Skocz do zawartości
IGNORED

Sprzętowa konwersja częstotliwości próbkowania próbkowania.


jarsam
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Mam drobne pytanie, jakim urządzeniem da się zrobić sprzętową redukcję częstotliwości próbkowania w czasie rzeczywistym. Chodzi o to, że mam cyfrowy sygnał np. 96 kHz i chciałbym wpuścić go do jakiegoś fajnego pudełeczka na wyjściu którego sygnał będzie miał miał już tylko 48 kHz. Wiem, że można zgrać pliki na kompa, ustawić kartę  dźwiękową na 48 kHz i mam to co chciałem ale wolałbym jednak czymś bez użycia komputera. Bardzo proszę o pomoc, szukam w necie i nic nie widzę. Ponoć były kiedyś jakieś pudełeczka używane w studiach nagrań które coś takiego robiły ale nic nie mogę znaleźć.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, NRK napisał:

Chord Mscaler 🤣🤣

Cena zabija. Myślałem o czymś za 2k a nie za 22k ale dzięki za podpowiedź!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, jarsam napisał:

Cena zabija. Myślałem o czymś za 2k a nie za 22k ale dzięki za podpowiedź!!!

Wspominałeś o urządzeniu, cena nie była podana.🤪

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, NRK napisał:

Wspominałeś o urządzeniu, cena nie była podana.🤪

Zgadza się dlatego ładnie podziękowałem za podpowiedz ale niestety jak dla mnie mija się z celem wydawanie takiej kasy po to żeby z Tidal nagrać kilka płyt na DAT. Szukam czegoś tańszego lub faktycznie będę robił to przez komputer.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, przmor napisał:

Tidal Hi-fi ma na wyjściu 16bit 44.1kHz więc w czym problem?

A Tidal Master ma 96 i w tym problem, że pasuje przewalić to to na 48. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, przmor napisał:

Jeśli ktoś lubi kombinować jak koń pod górę to ma to sens.

Jeśli ktoś chce coś innego niż Ty albo coś czego Ty nie rozumiesz to znaczy że kombinuje jak koń pod górę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie rozumiem de facto po co to jest potrzebne. Kolejna inwencja w dane i to nie wiadomo z jakimi efektami końcowymi. Raczej modne swego czasu były upscalery. 

Jeżeli twój sygnał wyjściowy z innego urządzenia już jest skonwertowany jak na przykład z Android TV to nie ma sensu przypuszczać go przez kolejne tego typu urządzenie aby sygnał powrócił do pierwotnej oryginalnej formy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Ja też nie rozumiem de facto po co to jest potrzebne. Kolejna inwencja w dane i to nie wiadomo z jakimi efektami końcowymi. Raczej modne swego czasu były upscalery. 

Jeżeli twój sygnał wyjściowy z innego urządzenia już jest skonwertowany jak na przykład z Android TV to nie ma sensu przypuszczać go przez kolejne tego typu urządzenie aby sygnał powrócił do pierwotnej oryginalnej formy.

Mam cyfrowe źródło dźwięku o częstotliwości próbkowania 96 kHz a chcę to nagrać na DAT-a który maksymalnie przyjmuje sygnał 48 kHz i to cały problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, jarsam napisał:

Mam cyfrowe źródło dźwięku o częstotliwości próbkowania 96 kHz a chcę to nagrać na DAT-a który maksymalnie przyjmuje sygnał 48 kHz i to cały problem.

Ok rozumiem. 

Zatem jest to potrzebne faktycznie raz na 1000 użytkowników. 

No dobra. 

Ja nie pomogę. Powodzenia 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Ok rozumiem. 

Zatem jest to potrzebne faktycznie raz na 1000 użytkowników. 

No dobra. 

Ja nie pomogę. Powodzenia 🙂

Ja już kilka wiosenek mam i może dziś mało kto to rozumie ale uwielbiam wrzucić sobie muzę ze starego dobrego kasetowego decka albo z DAT-a który bije na głowę CD pod warunkiem że masz dobre źródło. Lubię też nawinąć sobie taśmę na szpulowy magnetofon czy odpalić trzeszczącego winyla. Tak mam i nikt mi tego nie zabroni za to zupełnie nie podnieca mnie klikanie telefonem w celu słuchania muzyki. Wiem dla większości z Was młodych to dziwne! Dziś jest możliwość ściągnąć lub streamować muzykę w fajnej jakości ale ja jakoś wolę mieć to na swoim nośniku, lubię posiedzieć chwilę i zrobić sobie ładną wkładkę z opisem do tej kasety i dlatego potrzebuję czegoś co przekonwertuje 96 lub 192 na 48 ot cały problem dlatego bardzo proszę nie nawracajcie mnie bo nie uda się to nikomu! Jeśli ktoś potrafi mi podpowiedzieć to bardzo będę wdzięczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, jarsam napisał:

potrzebuję czegoś co przekonwertuje 96 lub 192 na 48 ot cały problem dlatego bardzo proszę nie nawracajcie mnie bo nie uda się to nikomu! Jeśli ktoś potrafi mi podpowiedzieć to bardzo będę wdzięczny.

dBpoweramp

testowo możesz chwile używać darmo, tam zrobisz zmianę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Bogusław_59825 napisał:

dBpoweramp

testowo możesz chwile używać darmo, tam zrobisz zmianę.

