Skocz do zawartości
IGNORED

Absolutny ranking słuchawek


#Szakovsky
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Misio38 napisał:

Clarki za to są tak robione, że ja miałem stracha by czegoś nie połamać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.12.2023 o 09:40, Misio38 napisał:

Clarki za to są tak robione, że ja miałem stracha by czegoś nie połamać. Te cienkie druciki pałaka, ta pojedyncza śrubka przytwierdzająca nausznik do pałąka.

Ja miałem w rękach Stealth i Expanse, sprawiały niezłe wrażenie.

Nie wyglądały/wyglądają pancernie, ale myślę, że jakość materiałów jest na dobrym poziomie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2023 o 14:38, yayacek napisał:

W dodatku to waży pół kilograma - jak w tym wysiedzieć? To tak jakby położyć sobie na głowie opakowanie pół kilo cukru 😉 i wysiedzieć z takim ciężarem wysłuchując ulubionej płyty.

Kiedyś ważyły sporo.

Sam przez kilka dekad obciążałem kręgi szyjne modelem Akai ASE30, które ważą ⅔ kg. W obudowie tam jest zwrotnica, bo są 2drożne.

Faktycznie, lżejsze są nieuciążliwe.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...
W dniu 30.08.2023 o 18:30, Wuelem napisał:

Równorzędny, jak ktoś słyszy na JEDNO ucho.

 

 

A czy to jest wpis merytoryczny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, jak ktoś czyta jednym okiem i nie rozumie.

------------

Cytat z sierpnia 2023 - dziękuję że wciąż starasz się zrozumieć. Trzymam za Ciebie kciuki : -)

------------

A tak na marginesie, obecne słuchawki dobitnie pokazują, ile brakuje kolumnom vintage. Są dowodem postępu w audio.
Jedyne co warto by było jak kiedyś - że kolumny były (zawsze) droższe niż słuchawki.
Senki HD 600 były hi-endem i to też wiele mówi o konkurencji kolumnowej w tamtym czasie.
 

Mam ponownie nadzieję, że załapiesz sedno z wpisu sierpniowego 2023 roku. Wnioskuj z kontekstu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Cos dla posiadaczy wiekszych sluchawek nausznych.

Niedawno widzialem ciekawy wywiad z Dan Clark. Miedzy innymi wspomnial tam maly trick. Po zalozeniu sluchawek przesuwacie je tak daleko w przod i na dol, jak tylko jest to mozliwe i jeszcze wygodne. Dzieki temu przesuwacie lokalizacje do przodu i redukujecie troche ten upierdliwy „w srodku glowy“ efekt.

Uzywam tej metody juz od dawna (razem z crossfeedem). Dziala.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2024 o 13:38, xajas napisał:

Po zalozeniu sluchawek przesuwacie je tak daleko w przod i na dol, jak tylko jest to mozliwe i jeszcze wygodne. Dzieki temu przesuwacie lokalizacje do przodu i redukujecie troche ten upierdliwy „w srodku glowy“ efekt.

Jedynie ustawienie środka pałąka na szczycie głowy stosuję.

Poza tym uważam  SLogic Ultrasone za  zbawienie dla nausznej ludzkości 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jak słucham i zaglądam do środka obecnie produkowanych kolumn w cenie do 4-5 tys zł to wolę słuchawki. Nawet HD600

Zwrotnice z gumolitu czyli cewki z aluminiowego cienkiego malowanego miedzianą farbką drutu, okablowanie z aluminiowego drutu miedzią krytego ,pożal się Aniele, żółte kondensatory mkt w zwrotnicy z napisami "duch" rezystory po 29 groszy sztuka z alibaby .. obudowa z mdf-u 11mm i kupa fizeliny.. tego nie żałują to fakt. Kabelki do zacisków głośnika polutowane na "smark"

A panowie na kanale na Y.T zachwalają te kolumny pod niebiosa.. no dźwięk bliski hi-endu z czarnym tłem za pierdylion złotych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Piotrek608 napisał:

Nawet HD600

Skoro podajesz model słuchawek, to napisz też o jakich kolumnach mówisz.

Bo tak samo można by powiedzieć, że facet na filmie 2 posty wyżej bredzi i grzęźnie w ogólnikach. A tam sporo jest do przemyślenia, ale i do skrytykowania.
Bo są i tacy, że każde kolumny będą uważali za lepsze od najlepszych słuchawek. W tym te z glutów i z papieru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to fakt, bo mam takiego serdecznego kolegę maniaka Vinylu 🙂 On słuchawek nie uznaje nawet HD600 odkupiłem od niego po 4 latach bo serce pękało patrzeć jak się marnują i pady w nich parcieją.

