Skocz do zawartości
IGNORED

Brzmienie Klipsch RF-82 II vs Focal Aria 958


aps23f
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Potrzebuję doradztwa dot. brzmienia Klipsch RF-82 II vs Focal Aria 958.

Obecnie w kinie (również w stereo) używam Klipschów i generalnie jestem zadowolony (brakuje mi szerokości i "powietrza", ale mam nadzieję, upgrade wzmacniacza pomoże tutaj). Mam jednak okazję stosunkowo niskim kosztem (7900) wejść w posiadanie Focali, które miałyby grać w stereo w innym pomieszczeniu. Rzecz w tym, że nigdy nie słuchałem Focali i zastanawiam się czy warto w to iść. Obie kolumny potrzebują wzmacniacza, który je ociepli, co mnie nieco odpycha od zakupu Focali. Zwyczajnie nie chciałbym wydawać pieniędzy na podobne granie. Fajnie byłoby mieć jednak dwa wyraźnie różniące się od siebie zestawy, tak bym mógł doceniać charakter obu.

Wzmacniaczy (x2) typowo do stereo jeszcze nie mam, zakup przede mną. Potrzebuję jednak już teraz, bez odsłuchu, zdecydować się na Focale lub nie. Zdaję sobie sprawę, że pytanie mam mało konkretne, ale każda opinia się przyda. Niestety nie znalazłem w internecie, również anglojęzycznym, porównania dźwięku Klipschów i serii Aria.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło ci zapewne o 948 z francuskiej promocji? 

No to generalna zasada jest taka. Kupujesz, nie graj jak chcesz sprzedajesz drożej dalej 🙂

ale wracając do twojego pytania. Jeśli klipschom obecnie brakuje szerokości sceny i powietrza to w focalu lepiej nie będzie.

to teraz już masz problemy z wzmacniaczem albo akustyka a w przypadku focala będzie gorzej. To trudniejsze do wysterowania kolumny. 

grają także ostrą góra ale mają cieplejszy dół. 

klipsch 82 gra potężniej i chyba mimo wszystko łatwiej okiełznać ich górę. Mimo że też jest bardzo wyraźna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Chodziło ci zapewne o 948 z francuskiej promocji? 

No to generalna zasada jest taka. Kupujesz, nie graj jak chcesz sprzedajesz drożej dalej 🙂

ale wracając do twojego pytania. Jeśli klipschom obecnie brakuje szerokości sceny i powietrza to w focalu lepiej nie będzie.

to teraz już masz problemy z wzmacniaczem albo akustyka a w przypadku focala będzie gorzej. To trudniejsze do wysterowania kolumny. 

grają także ostrą góra ale mają cieplejszy dół. 

klipsch 82 gra potężniej i chyba mimo wszystko łatwiej okiełznać ich górę. Mimo że też jest bardzo wyraźna. 

Tak, mam je kupione z FR. Leżą w kartonach i czekają na decyzję.

Tak, Klipsche, w moim odczuciu, mają wspomniane braki, ale podpiąłem je pod Yamaha RX-V6A. Chwilę grały pod Yamaha A-S501 i było już dużo lepiej. Liczę, że się z nimi dogadam po podpięciu im dobrego partnera.

No nic, zrobię testy Focala, choć mam kupca na oryginalnie zapakowany towar. Szkoda byłoby mi je jednak sprzedać bez sprawdzenia, bo mogą grać mi fajnie, a w okolicy 8 tysięcy nic (chyba) obiektywnie lepszego nie kupię. Dziękuję za wpis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz A-S501 czy zwłaszcza amplituner kinowy Yamahy to na pewno nie wystarczający sprzęt aby pokazać możliwości tych Klipsch a tym bardziej wysterować poprawnie Focala 948. Dodatkowo łączenie Yamahy z tymi kolumnami to kolejny dyskusyjny temat 😉 Jak masz oceniać Arie 948 na tych dwóch wzmacniaczach to lepiej sprzedaj drożej fabrycznie zapakowane bo się rozczarujesz. Tu jest potrzebny znacznie lepszy piec. 948 są najlepsze z całej serii Aria, najbardziej muzykalne i bez braków w basie ale potrzebują miejsca i wzmacniacza o odpowiedniej mocy i brzmieniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, StereoTyp napisał:

Wzmacniacz A-S501 czy zwłaszcza amplituner kinowy Yamahy to na pewno nie wystarczający sprzęt aby pokazać możliwości tych Klipsch a tym bardziej wysterować poprawnie Focala 948. Dodatkowo łączenie Yamahy z tymi kolumnami to kolejny dyskusyjny temat 😉 Jak masz oceniać Arie 948 na tych dwóch wzmacniaczach to lepiej sprzedaj drożej fabrycznie zapakowane bo się rozczarujesz. Tu jest potrzebny znacznie lepszy piec. 948 są najlepsze z całej serii Aria, najbardziej muzykalne i bez braków w basie ale potrzebują miejsca i wzmacniacza o odpowiedniej mocy i brzmieniu

Tak, mam świadomość, że czekają mnie spore zakupy tak czy inaczej. Przyjemnie jednak będzie odkrywać walory głośników na nowo, więc biorę to za pozytyw.

Co do dyskusyjności łączenia Klipscha z Yamahą, to dodam, że łączyłem je również z Yamaha A-S701 i było i męcząco i płasko. O dziwo jednak wspomniana Yamaha A-S501 zagrała dobrze, zupełnie inaczej niż A-S701. Może powodem było to, że S701 była nowa, a S501 dawno wygrzana.

