Jump to content
IGNORED

Sufit "Gwieździste niebo"

Recommended Posts

Cześć!

Kino domowe to pomieszczenie, a nie tylko ekran, projektor i zestaw audio, więc nie zawahałem się utworzyć ten temat.

W swoim - budowanym właśnie - kinie domowym chcę stworzyć dwupoziomowy sufit podwieszany.

Dookoła pokoju będzie pas niższego sufitu z pomalowanych na czarno płyt sonic nida + wełna skalna (np. akupłyta).

Na środku o wymiarach 4,3 m x 2,8 m będzie wyższy sufit ze zwykłych płyt karton gips. Chcę tam stworzyć sufit "gwieździste niebo".

Początkowo chciałem sufit napinany, ale po obejrzeniu ofert wykonawców stwierdziłem, że efekt końcowy jest bardzo słaby, a ja chcę realistycznie wyglądające nocne, rozgwieżdżone niebo, a nie kilka punktów na m2. Załączam zdjęcie sufitu, jaki oferują najczęściej wykonawcy oraz znalezione w sieci zdjęcie sufitu, który mi się podoba (ja nie dam podświetlenia dookoła). Zdecydowałem, że kupię zestaw generator światła LED + światłowody na aliexpress. Próbowałem poradzić się sprzedawców, ale oni jak mantrę powtarzają 30 punktów/m2. 

Czy ktoś z Was, Drodzy Forumowicze, posiada taki sufit i może doradzić? 

Ile potrzebuję gwiazd na m2, by sufit wyglądał bardzo realistycznie?

Czy światłowód 0,5 mm nie będzie za mały?

Czy lepiej kupić zestaw z różnej wielkości światłowodami, np. 0,5 mm, 0,75 mm, 1 mm?

Czy migotanie to kicz, czy można dzięki niemu uzyskać realistyczny efekt? A może zatrzymując je, można zróżnicować jasność gwiazd zamiast dawać światłowody o różnej średnicy?

Czy warto dawać światło RBGW czy zwykłe białe?

Ktoś wpadł już na taki pomysł jak ja, by oprócz gwiazd ze światłowodów przykleić do sufitu fluorestencyjne kropki różnej wielkości w celu uzyskania jeszcze większej liczby punktów/m2?

Z góry dziękuję za rady.

Pozdrawiam!

51OGrxbKhAL_192e2da1-d9f4-4574-9bf9-3fc5e3ae662b_1024x1024.jpg

nie tak.jpg

A nie lepiej kupić coś takiego jak projektor gwiezdnego nieba, niż robić takie kombinacje? Niektóre modele mają nawet autentyczny wygląd nieba... Wiem, że to nie to samo, ale jeśli już chciałbym mieć takie efekty, to poszedłbym w tym kierunku.

Epson LS10000; Cambridge CXU + Arcam FMJ P7; Paradigm Monitor 9 v7 + Center 3 v7 + Studio 10 v5 + sub Paradigm Seismic 110; Schiit Asgard 3

1 godzinę temu, qbakos napisał:

A nie lepiej kupić coś takiego jak projektor gwiezdnego nieba, niż robić takie kombinacje? Niektóre modele mają nawet autentyczny wygląd nieba... Wiem, że to nie to samo, ale jeśli już chciałbym mieć takie efekty, to poszedłbym w tym kierunku.

Wydaje mi się, że projektor nie daje tak dobrego efektu.

Pozdrawiam

6 godzin temu, paprykarz18 napisał:

Wydaje mi się, że projektor nie daje tak dobrego efektu.

No jak dla mnie to daje dużo lepszy od tego co widać na tych zdjęciach, które zamieściłeś. I ma jedną podstawową zaletę: możesz to wyłączyć w każdej chwili jak już Ci się znudzi, a z takim "zmasakrowanym" sufitem już zostaniesz dopóki nie zrobisz remontu 😉

Epson LS10000; Cambridge CXU + Arcam FMJ P7; Paradigm Monitor 9 v7 + Center 3 v7 + Studio 10 v5 + sub Paradigm Seismic 110; Schiit Asgard 3

18 minut temu, qbakos napisał:

No jak dla mnie to daje dużo lepszy od tego co widać na tych zdjęciach, które zamieściłeś. I ma jedną podstawową zaletę: możesz to wyłączyć w każdej chwili jak już Ci się znudzi, a z takim "zmasakrowanym" sufitem już zostaniesz dopóki nie zrobisz remontu 😉

Przecież wyłączony może być jak przeszkadza lub się znudzi. Wtedy czarny jest. Zależy oczywiście od podkładu.

Projektor oraz światłowody mają dokładnie tę samą cechę - można je w dowolnym momencie włączyć / wyłączyć. Tu akurat nie widzę różnicy.

Ja się zdecydowałem i kupiłem z Ali zestaw 1200 światłowodów o różnych wielkościach + generator sterowany pilotem oraz przez bluetooth. 

Nie chodziło, że można coś wyłączyć, tylko że na suficie robisz jakąś tam stałą instalację, której nie pozbędziesz się jak projektorka wynosząc go z pokoju. Ale jak to Ci się podoba to spoko. Zrób jakieś foty jak to wyszło, jak będzie już gotowe.

8 godzin temu, wox napisał:

Witam planuje sufit napinany w salce czy nie będzie odbijał obrazu ?

Sufit napinany może być matowy albo lustrzany, biały albo czarny, z nadrukiem, transparentny albo nie. Jest tyle rodzajów, że trudno odpowiedzieć na tak zadane pytanie.