Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyczna pytanio-prośba o poradę :-)


T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wpierw opis sytuacyjny: pomieszczenie ma wymiary 5,10m x 3,85m x 2,10m, ściany z gazobetonu, na to stelaż aluminiowy, 10cm wełny na ścianach i 16cm na suficie, na to karton-gips i wykładzina na całej podłodze.

Zastosowane panele to:

ABSORBERY:
- 8 x Mega Acoustic FiberSTANDARD 120×60x10cm
- 2 x Mega Acoustic FiberSTANDARD 120×60x5cm
- 1 x Mega Acoustic PA-PM-8D 60x60x6cm
- 1 x Bluetone Acoustics Wall Panel Pro 100x50x10cm

DYFUZORY:
- 6 x Vicoustic Multifuser DC3 59,5x59,5x14,7cm
- 2 x Bluetone Acoustics Wave Reflector 100x50x10cm
- 2 x Bluetone Acoustics QRD 11N 100x50x11.5cm
- 2 x Seven Audio Dyfuzor Schroedera QRD 1D N13 114x57x12,5cm

Dokładne rozłożenie na ścianach można zobaczyć na tym filmiku -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No więc po instalacji wszystkiego, na ucho słyszałem ze pomieszczenie jest przegłuszone, co potwierdziły pomiary które wklejam poniżej 🙂 Generalnie oglądam filmy głośno i bardzo głośno, więc idealnie chciałem pogłos około 250ms, ale wyszło około 200ms miejscami spadając i niżej, jak widać na poniższych wykresach 🙂

Błąd który popełniłem polegał na tym ze przy planowaniu akustyki oczywiście radośnie zakładałem ze wszystko zrobię tak jak trzeba, czyli dyfuzory wszystkie będą drewniane 🙂 Życie (budżet) zweryfikowało i drewniany jest tylko jeden, a reszta mimo ze dobrej jakości jest zrobiona ze styroduru, więc także i pochlania nieco 🙂 Przy zakupie miałem świadomość ze nie będzie tak jak zakładałem, ale pomyślałem ze na wiosnę po prostu pomaluje je wszystkie 2-3ktotnie farba, co powinno rozwiązać problem nadmiernego pochłaniania 🙂

Jednakże życie zweryfikowało ponownie i po rozmowie ze znajomym lakiernikiem, okazuje się ze aby to zrobić dobrze nie będzie to ani takie proste ani tanie jak mi się wydawało 🙂 Wpadłem więc na pomysł aby zastąpić część „mocnych” pochłaniaczy z wełny „słabszymi” z pianki akustycznej 🙂

Na początek zdjąłem ze ścian 6 sztuk i z sufitu 1 sztukę Mega Acoustic FiberSTANDARD 120×60x10cm i zrobiłem pomiary, pogłos skoczył o 100-150ms do góry. Następnie w miejsce zdjętych paneli powiesiłem najmocniej chyba pochłaniające panele z gąbki od Mega Acoustic - PA-PM-KOSTKA-K7 50x50x7cm. Pogłos spadł do 220-250ms w większości pasma, co mnie zadowala, ALE niestety jako ze gąbka słabiej pochlania niższe częstotliwości, pogłos poniżej 750Hz jest nieco wyższy 🙂 Być może pobawię się jeszcze z zamianami paneli, ale jak na razie słyszę ze jest lepiej i dźwięk jest definitywnie żywszy, pozostaje problem wymieniony poniżej 🙂

W KONCU docieramy więc do PYTANIA: JAK obniżyć pogłos poniżej 750Hz nie ruszając nic powyżej, w mojej sytuacji ? Zaczynam wertować materiały na necie, ale nie znalazłem nic jeszcze konkretnego i pomyślałem ze może ktoś z WAS miał podobny problem, albo może po prostu wie jak to ogarnąć ?

