Skocz do zawartości
IGNORED

Zagadka


Alexander

Rekomendowane odpowiedzi

Zagadka dla miłosników kalibracji i ustawiania wkładki gramofonowej :-)

-Jak przy pomocy monofonicznej płyty i wzmacniacza wyposażonego w przełącznik mono-stereo ustawić poprawnie azymut wkładki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Przy prawidłowym azymucie sygnały z obydwu kanałów są takie same ( amplitudy ) - sygnał mono.

Czyli powinniśmy słyszeć sygnał DOKŁADNIE ze środka - tak mi się wydaje.....

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, bez względu na położenie przełącznika mono/stereo sygnał powinnien być słyszalny ze środka ( chyba nic nie poknociłem ??-)) ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugsetia, ze wzmacniacz musi miec przelacznik mono-stereo kaze byc podejrzliwym. Moze powinien nastapic calkowity zanik dzwieku ? Zaraz, zaraz, jak to jest zapisana informacja przestrzenna w rowku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stożek: no nie zupełnie...wszystko się zgadza, ale to nie to.

>profee: położenie środkowe

>dudivan: ciepło! Mój syn rozwiązując zadania zagląda czasem na koniec podręcznika i ściąga z rozwiązań wynik,

niestety musi później dojść do niego... Dojdź i Ty. Wynik jest ok :-) Ale jak to osiągnąć ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podłączyć jeden z głośników w przeciwfazie. Przy prawidłowej regulacji powinno być słychać niemal tylko trzaski z płyty.

Można też podłączyć jeden kanał wkładki w przeciwfazie. Wtedy nie powinno być słychać różnicy w położeniu mono i stereo przełącznika we wzmacniaczu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver mnie ubiegł.

 

To znalazłem na stronie RCM.

"Najbardziej precyzyjną metodą na ustawienie azymutu jest zapewne wykorzystanie specjalnej płyty testowej, lecz pozwoliłem sobie nie poświęcać jej większej uwagi, bowiem dostęp do takiej płyty ma zapewne bardzo niewielu naszych czytelników. Inny sposób polega na wykorzystaniu nagrania monofonicznego, specjalnie przygotowanego przewodu i wzmacniacza wyposażonego w tryb pracy „mono”. Są również ludzie wykorzystujący z powodzeniem oscyloskop, ale i w tym wypadku niezbędna jest specjalna płyta."

 

Czyli przy odwrotnym połączeniu interkonektu dla jednego z kanałów, sygnały się "znoszą", są dokładnie odwrotne (przy dobrze ustawionym azymucie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Alexander napisal "przy pomocy monofonicznej płyty i wzmacniacza wyposażonego w przełącznik mono-stereo". Koniec. Kropka. Nie mozna manipulowac wtykami. Przelacznik mono-stereo zwiera tylko kanaly.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie, wystarczy podłączyć jeden kanał we wkładce w przeciwfazie, wzmacniacz w trybie mono i przy monofonicznym nagraniu (to samo w obydwu kanałach) w głośnikach mamy ciszę ( no prawie ).

Pozdrawiam wszystkich dociekliwych :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ bardzo proszę! Uścisk dłoni i zaproszenie na odsłuch mojego nowego wytworu.

[obrazekLUKASZ-241087_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaszczycony. Zrewanżować się mogę jedynie zaproszeniem na odsłuch moich kolumn DIY, źródłem może być gramofon, choć nie tak wyrafinowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to wersja MkII pewnej zapomnianej konstrukcji, która miała sporo niedostatków technicznych. Ponieważ muszę zaspokajać swój nałóg konstruktorski, a chwilowo nie było mozliwości podejmowania się nowych projektów - dokończyłem, a właściwie poprawiłem starszy. Trochę więcej jest na stronie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To warstwa antypoślizgowa z cienkiej pianki poliuretanowej. Zapobiega przesuwaniu się gramofonu pod wpływem napiętego stringa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje "zakładki" wzbogaciły się również o nową pozycję.

skąd wytrzasnąłeś taki fajny winylowy tależ w nienazwanym jeszcze gramofonie? ile taka przyjemność kosztuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poważniej, to gratuluję Alexandrowi tej strony i swietnej formy w zaprezentowaniu swojej pasji i umiejętności w tak treściwy sposób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za miłe słowa, strona jest właśnie w przebudowie w zwiazku ze zmianami jakie nastąpiły w inwentarzu. W miejsce Thorensa TD318 (, który po całonocnych negocjacjach znalazł się u forumowego kolegi ) pojawi się opis innego Thorensa - TD 150 MkII, który przeszedł własnie zabiegi renowacyjne i drobne aczkolwiek niezbędne modyfikacje. "Nowy" po kilkunastu zmianach ramion ( pęd do poprawiania i ulepszania to pewnie jakaś choroba...) został rozłożony do części pierwszych - jak na pierwotnych zdjęciach i oczekuje na ponowny montaż z poprawionym łożyskiem, kolejną wersją ramienia i na nowej podstawie. Pojawi się też nowy preamp tranzystorowy na FET-ach 2SK170 - sprawcą tego jest Stożek, który wszedł mi na ambicję :-)

>tomant: materiał na taki talerz kupiłem niegdyś w postaci sporego walca, który został pocięty, nawiercony, splanowany, sprawdzony pod kątem wyważenia i...i już. Koszt jednostkowy określiłbym jako duży. Można za taką kwotę kupić na Allegro niezły gotowy gramofon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 22

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.