Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny podstawkowe + amplituner stereo do 10k~ 35m~


vrape
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, vrape napisał:

Wszystko się zgadza, z tym, że tego basu "na dole" nie będzie wcale, bo rzadko które kolumny grają poniżej 40Hz, a większość raczej bliżej 50 więc tak czy inaczej, subwoofer w zestawie się znajdzie.

Rozumiem, żeby szukać jak największych - stąd w moim obszarze obserwacji znajdują się 16.5cm+. Problemem jest - odległość umiejscowienia głośników na szafce, która sama w sobie ma 40cm. Będą stały pod delikatnym skosem, więc powiedzmy, że 45cm.
Druga sprawa to sprzęt, który podrzuciłeś. Jestem wdzięczny za poszerzanie mojej wiedzy na temat elektroniki, natomiast TDAI-1120 mocno wykracza poza budżet.

Na ten moment na pewno na testy wezmę Marantza PM7000N, być może powyższą Yamahe i nie wiem co jeszcze (albo czy cokolwiek więcej).
Co do kolumn to dynaudio emit 20, evoke 20, Kef R3 Meta (albo te R300), chciałem te Elac Vela, ale chyba odpuszczę, bo jednak to mniejszy kaliber (i mają bass reflex w dół) i może te B&W 606.
Znając życie i tak przetestuje 2/3 modele i wybiorę coś co mi będzie bardziej leżało

 

Nigdy nie słyszałem dobrze zgranego suba w stereo a jak sub to dwa są dużo lepsze niż jeden ale i tak zawsze bas był odklejony od reszty. Nawet ten Lyngdorf który ma system pomiarowy i jest zrobiony pod suby gra lepiej bez subów na dużych kolumnach.

Nowego Lyngdorfa w tamtym roku po mocnym targowaniu szło za 8k nowego wyrwać więc zostanie na używane R300 które maja sporo basu, to jest 3way i potrafią głośno zagrać. Do tego coaxial więc ładne rozpraszanie w gorszych ustawieniach i jak pisałem. Systemu korekcji Lyngdorfa i podobnych w trudnych warunkach nic nie zastąpi.

Yamaha to dobre 2 klasy niżej, Marantz też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja tutaj nie będę miał dużych kolumn, 16,5-18cm średnicy głośnika.
Co do suba, to nie wiem, ale ostatnimi czasy oglądam wiele poradników/recenzji i praktycznie każdy mówi, żeby się nie bać suba do zestawu, bo tak jak już wcześniej pisałeś, nie ma on podbić dodatkowo częstotliwości z pozostałych pasm, tylko wypełnić luki na samym dole. Chociażby Q21 na którymś z porównań, ale większość jednak przesłuchałem angielskojęzycznych.

Nie spodziewam się ideału, a dążenie do doskonałości samo w sobie jest nierealne. I tak, zdaję sobie sprawę, że zarówno Lyngdorf jak i Acram są półki wyżej, ale cenowo też, więc coś za coś.
W każdym razie, wybiorę coś z półki niższej, bo podkreślam - sprzęt zawsze mogę wymienić, cieszyć się po raz drugi z upgrade, który być może kiedyś nastąpi. Na ten moment mam jeszcze sporo innego sprzętu do zakupu, także wolę jednak zaoszczędzić te 4-5k.

Jako, że 3way to jeszcze wpadły mi w oko Elac Unifi UBR 62, ale nie wiem czy jest sens porównywać 3 way z 2 way.
No i kolejne pytanie narodziło się w mojej głowie - a może lepiej wziąć mniejsze kolumny, które będą miały mniejsze przetworniki - skoro ten sub i tak dołączy. Tylko tu się boję o wypełnienie metrażu, bo jednak 30+m jest

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko podpowiedzieć z własnych doświadczeń, że niestety każde z branych przez Ciebie pod uwagę monitorów, ustawione tak blisko tylnej ściany będą miały problemy z basem, no chyba żeby Lyngdorf był w stanie coś tutaj zadziałać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie licz, że w dowolnym punkcie Twoich 30+ 😉 będziesz miał jakość

zbliżoną do prawdziwego miejsca do słuchania muzyki, czyli 4,5 x 4 - 4,5 m.

Czyli tak naprawdę masz na pewno nie więcej, niż 20 m2 do nagłośnienia.