Dodam ze nie jest to dla mnie wielki problem w odsłuchach, gdyby nie pomiar to nawet myślę nie zdawał bym sobie z niego sprawy. No ale skoro już wiem ze jest i tyle już pracy poświeciłem ogólnie na to kino, to czemu nie zrobić tak jak być powinno 🙂

Będę wdzięczny za wszelkie sensowne podpowiedzi! 🙂

pomiary.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po pierwsze - please daj te wykresy w skali logarytmicznej na osi częstotliwości. Bo z tych to niewiele widać co się dzieje w paśmie do 1 kHz i ciężko wogóle o czymkolwiek dyskutować.

2. Odpowiadając bezpośrednio na Twoje pytanie to najprościej to zamiast zamieniać te 10-tki z wełny na 7-ki z pianki to było dać jakiś panel binarny z przodu tych 10-tek. Ale to tak generalnie odpowiedź na twoje pytanie, choć u Ciebie problem może wyglądać inaczej niż go sobie zdefiniowałeś. Jak pokażesz te wykresy w logarytmicznej to będzie można coś więcej i bardziej z sensem powiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ta teorie „przetlumienia“ nie wierze
Co glosne sluchanie z czasem poglosu?
Twoje pomiary pokazuja gorne zakresy czestotliwosci, ktore sa malo interesujace/bez znaczenia. Muzyka gra (w przenosni i w pelnym tego slowa znaczenia) ponizej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, avilla napisał:

1. Po pierwsze - please daj te wykresy w skali logarytmicznej na osi częstotliwości. Bo z tych to niewiele widać co się dzieje w paśmie do 1 kHz i ciężko wogóle o czymkolwiek dyskutować.

2. Odpowiadając bezpośrednio na Twoje pytanie to najprościej to zamiast zamieniać te 10-tki z wełny na 7-ki z pianki to było dać jakiś panel binarny z przodu tych 10-tek. Ale to tak generalnie odpowiedź na twoje pytanie, choć u Ciebie problem może wyglądać inaczej niż go sobie zdefiniowałeś. Jak pokażesz te wykresy w logarytmicznej to będzie można coś więcej i bardziej z sensem powiedzieć.

Dzieki, dostalem pare bardzo dobrych rad na szybkie i malo bolesne ogarniecie tego do konca od Bartłomieja Chojnackiego, wiec temat w sumie zamkniety 🙂 Jedna z nich to wlasnie panele binarne jako nakladki, wyliczyli mi nawet dokladnie jakie 🙂 Ojciec stolarz, wiec moze pojde ta droga 🙂

15 godzin temu, xajas napisał:

W ta teorie „przetlumienia“ nie wierze
Co glosne sluchanie z czasem poglosu?
Twoje pomiary pokazuja gorne zakresy czestotliwosci, ktore sa malo interesujace/bez znaczenia. Muzyka gra (w przenosni i w pelnym tego slowa znaczenia) ponizej

Nie bede medrkowal, bo nie wiem na tyle aby wiedziec czy to przetlumienie czy cos innego, ale powiem Ci ze w miare jak dokladalem panele, bo robilem instalacje etapami z braku czasu, to co etap moglem sluchac glosniej i dynamiczniej 🙂 Ilosc decybeli sie zwiekszala, ale komfort sluchania razem z nia 🙂 Na samym poczatku jak sie nie moglem doczekac i powiesilem glosniki w uystym pomieszczeniu, to seans konczyl sie bolem glowy od tego echa, mimo ze nie bylo glosno 🙂 Zapewne wiec i inne czynniki o tym decyduja, nie sam poglos, ze teraz przy na prawde duzym natezeniu po seansie wychodze z kina z wielkim usmiechem na buzi 🙂 Dodam ze definitywnie dzwiek zrobil sie zywszy teraz, jak poglos nieco skoczyl do gory po wymianie paneli, moim zdaniem bylo nieco martwo w pomieszczeniu przy cichszym graniu 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.