi. Niestety to jest zbyt "chłopskie" myślenie.

 

Na chlopskie myslenie spodziewalbym sie tlumienia tylko wted, gdy fale dzwiekowe wnikaly by w pory tej gabki i wewnatrz tych porow zostaly by "wyhamowane" zamieniajac energie fali dzwiekowej na cieplo (czyli niewazne czy miekkie czy nie wazne ze porowate) stad tez okreslenie absorbcji. Ale jak te kliny by mialy dzialac i co ma ich wysokosc z tlumieniem to nie pojalem. Raczej spodziewalbymsie po tych klinach zalamania kata odbicia czyli rozproszenia.

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tia, czyli jak ja mam w pokoju jedną ścianę całą w klinach o długości ok. 0.5-2m, to od niej wiele się nie odbije"

 

 

Tak! Gdyby były dobrze zrobione tłumiły by częstotliwości powyżej około 200Hz. Duże znaczenie ma materiał oraz kąt klinów.

 

 

Wysokość ma bardzo duże znaczenie. Tak samo jak długość fali. Obie wartości podawane są w tej samej jednostce.

 

To co jest na tych zdjęciach tutaj jest raczej... delikatnie mówiąc, skopiowaniem czegoś bez głowy. 10kHz można wytłumić kawałkiem zasłony. Oczywiście jeśli ktoś ma gołe ściany to jak najbardziej, ale jak już poświęcić na to dwa tygodnie to zrobić to sensowniej. Czyli kliny np. 10cm bardzo ostre pod dużym kątem.

 

Polecam zapoznać się z budową komory bezechowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

igod,

 

>To co jest na tych zdjęciach tutaj jest raczej... delikatnie mówiąc, skopiowaniem czegoś bez głowy.

 

Ups, dokladnie takie same ustrostwa produkuja firmy zajmujace sie profesjonalnie akustyka wnetrz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

>10kHz można wytłumić kawałkiem zasłony.

widze ze zawziales sie na tlumienie :-))

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że uwaga _igoda_ jest słuszna, bo dla fali krótszej od wysokości tego "cokołu" nastąpi jej wielokrotne odbicie pod różnymi kątami i z przesunięciami w czasie - w obszarze samego ustroju, a także rozbicie czoła fali na kilka mniejszych odbitych pod tym samym kątem ale w różnym czasie. Fala zostanie rozbita i wygaszona – a więc właśnie wytłumiona. Jakby na to nie patrzeć, dla fal krótszych od wysokości pojedynczego cokołu ustrój ma właściwości tłumiące, bo je wygasza.

 

Im dłuższe będą te cokoły i im większa pokryta nimi powierzchnia, tym dłuższe fale będą rozpraszane i tym skuteczniejsze będzie wygaszanie fal rozproszonych.

 

Warto tez zwrócić uwagę na właściwości tłumiące materiałów. Płyty gipsowe i szkło wygaszają (pochłaniają, wytłumiają czy jak tam jeszcze sobie chcecie to nazwać) najniższe częstotliwości. Mowie tu o właściwościach samych materiałów bez uwzględniania ich kształtów i wielkości fizycznych (płyta gipsowa może być przecież elementem rezonatora płytowego, podobnie jak szkło, może być cienka i mieć dużą powierzchnię - to powoduje zwiększenie jej zdolności tłumiących) - gips ma dość luźną budowę fizyczną a szkło to po prostu zamarznięta ciecz :-)

