Jump to content
IGNORED

Tor


tanebo001
 Share

Recommended Posts

Ta poczęta próba dyskusji nie ma sensu.. bo niektórym nawet przewody "grają"... ogółem wszystko ma wpływ na dźwięk a zaprzęganie do tego rodzai katod jest słabe.. nawet miejsce, gdzie stoi wzmacniacz ma wpływ:) To trąci o audio voodoo.

Link to comment
Share on other sites

filament wolframowy pokrywany torem wymaga wyższej (dużo wyższej, ok 2400stC) temperatury aby tor(Thorium) spełnił swoją funkcję czyli poprawiał emisję elektronów która z samego wolframu nie jest wystarczająco dobra. Katody kryte tlenkami (bar, stront i inne substancje) lepiej emitują elektrony od toru i to w niższej temperaturze ok 1000 st.C ale są mniej odporne na wyższe napięcia. 

Jakąś wstępną podpowiedź do rozpoznania może dać też to jakie światło emituje nagrzana katoda (przy wyższej temperaturze bielsza barwa, nie tak pomarańczowa jak przy niższej.) Ale przecież liczy się wszystko, począwszy od czystości użytych metali. Myślę że nie ma co tego rozkminiać pod kątem wpływu na dźwięk. Przecież dwie nowe lampy z tej samej serii produkcyjnej potrafią sę różnić dźwiękowo bardziej z tytułu sumy wszystkich niepowtarzalnych różnic powstałych na kolejnych etapach produkcji i ma to większy wpływ na ostateczny dźwięk z danej lampy niż ta jedna konkretna cecha czym jest kryta czy torem czy tlenkami. Obiektywnie na sprawę patrząc to kryta torem powinna być trwalsza przy pracy z tymi samymi napięciami, co oczywiście nie oznacza jednocześnie że będzie dźwiękowo lepsza (pewnie nie będzie w tych samych warunkach pracy bo "torowa" będzie niedogrzana).

i tu wracamy do pytania wyżej - myślę, że nie dowiemy się od bieżących producentów szczegółów ale biorąc pod uwagę powyższe to torem będą kryte większe lampy  - mocy - (bo większe napięcia) a tlenkami mniejsze. Ale nawet gdy ktoś znajdzie jedną lampę takiego samego typu i tego samego producenta "torową" i "tlenkową" i rozpozna róźnice soniczne to nie dowiedzie tym samym wyższości jednej nad drugą. Czyli dyskusja pozostanie czysto "akademicka", bez możliwości przekucia tego na konkretną tezę. A na końcu i tak decyduje księgowy ( jeden w fabryce a drugi u nas samych w głowie) Wracam słuchać toru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.