Skocz do zawartości
IGNORED

CD-53- osobne zasilanie DAC-a, zegara...


olekbiker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

W moim Marantz CD-53 wymieniłem juz sporo. W tej chwili przymierzam sie do zrobienia osobnego zasilania DAC-a, Zegara a moze czegos wiecej? Załozyłem ten wątek aby poradzić sie fachowców.

 

Moj plan póki co zakłąda kupienie trafa ok 40VA z następującymi napięciami :

2x 5-7V (zasilanie DAC-a - konkretnie SM5872 oraz zegara)

 

I teraz mam pytanie- czy takie trafo wystarczy?

Mysle równiez nad zrobieniem osobnego zasilania do części analogowej (z tego samego trafa, ale o wiekszej mocy i dodatkowym napieciu oczywiscie). Czy taki zabieg wniesie zmianę wartą włozonej w to pracy? Jesli uważacie, ze tak, to jakie napięcie i jaki dodatkowy prad jest potrzebny? (LM6172).

 

Czy warto dopłacić do wersji audio transformatora kupionego w toroid.pl?

 

Zakłądam, ze trafo mam juz kupione. Czy w takim wypadku wszystkie mniejsze potencjały (juz po odpowiednim wyprostowaniu napiecia) mam przylutowac do masy CD? Planuje stabilizowac napięcie za pomoca stabilizatorow (w zegarze juz jest stab. LT1086CT-5, przy DAC-u wrzuce 7805, a ewentualnie do LM6172 LM317/337- czy to dobry pomysl?

 

Jesli to mozliwe to prosze o szybkie odpowiedzi, poniewaz chciałbym zamowic trafa jak najszybciej:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj, osobne zasilanai u mnie dużo dały, jeśli nie czytałeś to poczytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

zegar mam osobno zasialny swoją prowizork i jakimś starym trafem EI ze starego cd i jest dobrze, natomiast płytka DAC'a gdzie jest dac i opampy zasilany jest z tego toroida 50VA, dało to dużą poprawę !!!! też chcę wszytsko wymienić na toroidy ale wszystko w swoim czasie ;) nie roztroję się ;)

 

na opy i dac'a mam stabilizatory LM2990T i LM2937ET tyle że na 12V, zmeniłem z 15V gdyż ad797 się dość mocno grzały, taraz temperatura nie odbiega od pokojowej ;)

 

jakby co to pytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trafa z toroidów są niezłe w swojej cenie... to w CD jest właśnie z toroidów.pl ;) wogóle nie słychać go, opłaca się dołożyć do wersji audio, a nawet na specjalne życzenie zrobią całe czarne np ;) czekam właśnie na takie 800VA calutkie czarne, z czarnymi wyprowadzeniami.. .no ale to nie do CD ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz!

 

Ja juz zamówiłem transformator. Postanowiłem, ze będzie to toroid ale w wersji normalnej (nie audio) 50VA z napieciami wtórnymi: 8V (zasilanie DAC-a), 15V (zasilanie zegara), 2x 18V (zasilanie opam-ow).

 

Zanim przyjdzie do mnie musze skompletowac czesci do prostownikow oraz jakies stosunkowo dobre stabilizatory. Zastanawiam sie poki co w jaki spsoob podłączyc zasilanie do opamow. Musze przestudiowac dokładnie schemat cd i sprawdzic, czy to napiecie trafia tylko i wyłącznie do nich w CD, czy tez zasila inne układy. Jak tylko opamy, to przetne scieszki przy trafie, aby wykorzystac elementy juz zamontowane w CD do stabilizacji napiecie (kondensatory powymieniane na rubycony, panasonicy fc). Wymienie stabilizatory na lepsze i zobaczymy jak to bedzie działac:) I przy okazji mam pytanie- czy zmiana napiecia z +-12 na +-15 bedzie błedem? (zasilanie dla LM6172). Zastanawia mnie to, poniewaz z tego co widziałem wystepuja połaczenia rezystorami do masy (nie mam pojecia w jakim celu).

 

W zegarze jest juz stabilizator- dlatego płytka ze stabilizacja i juz załątwione. Zasilanei DAC-a tez nie problem- prostowanie napiecie i jakis dobry stabilizator. Chciałbym jednak zapytac- DAC w Marantzu cd53 to sm5872. Ma on cztery nozki doprowadzajace zasilanie +5V. Czy do kazdej z nich mam podąłczyc nowe zasilanie?