Jeśli kanapa nie stoi pod ścianą, to problemów z basem też być nie powinno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś 10k a za tyle da się kupić nowego Lyngdorfa i używane R300. I jeszcze raz powtórzę, Lyngdorf ma w zestawie statyw, mikrofon i bardzo dobry system pomiarowy z korektą akustyki a tego w tym ustawieniu  będzie ciężko przeskoczyć innym nawet dużo droższym sprzętem.

 

Tak, subwoofer wypełni luki na samym dole ale nie da Tobie więcej średniego i wyższego basu bo ten będzie z monitorów i ich możliwości w tym zakresie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, stach_s napisał:

Mogę tylko podpowiedzieć z własnych doświadczeń, że niestety każde z branych przez Ciebie pod uwagę monitorów, ustawione tak blisko tylnej ściany będą miały problemy z basem, no chyba żeby Lyngdorf był w stanie coś tutaj zadziałać...

No niestety zdaje sobie sprawę, że to może być problem... dlatego rozpaczam, bo evoke 20 prawdopodobnie są za mocne... Natomiast na jakimś forum angielskojęzycznym widziałem ustawione evoke 10 u gościa, 12 cm od ściany (u mnie będzie parę cm więcej). Robił test - odsunął na 9 cm i wtedy faktycznie twierdził, że jakość się mocno pogorszyła, ale na tych 12 podobno było ok. Natomiast evoke 10 to zdecydowanie mniejszy przetwornik - z większym bratem pewnie przydałoby się chociaż 20 - u mnie byłoby około 15 przy nich.

 

8 minut temu, audioburak napisał:

Poza tym nie licz, że w dowolnym punkcie Twoich 30+ 😉 będziesz miał jakość

zbliżoną do prawdziwego miejsca do słuchania muzyki, czyli 4,5 x 4 - 4,5 m.

Czyli tak naprawdę masz na pewno nie więcej, niż 20 m2 do nagłośnienia.

Jeśli kanapa nie stoi pod ścianą, to problemów z basem też być nie powinno.

Jasne, ja nie liczę na nagłośnienie tak niesymetrycznego pomieszczenia w każdym calu. Największe znaczenie ma oczywiście miejsce odsłuchu - okolice kanapy, jak napisałeś. Kanapa stoi około metr od ściany, zarówno bocznej jak i tylnej.

 

 

26 minut temu, muda44 napisał:

Napisałeś 10k a za tyle da się kupić nowego Lyngdorfa i używane R300. I jeszcze raz powtórzę, Lyngdorf ma w zestawie statyw, mikrofon i bardzo dobry system pomiarowy z korektą akustyki a tego w tym ustawieniu  będzie ciężko przeskoczyć innym nawet dużo droższym sprzętem.

 

Tak, subwoofer wypełni luki na samym dole ale nie da Tobie więcej średniego i wyższego basu bo ten będzie z monitorów i ich możliwości w tym zakresie. 

Acram ma podobno to samo (nie wiem jak z mikrofonem i statywem) chodzi mi o pomiar i kalibracje, a jednak też jest 2k tańszy.

Odnośnie Kef-ów, porzuciłem tego producenta. Przesłuchałem R3 i według mnie są zbyt płaskie i mają słabą scene, np. w porównaniu z Elacami. Czytałem, że Kefy ogólnie są takie nijakie.



A z tego wynika, że R3 > R300

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, vrape napisał:

Acram ma podobno to samo (nie wiem jak z mikrofonem i statywem) chodzi mi o pomiar i kalibracje, a jednak też jest 2k tańszy.

Arcam to nie Lyngdorf. Inne systemy i dwa zupełnie inne urządzenia...

7 minut temu, vrape napisał:

Odnośnie Kef-ów, porzuciłem tego producenta. Przesłuchałem R3 i według mnie są zbyt płaskie i mają słabą scene, np. w porównaniu z Elacami. Czytałem, że Kefy ogólnie są takie nijakie.

Ostatnio czytałem że ziemia jest płaska 😉

Testy na Yamaha  AS-301 to jakiś żart...

Napisałem swoje zdanie, zrób z tym co uważasz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez muda44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, vrape napisał:

No niestety zdaje sobie sprawę, że to może być problem... dlatego rozpaczam, bo evoke 20 prawdopodobnie są za mocne... Natomiast na jakimś forum angielskojęzycznym widziałem ustawione evoke 10 u gościa, 12 cm od ściany (u mnie będzie parę cm więcej). Robił test - odsunął na 9 cm i wtedy faktycznie twierdził, że jakość się mocno pogorszyła, ale na tych 12 podobno było ok. Natomiast evoke 10 to zdecydowanie mniejszy przetwornik - z większym bratem pewnie przydałoby się chociaż 20 - u mnie byłoby około 15 przy nich.