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko poplątane. Tłumienie fal wewnątrz pomieszczenia odłuchowego i fal z niego wychodzących (jakoś nikt nie robi szklanych jeży żeby stłumić najniższe częstotliwości), fali przechodzącej (tu faktycznie ciężkie materiały są o.k.) i odbitej (a tu niekoniecznie). Tłumienie i rozpraszanie (od początku wątku piszemy o ustroju rozpraszającym, a tu nagle p. igod wyskakuje jak filip z konopii ze stwierdzeniem, że kiepsko tłumi). Uproszczone stwierdzenia podawane autorytatywnie jako pewniki ("jeśli długość fali jest mniejsza niż wysokość klina, fala zostaje wytłumiona" - a nie prawda, bo zależy to również od geometrii klinów czy innych nierówności i materiału z jakiego są wykonane - co najmniej). Jak przeczyta ktoś nowy to zgłupieje... zrobi sobie krzywą ścianę z płyty kartgips i będzie się dziwił, że mu bas buczy, bo przecież i kliny, i gips... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" a nie prawda, bo zależy to również od geometrii klinów czy innych nierówności i materiału z jakiego są wykonane - co najmniej"

 

Przecież dokładnie to samo napisałem 3 posty wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romekp

to raczej Ty teraz zamiesząłes w głowach ludziom :-)

 

Przeczytaj uważnie, że wspomniałem o wymiarach i kształcie fizycznym!!! Kiedy wspominałem o materiałach! Tafla szkła lub gipsu lepiej wytłumi niskie częstotliwości niz taka sama tafla betonu lub stali - i o to chodziło.

 

Tłumienie fali dźwiękowej można uzyskać różnymi metodami i przy pomocy różnych materiałów. Uzycie kilku technik na raz np jeża ze se styropianu na płycie gipsowej mocowanej do sciany wypełnionej wełną mineralną i jeszcze przykrytego gąbka czopkową powoduje rozszerzenie zakresu częstotliwości tłumionych/rozpraszanych przez taki ustrój.

 

Tłumic częstotliwości mozna stosując materiały stratne albo materiały rozpraszające. Od ich rodzaju, kształu i wymiarów zależy skoteczność działania i zakres tłumionych czestotliwości.

 

Tak samo ustrój wykorzystujący wysoką stratność (tę "wnikalność" dźwięku i izolacyjność o której pisał xajas) jest tłumiący jak i ustrój rozpraszający - wykorzystujący zdolności wygaszania fali dźwiękowej jest tłumiący. Tyle że oba z nich tłumią inne cżestotliwości - działają na inne zasadzie i czynia to z różną skutecznością.

 

Fale ktrótsze od 10Khz skutecznie stłumi jakaś gabka, zasłona - "cokolwiek" - ale również można do tego wykorzystać takie klocki ze styropianu lub lepeij kliny (im będą dłuższe i na większej powirzchni tym dla nizszych częstotliwości bedą działać i tym będą skuteczniej wygaszały fale dżwiękową - przez jej ksuteczniejsze rozpraszanie).

 

Izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nikt nie miał na myśli. Poruszyłeś nieco inny temat.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric,

 

to gdybanie pomieszanie z domniemaniem. Popatrz do postu 5208 a dowiesz sie jakie materialy jaka maja zdolnosc pochlaniania, tlumienia niskich czestotliwosci.

 

Pamietaj kto czyta jest w przewadze :-)))

 

xajas

_______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xajas

Ale po co mnie przekonujesz do tej tabeli skoro jestem przekonany :-) Na materiałach budowlanych też się nieco znam.

 

Ze wspólczynnikiem alfa jest tak jak pisałem. Szkło ma dla niskich częstotliwości 0,35 dla wyższych już 0,18. Gipsu nie szukałem ale było to coś podobnego - większa pochłanialność dla niskich mniejsza dla wyższych. Twarde materiały ogólnie odbijają wysokie czestotliwości a pochłaniają niskie - ale oczywiście skuteczność pochłaniania zależy od ich wymiarów, masy i kształtu. Te zalezności są prawidłowe dla szkła okienngo, a nie szkła pancernego i płyt "rigips", a nie tynków gipsowych - o tym równiez wspomniałem.

 

Tyle że nie w tym był dyskutowany problem.

 

Tylko w tym, że wytłumić fale można przez jaj pochłonięcie lub rozproszenie.

