Jump to content
Audioarmator

Ustrój akustyczny z płyt kompaktowych

Recommended Posts

Analizując budowę płyty kompaktowej przyszło mi do głowy pytanie czy ktoś podjął próbę wykorzystania płyt CD do budowy ustrojów akustycznych? Dyfrakcję optyczną widać na płycie gołym okiem, może robił już ktoś badania jak zachowuje się fala dźwiękowa przechodząc przez powierzchnię płyty? Teoretycznie rzecz ujmując jest to tworzywo polimerowe, pokryte warstwą aluminium , w którym są nanometrowe wgłębienia, czy załamanie fali dźwiękowej w takich rowkach  ma znaczenie ,które dało by się wykorzystać w ustrojach akustycznych? Czy ktoś spotkał się z tematem? Jakieś badania? publikacje?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Audioarmator napisał:

nanometrowe wgłębienia, czy załamanie fali dźwiękowej w takich rowkach  ma znaczenie ,które dało by się wykorzystać

Nie. Chyba, że słyszysz megahertze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No cóż, powyższy post w sumie wyczerpał temat. Idea w sumie nie jest głupia, bo własnie w ten sposób działają rozpraszacze, takimi "rowkami" itd... ale głębokość tych rowków zupełnie nie  ta 😉 żeby rozpraszać zakres słyszalny te rowki musiały by być znacznie głębsze. Światło rozprasza, owszem, ale to długości fali typu 400-800 nanometrów. W akustyce potrzebujemy centymetrów co najmniej.


www.mega-acoustic.pl / www.facebook.com/SoundwayAcoustics

[email protected] / [email protected]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze jeden "problem"- tych "rowków", a właściwie pitów i landów, jak nazwali je autorzy cd, NIE MA dla dźwięku, są widoczne dla lasera przez gładką warstwę poliwęglanu, a po drugiej stronie zalane lakierem z nadrukowaną etykietką. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.