Skocz do zawartości
IGNORED

Yamaha DSP AX1 vs Onkyo A 9911


PawelMitsu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

obecnie posiadam wielokanałowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) DSP AX1. Mimo iż stereo w tym modelu uznawane jest za dobre (jak na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
kina domowego) to chciałbym jednak poprawić dźwięk w stereo.

Warunkiem wyboru wzmacniacza stereo jest jego możliwość działania w trybie końcówki mocy. Chodzi o to aby wypuścić z AX1 sygnał na fronty i przekazać je do wzmacniacza stereo, a do wzmacniacza stereo podłączyć bezpośrednio CD. AX1 i A 9911 dają taką możliwość.

Oczywiście chodzi o to aby mieć i dobre KD i dobre stereo i nie bawić się w przełączanie kabli głośnikowych między 2 wzmacniaczami. Niestety nie mam możliwości przetestowania tego połączenia dlatego piszę na forum.

 

Pytanie czy jest ktoś w stanie ocenić na podstawie jakichś rzeczowych argumentów czy taka konfiguracja poprawi dźwięk w stereo? Może ktoś zna oba wzmacniacze? Cena takiego upgrade to maks 2k zł w używce.

Kolumny, na których teraz gram to Infinity Rreference 61i, podstawowe dane:

- 3-way

- Bass reflex

-  ± 3dB 35 - 25000 Hz

- 6 Ohm

- 35 - 200 W

- Sensitivity (2.83V/1m) 92 dB

- Tweeter 25 mm (1 inch)

- Midrange 130 mm (5.25 inch)

- Woofer 2 x 210 mm (8 inch)

- Cena (1996) 1100$

Yamaha AX1 - najwyższy ówcześnie model od producenta, podstawowe dane:

- moc dynamiczna 6 ohm 180 W (stereo)

- 10Hz to 100kHz

- Damping factor: 200

- Przetwornik 10 dac BurrBrown PCM1704

- 2x27000µF Nichicon Gold Tune filter caps

- waga: 28kg

- cena (2000) 14 999 zł

Onkyo A 9911 - najwyższy ówcześnie model producenta, podstawowe dane:

- moc dynamiczna 8/4 ohm 108/185 W

- 2Hz to 50kHz

- Damping factor: 200 (8 ohm)

- 2 x 63V/15.000µF

- waga 20 kg

- cena (2000) 4 999 zł

 

o ile te dane mają jakieś znaczenie...

 

Druga ważna sprawa to kwestia DAC. Yamaha ma - ponoć przyzwoity - DAC (BurrBrown PCM1704) pytanie czy przeciętny CD z wyjściem cyfrowym nie da lepszego dźwięku przez ten dac i Yamaha niż przeciętny CD na wyjściu analogowym do A-9911? A może droga CD (coaxial) -> Yamaha (DAC) -> Onkyo (jako końcówka mocy) ? 

Czego oczekuję w dźwięku? Rozmach - lubię swobodę dźwięku, chciałbym też trochę "przyszlifować" wysokie tony, w Yamaha są dość natarczywe przy wysokiej głośności. Na ten moment Yamaha imponuje mi skutecznością, nawet przy dużych głośnościach zdaje się nie tracić kontroli (jeżeli użyłem odpowiednich słów do odczuć). Trudno mi powiedzieć coś więcej jeżeli nie ma się świadomości jak może być lepiej.

Myzyka jaką słucham, na której mi zależy (trudno powiedzieć o konkretnych gatunkach więc może wykonawców): Depeche Mode, Black Sabbath, Led Zeppelin, Marillion, Jean M . Jarre, Queen, Johnny Cash, Pink Floyd, Sade, Daft Punk, ostatnio odkrywam też Jazz więc dopiero się uczę.

 

Za odpowiedzi i sugestie z góry bardzo dziękuję. Gdybym miał możliwość przetestowania przez 1 dzień Onkyo to bym nie zawracał gitary (Poznań). Nie ukrywam, że Onkyo szczególnie w kolorze złotym robi na mnie mega wrażenie więc jeżeli szła by za tym poprawa jakości dźwięku to super.

Pozdrawiam

Paweł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PawelMitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem AX1, nie miałem tego Onkyo. Subiektywnie moja opinia: droga którą chcesz obrać jest nie warta świeczki. Ax1 ma fajne kości BB ale przedwzmacniacz jest przekombinowany i ogranicza możliwości stopnia końcowego. W zasilaniu są bardzo przyzwoite Nichicony KG. Moim zdaniem lepszy efekt uzyskasz wchodząc na fronty stereo przez "main in" z dobrego CD i dobrego zewnętrznego preampa (lub  daca z pre i dobrą regulacją głośności).  Testowałem w ten sposób z np. cd na kościach PC1702 i zewnętrznym pre dobrej klasy i było dużo lepiej niż z tego samego cd wprowadzając sygnał cyfrowy do Ax1. Różnica niebo a ziemia mimo teoretycznie troszkę lepszych kości w Ax1(rzecz gustu). Zatem KD słuchaj jak słuchałeś, stereo buduj poprzez zewnętrzne pre dobrej klasy wchodząc na końcówkę w AX1. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki @Airmike Ok, czyli rozumiem, że sama sekcja wzmacniacza w AX1 to przyzwoity sprzęt, gorzej z sekcją przedwzmacniacza?

