Skocz do zawartości
IGNORED

Ścieżka 5.1 w systemie kinie 7.1


gimza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prośba o poradę, chce rozbudować system z 5.1 do 7.1 i jedna rzecz mnie zastanawia. 
Ścieżka dźwiękowa 7.1 - będą grały boczne kolumny surround oraz rear surround- tutaj wszystko jasne.

ALE co będzie jak ścieżka dźwiękowa będzie 5.1, która jest dużo popularniejsza. Rozumiem, że rear surroundy będą milczeć i tutaj zaczyna się problem. Surroundy w setupie 7.1 są przesunięte do boku, żeby zachować separację między rear surroundami.

Zatem ścieżka 5.1 w systemie 7.1 będzie gorsza niż w zwykłym 5.1? Jakaś wirtualizaja 5.1 do 7.1, żeby rear surroundy też grały to samo jest słaba?

Przekładać na czas oglądania kable między surroundami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, gimza napisał:

Surroundy w setupie 7.1 są przesunięte do boku, żeby zachować separację między rear surroundami.

Przecież w 5.1 też powinny być z lekko boku, a nie zupełnie z tyłu. Typowe tyły to masz właśnie dopiero w 7.1.

30 minut temu, gimza napisał:

Zatem ścieżka 5.1 w systemie 7.1 będzie gorsza niż w zwykłym 5.1?

Zawsze będzie lepiej, no chyba, że zupełnie skopiesz ustawienie albo konfigurację. Nawet gdyby grały to samo, co te boczne to zyskasz na przestrzeni.

Ja już dawno poszedłbym w 7.1, ale nie mam miejsca za kanapą, a głośniki grające prosto do ucha to jednak nie jest to 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minutes ago, gimza said:

Rozumiem, że rear surroundy będą milczeć i tutaj zaczyna się problem. Surroundy w setupie 7.1 są przesunięte do boku, żeby zachować separację między rear surroundami.

Zatem ścieżka 5.1 w systemie 7.1 będzie gorsza niż w zwykłym 5.1? Jakaś wirtualizaja 5.1 do 7.1, żeby rear surroundy też grały to samo jest słaba?

Tez kiedys myślałem, ze w 5.1 surroundy powinny byc z tyłu ale jako, ze miałem fotel przy scianie to umiesciłem glośniki po bokach mysląc ze to taki kompromis... dopiero po kilku latach dowiedziałem się ze było to poprawne ustawienie 😄

Kazdy amplituner 7.1 bez problemu zagra sciezkę 5.1, a jesli chcesz zeby grały tez surround back, to masz takie warianty w amplitunerze (chyba kazdy 7.1 to potrafi).

Ściezka 5.1 najpopularniejsza bo przez lata dostępna na dvd. Od pewnego czasu zaczyna dominowac 7.1 i Atmos w nowych produkcjach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, brewka87 napisał:

Od pewnego czasu zaczyna dominowac 7.1 i Atmos w nowych produkcjach.

Filmów z 7.1 jest ostatnio niezły wysyp. Aż szkoda, że nie ma gdzie tych tyłów ustawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Vintageaudiofil

(Konto usunięte)
34 minuty temu, qbakos napisał:

Zawsze będzie lepiej, no chyba, że zupełnie skopiesz ustawienie albo konfigurację. Nawet gdyby grały to samo, co te boczne to zyskasz na przestrzeni

W 5.1 tylne tz rear souround nie grają w oryginalnej ścieżce, grają dopiero w tedy gdy będziesz oryginalną ścieżkę miksował tz upmixował stosując dźwięk Neural:X w Denonie/Marantz natomiast w innych firmach nie wiem czy ten kodek występuje ale myślę że tak. 
 

Pytanie czy warto? Ja osobiście zrezygnowałem i przesunąłem boczne bardziej do tyłu tz 130 stopni stosując

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minutes ago, qbakos said:

Aż szkoda, że nie ma gdzie tych tyłów ustawić.

