Skocz do zawartości
IGNORED

Kino domowe - ampli do 5k i kilku kandydatów - Onkyo RZ 840 - Marantz 60 - Pioneer VSX-LX505


Maciej M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czas przyszedł żeby zamienić STEREO (Onkyo TX-8150) na kino domowe.

 

Kandydaci:

  • Onkyo TX-RZ840 (bo mam dobre doświadczenia z dźwiękiem ONKYO)
  • Marantz Cinema 60
  • Pioneer VSX-LX505 
  • Denon 3800H

 

Założenia mam takie:

  • Kino z netu (NETFLIX / PLEX)
  • Wystarczy mi 5.1 
  • Mam parę Oberonów9 do wykorzystania
  • Korzystamy muzyka/filmy mniej więcej 50/50
  • Video leci na TV LG C9 65"
  • konsola XBOX Series X
  • Radio przez net
  • Zarządzanie przez telefon

 

Nie chcę przepłacać za nieskończone końcówki do systemu którego nie będę budował.

 

Co tu wybrać jak sprzęty wydają się zbliżone - brak jednej wyraźnej i przeważającej cechy.

 

Będę wdzięczny za tipy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Chloru napisał:

LX505 albo X3800 bo mają Diraca. Chociaż do Denona trzeba go dokupić przez co wyjdzie drożej.

Wszyscy mówią, że DENON zagra stereo zauważalnie inaczej niż ONKYO - ale da ognia w kinie (choć planuję mały system). Nie jestem audiofilem - do innego dźwięku pewnie się przyzwyczaję.

Znaleźć jakieś testy w sieci tych urządzeń to nagle się okazuje, że one praktycznie wszystko mają - mocowo bardzo podobnie (do <20W różnicy przy 2ch).

Pioneer VSX-LX505 jest ostatnio dodanym kandydatem - na papierze ok - ale wizualnie chyba najdalej (choć nie jest to najważniejsze).

Dopłacać do DIRAC nie zamierzam - to wyciąganie kasy od użytkowników. Albo coś jest i działa - albo nie ma i produkt jest niezgodny z opisem. TV który po tygodniu od zakupu stracił wsparcie dla plików z DTS (bo się licencja skończyła) po prostu oddałem do sklepu. Z awanturą - ale jednak.

---EDIT---
Czy warto walczyć o coś takiego jak THX™ Certification czy to jakiś ficzer bez większego znaczenia zakładając prosty raczej system?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maciej M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny masz tylko Oberony 9 ? Czy centralny i efektowe również z tej serii? Jeżeli tak to polecam Denona

I to nie ze względu na Dirac, to tylko bajer jak byś chciał wycisnąć jak najwięcej z systemu  choć przy tym ampli nie warto go kupować bo to leciwy ( słaby )model. Sam Audyssey wystarczy do poprawnego skalibrowania systemu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stary200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Stary200 napisał:

Kolumny masz tylko Oberony 9 ? Czy centralny i efektowe również z tej serii? Jeżeli tak to polecam Denona

I to nie ze względu na Dirac, to tylko bajer jak byś chciał wycisnąć jak najwięcej z systemu  choć przy tym ampli nie warto go kupować bo to leciwy ( słaby )model. Sam Audyssey wystarczy do poprawnego skalibrowania systemu. 

Kolumny mam na razie tylko jedną parę Oberon9. Mam otwarty salon (jakieś 40-50m2 ale cały parter ponad 100m2) i ładnie mi tą przestrzeń wypełniają dźwiękiem. Widziałem, że DALI ma rozwinięcie o głośniki kina domowego (Oberon 1/3) więc to chyba zasadny kierunek - choć sam zakup jeszcze przede mną. Przez kilka lat oswoiłem się ze swoim Onkyo TX-8150 stąd wydawało mi się, że kierunek Onkyo będzie naturalny.

Tutaj jeszcze była jedna propozycja: Onkyo NR7100 - ale kilka opinii było, że o ile kino ogarnie - to STEREO już nie bardzo.

