Jump to content
Sign in to follow this  
porlick

Miniprojekt- pistolet antyelektrostatyczny.

Recommended Posts

Kolejnym miniprojektem, który opisuję, jest pistolet antyelektrostatyczny. 

Walka z elektrostatyką płyt winylowych może być bardzo irytujący. Dobre opinie o działaniu pistoletu Milty Zerostat skłoniły mnie do zastanowienia, czy jest możliwe wykonanie podobnego własnoręcznie. Pozbierawszy dość skromne ingormacje nt tego wyrobu, doszedłem do wniosku, że można go wykonać z piezoelektrycznej zapalarki do gazu. Musi to być zapalarka z naprawdę dużym stosem piezo, by mogła wytworzyć spore pole elektryczne, które spowoduje odpływ ładunku z płyty. Uprzedzę pytanie, które mi zadawano, gdy kiedyś w którymś wątku go opisałem- to nie może być zapalarka gazowa, tylko wyłącznie piezo- zapalająca gaz iskrą elektryczną.

Ja wykorzystałem do tego celu zapalarkę "zabytkową", zdiełaną w CCCP. 😁 Cała modyfikacja polegała na wymianie środkowej "końcówki iskrowej" na ostrą igłę, z której dobrze spływają elektrony. Zamiast metalowej rurki, na którą w oryginale przeskakuje iskra, jest rurka izolacyjna wystająca 5-10 mm ponad koniec igły, która kierunkuje wysyłany ładunek. 

Żeby odelektryzować płytę, należy z odległości ok 5cm dokładnie ją "ostrzelać". Kurz, który wcześniej trzymał się statycznie, po takim zabiegu wystarczy zdmuchnąć, bo po zneutralizowaniu ładunku statycznego nic już go nie trzyma. Oczywiście nie zastąpi to czyszczenia płyt na mokro, ale znakomicie pomoże utrzymać płyty w czystości.

Gdy go zrobiłem, miałem G 8010, który miał taką przypadłość, że zakładając naelektryzowaną płytę, było słychać głośne TRRRR. Po ostrzelaniu plyty- cisza. Znaczy, że działa.

Na koniec, kilka fotek:

IMG_20200125_204654.jpg

IMG_20200125_204436.jpg

IMG_20200125_204410.jpg

IMG_20200125_204618.jpg

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.