Jump to content
IGNORED

Kino domowe 5.0 - sypialnia 15,3 m2 czy warto?

60d
 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam.

Nie przedłużając, jak w tytule 🙂

Noszę się z zamiarem stworzenia kina domowego w sypialni. Z racji tego ze jestem minimalistą, i nie chce na front pełnowymiarowych podłogówek (mam je piętro niżej w salonie),set oparty będzie na wyłącznie na kolumnach podstawkowych (fronty + surround będą dokładnie takie same jeśli chodzi o model) + centralny, wszystko oczywiście z jednej linii i serii. O modelach i budżecie celowo nie wspominam, na to jest jeszcze czas.

Powierzchnia do nagłośnienia to sypialnia o wymiarach 4,25m x 3,6m.

W załączniku plan ewentualnego rozstawienia zestawu. Odległość surroundów od miejsca odsłuchowego oznaczonego na czerwono to ok 1.5 - 1.6 m na stronę, (niestety nie zaznaczyłem już tego na rysunku) biorąc pod uwagę że są one wyżej niż ucho (odległość 2,80 m to odległość od membran kolumn w linii prostej, jak wiadomo podniesienie kolumny zwiększa jej odległość od miejsca odsłuchowego). Poza tym wszystkie odległości zmierzone i podane z dokładnością do 5cm. Czy jest sens żeby przy takim ustawieniu w to iść? Zaznaczam że nie ma możliwości przemeblowania, jest to jedyne ustawienie, na żółto zaznaczono drzwi balkonowe, wiec nie mam możliwości zwiększyć rozstawu frontów. Rysunek zachowany jest w skali i wszelkie proporcje mebli są zachowane. Czy przy podanych odległościach jest sens zabawy w kino, ma to szansę jakoś zagrać?

Wiem że rozstaw surroundów jest do bani, odległość od ucha to ok 1.5m na stronę, czy przy takim ustawieniu wszystkiego jak na rysunku będzie odpowiedni efekt? SR i SL planuję umieścić możliwie jak najlepiej, oczywiście kolumny zostaną skręcone prawie równolegle do ściany aby dźwięk szedł w kierunku uszu. Jasna sprawa że powinny być one za miejscem odsłuchowym, ale z oczywistej przyczyny nie mogą być, będą dokładnie po bokach głowy. Czy bardzo do popsuje efekt przestrzenny? A może lepiej z miejsce klasycznych monitorów powiesić dipole na ścianie?

Gorąca prośba o ocenę ustawienia.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edited by 60d

plan dobry, kupuj sprzęt i instaluj👌😉

kiedyś miałem Dali Zensory 3 z przodu jak i z tylu właśnie w takim samym ustawieniu jak twój pomysł i nie odczuwałem dyskomfortu, później w mniejszym pomieszczeniu 9m2 mialem Heco Victa Prime 202 z tylu i mialem je 1,20m i w niczym to nie przeszkadzało... ja bym nawet nie myślał o tym tylko kupował to co sobie zaplanowałeś i instalował ( nowe czy używane nieważne zawsze to będzie lepsze niż pseudo soundbar )

Butler to oczywista sprawa. Dokladnie to mialem na mysli. Chodzi tylko o to ze w moim przypadku bedzie to 90 stopni, czyli kolumny surround prostopadle do osi. Zeby bylo 110 musialyby byc delikatnie z boku i z tyłu, tak jak na rysunku od Dolby. Dlatego moje pytanie brzmi czy taki odchył nie zrujnuje efektu przestrzennego i czy warto inwestowac w KD.

Godzinę temu, 60d napisał:

czy taki odchył nie zrujnuje efektu przestrzennego i czy warto inwestowac w KD.

Absolutnie nie zrujnuje to efektu, nie śpisz też przecież z głową przy samej ścianie by mieć te 90 stopni 😉Przemyśl dobrze kolumny które kupisz, sugeruję byś wziął pod uwagę dipole.

Oczywiscie ze warto, jak najbardziej mozna zrobic to wszystko na podstawkowych tak jak narysowales 🙂 Jedyne co to dorzucilm bym jakis maly sub, bo dobry bas to glowna podpora kina i kolumny Ci tego nie dadza 🙂 Definitywnie doradzal bym Klipsche do kina 🙂

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Posted (edited)

W planach jest 4x RP-600M + RP-504C. Jeśli chodzi o suba to planuję go dolożyć z czasem 🙂 z racji że ma być to jak najbardziej dyskretne wymyslilem sobie ze sub schowam...pod łóżkiem. Myslalem o Heco Ambient 88F. Polożony na plasko membraną do dolu wejdzie bez problemu. Swoja droga rozwazalem caly przod zbudowac w oparciu o linie Ambient, mianowicie Heco 44F jako fronty i centralny. A jako surround podstawki Aurora 200 lub 300.

Edited by 60d

nie wiem jaki dokładnie budżet ale może warto iść w taki gotowy zestaw:

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  i do tego sub od SVS choćby SB1000? i dzięki temu zestawowi mamy 5.1.4 w rozsądnych pieniądzach 

Oj niee :) plastikowe zestawy, tzw "gotowce" odpadaja z miejsca :) jesli Klipsch to tylko seria RP i 600M/160M + central 504C/404C. To zagra bez porownania lepiej. Budzet to sprawa drugorzędna, przede wszystkim ma byc jakość dzwięku, jezeli sytuacja bedzie tego wymagala jestem w stanie odczekac, robic to etapami np. 2.0, potem 3.0, 5.0 i finalnie 5.1 i wydac dajmy na to drugie tyle niz proponowany przez Ciebie zestaw :)

2 godziny temu, 60d napisał:

plastikowe zestawy

a kto powiedział że to plastik? widzę lubisz oceniać po obrazku 😂🤣😀

ale masz racje, pełnowymiarowe kolumny zagrają potężniej i dosłownie niż te plastikowe popierdółki...

Proponowany przez Ciebie zestaw jest bardzo dobrym wyborem a tym bardziej teraz kiedy np. Q21 ma promocje na serie RP👍