 

No to tyle przemyslen. Czeka mnie jeszcze troche pracy. O jej wynikach postaram sie poinformowac.

Pozdrawiam i mam nadzieje, ze ktos zna odpowiedzi na moje pytania:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ja bym radził osobne trafa do każdej rzeczy ;), serio... ;) znaczy jak już to osoben dla DAC'a i osobne dla opów, ale co do kości DAC'a to ci nie pomogę

 

za stabilizatorami do opów daj Panasonic FA 680uF/16V - ja mam takie i zdziałały cuda ;) po wymianie z FC ;) a są po 50gr ;), przy DAC'u przydały by się OS-CONY ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dacu są os-cony. Niestety w marantzu nie ma mijsca na tyle traf. To co kupiłem zmiesci sie ale dopiero jak przelutuje kabelek sieciowy i zamontuje jakies podstawki, aby mozna je było przykrecic pod skosem (zaraz za napedem). Po prostu nie mam miejsca na takie zabawy:(..jakby było to byc moze znalazłyby sie dwa trafa:)...

Licze na to, ze to jedno jednak pomoze- bo jakby nie patrzec taki zegar i DAC nie pobieraja prawie pradu:)Do tego dochodza mało prądozerne opamy- 50W to az nadto:)... wiec wierze, ze poprawa bedzie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no powinna być ;) co prawda CD tak do 10kzł potrafią mieć jedno trafo ale .... duże, ja akurat miałem osobne i dałem ;) i już zostanie w cd na stałe ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam pytanie- chciałbym ominąć jak najwięcej niepotrzebnych elementów w moim CD i zastosować jakąś dobrą sygnałówke do tego- wierzę, że to ptzyniesie poprawię jakości. Mam jednak pytanie- czy mi wolne zrobić cos takiego? Prosze spojrzeć na fotografię i odpowiedzieć czy czerwone zaznaczenia są prawidłowe? Czy mogę tak pociągnąc sygnał do gniazd wyjściowych? czy jeśli mam Passa Alepha P 1.7 jako przedwzmacniacz to górna czerwnoa linia jest możliwa? Czy należałoby dodać jakieś elementy (rezystory, kondensatory)?

 

i jeszcze jedno pytanie- mam 4 kond. BG N 4.7- gdzie najlepiej ich użyć w CD53 aby odczuć maksymalną poprawę? Jakieś propozycje?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnij moduły HDAM i zewrzyj je na krótko wejście - wyjscie, albo wykonaj górne połączenie (bez mod. HDAM) - dolne jest niepotrzebne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam CD53- u mnie nie ma modułów HDAM. W takim układzie połaczyć wszystko tak jak wskazuje czerwona górna linia? Czy tak jak dolna? Tutaj jest wybór jedno albo drugie.... jako OPA-my zastosowałem LM6172. W przykladzie gornym uzyje tylko jednej czesci opama, w polaczeniu dolnym juz dwoch. Wiec dla pewnosci- góra czy dół?:) i Czy nic sie nie spali?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ja w swoim marantzu zrobiłem podobny manerw i różnica jest kolosalna na + oczywiście.

Co do osobnego zasilania to oczywiście warto się pomęczyć, dodatkowo wymieniłem wszystkie rezystory koło OPów na precyzyjne oraz kondesatory na silver mica. Kolejne modyfikacji dotyczyły serwa, zasilania itp. Dużo ciekawych pomysł znajdziesz tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam

Sebastian

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za pomoc! Zaraz zabieram sie za cięcie i lutowanie:)...

Jesli chodzi o modyfikacje w moim CD to hmm...jest ich sporo.. osobne zasilania mam prawie do wszystkiego. Jak tylko znajde chwile czasu to zrobie zdjęcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, nie górne tylko dolne, od razu do gniazd wyjściowych - nie do płytki - gdzie możnaby się nawet wpiąć przed MUTE,jeśli potrzebne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>olekbiker

 

napisałeś że masz oddzielne zasilania do OPampów, sekcji anologowej, cyfrowej... i wszystko na trafach z toroidy.pl

Tak się zastanawiam, bo czytałem, że ów trafa nie pasują do zasilania CD-ków. Ile w tym prawdy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja użyłem toroidy i jest nieźle.. na przetwornik i zegar i opampy mam osobne trafa, na cyfre i napędy mam EI oryginalne co było.. polecam na przetwornik diody MSR860 i podwójną stabilizację z cerafajnem za pierwszym stab, za drugim BGN ;), na opampy polecam diodki MUR860, ostatnio zmieniłem z BYV26C i ...jest nieźle, na zegar również polecam podwójną stabilizację....