Styropianowa struktura (isover) nie pochłania energii fali dźwiękowej tylko ją rozbija na mniejsze i wygasza. Zarówno pochłanianie jak i wygaszanie powodują w efekcie tłumienie. Skuteczność i spektrum tłumionych częstotliwości zależą od fizycznych wymiarów takiej struktury w stosunku do długości padającej na nią fali i mogą być skuteczne dla fal krótszych od jej fizycznych rozmiarów.

 

Pamiętaj - nie wystarczy przeczytać, trzeba jeszcze zrozumieć :-)))

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi Qubric,

 

moze jestem upierdliwy, ale ciagle sie z tym nie calkiem zgadzam

 

>Styropianowa struktura (isover) nie pochłania energii fali dźwiękowej tylko ją rozbija na mniejsze i wygasza.

 

- Isover to mata z wlokna szklanego a nie styropianu i nie ma nic wspolnego z rozbijaniem a wlasnie z pochlanianiem!!!

- Wygaszanie i pochlanianie to na moj chlopski rozum synonimy czyli powyzsze zdanie same sobie zaprzecza

- Co rozumiesz przez rozbijanie?

 

> Zarówno pochłanianie jak i wygaszanie powodują w efekcie tłumienie.

 

to synonimy

 

 

>Pamiętaj - nie wystarczy przeczytać, trzeba jeszcze zrozumieć :-)))

 

z tym sie zgodzam

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam - chodziło oczywiście o tę styropianową strukturę na zdjęciu a nie o matę (isover). Zasugerowałem się nazwą wątku - i zdanie wyszło koślawe.

 

Xajas - no to masz złe pojecie na temat synonimów.

Pochłanianie fali i wygaszanie fali to nie jest to samo (pochłonięcie fali prowadzi do jej wygaszenia, ale wygasić fale można też bez jej pochłaniania).

 

Fale można wygasić przez wyemitowanie takiej samej fali w przeciwfazie (najprostrzym sposobem - mało precyzyjnym i mało skutecznym - jest jej odbicie od nierównej powierzchni). Na tej zasadzie działają zaawansowane tłumiki stosowane w technice wojskowej. Jest też opatentowany tłumik samochodowy. Ten tłumik Tłumi - choć nie pochłania dżwięku (nie ma w nim żadnych matriałów pochłaniających ani spowalniających).

 

Pochłonięcie fali polega na jej zamianie na ciepło w materiale stratnym. Fala musi wniknąć w materiał żeby mogła zostać pochłonięta - a więc wytłumiona.

 

Oba sposoby mają różną skuteczność dla różnych częstotliwości. W rzeczywistości stosowane materiały i struktury tłumią korzystając z obu zjawisk (oczywiście z różnym ich nasileniem, różna skutecznością i na różnych czestotliwościach).

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - nie wyjasniłem. Synnonimy to dwa różne słowa o takim samym znazeniu. A w omawianym przypadku mamy raczej dwa różne słowa o takim samym desygnacie. Ich znaczenie jest inne.

 

Dodam jeszcze że tłumieniem mozna też nazwać sytuacje "izolowania" - blokowania dźwięku przez odgrody budowlane (gdy fala zostaje odbitai nie przenika na drugą stronę).

 

Co do tego rozbicia fali to chodziło mi o to że czoło fali kulistej trafia na jakąś nieregularną strukturę od której odbija się pod różnymi kątami i wielokrotnie.

 

Chyba cały czas mamy trudności z semantyką, bo się nie rozumiemy choć mówimy o tym samym ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric: napisz coś pozytywnego lepiej, klejenie tych klocków samo w sobie jest zniechęcające a ty jeszcze takie coś.. np. czym ty byś tłumił pochłaniał i jak, w których miejscach, gdzie kupić i za ile?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi Qubric,

 

zrozumialem i zgadzam sie z tym pochlanianiem przez "przeciwfale" itp.

