Skocz do zawartości
IGNORED

Tani preamp gramofonowy (do 500 zł)


Stary Grzyb
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, przmor napisał:

Jednym słowem obaliłeś mit jakoby każdy zewnętrzny preamp był lepszy od wbudowanego we wzmacniacz.

😁 nie , no takie uogulnienie jest za daleko idące

1 minutę temu, Marcinus napisał:

Jakoś między 10kHz -14kHz

To dla 100 - 500pf , a dla większych wartości będzie jeszczy niżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, bolo_senor napisał:

A co prawa fizyki dualla nie dotyczą ? 😉

Uściślijmy:

Bez preampa gramofon połączony był 2,5 metrowym przewodem do wbudowanego preampa. Przy zastosowaniu Arta gramofon łączyłem artem bezpośrednio przewodami wychodzącymi z gramofonu (może maks 75 cm) i dopiero z Arta 2xRCA do wejścia liniowego w amplitunerze. 

Dual podłączony do Amplitunera bez zewnętrznego preampu gra wyżej niż Wega pss200p z wkładka Stanton 500 gold, a z kolei Wega grał 1:1 jak CD Yamaha S-300, które w tym wypadku powinno być punktem odniesienia ponieważ gra na krótkim coaxie. 

Szanuje, innych użytkowników, szanuje fizykę, matematyki i swoje uszy. Jak słyszę co słyszę to pokazanie mi wykresu nic nie zmieni. Czy to nie jest tak, że za liche te wszystkie komponenty, żeby wychwycić przytłumienie o którym piszesz?

Chyba, że coś źle rozumuje i rozmawiamy o dwóch innych przytłumieniach 😉

 

9 minut temu, bolo_senor napisał:

😁 nie , no takie uogulnienie jest za daleko idące

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
11 minut temu, Stary Grzyb napisał:

Chyba, że coś źle rozumuje i rozmawiamy o dwóch innych przytłumieniach 😉

Jeśli będziesz miał zbyt dużą pojemność niż wymaga tego wkładka, to raczej przytłumienia nie usłyszysz. Raczej podbicie wysokich tonów w zakresie 10-14 kHz.  A to w zależności od reszty toru, może objawiać się jazgotem. Każda wkładka MM ma podane jaką pojemnością powinna być "obciążona". Dobre przewody mają od 50pF do 150pF na metr. Do tego należy doliczyć pojemność pre phono, oraz szczątkową pojemność przewodów ramienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marcinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Stary Grzyb napisał:

Czy to nie jest tak, że za liche te wszystkie komponenty, żeby wychwycić przytłumienie o którym piszesz?

No trochę jest , wkładka tyłka nie urywa , ale absolutnie o jazgotliwość bym jej nie posądził. Miałem go i raczej góra była ciut schowana. W stosunku do innych wkładek.

Nie jestem pewien czy te wkładki nie miały nacisku ponad 2g i był baizel z igłami , (dawno to było) i co do dopasowania do ramienia. Duall miewał ramiona ultralekkie. Przy każdym z tych przypadków góry będzie za dużo.

Do tego geometria wkadki też ma duży wpływ na zniekształcenia. I zużycie igły.

 

2 godziny temu, Stary Grzyb napisał:

CD Yamaha S-300, które w tym wypadku powinno być punktem odniesienia ponieważ gra na krótkim coaxie. 

Akurat przy cd długość nie ma aż takiego znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2024 o 21:53, Stary Grzyb napisał:

Uściślijmy:

Bez preampa gramofon połączony był 2,5 metrowym przewodem do wbudowanego preampa. Przy zastosowaniu Arta gramofon łączyłem artem bezpośrednio przewodami wychodzącymi z gramofonu (może maks 75 cm) i dopiero z Arta 2xRCA do wejścia liniowego w amplitunerze. 

Dual podłączony do Amplitunera bez zewnętrznego preampu gra wyżej niż Wega pss200p z wkładka Stanton 500 gold, a z kolei Wega grał 1:1 jak CD Yamaha S-300, które w tym wypadku powinno być punktem odniesienia ponieważ gra na krótkim coaxie. 

Szanuje, innych użytkowników, szanuje fizykę, matematyki i swoje uszy. Jak słyszę co słyszę to pokazanie mi wykresu nic nie zmieni. Czy to nie jest tak, że za liche te wszystkie komponenty, żeby wychwycić przytłumienie o którym piszesz?

Chyba, że coś źle rozumuje i rozmawiamy o dwóch innych przytłumieniach 😉

 

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam 🙂

Zawsze możesz sobie zrobic przewód gramofonowy diy według schematu jednego z forumowiczów vel. Ahaja.

Niskie pf i będzie bajka. Ja zrobiłem kiedyś 2 takie przewodziki. Po jakimś czasie zmieniłem na te dołączane do project. Różnicy nie zauważyłem. 

Bądźmy szczerzy przy typowo budżetowych sprzętach różnicy nie będzie .... no dobra człowiek będzie się czul lepiej 😉 Czasami warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.01.2024 o 17:40, kwasior21 napisał:

Bądźmy szczerzy przy typowo budżetowych sprzętach różnicy nie będzie .... no dobra człowiek będzie się czul lepiej 😉 Czasami warto.

i tu się grubo mylisz , bo wkładka to nie to samo cd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

wczoraj, odpaliłem Cyrusa i zakręciłem czarną płytą a wszystko to na minimalnej głośności. Ku mojemu niezadowoleniu do moich uszu raz po raz zaczęły docierać strzelania/trzaski. Trzaski te mają swoją głośność. Nie zależnie czy podgłoszę czy ściszę. Nie wiem teraz czy wcześniej ich nie słyszałem bo słuchałem w miarę głośno czy ich wcześniej nie było. Cofając się pamięcią, mam wrażenie, że zdarzało mi się słuchać już winyli na takim poziomie głośności i trzasków nie było. CO mogło się popsuć? 