 

Jasne, ja nie liczę na nagłośnienie tak niesymetrycznego pomieszczenia w każdym calu. Największe znaczenie ma oczywiście miejsce odsłuchu - okolice kanapy, jak napisałeś. Kanapa stoi około metr od ściany, zarówno bocznej jak i tylnej.

 

 

Acram ma podobno to samo (nie wiem jak z mikrofonem i statywem) chodzi mi o pomiar i kalibracje, a jednak też jest 2k tańszy.

Odnośnie Kef-ów, porzuciłem tego producenta. Przesłuchałem R3 i według mnie są zbyt płaskie i mają słabą scene, np. w porównaniu z Elacami. Czytałem, że Kefy ogólnie są takie nijakie.



A z tego wynika, że R3 > R300

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli chodzi o porównanie Kefów z Elacami  DBR62 ,to jakaś bzdura.Dorównać R3 to mogą Elac Vela może jeszcze Solano a nie DBR62.

Tak samo Kef LS50Meta też grają sporo lepiej od tych Eleków DBR62.

Widać że ani Arcam ani Lyngdorf ciebie nie przekona bo dla ciebie są zbyt drogie,ty w tym opisie tematu powinieneś napisać do max 7 tys a nie 10 tys,bo zwyczajnie nie chcesz kupić dobrego sprzętu,tylko zależy ci by kupić jak najtaniej.

Jeśli już tak chcesz oszczędzać to przemyśl tego Sabaja A30 ,którego można dostać za około 2100-2200zł plus do nie go Wimm pro plus,a do tego lepsze kolumny za te 4000-5000zł.

Tego Sabaja na tym forum bardzo chwalą,możesz poczytać wątek.

Co po niektórzy uważają , że do 8000zł nie kupi się lepiej grającego wzmaka.

Sam go nie słuchałem ,ale zastanawiam się czy nie wymienić swoich kolumienek aktywnych na tego Sabaja z używanymi Elac Vela.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam SA30,Canton Reference 8k,Neotech NES 3004mk2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, treinerek napisał:

Jeśli chodzi o porównanie Kefów z Elacami  DBR62 ,to jakaś bzdura.Dorównać R3 to mogą Elac Vela może jeszcze Solano a nie DBR62.

Tak samo Kef LS50Meta też grają sporo lepiej od tych Eleków DBR62.

Widać że ani Arcam ani Lyngdorf ciebie nie przekona bo dla ciebie są zbyt drogie,ty w tym opisie tematu powinieneś napisać do max 7 tys a nie 10 tys,bo zwyczajnie nie chcesz kupić dobrego sprzętu,tylko zależy ci by kupić jak najtaniej.

Jeśli już tak chcesz oszczędzać to przemyśl tego Sabaja A30 ,którego można dostać za około 2100-2200zł plus do nie go Wimm pro plus,a do tego lepsze kolumny za te 4000-5000zł.

Tego Sabaja na tym forum bardzo chwalą,możesz poczytać wątek.

Co po niektórzy uważają , że do 8000zł nie kupi się lepiej grającego wzmaka.

Sam go nie słuchałem ,ale zastanawiam się czy nie wymienić swoich kolumienek aktywnych na tego Sabaja z używanymi Elac Vela.

No nie do końca jak najtaniej. Pisałem o tym na samym początku. Liczy się perf/moje oczekiwania(stereofonia, brak płaskości)/$.
Najtaniej to mógłbym wziąć chociażby tą yamahę z powyższego filmiku i np. debuty b62, wtedy pewnie koło 2k bym miał całość.

Mi chodzi o względne dobranie zestawu do panujących warunków metrażowo-mieszkaniowych w sensownych pieniądzach.
I nie chcę wydawać teraz dodatkowo pieniędzy, po to, że w przyszłości będę mógł nie wiem - wymienić kolumny.
To ma po prostu dobrze grać (nie idealnie), mieć odpowiednio mocy, żeby ten metraż wypełnić (zapomniałem dodać, sufit 280~ cm)

Poczytałem kilka opinii o tym Sabaju i ludzie raczej średnio go oceniają. Co do jakości dzwięku jest ok - natomiast problem jest z oprogramowaniem(a może to hardware?), że np. sub ma odcięcie na max 70Hz (niżej niby się nie da, chyba, że był jakiś upgrade softu?) Ogólnie problemy natury technicznej.

