Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz prądowy i jego słuszność


majorr

Rekomendowane odpowiedzi

a teraz ogólny schemat ACE-BASS bez filtrów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam do Was jeszcze jedno pytanie:

 

Czy (i jaka jeśli tak) zmiana w pętli sprzężenia zwrotnego wzmacniacza spowoduje jednoczesnie: zawężenie pasma przenoszenia wzmacniacza i podwyższenie wzmocnienia ?

Majorr:

 

Zwiększenie wartości opornika łączącego wyjście wzmacniacza z węzłem sprzężenia zwrotnego przy wejściowej parze różnicowej (pod warunkiem że równolegle do tego opornika jest kondensator). W scalaku zwiększenie opornika od wyjścia do ujemnego wejścia (również pod warunkiem że mamy równoległy kondensator).

 

Fourierek:

 

Rzeczywiście jest to wzmacniacz prądowy, ale nawet jeżeli jego korekcje dobroci działają, to parametry takie jak Qmc głośnika w obudowie są dość wrażliwe na poziom wysterowania czy też temperaturę i wilgotność powietrza, a także starzenie się głośnika. Dlatego jeżeli mamy skorygować dobroć na poziomie 5 czy 10, to nawet mała odchyłka może spowodować poważne zmiany w charakterystyce i "rozjechanie się" korekcji. Dlatego ja od takich zabaw trzymam się z daleka.

misiomor, 22 Sie 2005, 17:12

 

>Majorr:

>

>Zwiększenie wartości opornika łączącego wyjście wzmacniacza z węzłem sprzężenia zwrotnego przy

>wejściowej parze różnicowej (pod warunkiem że równolegle do tego opornika jest kondensator). W

>scalaku zwiększenie opornika od wyjścia do ujemnego wejścia (również pod warunkiem że mamy

>równoległy kondensator).

 

Więc można w ten sposób zmniejszyć pasmo przenoszenia wzmacniacza dedykowanego do subwoofera ? Stosuje się takie rozwiązania ? Ma to jakieś niekorzystne konsekwencje ?

Majorr:

 

A więc o to chodzi. Jeżeli chcesz zrobić filtrację lowpass subwoofera, to najlepszym rozwiązaniem jest filtr sallen-key - jeżeli dasz podwójny potencjometr to nawet dostaniesz regulację częstotliwości odcięcia, na dodatek filtracja będzie 2nd order z dobrocią taką jaką chcesz.

 

Topologia filtru i sposób obliczania wartości elementów:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na tej stronie jest przykład filtru lowpass. Parametr w0 oznacza po prostu częstotliwość odcięcia mnożoną przez 2*pi. Najlepszy jest przykład Equal R, Unity Gain. Można zastanawiać się nad dobrocią (Q) równą 0.7, 0.5 albo czymś pomiędzy. Dla Q=0.7 częstotliwość odcięcia oznacza spadek 3dB, a dla Q=0.5 spadek na częst. odcięcia będzie 6dB.

 

Wszystko to można zrobić na jednym podwójnym op-ampie - jeden op-amp konfigurujemy jako wtórnik (bufor wejściowy, zalecany w przykładzie powyżej), na wejściu tego wtórnika dajemy regulację głośności suba i kondensator dający filtr highpass chroniący głośnik przed przesterowaniem albo nawet zniszczeniem sygnałami o częstotliwości poniżej 20Hz. Ślizgacz potencjometru dołączamy do wejścia dodatniego op-ampa, dobrze jest dać opornik 100k lub 220k między wejście dodatnie op-ampa a masę. Drugi op-amp - również w układzie wtórnika obudowany dwoma opornikami, podwójnym potencjometrem i dwoma kondami filtruje sygnał wyjściowy z pierwszego op-ampa jak w przykładzie ze strony powyżej.

 

Cała konstrukcja sprowadza się do jednego podwójnego op-ampa, trzech oporników, jednego podwójnego potencjometru (do dostrajania częstotliwości odcięcia), potencjometru głośności, trzech kondensatorów, oraz układów stabilizacji napięcia zasilania op-ampa (mogą byc scalone stabilizatorki +15V i -15V wraz z kilkoma kondensatorami) i doprowadzenia masy i zasilań z płytki końcówek mocy.