Nie gniewaj się kolego ale to jest właśnie różnica między moim pokoleniem a Waszym. Zanim zbudujesz odpowiedź, nawet krótką przeczytaj kilka razy pytanie!!! Po pierwsze już w pierwszym poście napisałem: „Wiem, że można zgrać pliki na kompa, ustawić kartę  dźwiękową na 48 kHz i mam to co chciałem ale wolałbym jednak czymś bez użycia komputera.” I do tego wcale nie trzeba płatnych programów. Ja chcę nie z telefonu czy komputera ale ze stacjonarnego steamera z którego wychodzi 96kHz puścić sygnał przez coś co skonwertuje go na 48 a ten wysłać bezpośrednio do DAT i cała filozofia. Pomoże ktoś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie należy do najnowszego pokolenia i wiele nowych technologicznych jest mi obcych ale już kompletnie przysiadłem się na streaming

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, jarsam napisał:

Ponoć były kiedyś jakieś pudełeczka

Nadal są, ale z tysionc euro trzeba wybulić... Amatorskich nie ma, bo po co, jeżeli komputery robią to za darmo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemak napisał:

Nadal są, ale z tysionc euro trzeba wybulić... Amatorskich nie ma, bo po co, jeżeli komputery robią to za darmo.

tysiąc eur za pudełeczko da się przeżyć. Daj linka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, jarsam napisał:

tysiąc eur za pudełeczko da się przeżyć. Daj linka

Nawet mniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tylko tak myślę, że nawet pomijając stosunek jakości do ceny to programowe rozwiązania są lepsze jakościowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, przemak napisał:

Nawet mniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tylko tak myślę, że nawet pomijając stosunek jakości do ceny to programowe rozwiązania są lepsze jakościowo.

O widzisz! To może być to czego szukam i stosunkowo wcale nie drogie. muszę poczytać coś o tym. DZIĘKI!!!!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu założyłem ten post. Biło kilka podpowiedzi, były też głupie odpowiedzi od osób z zerową wiedzą chyba tylko z chęci zaistnienia. Jeszcze raz dziękuję użytkownikowi NRK. Bez zbędnego rozwodzenia się podał konkretny model urządzenia które zrobi to czego oczekiwałem. Niestety cena kosmiczna! W moim przypadku nie wchodzi w grę. Kolega Przemak podsunął mi o wiele tańsze urządzenie też spełniające moje oczekiwania i byłem skłonny nabyć to ustrojstwo. Koledze Przemak też dziękuję za podpowiedz. Ale znalazłem w necie coś takiego:

USB DAC PCM2704, COAXIAL, OPTICAL, + KABEL USB ! w Tarnów - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Koszt niecałe 50 zł. W opisie widnieje, że urządzenie próbkuje sygnał z częstotliwością max 48 kHz. O takie coś mi chodziło tylko co się stanie gdy na wejściu dostanie sygnał 96 kHz? No i tu miłe zaskoczenie, DZIAŁA! Zrobiłem eksperyment, ze steamera wyjściem USB wysyłam sygnał do Toppinga D10. Jeśli puszczam z Tidal HiFi na Toppingu świeci się częstotliwość 44,1 i oczywiście ten sygnał DAT potrafi zapisać. Gdy puszczę Tidal Masters na Topping pokazuje czasami 88,2 czasami 96 kHz i tu DAT się poddaje, nie rozpoznaje sygnału ale wiem że z Bluesound wychodzi wysokie próbkowanie. Jeśli zamiast Toppinga wstawię to ustrojstwo z allegro to przy sygnale z Tidal HiFi mój DAT rozpoznaje 44,1 kHz a jeśli puszczę Tidal Masters DAT widzi sygnał 48 kHz bez względu na to czy puszczam utwory które na Toppingu świeciły 88,2 czy 96 kHz. Mój problem rozwiązany!!! Co do jakości sygnału z tego pryszcza za 50 zł dopiero dziś posłucham w spokoju czy usłyszę róźnicę ale zastanawia mnie jak się to dzieje? Jak takie tanie urządzenie potrafi zmienić częstotliwość próbkowania? Nie znam się na tym ale sądzę że to dzięki transmisji przez USB. Nie wiem jak sygnał jest kodowany przez USB ale zadziałało. Może ktoś mający wiedzę podpowie dlaczego to zadziałało? 