U mnie tyły stoją...z tylu 😆 oglądając filmy siedzę na fotelu przed kanapą, dzięki temu mam za sobą tylne surroundy oraz tylne atmosy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, brewka87 napisał:

Tez kiedys myślałem, ze w 5.1 surroundy powinny byc z tyłu ale jako, ze miałem fotel przy scianie to umiesciłem glośniki po bokach mysląc ze to taki kompromis... dopiero po kilku latach dowiedziałem się ze było to poprawne ustawienie 😄

Kazdy amplituner 7.1 bez problemu zagra sciezkę 5.1, a jesli chcesz zeby grały tez surround back, to masz takie warianty w amplitunerze (chyba kazdy 7.1 to potrafi).

Ściezka 5.1 najpopularniejsza bo przez lata dostępna na dvd. Od pewnego czasu zaczyna dominowac 7.1 i Atmos w nowych produkcjach.

 

No właśnie w 5.1 surroundy powinny być z tyłu (jakoś ZA linia słuchacza) 😀

Tak na zdrowy rozum daje to lepszy efekt niż umieszczenie ich bo bokach w linii ze słuchaczem - tak jak je umieszcza się w 7.1

Tragedii jakieś nie będzie w 5.1 odtwarzanym na 7.1. Może faktycznie odtwarzanie tego samego w rear surroundach i surroundach będzie dobre… właśnie się zastanawiam.

Z drugiej strony pójście może w dyski UHD Atmosa - sa odtwarzane jako 7.1 nawet nie majac Atmosa na pokładzie więc chyba warto.

Thx wszystkim za przemyślenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gimza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, gimza said:

No właśnie w 5.1 surroundy powinny być z tyłu (jakoś ZA linia słuchacza) 😀

Powinny byc w kącie 90-110°, czyli albo po boku albo delikatnie z tyłu. Ja myślałem błędnie, ze mają być daleko z tyłu ale duzo tez błędnych rysunków w necie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, brewka87 napisał:

Powinny byc w kącie 90-110°, czyli albo po boku albo delikatnie z tyłu. Ja myślałem błędnie, ze mają być daleko z tyłu ale duzo tez błędnych rysunków w necie...

Tu się zgadzam sporo błędów jest w necie👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner z systemem 7.1 bezproblemowo obsłuży ścieżki 5.1. Wiele z nich oferuje też opcje "rozszerzenia" dźwięku, przez co przy 5.1 grają wszystkie głośniki. Moim zdaniem często robi to dobrą robotę, ale zależy oczywiście od klasy ampli i samej ścieżki dźwiękowej 🙂

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, gimza napisał:

Przekładać na czas oglądania kable między surroundami?

jeżeli mieszkasz w Choroszczy to bardzo dobry pomysł 😛 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2023 o 22:37, Vintageaudiofil napisał:

l

dużo zależy od urządzenia dekodującego. Ja mam Pioneer'a LX801 i tam ścieżka DTS HD MA 5.1 jest w trybie direct odtwarzana na konfiguracji 7.1. (przy dźwięku zapisanym w ścieżce 5.1 dla lewego bądź prawego tylnego w głośnika grają zarówno surround jak i surround back). Efekt jest lepszy niż zwykłe 5.1. Natomiast co ciekawe, już dla Dolby True HD 5.1 gra mi tylko 5 kanałów 😄 Na szczęście ścieżek True HD jest zdecydowana mniejszość na fizycznych nośnikach. 

P.S. Nie używam upmixów typu Dolby Surround ani DTS Neutral: X (oba upmixują do systemu 7.1.4) bo słuchać wyraźny spadek jakości ścieżki dźwiękowej 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minutes ago, Zochu91 said:

ścieżka DTS HD MA 5.1 jest w trybie direct odtwarzana na konfiguracji 7.1.