Nie będę pogrążał firmy ale to znana marka , nie chcę mieć problemów. Szkoda, że fotki już pokasowałem bo jedno co jest zaletą tych kolumn to możliwość tuningu okablowania i zwrotnic (wiem wymagało kilkaset złotych nakładów) ale po tym kolumny grają bardzo ładnie do dziś i cieszą całą rodzinę. Tak czy siak wracamy do tematu słuchawek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 13.02.2024 o 17:47, xetras napisał:

Jedynie ustawienie środka pałąka na szczycie głowy stosuję.

Poza tym uważam  SLogic Ultrasone za  zbawienie dla nausznej ludzkości 🙂

 

Dźwięk Ultrasone jest takim zbawieniem dla ludzkości jak sznur i porządna gałąź. 
W sumie, jedno prowadzi do drugiego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2024 o 15:16, Tadeiro napisał:

 

Jak dla mnie świetny materiał dydaktyczny, "pomiarowcy" i co poniektóre audiomatoły powinni każdy dzień zaczynać od tego wywiadu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, sir.jax napisał:

Jak dla mnie świetny materiał dydaktyczny

Bardzo fajnie się tego wywiadu słucha. Zaintrygowały mnie też te małe kolumny na stendach przy monitorach 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie świetny materiał dydaktyczny, "pomiarowcy" i co poniektóre audiomatoły powinni każdy dzień zaczynać od tego wywiadu.
 

Lubialem tego goscia i traktowalem go powaznie, dopoki nie widzialem tego widelo.

Najpierw mowi, ze jest kolekcjonerem sluchawek i buduje i tuninguje wlasna sztuczna glowe do wykonywania pomiarow sluchawek, a chwile pozniej twierdzi, ze sluchawki sa do d… i nie nadaja sie do sluchania muzyki a pomiary sluchawek sa bez sensu.

I to jest material dydaktyczny?

Za taka dydaktyke to ja dziekuje. Takich gosci nie traktuje powaznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wyciągnie inne wnioski, Ty wyrwałeś z kontekstu całego filmu akurat to,  no i tyle.

Dobrze, że wspomnial jeszcze coś o firmie PCM od głośników.

Z drugiej strony są też tacy, którzy niemal zahaczają o zbieractwo kolumn majac kilka par, pytam po co?

Bo każde grają trochę inaczej?

A może to wynik tego, że nie potrafią złożyć systemu audio, aby zaspokoić własne potrzeby?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony są też tacy, którzy niemal zahaczają o zbieractwo kolumn majac kilka par, pytam po co?
Bo każde grają trochę inaczej?
A może to wynik tego, że nie potrafią złożyć systemu audio, aby zaspokoić własne potrzeby?


A czy nie graja inaczej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, xajas napisał:


A czy nie graja inaczej?

To jest argument, żeby posiadać np.5 par?

🤦‍♂️

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.03.2024 o 17:55, #Szakovsky napisał:

Dźwięk Ultrasone jest takim zbawieniem dla ludzkości jak sznur i porządna gałąź

S Logic miałem na myśli (w różnych odmianach)

Tzn. dla mnie naprawdę "s logic plus" gra szeroko a nie w centrum głowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...
W dniu 28.05.2021 o 00:54, #Szakovsky napisał:

Zauważyłem, że kategoria "słuchawki" na forum jest trochę zaniedbana, i nie ma tu wielu "słuchawkowiczów", to postanowiłem się wypowiedzieć jako osoba która coś tam słuchała, coś tam wie. Więc postanowiłem zrobić ranking absolutny, bez patrzenia na cenę czy inne bzdury, jedyne dwa najważniejsze aspekty to brzmienie i ergonomia. Może to jakoś komuś pomoże (chociaż wątpię). 
Od razu mówię, tym bardziej słuchawki naturalne, tym mniej dodają od siebie tym lepiej, plus jestem ultraczuły na jakiekolwiek rezonanse i inne tego typu przeszkadzajki, więc fani brzmienia klipscha czy innych altusów raczej racji mi przyznawać nie będą. 