Pozdrawiam wszystkich 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, jarsam napisał:

Kilka dni temu założyłem ten post. Biło kilka podpowiedzi, były też głupie odpowiedzi od osób z zerową wiedzą chyba tylko z chęci zaistnienia. Jeszcze raz dziękuję użytkownikowi NRK. Bez zbędnego rozwodzenia się podał konkretny model urządzenia które zrobi to czego oczekiwałem. Niestety cena kosmiczna! W moim przypadku nie wchodzi w grę. Kolega Przemak podsunął mi o wiele tańsze urządzenie też spełniające moje oczekiwania i byłem skłonny nabyć to ustrojstwo. Koledze Przemak też dziękuję za podpowiedz. Ale znalazłem w necie coś takiego:

USB DAC PCM2704, COAXIAL, OPTICAL, + KABEL USB ! w Tarnów - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Koszt niecałe 50 zł. W opisie widnieje, że urządzenie próbkuje sygnał z częstotliwością max 48 kHz. O takie coś mi chodziło tylko co się stanie gdy na wejściu dostanie sygnał 96 kHz? No i tu miłe zaskoczenie, DZIAŁA! Zrobiłem eksperyment, ze steamera wyjściem USB wysyłam sygnał do Toppinga D10. Jeśli puszczam z Tidal HiFi na Toppingu świeci się częstotliwość 44,1 i oczywiście ten sygnał DAT potrafi zapisać. Gdy puszczę Tidal Masters na Topping pokazuje czasami 88,2 czasami 96 kHz i tu DAT się poddaje, nie rozpoznaje sygnału ale wiem że z Bluesound wychodzi wysokie próbkowanie. Jeśli zamiast Toppinga wstawię to ustrojstwo z allegro to przy sygnale z Tidal HiFi mój DAT rozpoznaje 44,1 kHz a jeśli puszczę Tidal Masters DAT widzi sygnał 48 kHz bez względu na to czy puszczam utwory które na Toppingu świeciły 88,2 czy 96 kHz. Mój problem rozwiązany!!! Co do jakości sygnału z tego pryszcza za 50 zł dopiero dziś posłucham w spokoju czy usłyszę róźnicę ale zastanawia mnie jak się to dzieje? Jak takie tanie urządzenie potrafi zmienić częstotliwość próbkowania? Nie znam się na tym ale sądzę że to dzięki transmisji przez USB. Nie wiem jak sygnał jest kodowany przez USB ale zadziałało. Może ktoś mający wiedzę podpowie dlaczego to zadziałało? 

Pozdrawiam wszystkich 

Odpowiedz jest - nie zadziałało 😉 To nie jest konwersja częstotliwości próbkowania, tylko lapanie co którejś próbki. Technicznie i teoretycznie to będzie skutkowało aliasingiem (oprócz stuków czy trzasków) ale ponieważ powyżej 20k i tak jest niewiele albo nic, to w praktyce (jeżeli się jakoś zsynchronizuje) działa całkiem ok. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, przemak napisał:

Odpowiedz jest - nie zadziałało 😉 To nie jest konwersja częstotliwości próbkowania, tylko lapanie co którejś próbki. Technicznie i teoretycznie to będzie skutkowało aliasingiem (oprócz stuków czy trzasków) ale ponieważ powyżej 20k i tak jest niewiele albo nic, to w praktyce (jeżeli się jakoś zsynchronizuje) działa całkiem ok. 

No właśnie! Nie wierzyłem w to że taki pryszcz zrobi konwersję, pewnie masz rację że łapie co drugą próbkę i dlatego na wyjściu jest 48 kHz. Nie miałem jeszcze czasu w spokoju posłuchać efektów tego ustrojstwa ale jeśli nie będę słyszał pogorszenia jakości to pewnie przy tym zostanę a w DAT-ach stosuję filtry anty aliasingowe może to coś pomoże. Muszę posłuchać, pewnie dopiero jutro będę miał możliwość w skupieniu przetestować. Do tej pory jedynie zauważyłem że sygnał jest bo DAT nagrywa ale czy to ładnie brzmi to jeszcze nie wiem. Jak coś to zakupię to co mi polecałeś bo jest w akceptowalnej cenie. Zastanawia mnie też w jaki sposób powinna się taka konwersja odbywać? Jeśli ma być dwa razy rzadsze próbkowanie to chyba najłatwiej zapisać co drugą próbkę czyli tak jak to ustrojstwo robi.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwersja musi ograniczać pasmo, branie co drugiej próbki nie gwarantuje, że w sygnale nie znajdą się artefakty powodujące aliasing. Najpierw sygnał musi zostać odfiltrowany i z tego wylicza się próbki do nowego sygnału. Przy konwersji w górę odwrotnie - wylicza się próbkę zakładając pasmo takie jak sygnału oryginalnego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.