Skoro odtwarzasz w trybie direct sciezkę 5.1 to jakim cudem gra w 7.1? Direct oznacza BRAK jakichkolwiek upmixów. No chyba ze Pioneer wymyślił nową definicję trybu direct 😉

30 minutes ago, Zochu91 said:

przy dźwięku zapisanym w ścieżce 5.1 dla lewego bądź prawego tylnego w głośnika grają zarówno surround jak i surround back). Efekt jest lepszy niż zwykłe 5.1

Jesli ściezka jest 5.1, a dzwięk leci ze wszystkich głosników 7.1 to znaczy, ze jest upmix. W direct tylne surroundy powinny w tym przypadku milczeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez brewka87

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Vintageaudiofil

(Konto usunięte)
Godzinę temu, brewka87 napisał:

Jesli ściezka jest 5.1, a dzwięk leci ze wszystkich głosników 7.1 to znaczy, ze jest upmix. W direct tylne surroundy powinny w tym przypadku milczeć.

Dokładnie tak powinno być, w każdym sprzęcie po włączeniu direkt mamy pozbycie sie dsp oraz wszystkich polepszaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zrobić fotkę z ekranu. Włączony tryb direct, a na ekranie po wciśnięciu przycisku info wyświetla się:

source: DTS HD MA 5.1

Direct: 7.1 

Mnie to akurat pasuje
🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manual pioneera lz 801

The "Direct" mode shuts down some processing
that can affect sound quality, such as the tone
control features, so you can enjoy even better
sound quality. The "Pure Direct" mode shuts
down even more processes that affects sound
quality, so you get a more faithful reproduction
of the original sound. In this case, the speaker
calibration made with MCACC is disabled.
0 Depending on the input signal and speaker
configuration, the Dolby Surround and DTS
Neural:X modes that expand 2 channel and
5.1 channel input signals to a maximum of 11
channel may be automatically selected.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak na początku mialem rację, tryb direct w Pioneerze przetwarza sygnał 5.1 jako 7.1 przy konfiguracji głośników 7.1. Dołączam fotkę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.03.2023 o 07:43, Zochu91 napisał:

dużo zależy od urządzenia dekodującego. Ja mam Pioneer'a LX801 i tam ścieżka DTS HD MA 5.1 jest w trybie direct odtwarzana na konfiguracji 7.1. (przy dźwięku zapisanym w ścieżce 5.1 dla lewego bądź prawego tylnego w głośnika grają zarówno surround jak i surround back). Efekt jest lepszy niż zwykłe 5.1. Natomiast co ciekawe, już dla Dolby True HD 5.1 gra mi tylko 5 kanałów 😄 Na szczęście ścieżek True HD jest zdecydowana mniejszość na fizycznych nośnikach. 

P.S. Nie używam upmixów typu Dolby Surround ani DTS Neutral: X (oba upmixują do systemu 7.1.4) bo słuchać wyraźny spadek jakości ścieżki dźwiękowej 🙂

Bardzo fajna funkcjonalność! Sam słucham w Pure Direct, bo mimo iż dźwięk skalibrowany, upmixowany etc, wnosi wartości takie jak lepsze wyrównanie pasma oraz efekty przestrzenne, to zwyczajnie mniej w nim życia z powodu utraty dynamiki. Jest wtedy nudniej, mniej oddziałują na nas emocje aktorów, frazowanie, artykulacja, akcenty oraz kulminacje muzyki w filmach. Jeśli jednak ktoś ma na tyle niedopracowaną akustykę, źle dobrane kolumny, bądź po prostu preferencje do działania na kalibracji czy upmixerach - jak najbardziej amplitunery na to pozwalają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza jednak jakość jest bez żadnych upmixów czy dowmixów. Jak ścieżka jest 5.1 to gram 5.1 jak jest 7.1 to gram 7.1

i Pure Direct.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kopiowanie kanałów z side na back to nie jest żaden upmix. Można to spokojnie robić, nie obniża to w żaden sposób jakości. Na kompie to fajnie widać - jest coś takiego jak mixing matrix:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Trochę wody w przysłowiowej Wiśle upłynęło i stanęło na Atmosach zamiast tylnych surroundach. Przynajmniej nie musiałem przestawiać surroundów😀 Pierwszy z brzegu Underwater i mega fajny efekt jak na Kryśke kapie woda😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.