1. Orpheusy He90- nauszne kolumny, kreacja sceny na poziomie całkiem przyzwoitych monitorków za kilka tysięcy, nie mam pojęcia jak to zrobili ale tak jest. I jak na słuchawki to nie lada wyczyn. Barwowo bardzo gładkie, naturalne i rozdzielcze. Gdybym miał porównać do kolumn, to najbliżej byłoby im do naprawdę klasowych kolumn na Seas Excel czy Accutonie (nie mówię tutaj o brzmieniu Gauderowskim, czy Avalonowym, a raczej bliżej Estelonów). 
2. Stax SR007- zdecydowanie najbardziej "inne" ze wszystkich Staxów. Znów, bardzo gładkie lekkie brzmienie z znacząco ocieplonym basem, ze wszystkich znanych mi staxów (poza Omegami których zwyczajnie już nie pamiętam) najbliżej im do He90. Ergonomia to czyste złoto (o ile nie jest ciepło, skórzane pady potrafią przygrzać). Niestety scena mocno odstaje od He90. 
3. Mr Speakers Ether Flow- tutaj brzmienie już znacząco się zmienia, tak jak technologia. Z królów elektrotatów przechodzimy do króla planarów. Pierwsze co się rzuca... w głowę, to kosmiczna ergonomia. Słuchawki wyglądają z daleka mocno pancernie, ale po wzięciu ich do ręki następuje konsternacja, lekkie jak diabli, i wręcz nie czuć ich na głowie. Brzmieniowo jest względnie gładko, nie tak jak w He90 ale wciąż lepiej niż w większości słuchawek. Minimalna V'ka, ale nie dająca się we znaki (jeżeli ktoś chce, to można ją bardzo łatwo skorygować w EQ). Bas nie schodzi jak w Audeze, ale bliżej mu do typowego kolumnowego zejścia. Sama faktura basu przypomina tą z SR007. Średnica jest czyściutka, tak jak góra czym zdecydowanie przewyższa większość, jak nie wszystkie Hifimany. 
4. Stax Sr009S- poprawiona wersja SR009, zdecydowanie mniej agresywna, znacznie lepiej zrównoważona. Wciąż nie są tak płynne i organiczne co 007, ale nadrabiają to wręcz kosmiczną rozdzielczością, i to taką faktyczną a nie spowodowaną akcentowaniem rezonansów. Dodatkowo, grają dobrze nawet z niższej klasy energeizerami. 
5. Sennheiser HD580- znów flagowiec (tyle że dynamiczny) od Sennheisera. Wbrew pozorom był to model pozycjonowany wyżej od HD600. Główna różnica brzmieniowa pomiędzy nimi to zauważalnie czystsze brzmienie HD580 i jeszcze wyższa liniowość. Ogólnie HD580 czy HD600 nazwałbym nausznymi monitorami, bo wszelakie fluktuacje charakterystyki są wręcz niespotykane jak na dzisiejsze standardy, oczywiście w dobrym sensie. Są niesamowicie liniowe i przyjemniackie. Scena nie jest tak rozdmuchana jak w HD800, lecz sama jej precyzja jest na znacznie wyższym poziomie. 
6. Sennheiser HD600- gorsza wersja HD580, wiele nie trzeba dopowiadać. Warto jednak zauważyć, że najnowszy "wypust" HD600 odstaje jakością wykonania od starszych, marmurkowych wersji. Plastikowe wzmocnienie pająka, brzydsze i biedniejsze opakowanie w tej samej cenie... Ciekawe zjawisko patrząc na to, że te słuchawki są ponad 20 lat na rynku, a względna cena zamiast spadać, rośnie. 
7. Focal Elear- tak, nie utopie ani cleary. To najbardziej ucywilizowana i najmniej udziwniona propozycja Focala jeżeli chodzi o słuchawki (przynajmniej z tych 3). Rozdzielczość, dobra scena i przyzwoita gładkość. W porównaniu do Utopi zdecydowanie lepiej brzmi na nich gitara akustyczna, która w Utopiach brzmi straszliwie i deklasuje te słuchawki w moich oczach, jednocześnie mając znacznie bardziej zrównoważoną charakterystykę w porównaniu do clearów i mając lepszą scenę. Bardzo przyzwoite słuchawki, do tego wykonane naprawdę niesamowicie. 
8. Hd800S- To była trudna decyzja, ciężko było wybrać pomiędzy wersją starszą jak i S'ką. Staruszki były nieco bardziej selektywne i rozdzielcze, z lepiej zdefiniowaną sceną lecz... darły jape, no bądźmy szczerzy, HD800 drą japę. HD800S robią to zdecydowanie mniej, a jednocześnie są trochę lepiej "zszyte". Jeżeli ktoś HD800 czy HD800S nie słuchał, to te słuchawki stoją sceną, ale taką "z tweeterem z tyłu". Najbardziej trafnym porównaniem byłyby któreś Wilsony, tylko bez aż tak gargantuicznej V'ki. Nie jest to bardzo złe jak na słuchawki, ale 100% fanem takiej kreacji sceny nie jestem. Do gier bezapelacyjnie najlepsze słuchawki jakie możecie dostać. Plus, są niesamowicie lekkie i wygodne. 
9. Kennerton Vali- bardzo przyjemne w odsłuchu słuchaweczki, względnie liniowe i rozdzielcze. Zszycie i płynność na bardzo przyzwoitym poziomie. Przy dobrym torze potrafią zrobić naprawdę dobrą robotę. Niestety ergonomia sprawiła, że są dopiero na 9 miejscu, są po prostu koszmarnie wręcz pudełkowate na głowie, jakby ktoś przywiązał nam do głowy kawał deski. Gdyby nie to, spokojnie zajęły by 7 miejsce. 
10. MrSpeaker Aeon C- Niesamowicie pluszaste słuchawki, nazwałbym je wręcz "pościelowe". Bardzo gładkie, wręcz czasami nawet przesadnie. Nie będę sie rozpisywał, bo kiedyś już na łamach innego forum, napisałem pełną recenzję, kto poszuka ten znajdzie. 