 

 

Natomiast sprzężeniem zwrotnym końcówki oczywiście przyciąć pasmo można, tyle że zbocze będzie 1st order a częstotliwość odcięcia trudna do regulacji. Robi sie to tak:

 

- opornikami sprzężenia zwrotnego ustawiamy wzmocnienie końcówki na pożądanym poziomie

 

- do opornika sprzężenia zwrotnego (Rf) idącego od wyjścia do wejścia ujemnego wzmacniacza dajemy równolegle kondensator, jego wartość można obliczyć ze wzoru:

 

C = 1/(2*pi*f3*Rf)

 

Oczywiście dla konfiguracji wzmacniacza nieodwracającego (sprzężenie zwrotne typu wyjście - ujemne wejście - masa, sygnał wejściowy doprowadzony do wejścia dodatniego) taki filtr nie będzie dawał porządnego zbocza 6dB/okt, tylko dla wyższych częstotliwości jego wzmocnienie ustabilizuje się na poziomie 1. Dlatego też polecałbym raczej aktywny filtr sallen-key.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wszystkie uklady mostkowe i inne maja jedna ceche wspolna - dodatnie sprzezenie zwrotne. Pomaga to wytlumic rez. glosnika w obudowie ale dodaje duzo znieksztalcen spowodowanych nieliniowoscia glosnika. Dzwiek z takiego systemu jest dziwny. Lepiej zrobic tak ja z czujnikiem na membranie. Info na mojej stronie www.motionalfeedback.com uklady proste stabilne i naprawde redukuja thd i linearyzuja f. Zamiast lopornika z wszerg z cewka przyklejamy tylko plytke piezo za 50gr do membrany i czesc. Koszt calosci to ok. 2zl oczywiscie tylko w przypadku wzm w obudowie z glosnikiem. No mozna sobie wyobrazic dlugi kabel od czujnika do wzm. ale troche to dziwne nie?

sniecz: Z dodatnim sprzężeniem zwrotnym ? Czy taki układ nie jest generatorem ? Rozumiem, że masz na myśli sygnał z wyjścia wzmacniacza zgodny w fazie z wejściowym ?

Majorr:

 

Masz rację - dodatnie sprzężenie zwrotne to chociażby generatory, układy regeneracyjne (przerzutniki, positive feedback występuje chwilowo, w momencie zmiany stanu) albo - czasami w przypadku zjawisk niekontrolowanych - zniszczenie układu (chociażby thermal runaway w źle skompensowanym termicznie stopniu końcowym).

 

Senicz wymyśla czasem swoją nomenklaturę, niestety na bakier z "oficjalną".

Oczywiście to czy układ z dodatnim sprzężeniem zwrotnym będzie się wzbudzał (czyli będzie generatorem) zależy od głębokości sprzężenia. Domyślam się jednak, że nawet jeśli warunki generacji drgań w teorii nie będą spełnione, to w rzeczywistości trzeba się bedzie postarać, żeby układ się nie wzbudzał.

 

Z innej beczki: chcę równolegle z budową wzmacniacza do subwoofera rozpocząć projektowanie wzmacniacza. Znacie jakieś publikacje podejmujące temat projektowania z praktycznego punktu widzenia ?

>>>majorr>>> "...Znacie jakieś publikacje podejmujące temat projektowania z praktycznego punktu widzenia"

 

polecam książkę M.Feszczuka"wzmacniacze elektroakustyczne" lub pod red. A.Witorta " Amatorskie wzmacniacze elektroakustyczne". książki z roku 1982 tak więc to może starczyć na początek.

 

pozdro

>Oczywiście to czy układ z dodatnim sprzężeniem zwrotnym będzie się wzbudzał (czyli będzie generatorem) zależy od głębokości sprzężenia.

 

To, akurat niezupełnie. Musi być wzmocnienie większe od jedności dla sygnałów przesuniętych w fazie o 180 deg.

Majorr:

 

Jeżeli układ się nie wzbudza lub pewne zjawiska nie narastają coraz bardziej, to znaczy że dodatniego sprzężenia w nim nie ma.

 

Jakie chcesz osiągnąć parametry tego wzmaka - moc, obciążalność - 8ohm, 4ohm, 2ohm? Czy ma być to klasa A czy też AB i jak głęboka (kompromis między jakością a ceną i poborem prądu w spoczynku)?

>Jakie chcesz osiągnąć parametry tego wzmaka - moc, obciążalność - 8ohm, 4ohm, 2ohm? Czy ma być to

>klasa A czy też AB i jak głęboka (kompromis między jakością a ceną i poborem prądu w spoczynku)?

 

Raczej zależy mi na prostym wzmacniaczu, który zaprojektuję sam, raczej prosty sprzęt. Chętnie klasę A, obciążenie 8 ohm i niewielka moc, rzędu kilku - kilkunastu W.

Jar1:

 

Ja bym uściślił że to wzmocnienie pętli (a więc iloraz wzmocnienia w pętli otwartej i zamkniętej) musi być większe niż 1 żeby warunek generacji był spełniony. Dlatego też najtrudniej zapewnić stabilność wzmacniaczowi w układzie wtórnika, i niektóre op-ampy są robione w dwóch wersjach - unity gain stable (silny biegun dominujący we wzmocnieniu otwartopętlowym) oraz stabilny dla wzmocnienia np. powyżej 5 (słabszy biegun dominujący a więc wzmacniacz szybszy).