Porównanie tych urządzeń to jakaś droga przez mękę 😞 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo to inne granie niż Denon. 
 

Nie wiem skąd jesteś ale np w sklepie @Q21 mają wszystkie wymienione przez Ciebie sprzęty włącznie z kolumnami. Polecam umówić się z nimi na jakiś cały dzień, by podłączyli Ci cały system kina domowego z serii Oberon pod amplitunery które wymieniłeś tutaj . Dla mnie to najlepsze rozwiązanie jakie może istnieć, mógłbyś też przytaśtać swój ampli stereofoniczny i testować na dwie pary kolumn na przykład … 
 

Pisz do nich śmiało, bardzo przyjazne chłopaki💪

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i pewnie jakis rabat dla forumowicza zrobią 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Stary200 napisał:

Onkyo to inne granie niż Denon. 
 

Nie wiem skąd jesteś ale np w sklepie @Q21 mają wszystkie wymienione przez Ciebie sprzęty włącznie z kolumnami. Polecam umówić się z nimi na jakiś cały dzień, by podłączyli Ci cały system kina domowego z serii Oberon pod amplitunery które wymieniłeś tutaj . Dla mnie to najlepsze rozwiązanie jakie może istnieć, mógłbyś też przytaśtać swój ampli stereofoniczny i testować na dwie pary kolumn na przykład … 
 

Pisz do nich śmiało, bardzo przyjazne chłopaki💪

Tak - widziałem, że mają. Mają też mocne przywiązanie do oferowanych przez siebie cen i ja to rozumiem. Otwarcie mówią, że po cenach które oferują sprzęty im schodzą więc nie mają parcia na coś dodatkowego - a chciałbym trzymać się bliżej 5k i za różnicę doinwestować satelity.

Ja niestety raz, że mam do nich kawałek - dwa że chyba nie chcę marnować ich czasu na odsłuchy z moim gumowym uchem. Startując z TX-8150 zakładam, że nie będzie "gorzej" - a jak będzie "inaczej" to pewnie po tygodniu czy dwóch zwyczajnie się przyzwyczaję. Nie będę zgrywał "melo-kino-maniaka" i marnował czyjegoś czasu 😉 

Ale przyjaźni są - to faktycznie 🙂

4 godziny temu, brewka87 napisał:

A i pewnie jakis rabat dla forumowicza zrobią 😉

...no właśnie nie za bardzo. Q21 sprawiają wrażenie kumatych - rzeczowo w rozmowie z laikiem (cierpliwie) - ale cena zostaje więc... nie rozumiem czemu ten sam sprzęt w BEL czy NL schodzi po niższych cenach bez wielkiego lamentu - a tutaj "bo dystrybutor daje takie ceny"... przecież tam też jest dystrybutor.

...cóż począć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maciej M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pozostaje Ci kupno w ciemno np takiego Denona 3800 za 4370 zł z możliwością zwrotu do 31 stycznia

52 minuty temu, Maciej M napisał:

Otwarcie mówią, że po cenach które oferują sprzęty im schodzą więc nie mają parcia na coś dodatkowego

Schodzą bo kupują ciemnoty co się nie znają na tym 

cóż🤷‍♂️

Tutaj masz 4800 w cenie polskiego 3800

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Stary200 napisał:

W takim razie pozostaje Ci kupno w ciemno np takiego Denona 3800 za 4370 zł z możliwością zwrotu do 31 stycznia

Schodzą bo kupują ciemnoty co się nie znają na tym 

cóż🤷‍♂️

Tutaj masz 4800 w cenie polskiego 3800

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak to jest jakieś wyjście. DENON 4800 był poza budżetem - a tu widzę, że się da 🙂 Oswajam się z PIONEER 505 bo to podobno ta sama konstrukcja co RZ50 - tylko marka mniej "znana".