Wyróżnienia: 
Meze Empyrean- Lubię słuchawki, są naprawdę w porządku, ale jakoś nigdy mnie nie oczarowały, ciężko mi to zdefiniować. Ale na pewno warte posłuchania. 
ATH-ADX5000- niesamowicie delikatne, wręcz piórkowe granie. Niestety mają znaczące niedostatki w basie, co repertuar muzyczny mocno nam się zwęża. 
Zmodowane ISK MDH9000- gładkość, ultra hiper gładkość bez większego znużenia. Niestety mod jest już niewykonywalny przez zmiany w produkcji słuchawek. Ale jak ktoś chce posłuchać jedynej pary, to spokojnie może się skontaktować i posłuchać np. w Warszawie. Legenda "iski lepsze" znacznie żywa. 
Monoprice M1570-Jeżeli ktoś myśli o zakupie Audeze, to niech się rozmyśli i posłucha M1570, warto. W szczególności, że są za ułamek ceny Audeze. Przede wszystkim mają coś więcej niż niższa średnica, o co w Audeze naprawdę trudno, a bas od audeze nie odstaje. Naprawdę porządne, ciut agresywne (ale w granicy normy) słuchawki. 
Crosszone CZ-1- Szczerze nie wiem dlaczego nie znajdują się na liście, serio. Są super. Czyściutkie granie, baardzo płynne i przyjemne. Jedyne braki jakie mają to w rozdzielczości, niestety trochę zalewają dźwięk, nawet chyba bardziej niż iski. Ale gdyby były w cenie koło 4k, to warte rozmyślenia... No ale są znacznie, znacznie droższe (3 krotnie).

Półka wstydu, czyli "freeganizm, tylko że słuchawkowy":
Obravo (jakiekolwiek)- szczerze, trudno mi jest sobie wyobrazić gorsze słuchawki. Dosłownie kartonowy bas, darcie japy absolutnie wszędzie, scena jak po zagładzie nuklearnej. Flagowy model brzmi już jako tako, ale jako tako na poziomie ATH M50X które same w sobie są raczej kieprawe... No i ath nie kosztują ponad 20k, tylko 5 stówek. 
Sennheiser HD820- ktoś pił w pracy, prawdopodobnie denaturat i to bez chlebka. Bo to co wyszło Sennheiserowi przechodzi najbardziej sadomasochistyczne fantazje. Gdyby ktoś się zastanawiał jak brzmi muzyka z puszki po konserwie na sznurku, to HD820 byłby najbliższą odpowiedzią. Coś strasznego. 
Ultrasone ed12- super jako ultrasoniczne (stąd pewnie nazwa) czyszczenie uszu, bardzo nieprzyjemne czyszczenie uszu. 
Ultrasone ed15- pomimo, że wygląd podpowiada coś innego, to straszliwa wręcz bieda. Muł, błoto i złodzieje trakcji. 
Sonoma One- jawne oszustwo i scam. Jakość wykonania najgorszych i najtańszych superluxów, z dzwiękiem od superluxów odstającym... W negatywnym sensie. I to w cenie Sr009, jakiś absurd. 
Abyss Phi/Diana- Jeżeli ktoś ci zwiną połowy budżetu na wymarzone Zeta Zero, to nie musisz się martwić, bo są Abyssy. Zdecydowanie bardziej prestiżowa i trochę bezpieczniejsza opcja od kupienia żyletek i wsadzania ich do uszu. Szeleszczące, agresywne, jasne, v'kowe, przehajpowane byle co. 
Fostex TH900mk2- Wyeksmitowali cię z mieszkanie za zbyt głośne granie swoimi 4 subami od SVS to jest to super opcja dla Ciebie. Co gargantuicznego wręcz basu, dostajesz również górę jak wyjętą z tanich Klipschów! 


Jeżeli coś mi się przypomni to dopiszę. 

 

Witam

Czy pokusiłby się kolega o zrobienie rankingu ze słuchawkami wyprodukowanymi po 2010 roku?

Dostępność takich słuchawek jest znacznie lepsza a sądzę, że wielu formułowiczów włącznie ze mną miało by realną szansę na ewentualny odsłuch i zakup a przy okazji ranking stałby bardziej "aktualny".

Swoją drogą bardzo dobra praca wykonana z tym rankingiem, wielki szacunek za to, brakowało czegoś takiego na forum.

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.