Czego natomiast w dalszym ciagu nie zrozumialem jest jak to rozbicie fali czyli rozproszenie fali (powrocmy do poczatkowego watku -> przez natrafienie na nieregularną strukturę wlasnie takich klejonych klockow) ma wplynac na pochlanianie, i to rozne dla roznych czestotliwosci i w zaleznosci od wielkosci/geometri tych struktur. Moge zrozumiec ze odbicie/rozproszenie nastepuje pod roznymi katami w zaleznosci od geometrii ale co to ma wspolnego z wielkoscia i dlugoscia fali?

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę pozytywnie :-) Staram się wyjaśnić zjawisko, które _igod_ opisał jednym zdaniem. I dlatego wpadłem z Xajasem w te pułapkę semantyczną :-)

 

Wytłumienie najwyższych częstotliwości nie jest wielkim problemem - można to skutecznie zrobić wieszając jakiś kilimek w odległości 1-3 cm od ściany. Jak zależy nam na małym tłumieniu i celowo chcemy zwiększyć ilość odbić to trzeba te klocki kleić. Albo takie płyty w wypukłe romby - jak kasetony sufitowe - były tu na forum pokazywane. Dla nieco dłuższych częstotliwości - struktura z jakiejś gumy z domieszkami - widziałem to kiedyś w dyskotece Wolność RMF FM w Krakowie przy ul. Śląskiej ;-) Dla jeszcze dłuższych podobne struktury w postaci długich kilkunasto centymetrowych klinów z ciężkiej gąbki (widziałem na Audio Show w Sobieskim - były drogie) – można by wyciąć z gąbki tapicerskiej, ale wyglądały paskudnie. Przy okazji każdy z takich ustrojów nieco izoluje i też w różnym stopniu pochłania. Zwłaszcza te duże struktury z gąbki mają szerokie spektrum tłumionych częstotliwości.

 

Dla basu Xajas pokazywał ciekawe pochłaniacze membranowe i płytowe. Można by spróbować zrobić coś podobnego w postaci ściany kesonowej z cienkich płyt gipsowych (nawet imitujących kształt nierównych bloków) i wewnątrz watę szklaną?

 

Ale znacznie prościej jest wstawić lekką szafę ubraniową :-))) Dwie wąskie szafy w naroża pokoju - takie z cienkiego MDFu - na tyle sztywne żeby ich niski bas nie telepał - tłumią dość szerokie spektrum częstotliwości. Na podłogę można dać typową wykładzinę na gumie (w całości lub w taflach) jak za mało to przed kolumnami rzucić gruby dywanik. Jakieś głęboko tłoczone kasetony z nielaminowanego styropianu na sufit (nie wiem gdzie kupić głęboko tłoczone:-( - podobno sufit nie musi być mocno wytłumiony jeśli na podłodze jest miękko). Welurowe kotary przy oknie. Zwykle na osi odsłuch robi się jedną ścianę pochłaniającą a praciwległą rozpraszającą (nie pamiętam czy przed czy za miejscem odsłuchu) a boczne są załamywane na dużej powierzchni - ale to w studiach. A w mieszkaniu takie normalne umeblowanie z szafami, regałami z książkami i tapicerowanymi meblami oraz zasłonami i kilimami powinno wystarczyć.

Teraz jest taka moda trochę skandynawska na "chłodne" wnętrza - mało umeblowane i bez materiałów. Wtedy pozostaje klejenie tych styropianowych klocków (ja bym to zrobił wprost na ścianie).

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xajas - wyobraź sobie tę przestrzenną strukturę klocków lub klinów, w którą uderza fala dźwiękowa pod jakims kątem (syganł muzyczny emitowany przez głośnik). Fale krótsze od fizycznej wielkości tych klocków zostaną w części zagieta na ich krawędziach, w części odbite (kąt odbicia równy jest kątowi padania), te odbite pod kątem uderzą w następne klocki. Odpowiednio krótkie fale będą w takiej strukturze wielokrotnie odbijane od sąsiednich klocków - tak jak odbijają się fale w pomieszczeniu tworząc mody kolejnych stopni. Im więcej odbić tym mniejsza energia. Część z nich zostanie też odwrócona w fazie i się z różną skutecznocią wygasi. Część która się nie wygasi lub nie wytraci energi na skutek wielokrotnych odbić wydostanie się na zewnątrz struktury ale ze znacznie mniejszą energią i pod różnymi kątami - i nie zdoła już dotrzeć z powrotem do miejsca odsłuchu.