 

1 godzinę temu, muda44 napisał:

Arcam to nie Lyngdorf. Inne systemy i dwa zupełnie inne urządzenia...

Ostatnio czytałem że ziemia jest płaska 😉

Testy na Yamaha  AS-301 to jakiś żart...

Napisałem swoje zdanie, zrób z tym co uważasz...

Jak najbardziej zdaje sobie sprawę, że to dwie zuepełnie inne firmy, modele, elektronika. Chodziło mi o porównanie, że jeden i drugi ma jakąś kalibracje i w mojej ocenie są na podobnym (wyższym) poziomie niż wcześniej wspominany marantz czy yamaha.

No widzisz, a ja czytam różne rzeczy. Czy to porady tutaj czy porady w innych miejscach. Bez "własnego" odsłuchu mogę polegać tylko na tym co przeczytam, dlatego staram się wybrać "po youtube" interesujące mnie charakterystyki brzmienia poszczególnych kolumn.

Wiadomo, najlepiej odsłuchać u siebie na miejscu docelowym różne warianty, tylko wspominane przez Ciebie amp to koszt około ponad 9k w polsce - gdzie to w pewnym sposób jest zamrożeniem pieniędzy w tym przypadku, a jednak portfel też ma swój ustalony rozmiar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.02.2024 o 16:03, vrape napisał:

Czyli Yamahę mogę jakoś skalibrować, a denona nie?
A jak do tego wszystkiego się odnosi marantz pm7000n? bo w tej cenie co kolega podrzucił to wydaje się być bardzo konkurencyjny cenowo? Czy Marantz to teraz Pioneer? bo tak słyszałem na którejś recenzji
SC mogę skalibrować "pod siebie"? Ale na jakiej zasadzie? On na podstawie kalibracji podbija/ścisza poszczególne częstotliwościowi?

A jak do tego wszystkiego się ma moc wzmacniacza? Domyślam się, że 50w 50w nie równe, no ale (wiem, że się powtarzam) na testach pomiaru końcówek te 140w na kanał wychodziły (przy 2 kanałach) także ten Marantz w teorii wypada gorzej

Akurat wypowiadałem się o skalibrowaniu i wgraniu krzywej w dirac czyli w urządzeniu arcama. 

Ale tak Yamaha w swoich amplitunerach stereofonicznych ma możliwość kalibracji natomiast Denon nie.

Jedna kalibracja jest bardzo prosta i w zasadzie kończy się na ustaleniu odległości i poziomu głośników A inna może być bardziej rozbudowana w ingerencję pasma każdego kanału osobno.

Marantz nie produkuje obecnie urządzeń mocnych powiedziałbym raczej takie z średniej półki ale to wystarcza.

W dniu 14.02.2024 o 13:41, vrape napisał:

Wszystko się zgadza, z tym, że tego basu "na dole" nie będzie wcale, bo rzadko które kolumny grają poniżej 40Hz, a większość raczej bliżej 50 więc tak czy inaczej, subwoofer w zestawie się znajdzie.

Rozumiem, żeby szukać jak największych - stąd w moim obszarze obserwacji znajdują się 16.5cm+. Problemem jest - odległość umiejscowienia głośników na szafce, która sama w sobie ma 40cm. Będą stały pod delikatnym skosem, więc powiedzmy, że 45cm.
Druga sprawa to sprzęt, który podrzuciłeś. Jestem wdzięczny za poszerzanie mojej wiedzy na temat elektroniki, natomiast TDAI-1120 mocno wykracza poza budżet.

Na ten moment na pewno na testy wezmę Marantza PM7000N, być może powyższą Yamahe i nie wiem co jeszcze (albo czy cokolwiek więcej).
Co do kolumn to dynaudio emit 20, evoke 20, Kef R3 Meta (albo te R300), chciałem te Elac Vela, ale chyba odpuszczę, bo jednak to mniejszy kaliber (i mają bass reflex w dół) i może te B&W 606.
Znając życie i tak przetestuje 2/3 modele i wybiorę coś co mi będzie bardziej leżało

 

Zacznij od kolumn bo to jest moim zdaniem ważniejsze. I zdecydowanie przeprowadzaj te testy u siebie w domu w wypożyczaj sprzęt.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.