 

MUR860 wsadziłem akurat bo zjarałem podczas dłubania mostek z BYV26C i nie miałem innych, ku mojemu zaskoczeniu dźwięk stał się plastyczny i miluśki.. na byv26c było jakoś nachalnie...

 

 

Pozdr

Matt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw na wyjściu opampów jakiś rezystor 100K do gleby, i później szeregowo jakiś mały, np.39ohm. Bez tego rezystora ryzykujesz zjaranie opampów przy przypadkowym zwarciu na interkonektach, np. podczas podłączania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saczek

 

Nie jestem w stanie wypowiedzieć sie na ten temat niestety. od poczatku włożyłem trafo z toroidów (z wieloma odczepami) i po zrobieniu zasilania do wszystkich układów na stabilizatorach itd. poczułem ogromną różnice- dlatego cięzko mi wypowiedzieć się w tym temacie. Wiem jedno- moje trafo troche buczy:(- nie była to wersja audio. Nie da sie ukryć, że CD nie jest obciążeniem dla takiego transformatora... a i tak buczy:(

 

McGyver

 

Dziękuję za rady. Szkoda, ze nie dostałem jej wczesniej, ponieważ teraz będę zmuszony do rozkecenia CD ponownie- ale cóż. Dla bezpieczeństwa opamów warto to zrobić:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no na wyjściu rezystor szeregowo to dobra rzecz, dźwięk ukulturalnia się ;) nie zbiera śmieci z kabli i nie wzmacnia ich w pętli sprzężenia..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewnosci- mowimy o rezystorku szeregowym włozonym w droge sygnalu po wyjsciu z opamów (poczatek dolnej czerwonej kreski). Do tego dorzucić rezystorek do masy (ok. 100k). W jakich granicach ma wahać sie wielkosc rezystorka szeregowego? Nie mam dokładnie 39ohm na składzie niestety:(.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj tak to jest w sygnale ten rezystorek.. ja kombinowałem z różnymi wartościami, mam AD797 i w sprzężeniu 4,7k i jak na razie został u mnie 680R Elpod... tak naprawde to dużo ciszej się nie zrobiło za to jest kulturka, nieźle wyczyściło... do masy nie mam rezystora..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry, że włażę w nie swój wątek, ale mam podobny co olekbiker układ bufora i identyczne pytanie: warto iść na skróty? korzystam więc z obecności doświadczonych Kolegów i zamieszczam schemat:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ciezko mi sie wypowiadac, poniewaz u mnie nie było w ogole modułów HDAM, wiec nie mialem takiego porblemu. Pociagnalem jednak sygnal z nozek opamow aby ominac sciezki i kilka pozostałych rezystorkow po ukladzie mutujacym. Posiadam preamp Aleph P 1.7, wiec mogłbym sobie pozwolic na ominiecie HDAM nawet jakbym je miał:) Nie wiem niestety jak u Ciebie sie bufor sprawuje? W marantzach zazwyczaj poleca sie go ominiecie, poniewaz niewiele pomaga.

 

Matthew- rezystorow i kondensatorow w sprzężeniu nie dotykałem...i juz chyba dotykał nie bede, bo pasowałoby kazdy wolny grosz odłozyć teraz na NOS DAC-a:)... powiedz mi tylko, czy roznica miedzy DAC-iem RCA a XLR jest duża? Warta poniesienia dodatkowych kosztów? Posiadam Alepha P1.7...ale wzmacniacz to Gainclone. Uda mi sie wykorzystać zalety DAC XLR?...jak to podłaczyc do Passa a pozniej do GC? Czy jest to mozliwe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za bardoz byłem w gorącej wodzie kompany, ten Dac Bikoza grał tylko tydzień i to nie cały czas... jak na razie jest to plastikowy dźwięk, BG i reszta musi pograć jeszcze, wróciłem do mojego cd i wróciła muzyka, napewno przekazuje więcej dźwięków. Jurek1 bodajże zmienił wartości rezystorów na wyjściu gdyż standardowe te co sa właśnie nie grały, może właśnie tu jest cały szkopuł że trzeba trochę zmienić układ... poczekam aż chłopaki to dopracują ;P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na razie najlepiej zastosować NOS DAC Premium i wiadomo, że zagra pięknie..a co do wersji zbalansowanej poczekac- dużo części uda się później wykorzystać:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.