Skocz do zawartości
IGNORED

dziwne zjawisko - help (glosniki)


Cerb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Sluchajac ostatnio jednego utworu zauwazylem ze w czasie jego trwania w niektorych momentach membrana basowa przy kolumnach osiaga maksymalne wychyly (w przod i w tyl) i co najdziwniejsze wystepuje to wtedy kiedy leci bardzo spokojny moment (jakies pianino, klawisze), nie wiem czym to jest spowodowane ale moze ktos zauwazyl podobna rzecz u siebie.

 

jako przyklad niech posluzy ten oto utwor :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )%20/01%20-%20Lemongrass%20-%20Dreams%20Are%20Real.mp3

 

6 MB | jakosc 192 kb/s | muzyka drum'n'bass (bardzo spokojny :)

 

plik da rade sciagnac tylko przy pomocy FlashGeta lub innego downloadera, przez IE pokazuje blad.

 

Jak widac sprawa dotyczy tylko ludzi ktorzy sluchaja muzyki z komputera i ktorzy moga sprawdzic czy u nich wytepuje taki objaw, a dzieje sie to juz na samym poczatku utworu, mniej wiecej w momencie kiedy slychac cichutko grajaca gitare (6 sekunda), sprzet moze byc ustawiony naprawde cicho (glosnosc na tyle ze mozna pogadac) i mimo to widac ze membrana malo nie wyskoczy z kolumny. A najlepsze jest to ze nie slychac absolutnie zadnych znieksztalcen.

 

Myslalem ze moze zle podlaczylem przewody (ostatnio zmienialem na bi-wiring) ale przypomnialem sobie ze wczesniej na zwyklym podlaczeniu bylo identycznie.

 

Jezli ktos sciagnie ten utwor to niech da znac czy wystepuja u niego takie objawy jak u mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ów kawałek prawdopodobnie zawierał na tyle niskie częstotliwości, że twoje kolumny nie były ich w stanie odtworzyć. Spotkałem się kilka razy z takim zjawiskiem, membrany lataja jak głupie, a nic nie słychać. Jeśli spróbujesz odtworzyć płytę testową z sygnałem 20 Hz zauważysz to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucilem juz na moj server www.cerb.neostrada.pl/01_-_Lemongrass_-_Dreams_Are_Real.mp3

 

a co do DAP'a to jest "troszke" pry,itywny w dzisiejszych czasach, Flashget sam wstawia hasla i robi wiele innych ciekawych i pozytecznych rzeczy ;)

 

A co do tego co napisaliscie to faktycznie moze byc prawda z tymi bardzo niskimi czestotliwosciami, ale jak niskie one musza byc ? Przeciez bas w tym kawalku schodzi tak nisko ze wszystko mi sie trzesie w pokoju.

 

Ale jak myslicie czy to jest blad w nagraniu (jakosc) chociaz taka taki sam objaw na orginalnej plycie CD (w jednym kawalku) czy po prostu sam utwor jest tak skonstruowany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strone moge podac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - jest to wedlug mnie najlepsza strona w sieci skad mozna sciagnac duzo niekomercyjnej muzyki elektronicznej, codziennie jest tego naprawde duzo i w roznych klimatach.

 

a tu sa linki bezposrednio do Lemongrass wraz z krotkim bio tworcy. Problem z tym ze chwilowo linki a raczej cala strona nie dziala i czekam na wlaczenie. Te plyty Lemongrass to poezja :).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 2162274.html#cutid1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 2111737.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zjawisko wystepóje nie tylko na płytach ściaganych z netu , na niektórych orginalnych nagraniach też sie zdaża nie wiem jak powstaja takie efekty w nagraniach Może zmiany ciśnienia w studio? - nic innego się mnie nie nasówa lecz raczej mało prawdopodobne jest moje wytumaczenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utwór, który Cerb podał, na statystykach Sound Forge'a 7.0 pokazuje garb basowy ciągnący się od ok. 80 Hz z łagodnym spadkiem od 70 Hz w dół, głośniejszy w najwyższym punkcie o prawie 40dB od uśrednionej i w miarę liniowej reszty.

 

Więc żadne dziwne zjawisko, zdaje się że kolega słucha zbasowanej muzyki i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spilner, za wysoko mierzysz :-)). Tam się poniżej 20 Hz dzieje, że hej. Jakiś idiota ten kawałek robił :-))

 

Są bardzo silne składowe infradźwiękowe. Z troski o własne głośniki (a być może i zdrowie) sugerowałbym odfiltrowanie wszystkiego poniżej 20 Hz albo filtrem subsonic jeśli jest we wzmacniaczu, albo cyfrowo na pliku. Wziąłem kawałek z prawego kanału około od 38 do 40.6 s. Na pierwszym rysunku jest widmo tegoż (w zakresie 2 Hz - 1 kHz). Jak widać są potężne składowe ok 5-10 Hz. Na drugim rysunku to samo po odfiltrowaniu poniżej 25 Hz. Posłuchaj wersji oryginalnej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i odfiltrowanej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (obie są mono, bo bawiłem się tylko jednym kanałem) i zobacz, czy ulżyło membranom? A wrażenia dźwiękowe pogorszyły się?

[obrazekLUKASZ-251354_1.jpg] [obrazekLUKASZ-251354_2.jpg]

post-3159-100000168 1170263905_thumb.jpg

post-3159-100000169 1170263904_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące później...

hehe skąd ja znam to zjawisko ;) U mnie występuje podczas mixowania........ a dokładnie skreczowania na płytach winylowych ......... na gramofonie moge puścić np. płyte na której nic nie ma wytłoczone i gdy zrobie na niej skrecz ( dla niewtajemniczonych.......ruch płytą do przodu i do tyłu) to nic nie słychać a membrana sie wychyla jak by miała wyskoczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czym to optymalnie ciąć wszystko co poniżej 20Hz siedzi?

Robić filtr aktywny górnoprzepustowy? Czy lepiej programowo wycinać obrabiając wave na kompie?

A jeżeli programowo to jakim programem najlepiej? Czy jest to gdzieś opisane krok po kroku taka procedura odcięcia infradźwięków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.