Majorr:

 

Większość układów wzmacniaczy została już dawno wymyślona tak więc od podstaw projektować nie ma sensu. Jeżeli chcesz coś niskiej mocy w klasie A, to polecam klona Passa - Aleph mini albo coś takiego, wątki ze schematami były już na tym forum. Artykuły o poszczególnych rozwiązaniach stopni końcowych można znaleźć na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - projekty Zen (do wersji 4-tej). Oczywiście Aleph ma symetryczne zasilanie i inny stopień wejściowy niż Zen'y.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

misiomor: Zależy mi na tym, żeby nauczyć się projektować wzmacniacz: raczej donierać elementy niż wymyślać nowe układy. Wszystko po to żeby trochę się z tym zapoznać i nie robić wzmacniacza ze schematu. Większość osób wytrawia lub kupuje płytkę, elementy, lutuje i dostaje gotowy produkt i moim zdaniem to nie jest DIY tylko CIY (Copy It Yourself) i nie ma to większego sensu, poza zmniejszeniem kosztów. Większość z tych osób produkując w ten sposób urządzenie napotyka na problemy, których nie potrafi rozwiązać (w tym ja ;) ale zamierzam to zmienić) i stąd moje zainteresowanie samym projektem a nie kopią.

>>>>majorr>>>> ja podałem tam prosty schemat wzmacnoacza( na paru tranzystorach) mocy jest on podstawową do ulepszeń i należy do łatwych oraz podstawowych wersji.

 

>>>>oraz zajrzyj do tych książek których pozycje wymieniłem wcześniej polecam na początek bardzo.

 

pozdro.

>majorr

jesli nfb ma np. 100 a pnb ma 10 to i tak w zapasie masz 10 co daje ci odpowiednia stabilnosc wzm. Ale te 10 czyli 20dB pnb daje ci mozliwosc regulowania przebiegiem imp. wyjsciowej zaleznej od pradu i w ten sposob uzyskasz pozadany efekt czyli brak dudnienia na frez glosnika w obudowie. Ten uklad ma te wade ze moze sie czasmi wzbudzic pod wplywem silnego impulsu sygnalu lub zmiany wartosci elementow i samego glosnika. Oczywiscie jest troche firm ktore cos takiego robi z oslawiona ACE na czel.

Robilem takie uklady juz dawno ale dzwiek dziwaczny. Poczatkowo zachwyt ale potem..............

ty tez wywalisz ten uklad. Lepiej duza skrzynie zgodnie ze wskazowkami z www.motionalfeedback.com

Dzieki senicz

 

Juz wczesniej zdecydowalem, ze nie bede udziwnial sprzetu - jak zwykle najprostsze rozwiazania sa najlepsze.

 

Dzieki za adres.

 

Pozdrawiam

  • 6 lat później...

A co koledzy fachowcy sądzicie o takim rozwiązaniu (rys.B)?:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-767-0-53470800-1320760670_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest tylko rysunek poglądowy wyjaśniający zasadę działania. Układ musi mieć jeszcze nieco rozbudowane NFB o część sprzężenia napięciowego, kompensację częstotliwościową, np na wypadek odłączenia obciążenia (R równolegle do głośnika) czy zwarcia i zabezpieczenie w ten sposób przed wzbudzeniem. Poza tym dla uzyskania najlepszego efektu czyste sprzężenie prądowe może okazać się niecelowe, stąd przyda się możliwość ich zrównoważenia.

 

Z patentu wynika, że powinno się ustalić zakres częstotliwości, w którym pracuje CFB.

Także należy ograniczyć możliwość przesterowania wzmacniacza z powodu braku zapasu napięcia wyjściowego potrzebnego do wygenerowania potrzebnej wartości szczytowej prądu.

Widzę że odgrzewacie bardzo stare kotlety. Wzmacniacz transkonduktancyjny (prądowy) przetrenowałem tutaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najłatwiej wykonać na LM3875. Moim zdaniem na bass raczej się nie nadaje. No i nie nadaje się też do każdego głośnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

O rety !

Panowie nie które tematy wracają jak bumerang.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Moim zdaniem na bass raczej się nie nadaje. No i nie nadaje się też do każdego głośnika.

To znaczy, że zwrotnica prądowa w klasycznych zestawach takiemu rozwiązaniu nie służy a wzmacniacz musi pracować bezpośrednio "na głośnik"? Ja tak to rozumiem.
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.