Jak jest z gwarancją przy takich zakupach? Nie będzie focha lokalnie jak coś się zepsuje?
Nie wiem jak działają te "europejskie gwarancje".

To sprawdzony sklep?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi Ci o kupno X4800 który jest już dużo lepszy to powiem tak, ja mieszkam w Niemczech i kupowałem od nich X8500, kolumny Dali Oberon On Wall ( 5 par do Auro3D 13.1 ), dalej tam kupuję teraz płyty z muzyką wykonaną w Auro/Atmosie oraz PureAudio. Osobiście polecam. Co do gwarancji to niestety ale u nas jest ona nie rozpatrywana, pozostaje wtedy wysyłka za granicę ale jest to bezproblemowe… 

Jeżeli się zdecydował byś na niego to mógłbym Ci pomóc w zakupie. ( nie wysyłają do Polski )

A co do X3800 to mógłbyś go kupić poprzez amazon.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Stary200 napisał:

W takim razie pozostaje Ci kupno w ciemno np takiego Denona 3800 za 4370 zł z możliwością zwrotu do 31 stycznia

Schodzą bo kupują ciemnoty co się nie znają na tym 

cóż🤷‍♂️

Tutaj masz 4800 w cenie polskiego 3800

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a taki sklep znacie koledzy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

NOWE PYTANIE:
- warto kalkulować "mniejszy amp teraz + końcówka mocy później". Andrew Robinson na YT mówi, że jak jestem na granicy modeli, przy dużych powierzchniach i ograniczonym budżecie brać mniejszy + końcówka jak przyjdzie pora - funkcjonalność się zgadza - mocy potem więcej.

Jaka jest Wasza opinia?

Ja chyba aż takim zapaleńcem nie jestem żeby mieć dwa urządzenia... ale może się mylę... 

10 minut temu, Stary200 napisał:

Jeżeli chodzi Ci o kupno X4800 który jest już dużo lepszy to powiem tak, ja mieszkam w Niemczech i kupowałem od nich X8500, kolumny Dali Oberon On Wall ( 5 par do Auro3D 13.1 ), dalej tam kupuję teraz płyty z muzyką wykonaną w Auro/Atmosie oraz PureAudio. Osobiście polecam. Co do gwarancji to niestety ale u nas jest ona nie rozpatrywana, pozostaje wtedy wysyłka za granicę ale jest to bezproblemowe… 

Jeżeli się zdecydował byś na niego to mógłbym Ci pomóc w zakupie. ( nie wysyłają do Polski )

A co do X3800 to mógłbyś go kupić poprzez amazon.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzięki za propozycję - doceniam 🙂

Denon X3800 - dałem się chyba przekonać, że to "średnia półka nie do końca pod Oberony9 i fajne STEREO". Widziałem, że ceny spadły - ciekaw jestem czy jakbym poczekał jeszcze z tydzień to ONKYO-RZ50 czy Pioneer VSX-LX505 też by spadły (widać już korzystne ruchy podczas rozmów).

Wizualnie piękny jest MARANTZ Cinema - ale "50" jest poza budżetem - a "60" podobno za słaba... on też podobno najlepszy do STEREO...

...i bądź tu człowieku mądry 😞

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo czytasz za mało słuchasz. Jest duże prawdopodobieństwo, że opisywanych różnic między sprzętami albo nie usłyszysz albo będzie to po prostu jak sam piszesz inne brzmienie, ani lepsze ani gorsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie pod Denon-em X8500 miałem fronty i centralny Dali Oberon 3 a na tylne boczne, tylne oraz wszystkie obiektowe kanały miałem Dali Oberon On Wall. Zauważ jaką on ma moc, przy wszystkich kanałach dawał radę. Natomiast Oberony 9 to najwyższy model który potrzebuje też mocy do napędzenia. Możesz grać 50 watowym wzmacniaczem ale nie usłyszysz pełnego basu i kontroli podczas głośniejszych odsłuchów. Tak że polecam patrzeć nie tylko na brzmienie ale również i na waty w danym amplitunerze… i pamiętaj też że im więcej kolumn tym mniej watów odda amplituner a ty masz dużą powierzchnię więc 9 jako front to słuszny wybór ale jako tylne nie schodził bym poniżej modelu 7 chyba że 3 będą stały przy kanapie a nie oddalone 3-5 metrów od… 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wielkości pomieszczenia ważniejsza jest odległość słuchacza od głośników no chyba że ma być głośno w całym pomieszczeniu a nie tylko w miejscu odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, przmor napisał:

