Skocz do zawartości
IGNORED

Propozycja - rekomendacje muzyczne


Robson

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio pojawiły się na forum arcyciekawe wątki muzyczne. Mam na myśli 1677 "Muzyka klasyczna - prośba o poradę", 1859 "Jazz na początek?" i 1909 "Kobiety i jazz". Każdy z nich to prawdziwa kopalnia informacji dla osób poszukujących muzyki. Sam juz (o zgrozo!) zamówiłem kilka płyt znalezionych pod wpływem lektury - a w planie już następne. Byłoby wielką stratą gdyby takie informacje zgubiły się z czasem pośród innych starych wątków. Przyszło mi do głowy, że może warto zastanowić się nad nową funkcją na naszej ulubionej stronie - rekomendacji płytowych. Na razie moja wizja jest dość mglista ale wspólnie możemy ja dopracować. Widziałbym to jako coś funkcjonalnie podobnego do "Essentials" na Amazonie. Takie listy rekomendowanych płyt (może także wykonawców) pod różnymi hasłami. Trzy mamy gotowe: "Klasyka dla początkujących", "Jazz dla początkujących" i "Kobiety i jazz" (bardzo mi się podoba ta nazwa :-). Z czasem mogły by powstawać np. "Perły muzyki Barokowej" czy "Najlepsze albumy Milesa Davisa".

 

Wyobrażam to sobie tak, że każdy z (zarejestrowanych ????) forumowiczów mógłby dodać kategorię rekomendacji i dodawać płyty w każdej kategorii. Płyty można by również "popierać" - dla zobiektywizowania opinii. Przy każdej płycie widoczna byłaby liczba uczestników polecających daną płytę - im więcej tym bardziej wiarygodna rekomendacja.

 

Dzięki forum namierzyłem już wiele płyt. Chwilami nie nadążam już nie tylko z wyszukiwaniem próbek po internecie ale nawet z notowaniem interesujących tytułów (w końcu nie samym forum żyje człowiek ....). Takie "rekomendacje" jak dla mnie bardzo by się przydały.

 

Co o tym myślicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyczne. I łatwiej wpisać tylko wykonawcę i tytuł, niż pisać recenzję. Jeśli rekomendowane, to już bez ocen. Wystarczyłaby ilość rekomendacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl bardzo dobry i moznaby wykorzystac juz napisane teksty z dzialu "Opinie n/t plyt CD" oraz wybrane fragmenty z watkow muzycznych . W dziale opinie mamy podzial na wytwornie i wykonawcow. Wystarczy dodac podzial na zaproponowane powyzej gatunki muzyczne .

Ale sama rekomendacja nic nie mowi tym ktorzy nie maja mozliwosci posluchania. Dlatego kilka zdan n/t kto gra, na czym , czy ktos spiewa , kobieta/mezczyzna , chor jest absolutnym minimum aby mozna bylo praktycznie skorzystac z rekomendacji ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupio mi się przyznać, ale czasami mam problemy z identyfikacją gat. muz.

(Z tego powodu odstraszają mnie internetowe wyszukiwarki płytowe.)

Jak znam wykonawcę czy tytuł płyty - nie mam tego problemu.

Weźcie to pod uwagę proszę i nie twórzmy tu czegoś, gdzie podanie stylu warunkuje możliwość dokonania wpisu. Piszę o tym, tak na wszelki wypadek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sama "kategoria" rekomendacji mówiłaby o tym czego mozna spodziewać się na płycie np. "Najlepsze utwory na organy" nie budzą wątpliwości. Jedno zdanie komentarza (a nawet kilka) nie zaszkodzi - byle tylko nie rozbudować tego ponad miarę bo zniknie zaleta prostoty, na którą zwracał uwagę Papamek.

 

Do Mika i Troya - nie łączył bym tego z opiniami - nie zamiast lecz oprócz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super by bylo gdyby zrobic jeszcze jeden dzial "rekomencacje" z tytulami plyt i ich probkami w, o zgrozo "mp3".