Właśnie jest jeszcze kwestia wielkości pomieszczenia. Pod Focale mam wolne pomieszczenie o wielkości 30 m2, co wydaje się być dość małą przestrzenią dla tych kolumn. Przede wszystkim jednak problemem może okazać się kształt pokoju - litera L.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagrało tak bo A-S501 gra znacznie ciekawiej od A-S701, który jest nijaki. Owszem ma więcej mocy ale tylko tyle. Metraż około 30m2 może być całkiem OK jeśli taki "mebel" jak Aria 948 nie będzie przeszkadzał wizualnie. Wszystko zależy od akustyki ale moim zdaniem w takim metrażu mogą już poprawnie zagrać. Wrzuć może jakiś prosty rysunek pokoju lub zdjęcie jak to będzie ustawione. Moim zdaniem Aria 948 mają spory potencjał i jeśli będziesz się chciał rozwijać z systemem, warto na nie postawić ale z RXV6A będzie dramat 😛 Bardzo fajnie z Arią grają wzmacniacze Musical Fidelity np. M5si lub M6si. O takiej klasie wzmaków trzeba myśleć w przyszłości. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, StereoTyp napisał:

Zagrało tak bo A-S501 gra znacznie ciekawiej od A-S701, który jest nijaki. Owszem ma więcej mocy ale tylko tyle. Metraż około 30m2 może być całkiem OK jeśli taki "mebel" jak Aria 948 nie będzie przeszkadzał wizualnie. Wszystko zależy od akustyki ale moim zdaniem w takim metrażu mogą już poprawnie zagrać. Wrzuć może jakiś prosty rysunek pokoju lub zdjęcie jak to będzie ustawione. Moim zdaniem Aria 948 mają spory potencjał i jeśli będziesz się chciał rozwijać z systemem, warto na nie postawić ale z RXV6A będzie dramat 😛 Bardzo fajnie z Arią grają wzmacniacze Musical Fidelity np. M5si lub M6si. O takiej klasie wzmaków trzeba myśleć w przyszłości. 

Tak, zgadza się. Jakbym miał podsumować A-S701 jednym słowem, to nazwałbym ją właśnie nijaką 🙂.

RX-V6A mam spięte z Klipschami RF-82 II. Do tego mam centralny RB-61 MK II oraz za surround Klipsch RC-62 II. W planach jest subwoofer pod kino oraz wzmacniacz pod stereo, coś klasy Audiolab 6000A MINIMUM. Dziś się zastanawiam czy słusznie pod kino i te Klipsch wszedłem w Yamaha, ale tak zostanie już na dłużej.

Focale natomiast to inne pomieszczenie i inny wzmacniacz. Budżet to będzie najpewniej 6 - 10k. Musical Fidelity biorę pod uwagę. Może akurat jakaś promocja się trafi, to będę w stanie uargumentować zakup bez odsłuchu 🙂

Zdjęcia pomieszczenie wrzucę w weekend, po rozpakowaniu Focali :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie ma co ukrywać, że Focale to znacznie wyższa półka, ale lubią też wzmacniacze z odpowiedniego przedziału cenowego i mocowego 😉 Lka w 30m2 może być w teorii za mała na te kolumny, ale sprawdzić nie zaszkodzi. Wątpię, byś na nich stracił przy odsprzedaży. 

Ze wzmacniaczy sprawdziłbym na pewno Atolla IN300, Musical Fidelity M6si, Roksan Caspian M2 (już ostatnie sztuki), a może któryś Vincent z filmu 😉 

W razie czego zapraszamy do kontaktu i na odsłuchy 🙂 

 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2024 o 19:43, aps23f napisał:

Tak, mam je kupione z FR. Leżą w kartonach i czekają na decyzję.

Tak, Klipsche, w moim odczuciu, mają wspomniane braki, ale podpiąłem je pod Yamaha RX-V6A. Chwilę grały pod Yamaha A-S501 i było już dużo lepiej. Liczę, że się z nimi dogadam po podpięciu im dobrego partnera.

No nic, zrobię testy Focala, choć mam kupca na oryginalnie zapakowany towar. Szkoda byłoby mi je jednak sprzedać bez sprawdzenia, bo mogą grać mi fajnie, a w okolicy 8 tysięcy nic (chyba) obiektywnie lepszego nie kupię. Dziękuję za wpis.

Spokojnie możesz je wyjąć i posłuchać. Jak co nie spasują i tak sprzedaż z zyskiem.

Ale obie elektorniki nie nadają się do obu par kolumn które posiadasz. Zdecydowanie może to zagrać lepiej.

As701 tu nie pomoże. Audiolab 6000a jest fajnym wzmacniaczem. Ale za słabym tutaj. 

Wciąż trzeba szukać dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Szybki update ode mnie. Znalazłem w końcu czas na podłączenie kolumn. Byłem ciekawy rezultatu. Z lektury online jasno wynikało, że serię Aria się kocha lub nienawidzi. Dość powiedzieć, że zostają. Podoba mi się ich granie i byłbym usatysfakcjonowany również po kupnie ich za aktualną pełną rynkową cenę.

Jestem na etapie szukania wzmacniacza. Niestety będzie to zakup bez odsłuchu z powodu braku czas na wycieczkę do salonu audio. Luźno zawęziłem wybór do poniższych opcji. Jeśli ktoś ma ochotę, zapraszam do komentowania.

Arcam SA30
Musical Fidelity M6si
Parasound Halo Hint 6
Vincent SV-737
Unison Unico Due
Rotel RA-1592 MkII

Arcam nie przypadkowo jest na górze listy. Ma Diraca, moc i jest obecnie do kupienia w b. dobrej cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, quatross napisał:

Fajne wzmaki. Który nie wiem

Byłbym skłonny kupić Arcama w myśl zasady, że cena czyni cuda, ale mam obawy czy napędzi kolumny jak trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.