Za dużo czytasz za mało słuchasz. Jest duże prawdopodobieństwo, że opisywanych różnic między sprzętami albo nie usłyszysz albo będzie to po prostu jak sam piszesz inne brzmienie, ani lepsze ani gorsze.

Tak - mam świadomość, że padam ofiarą "wyboru optymalnego" - ale chcę wybrać sprzęt który po prostu posłuży mi dłużej i nie przegapię czegoś oczywistego - do "innego dźwięku" na pewno się przyzwyczaję 😉

2 godziny temu, przmor napisał:

Od wielkości pomieszczenia ważniejsza jest odległość słuchacza od głośników no chyba że ma być głośno w całym pomieszczeniu a nie tylko w miejscu odsłuchu.

Faktycznie - oto garść szczegółów:

  • Obecnie do głośników mam jakieś 5m.
  • Planuję skrócić ten dystans (bliżej) do powiedzmy 3-4m.
  • Zrobi mi to miejsce na głośniku "z tyłu" (do 1m).
  • Powierzchnia salonu jakieś 40m2.
  • "Głośno" to już jest 😉 Nie musi być "bardziej". 

amen!

3 godziny temu, Stary200 napisał:

No u mnie pod Denon-em X8500 miałem fronty i centralny Dali Oberon 3 a na tylne boczne, tylne oraz wszystkie obiektowe kanały miałem Dali Oberon On Wall. Zauważ jaką on ma moc, przy wszystkich kanałach dawał radę. Natomiast Oberony 9 to najwyższy model który potrzebuje też mocy do napędzenia. Możesz grać 50 watowym wzmacniaczem ale nie usłyszysz pełnego basu i kontroli podczas głośniejszych odsłuchów. Tak że polecam patrzeć nie tylko na brzmienie ale również i na waty w danym amplitunerze… i pamiętaj też że im więcej kolumn tym mniej watów odda amplituner a ty masz dużą powierzchnię więc 9 jako front to słuszny wybór ale jako tylne nie schodził bym poniżej modelu 7 chyba że 3 będą stały przy kanapie a nie oddalone 3-5 metrów od… 

Najlepsze jest to, że ja nie mam nawet wiedzy ile MOCY ma mój TX-8150 - bo raz mówią, że "135W" - a potem "ok ok - ale przy 2ch - to już tylko 55W"... więc z mocą lecę trochę po ciemku. Tyły mogą być niewielkie - to nie jest sala kinowa tylko salon gdzie ludzie żyją i dzieciaki się bawią. Idealnie pasują mi OBERONY 1 / ZENCOR 1 bo moja jest wstawić w regał, który planuję mieć z tyłu.

Basu mam już sporo - a zakładam, że nowy sprzęt będzie miał go tylko "więcej" - Oberony 9 ogarniają kuwetę jak dla mnie do końca świata - są wielkie - ładne - w sam raz dla mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tz z boku w kącie od 110 do 120 stopni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, przmor napisał:

Jeszcze taka uwaga, w układzie 5.1 głośniki surround powinny być umieszczone po bokach a nie z tyłu.

O widzisz i to jest bardzo celna uwaga! Bo Żona jeszcze nie wie, że jej przestrzeń życiowa miała by się "skrócić" 😉
Dzięki za tipa - to tylko lepiej dla mnie.