Miesca na serwerze Lukar ma ponoc sporo:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że krótka próbka nie odda jednoznacznie klimatu płyty. Próbki są natomiast w sklepach internetowych. Zawsze to jakaś pomoc, tyle, że więcej zachodu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Pomysl jak pomysl. Mam jedno zastrzezenie. W przypadku recenzji wiem przynajmniej, co autor rekomendujacy ma na mysli, i czy moge ewentualnie sie z nim zgodzic. A tak? Malo to rzeczy sie ludziom podoba?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł jest bardzo dobry, trzeba czasami gdzieś uciec od opisów technicznych i co z czym lepiej gra, taką odskocznią niech będzie dział "Rekomendacje muzyczne". Ważne jest aby była tam możliwość opowiedzenia o wrażeniach z przesłuchanej płyty, to bardzo ułatwi szukanie tego czegoś dla siebie, a po drugie będzie można porównać swoje odczucia z tymi z recenzji.....................o czyżbym pisał o porównaniach, na naszym forum chyba nie da się uciec od tego słowa!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehehe, czyli jednak wychodzi z Was Panowie melomania... ;)

 

szczerze mówiąc bardzo mnie to cieszy, bo audiofilizm bez melomanii jest smutny... słuchać kabelków dla kabelków to bez sensu - to wszystko jest dla muzyki...

 

W dziale recenzje (z ktorego zapewne z chęcią będe korzystać) powinien się znaleźć komentarz zawierający nasze wrażenia, krótki rys biograficzny opisujący muzyków grających na płycie (przecież nie wszystkich znamy!) zawierający ich dokonania, wcześniejsze projekty i ich współtwórców.

 

Jak już napisano, ludziom wiele płyt się podoba... chodzi przecież o weryfikację recenzji pod kątem własnych upodobań muzycznych, a te jak wiadomo chadzają zwykle własnymi ścieżkami i nie wszystko, co nawet znani muzycy wydają trafia w nasze oczekiwania - taki pech ;)))))))

 

Proponował bym także (nie wiem czy to się przyjmie, choć dobrze by było) umieszczać w tablekach także wytwórnie, rok wydania i nr płyty (wydano już tyle płyt, że ciężko czasami znaleźć coś mając nawet mało precyzyjne dane artystów = klasyka)

 

acha - i gratulacje dla Robsona - dobry wątek... naprawde warto to stworzyć!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to zbierzmy propozycje do kupy.

 

Dział "Rekomendacje muzyczne". W dziale będą tworzone kategorie typu "The best of ......", " Metal dla początkujących" itp. Płyty będą podłączane do poszczególnych kategorii - podobnie jak to jest z wątkami i wpisami.

 

Dodając płytę należy podać: wykonawcę, tytuł, wytwórnię, rok wydania ew. numer katalogowy (czasem przydaje się przy szukaniu), dodatkowo dla klasyki kompozytor, orkiestra i dyrygent. Przydałaby się możliwosc wpisania kilku linijek w każdym polu (może być np. kilku wykonawców). Opcjonalnie możliwe byłoby dodanie opisu czy komentarza.

 

Przy każdej płycie - widoczna liczba rekomendacji. Osoba dodająca płytę jest jednocześnie pierwszym rekomendującym. Jakby się dało to miła byłaby opcja "rekomendowane przez" z listą nicków osób rekomendujących. Taka lista pozwoliłaby też ograniczyć możliwość wielokrotnego rekomendowania jednej płyty przez tą samą osobę (kto wie, może znajdą się jacyś fanatycy).

 

Dodawanie kategorii i płyt byłoby ograniczone do zarejestrowanych użytkowników.

 

Czy coś pominąłem? Jeśli uznacie, że OK to napiszę krótkiego maila z pytankiem do Admina.

 

Lukar, a może już czytałeś????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

weekend weekend panowie to czas kiedy sie wezme za te rzeczy - juz mam liste zrobiona rzeczy do zrobienia (dodawanie fotek do wpisu, itp) i ta bedzie kolejna :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem, Robson to naprawdę ma sens. Może się rozrośnie to "banku sampli" jak Hiena sugeruje. W końcu rekomendacje, opinie to jedno a słuchanie co innego. Przy cenach płyt takie odkrycia to skarb. W końcu nie każdy może stać w Empiku, media czy gdzie tam.