Rozwiązanie jakie sugerujesz to:

1. Podłączenie CD (np Quad 99 CD-P) za pomocą RCA out variable do wejść main in w AX1?

lub

2. podłączenie CD do dobrego PRE, a PRE do main in w AX1?

Teoretycznie każda z tych opcji może mieścić się w budżecie 2k (używane)

 

Pojawia się jeszcze jedna sprawa nie wiem czy warta świeczki. Co w sytuacji gdy chciałbym podpiąć procesor kina domowego z kodekami HD?

W AX1 jest sekcja main in/pre out oraz 6 input.

z opisów w instrukcji wynika że w trybie 6 input wyłączają się jedynie programy DSP ale sygnał z zewnętrznego procesora i tak przechodzi przez przedwzmacniacz w AX1 więc AX1 nie będzie działał w trybie  końcówki mocy

Mam w domu tuner z wyjściem regulowanym, może potestuję. Pytanie czy nic się nie spier..li

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zrzut ekranu 2020-03-05 o 12.22.26.png

Zrzut ekranu 2020-03-05 o 12.32.10.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 3/5/2020 at 12:33 PM, PawelMitsu said:

dzięki @Airmike Ok, czyli rozumiem, że sama sekcja wzmacniacza w AX1 to przyzwoity sprzęt, gorzej z sekcją przedwzmacniacza?

Rozwiązanie jakie sugerujesz to:

1. Podłączenie CD (np Quad 99 CD-P) za pomocą RCA out variable do wejść main in w AX1?

 

nie znam tego cdp, jeśli ma dobrze rozwiązaną regulację głośności to może wystarczyć jednak....

 

On 3/5/2020 at 12:33 PM, PawelMitsu said:

lub

2. podłączenie CD do dobrego PRE, a PRE do main in w AX1?

.....jednak podłączenie przez dobre pre lub dac-a z pre zrobi dużą różnicę na +. CDP musiałby mieć naprawdę dobrze zrobioną regulację głośności np Resolution Audio Opus CD21 ale zapomnij o nim w budżecie 2k, nie da rady kupić.

 

On 3/5/2020 at 12:33 PM, PawelMitsu said:

Teoretycznie każda z tych opcji może mieścić się w budżecie 2k (używane)

tak, ale są lepsze opcje i gorsze na stole

On 3/5/2020 at 12:33 PM, PawelMitsu said:

 

Pojawia się jeszcze jedna sprawa nie wiem czy warta świeczki. Co w sytuacji gdy chciałbym podpiąć procesor kina domowego z kodekami HD?

zewnetrzny procesor z nowszymi kodekami (jesli mowimy o kd) będzie kosztował dużo pieniędzy...na ogół (99% przypadków) te dekodery są z pre (baaardzo rzadko bez, studyjne i drogie). Nic się nie zmienia wtedy...ax1 robi za koncówkę mocy multichannel, wchodzisz po rca z dekodera z pre na końcówkę mocy w ax1. Calą obróbkę sygnałów i przedwzmocnienie wykonuje dekoder z pre

 

On 3/5/2020 at 12:33 PM, PawelMitsu said:

W AX1 jest sekcja main in/pre out oraz 6 input.

z opisów w instrukcji wynika że w trybie 6 input wyłączają się jedynie programy DSP ale sygnał z zewnętrznego procesora i tak przechodzi przez przedwzmacniacz w AX1 więc AX1 nie będzie działał w trybie  końcówki mocy

dokładnie, sygnał przejdzie przez wbudowane pre

On 3/5/2020 at 12:33 PM, PawelMitsu said:

Mam w domu tuner z wyjściem regulowanym, może potestuję. Pytanie czy nic się nie spier..li

a co sie ma sp....lić. Jak będzie zgodność impedancyjna, oba urządzenia sprawne i wiesz co robisz to co się moze stać? Tylko ten tuner musiałby być na wypasie żeby mieć dobre pre w sobie i jeszcze wyjście pre out. coś mi sie zdaje że toen test to sztuka dla sztuki bo nic Ci nie powie.

pożycz porządne pre i dopiero sprawdzaj czy Ci takie rozwiązanie daje poprawę czy nie. u mnie dawało ogromną.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, wygląda na to, że warto wziąć pod uwagę pod uwagę zakup pre stereo. Czym się kierować w takim przypadku?

Szczerze powiem nigdy nie wgłębiałem się w ten element toru audio. Na allegdrogo jest dość leciwy Parasound P/LD 1100 za 1,5k zł czym się kierować przy zakupie, na co zwracać uwagę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.