48 minut temu, Stary200 napisał:

Tz z boku w kącie od 110 do 120 stopni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fajne - to będzie coś bardzo podobnego - choć mamy narożnik - więc osoba w lewym dolnym rogu ma przechlapane - ale ogólnie układ bardzo fajny 🙂

Choć mówią żeby akurat OBERONÓW nie ustawiać "kierunkowo" - to jednak potestuję.

Nie wiem tylko czy SUB jest tutaj potrzebny bo kolumny z basem schodzą naprawdę nisko..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Maciej M said:

Nie wiem tylko czy SUB jest tutaj potrzebny bo kolumny z basem schodzą naprawdę nisko..

To jest kwestia osobistych preferencji ale nie ma szansy, żeby nawettaki Oberon 7 zszedł tak nisko i z takimi dB jak przyzwoity subwoofer. Subwoofer ma np. 300W (cos w stylu małego SVS SB-1000) żeby napędzić jeden 12 calowy głośnik... zastanów się ile tej mocy może przeznaczyć amplituner. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Maciej M said:

Nie wiem tylko czy SUB jest tutaj potrzebny bo kolumny z basem schodzą naprawdę nisko..

W muzyce pewnie tego basu wystarcza ale kino rządzi się trochę innymi prawami. W dodatku w kinie, masz dedykowany kanał LFE dla suba. Tam się duzo dzieje 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcięcie niskich częstotliwości z głośników i przekierowanie ich do suba spowoduje znaczące odciążenie amplitunera. Myślę że nie ma co zastanawiać się czy nad tym czy sub potrzebny a bardziej nad tym czy jeden sub czy dwa :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, przmor said:

Myślę że nie ma co zastanawiać się czy nad tym czy sub potrzebny a bardziej nad tym czy jeden sub czy dwa 🙂

Oczywiscie, ze dwa 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Chloru napisał:

To jest kwestia osobistych preferencji ale nie ma szansy, żeby nawettaki Oberon 7 zszedł tak nisko i z takimi dB jak przyzwoity subwoofer. Subwoofer ma np. 300W (cos w stylu małego SVS SB-1000) żeby napędzić jeden 12 calowy głośnik... zastanów się ile tej mocy może przeznaczyć amplituner. 

a czy takich subów nie można kupić "aktywnych"? 😉

24 minuty temu, przmor napisał:

Odcięcie niskich częstotliwości z głośników i przekierowanie ich do suba spowoduje znaczące odciążenie amplitunera. Myślę że nie ma co zastanawiać się czy nad tym czy sub potrzebny a bardziej nad tym czy jeden sub czy dwa 🙂

ok to jest argument! Dzięki.
(jeden wystarczy - Żona odleci...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważająca większość sub-ów jest aktywna. Koledze raczej chodziło o pokazanie jakiej mocy należałoby oczekiwać od amplitunera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, przmor napisał:

Przeważająca większość sub-ów jest aktywna. Koledze raczej chodziło o pokazanie jakiej mocy należałoby oczekiwać od amplitunera.

Rozumiem. Czyli część sygnału leci na SUBa który ma swój zasilacz - i na tym polega odciążenie ampli - tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minutes ago, Maciej M said:

a czy takich subów nie można kupić "aktywnych"? 😉

No przecież większość tego co masz w sklepach to subwoofery aktywne. 

 

11 minutes ago, Maciej M said:

Rozumiem. Czyli część sygnału leci na SUBa który ma swój zasilacz - i na tym polega odciążenie ampli - tak?

Tak chodzi o niskie częstotliwości czyli bardziej wymagający mocowo zakres, kierowany do dedykowanego i projektowanego pod tym kątem subwoofera którego wzmacniacz często ma więcej mocy niż amplituner kina pobiera z sieci. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ale chłopaki zapomnieli napisać też że samo podłączenie subwoofera nie daje odciążenia kolumn od niskich częstotliwości. 
 