No i bedzie szansa na przesunięcie uwagi z "narzędzi sprzętowych" na to co mozna z tego mieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

zastanawiam sie czy jest sens pola opis/komentarz przy plycie - w ten sposob zginie calkiem dzial opinii plyt CD bo nikt tam juz nie bedzie wpisywal.... tak z drugiej strony to co proponujecie to powielenie dzialu opinii tylko ze rozszerzonego o katalogi plus ocena typu "za/przeciw" - chyba zrobie to w ten sposob ze plyty z opinii bedzie mozna przydzielac do katalogow a do samych opinii doloze ocene "za/przeciw" no i moze mozliwosc dolaczania krotkich sampli (powiedzmy do 50kB)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób zginie nam prostota rekomendacji. Z opiniami jest tak jak jest. Liczyłem na to, że rekomendacje spełnia rolę wątków typu "jazz dla początkujących". Osobiście sądziłem, że wystarczyłyby same dane płyty, bez opisu ale nie wszyscy podzielają to zdanie. Zresztą opis byłby tu opcjonalny - może to być też jedno zdanie typu "nagranie z koncertu w...". Dzięki temu łatwiej dodać płytę do rekomendacji i może być większy "ruch".

 

Co innego recenzja - z góry należy zakładać, że powinna być wyczerpująca, obejmować i zawartość muzyczną i komentarz co do jakości nagrania. Zresztą recenzje każdy może napisać o wszystkich posiadanych płytach - jedne pochwalić inne zmieszać z błotem. Rekomendacje to co innego - to takie "perełki", które chcemy polecić początkującym i poszukującym. Załózmy, że chcę poznać Coltrane'a - co mi da jeżli w dziale opinie przeczytam 10 recenzji jego płyt? W końcu będzie to jakaś losowa 10-tka. Co innego gdy w "The best of Coltrane" znajdę 10 płyt z rekomendacjami potwierdzonymi przez 10-15 osób.

 

Warto popatrzeć jak działają "Essentials" na Amazonie. Są tam także króciutkie komentarze. A recenzje są w całkiem innym miejscu - przy danych konkretnej płyty. Nie twierdzę, że mamy mieć drugiego Amazona ale to dobrze ilustruje różnicę między rekomendacją a recenzją.

 

Tak więc podtrzymuję zdanie, że rekomendacje powinny byc niezależne od opinii. A pole na tekst opisu może niech będzie krótkie - kto chce opisać dłużej - jazda do opinii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - i myślę, że nie "za/przeciw" a tylko "za". To maja być rekomendacje a nie oceny. Można płyty nie poprzeć i już. Takie "przeciw" zawsze pachnie konfliktami - a po co nam to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

w porzadku - to bedzie osobny dzial ale plyty bedzie sie wpisywac tak samo jak w opiniach - w ten sposob plyta w recenzji bedzie miala od razu linka do opinii i kto bedzie chetny wpisze pelna opinie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość AJC

(Konto usunięte)

Rekomendacje !!!

 

Muzyka inspirowana twórczością ,, Księcia Ciemności,,

 

 

1) ,, Kind Of New,, - Donald Harrison Jr.

 

2) ,,Plays Miles Davis/Montreal Diary/A,, - Enrico Rava

 

3) ,,Kind Of Porgy & Bess,, - Paolo Fresu

 

4) ,,So Near, So Far ,, - Joe Henderson

 

5) ,,Misterios,, - Wallace Roney

 

6) ,, The Infinite,, - Dave Douglas

 

7) ,,Traveling Miles,, - Cassandra Wilson

 

8) ,,Miles Remembered - The Silent Way Project,, - Mark Isham

 

9) ,, Blue Sun,, - Mark Isham

 

10) ,, I Remember Miles,, - Shirley Horn

 

Polecam : ,, The Miles Davis Story,, DVD ( Dolby Digital 2.0 ). Wspaniały

dokument.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.