Skocz do zawartości
IGNORED

Płyty które trzeba mieć


jacm

Rekomendowane odpowiedzi

>I do dzisiaj ma;-) Może, nie tak wielkie to grono jak przed 50 laty,

 

jendak prawdopodobnie w tym watku nikt by nie wymienil zadnej jego plyty (presleya i beatlesow tez) a 40 lat temu napewno by sie znalazla w spisie . . . i to niejedna

 

>Owa klasyka.... też się zmienia. Też ulega modom. Kiedyś muzyka barokowa

>grana była wyłącznie na współczesnych instrumentach

 

tak, ale chodzi mi bardziej o sama muzyke i to co ona niesie niezaleznie od tego na jakich instrumentach ja zagrano.

 

>>Nieśmiertelna, to jest chyba wyłącznie muzyka ludowa

 

zalezy . . . troche intersuje sie muzyka ludowa, zwlaszcza azjatycka i w zasadzie poza japonia, gdzie do tradycji przywiazuje sie olbrzymia uwage, bardzo trudno zdobyc jakiekolwiek plyty z muzyka ludowa sprzed np. 400 lat. Pozatym nawet nie bardzo mozna stwierdzic czy ona faktycznie tak wtedy brzmiala.

 

>>Zdecydowana większość ludzi nie słucha muzyki;-) Ona ją konsumuje.

 

dokladnie.

 

 

 

ciekawym zjawiskiem jest, ze wiekszosci przypadkow upodobania muzyczne ludzi zalezne sa od epoki oraz rejonu geogrficznego w ktorym zyja a nie od muzyki samej w sobie czyli raczej mieszko nie byl by zachwycony queene'm ;) albo nawet pieknymi melodiami granymi na shakuhachi przez kompozytorow z jego epoki ale 8500 km na wschod.

 

pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jacm

 

Nie wiem czy to ma sens. Weźmy choćby "Twoich" wykonawców:

 

PINK FLOYD - wolę WYWH, a jak ma być i audiofilsko, to Obscured by Clouds, bo i DSOTM i WYWH mają spieprzone remastery

VIVALDI - pory roku już mi się znudziły trochę i wolałbym zbiór koncertów skrzypcowych Carmignoli

DIRE STRAITS - zdecydowanie Love Over Gold

PEARL JAM - None

RAGE AGAINST THE MACHINE - a co to takiego?

U 2 - Unforgettable Fire a jeszcze lepiej składanka 80's, plus One

SADE - Promise

METALLICA - cokolwiek, a jeszcze lepiej coś zamiast, może NIRVANA?

MICHAEL JACKSON - jak już musi być, to niech będzie Bad

 

Po prostu każdy lubi co innego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liamik>

>>I do dzisiaj ma;-) Może, nie tak wielkie to grono jak przed 50 laty,

>

>jendak prawdopodobnie w tym watku nikt by nie wymienil zadnej jego plyty (presleya i beatlesow tez)

>a 40 lat temu napewno by sie znalazla w spisie . . . i to niejedna

 

Bez przesady, beatlesów już ktoś wymienił;-) Swoją ścieżką, cokolwiek by o nich nie mówić, weszli do historii muzyki, czy nam się podoba, czy nie. Sinatra pewnie też, choć przeciętnym wykonawcą był. Presley na pewno.

 

>>Owa klasyka.... też się zmienia. Też ulega modom. Kiedyś muzyka barokowa

>>grana była wyłącznie na współczesnych instrumentach

>

>tak, ale chodzi mi bardziej o sama muzyke i to co ona niesie niezaleznie od tego na jakich

>instrumentach ja zagrano.

 

To jeśli chodzi Ci o samą muzykę (mi również), to mniej więcej masz rację. Jednak znów nie "wyłącznie", bo właśnie taką muzyką, która trwa jest także muzyka ludowa (choć przecież różnie interpretowana, niejednokrotnie z różnym tekstem /np. celtycka, country, blues/ i... bywa, że odległa od "wzorca" czymkolwiek by on nie był;-). Także jazz. I prawdopodobnie jedyna muzyka, która zdecydowanie przemija, choć popularność od czasu do czasu muzyki starszej może temu przeczyć, to czysta muzyka rozrywkowa. Pop w czystym, ale też i najbardziej konsumpcyjnym pojęciu. Kto dziś słucha Drupiego czy Demisa Roussosa (choć tego ostatniego we wczesnych nagraniach z Vangelisem na pewno warto).