Każdy amplituner ma ( powinien posiadać ) dwa presety ustawień.  Czyli pod pierwszy ustawiamy Kino, w ustawieniach ustawiamy małe kolumny frontowe i odcinamy je na np 60Hz jeżeli posiadamy takie jak ty ( dlaczego na 60 hz a nie na full band ? A no dlatego by części subwooferowej  [ HZ ] nie odtwarzały fronty mimo iż są do tego zdolne to przy niektórych efektach mógłbyś zgubić membrany z głośników🫣 Dlatego w tedy kolumny pracują do 60hz a resztą po niżej tej częstotliwości zajmuje się subwoofer…) resztę na 80hz według zalecanych wytycznych THX

Pod drugim presetem ( Stereo ) ustawiamy kolumny jako Full Band i duże, dzięki temu całe pasmo idzie na owe kolumny, możemy też dodać w tedy suba jeżeli fronty np nie domagają z basem by je lekko wspomagał.

Te ustawienia są bardzo ważne, inaczej może Ci wyjść sieczka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Stary200 napisał:

Ale ale chłopaki zapomnieli napisać też że samo podłączenie subwoofera nie daje odciążenia kolumn od niskich częstotliwości. 
 

Każdy amplituner ma ( powinien posiadać ) dwa presety ustawień.  Czyli pod pierwszy ustawiamy Kino, w ustawieniach ustawiamy małe kolumny frontowe i odcinamy je na np 60Hz jeżeli posiadamy takie jak ty ( dlaczego na 60 hz a nie na full band ? A no dlatego by części subwooferowej  [ HZ ] nie odtwarzały fronty mimo iż są do tego zdolne to przy niektórych efektach mógłbyś zgubić membrany z głośników🫣 Dlatego w tedy kolumny pracują do 60hz a resztą po niżej tej częstotliwości zajmuje się subwoofer…) resztę na 80hz według zalecanych wytycznych THX

Pod drugim presetem ( Stereo ) ustawiamy kolumny jako Full Band i duże, dzięki temu całe pasmo idzie na owe kolumny, możemy też dodać w tedy suba jeżeli fronty np nie domagają z basem by je lekko wspomagał.

Te ustawienia są bardzo ważne, inaczej może Ci wyjść sieczka

Ok - ale z tego co piszesz wydaje mi się, że te opcje są tak oczywiste iż powinny znaleźć się w każdym z rozpatrywanych egzemplarzy prawda? Rozumiem, że SUB przejmuje po prostu najniższe Hz odciążając STEREO. Nie wydaje mi się, żebym słuchał aż tak "głośno" - ale dobrze wiedzieć.

Fajnie że SUBa można podpiąć w STEREO jako wsparcie - ale to chyba szyby w domu by mi wyleciały 🙂 Nie jestem audiofilem ale OBERONY9 na przestrzeni 100m2 całego parteru skutecznie wypełniają go dźwiękiem. Nic nie harcze - nic nie szarpie - nie walczy o moc... a to tylko napędzone Onkyo TX-8150, które jak się okazuje ma na kanał jakieś ~50W.

Wracając jeszcze na chwilę do Marantz Cinema 60 - co sądzicie o tym teście?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

na dole jest wzmianka, że przy STEREO oferuje 193W/2ch.

To możliwe czy ja coś źle odczytuję?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Maciej M napisał:

Wracając jeszcze na chwilę do Marantz Cinema 60 - co sądzicie o tym teście?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

na dole jest wzmianka, że przy STEREO oferuje 193W/2ch.

Tylko ta moc jest podana dla 4Ohm przy 8Ohm moc spadnie do 100-120 watt przy 2Ch… 

Godzinę temu, Maciej M napisał:

Ok - ale z tego co piszesz wydaje mi się, że te opcje są tak oczywiste iż powinny znaleźć się w każdym z rozpatrywanych egzemplarzy prawda?

Nie koniecznie, Denon i Marantz to mają bo to one królują w kinach… Yamaha np nie wiem czy ma, ja nie widzę tego u siebie, Pioneer z tych co miałem tego też nie miały, Onkyo nie wiem bo go nie miałem… 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.