Trzaski dokuczają najbardziej na zewnętrznych ścieżkach. Mam wrażenie, że jest jakaś zależność między 'basem' a trzaskiem. Jakby brakło prądu bo sucham za cicho i bas popierduje. 😞 

Jakieś przemyślenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2024 o 20:43, Stary Grzyb napisał:

Panowie,

wczoraj, odpaliłem Cyrusa i zakręciłem czarną płytą a wszystko to na minimalnej głośności. Ku mojemu niezadowoleniu do moich uszu raz po raz zaczęły docierać strzelania/trzaski. Trzaski te mają swoją głośność. Nie zależnie czy podgłoszę czy ściszę. Nie wiem teraz czy wcześniej ich nie słyszałem bo słuchałem w miarę głośno czy ich wcześniej nie było. Cofając się pamięcią, mam wrażenie, że zdarzało mi się słuchać już winyli na takim poziomie głośności i trzasków nie było. CO mogło się popsuć? 

Trzaski dokuczają najbardziej na zewnętrznych ścieżkach. Mam wrażenie, że jest jakaś zależność między 'basem' a trzaskiem. Jakby brakło prądu bo sucham za cicho i bas popierduje. 😞 

Jakieś przemyślenia?

Przeczyść igle najpierw. Trzaski mogą być spowodowane kurzem ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.01.2024 o 16:49, kwasior21 napisał:

nowy klocek i ma fajne pstryczki.

Świetne! Mam tak samo!

😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem próbę na 602, która się jeszcze nie sprzedała. 

Gramofon podłączony do amplitunera nie strzela lub robi to na tak niskim poziomie, ze tego nie zarejestrowałem. 
Nagrałem 3 fragmenty z płyty która wykazuje najwiecej trzasków do Waszej analizy. Nagrane komorka, telefon przy głośniku wysokotonowy bo z nich słychać trzaski. Gramofon podpięty do cyrusa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ... DeQ#Gram_2
„Słychać strzały” w 0:02; 0:36 (po opuszczeniu ramienia w momencie styku igły z płyta); 0:40

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ... 6sQ#Gram_3
0:08; 0:11; 0:18; 0:23; 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ... 9Ig#Gram_4
0:01; 0:07; 0:08; 0:15; 0:17; 0:18; 0:22; 0:29 po opuszczeniu ramienia) 

Zdarza się, że podnosząc i opuszczając ramie również słychać trzaski w momencie styku igły z płyta. 

Trzaski widać nawet na rejestratorze:

IMG_9335.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Odgrzewam trochę temat, bo pytanie zbliżone: jaki preamp 500-800 zł (używki jak najbardziej)?

W skrócie u mnie: PJ Debut Pro (MM) + Onkyo 696 + B&W 603S3 - korzystałem z preampa w Onkyo i było spoko. Do momentu, gdy podłączyłem (pożyczonego) Gram Amp 2, zyskując głośność, basy i trochę klarowności. Teraz już nie ma powrotu i muszę coś kupić. Zmiana, jaką oferuje GA2 w zupełności mnie zadowala - co polecacie (z doświadczeń) o zbliżonych (lub lepszych?) możliwościach w budżecie do 800 zł?

Moje oko padło na:

- Cambridge Audio Solo

- Cambridge Audio CP1

- Cambridge Audio Alva Solo (czym te 3 w ogóle się różnią?)

- ProJect Phono Box DS (lub S)

- ProJect Optical Box E

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Greggy napisał:

Odgrzewam trochę temat, bo pytanie zbliżone: jaki preamp 500-800 zł (używki jak najbardziej)?

W skrócie u mnie: PJ Debut Pro (MM) + Onkyo 696 + B&W 603S3 - korzystałem z preampa w Onkyo i było spoko. Do momentu, gdy podłączyłem (pożyczonego) Gram Amp 2, zyskując głośność, basy i trochę klarowności. Teraz już nie ma powrotu i muszę coś kupić. Zmiana, jaką oferuje GA2 w zupełności mnie zadowala - co polecacie (z doświadczeń) o zbliżonych (lub lepszych?) możliwościach w budżecie do 800 zł?

Moje oko padło na:

- Cambridge Audio Solo

- Cambridge Audio CP1

- Cambridge Audio Alva Solo (czym te 3 w ogóle się różnią?)

- ProJect Phono Box DS (lub S)

- ProJect Optical Box E

Zadajesz pytanie i sam sobie na nie odpowiadasz. 🤷‍♂️😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć, że wszystkie te sprzęty są porównywalne?

Doprecyzowując: nie chciałbym (jeśli to możliwe) szukać koniecznie Gram Ampa 2 za te 800-1000 zł, skoro inne zagrają mi podobnie, a kosztują 400-500. Stąd pytanie, jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia. Poza tym taki Phono Box DS ma kilka innych funkcji i regulacji, gdzie GA2 jest "golasem" - za to z renomą i podobno ręcznie składany przez bose aniołki w UK...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.