A tak na prawdę, to ciężko jedynie ocenić, które ze współczesnych nam dokonań, wejdą do historii danej muzyki. Part, Górecki czy... Zorn;-)? Krall czy Vandermark?

Nadto, wracając do tematu, to myślę, że dla każdego te must have płyty będą inne. I to nawet w ramach muzyki, którą się interesujemy. Kiedyś przeglądałem istniejące w necie listy 100 najważniejszych płyt jazzowych, jako, że muzyka ta mi dość bliska, a może nawet nieco na niej się znam;-) Oprócz ewidentnych przebojów, płyty w istocie znaczące (w tym sensie, że np. stylotwórcze), jak i totalny szmelc. Generalnie zatem, myślę, że zamiast tworzyć wszelkie listy, po prostu słuchajmy. Raz trafimy na cudo, innym razem na coś takiego-sobie, jeszcze innym na dno. Nikt, od nikogo nie wymaga, by wypowiadał się (a i to w aspekcie dotychczasowych dokonań) na temat muzyki. To słuchajmy jej i niech przynosi ona przyjemność albo inne przeżycia, które chcemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"VIVALDI - pory roku już mi się znudziły trochę i wolałbym zbiór koncertów skrzypcowych Carmignoli"

Ja jak mam ochotę na Vivaldiego puszczam sobie dwie zupelnie różne interpretacje "Czterech pór roku"-Europa Galante z Fabio Biondim i bardzo dziwna wersja Giardino Armonico(mam nadzieję,że nic nie pokręciłem, bo mam to na kasetach i nie znam okładek).

Glenn Goule-French suites

a co do jakości technicznej...Mam też na kasetach "Siegfrieda" nagranego w 1953.(jakość bardzo słaba, mono),ale do innych interpretacji jakoś nie mogę się przekonać-jak dla mnie jest w tym nagraniu jakiś niepowtarzalny klimat i mimo kiepskiej jakości słucham...

co do muzyki rockowej-King Crimson-Larks...gdybym miał wymieniać pojedyńczy utwór tego zespołu...Night Watch...jazzu nie słucham ostatnio zbyt wiele-ale też mam płytę faworyta-Miles - Sketches of Spain...A tyle lat już ma ta płyta...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"VIVALDI - The Four Seasons"

 

to ja dodam do tego:

 

BEETHOVEN - All Folks Will Be Brothers

CHOPIN - If I Were A Little Sun In Heaven

BACH - Ave Mary !

BORODINO - After-Hunters Dances

STRAUSS - Waltzes

STRAUSS - Polish Women And Other Dances

MONUSHCO - Have Fear ? Take Some Snuff !

 

aaaa bylbym zapomnial : MOZART - The Little Night Music

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o płyty, które trzeba lub wypada mieć brzmi trochę snobistycznie, choć lekki snobizm jest nawet wskazany, bo ma walory edukacyjne, byleby nie żyć wyłącznie tym, co polecają inni.

 

Na pewno trzeba mieć to, co nam się podoba, poza tym zależy w jakim towarzystwie się obracamy.

Nowo sprowadzonej do domu białogłowy raczej nie będziemy katowali metalem (są nieliczne wyjątki), ale jakąś lekką klimatyczną muzyką, którą wypada mieć, jeśli mamy zamiar z nią wymienić poglądy, płyny... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z Tobą

muzyka to nie tyko eliksir dla znękanej duszy /chocby takimi pierdołami co pisze dudi didi van /

muzyka musi pełnić też pewną rolę praktyczną - jak w Twoim przypadku rolę afrodyzjaku oj Ty biedaku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>garek

To dla niej!

 

A jak wpadnie kilku kumpli z sześciopakiem, to raczej chorałów gregoriańskich wtedy nie posłuchamy.

Zresztą ja raczej jestem samolubny i kupuję dla siebie, czasem tylko sugeruję się polecanymi przez forumowiczów pozycjami i narazie się nie zawiodłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.