 

Tak ja to widzę ;-)

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja widze to tak,

niezaleznie od dlugosci fali (czestotliwosci), jakos sie te fale odbija (nie wazne ile razy) i kiedys z jakas tam "faza" pod jakims tam katem powroca odbite do pomieszczenia -> czyli ulegna rozproszeniu.

 

czyli wielkosc ustrojow i dlugosc fali nie odgrywa roli. nie widze zwiazku miedzy tymi wspominanymi 10kHz a krytykowana wyskoscia nieregularnych slupkow (majacych na celu przypadkowe rozproszenie a nie tlumienie)

 

 

"> Im więcej odbić tym mniejsza energia"....pod warunkiem ze te ustroje nie tylko odbijaja ale tzakze pochlaniaja, a to jest zalezne od wlasciwosci absorbcyjnych materialu. Tylko jesli nam zalezy na pochlanianiu, to nie musze cudowac z jakimis tam wielkimi klinami, do tego wystarcza odpowiednie dedykowane maty.

 

Jesli wrocic do tych wielkoch klinow to chyba ktos sie napatrzyl na martwe komory bezechowe sluzace do pomiaru/analizy sprzetu/glosnikow ale nigdy do sluchania muzyki

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xajas - po każdym odbiciu fala traci energię, nawet jeśli odbija się od kamienia (np. w pomieszczeniu mody wielokrotne są znacznie słabsze od modów podstawowych). To co jest formą "rozpraszania" fali jest też sposobem na jej wytłumienie. Tak czy inaczej, w większym lub mniejszym stopniu, na skutek odbić wielokrotnych fala zostanie stłumiona (dla odpowiedio krótkich częstotliwości). To co się wydostanie ze struktury rozpraszacza będzie wielokrotnie słabsze od tego co sie doń dostało.

 

Kliny w komorach bezechowych pełnią tę samą funkcję dla szerszego spektrum czestotliwości - bo są znacznie większe. Wykonanie ich z materiałów pochłaniajacych zwiększa skuteczność i szerokość tłumionego pasma (dodanie właściwości stratnych). Oczywiście, że takie ustroje w mieszkaniu powodowałyby jego przetłumienie. Dlatego w domu wystaczy jakaś kotara, regał z książkami dywan albo właśnie taki rozpraszacz (on tak samo tłumi słabo, tak jak słabe pochłaniacze - tylko działa na innej zasadzie).

 

Zasadę odbić wielokrotnych połączonych z pochłanianiem wykorzystują pułapki akustyczne. Widziałem takie walce na zewnątrz obleczone jakimś "filcem" syntetycznym. Kiedyś miał to BEST (nie wiem czy do sprzedaży)

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric

 

>po każdym odbiciu fala traci energię, nawet jeśli odbija się od kamienia

 

cudow nie ma, gdzie ta energia sie podziala?

 

 

>..nawet jeśli odbija się od kamienia (np. w pomieszczeniu mody wielokrotne są znacznie słabsze od modów podstawowych).

 

tego zwiazku to juz wogole nie rozumiem

 

 

xajas

_______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xajas Ty chyba niczego nie rozumiesz w tym temacie, nie wiem tylko po co wszystko negujesz.

 

 

"Jesli wrocic do tych wielkoch klinow to chyba ktos sie napatrzyl na martwe komory bezechowe sluzace do pomiaru/analizy sprzetu/glosnikow ale nigdy do sluchania muzyki"

 

Napatrzył, widział, mierzył i słuchał. A Ty miałeś okazję??

 

Komora bezechowa daje warunki prawie idealne, czyli żadnych odbić, rezonansów. Czy możesz sobie wyobrazić lepsze warunki?

Zapewne są u Ciebie w domu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.