Skocz do zawartości
IGNORED

Interkonekt - kierunek podlaczenia...


lete

Rekomendowane odpowiedzi

aha ...dlaczego kolega Darkul przed laty wstawiając do mego ówczesnego wzmaka Betley przewody sygnałowe Cordial wlutowywał zgodnie z oznaczonym kierunkiem na koszulce? Slorojest to nieistotne, mozna było odwrotnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal czekam na wpis jakiegoś fizyka.

Argumenty, które były dotychczas przytoczone są niestety na bardzo podstawowym poziomie.

Liczyłem na coś więcej. Nie mówię już, że opis za pomocą czwórnika, to duże uproszczenie, a założenie, że najpierw jest ceweczka, a później kondensatorek to już dość podejrzane, ale wydawało mi się, że każdy zdaje sobie sprawę, że wszystkie te parametry są rozłożone. Jeśli będziemy kabelek traktowali jak linię długą (przy tych częstotliwościach i długościach to trochę przesada), to trzeba założyć, że napięcie na końcu nie obciążonej linii będzie większe równe lub mniejsze niż na początku. Przy pominięciu równań falowych będzie większe:)

Ja wiem, że z punktu widzenia geometrii układ zachowuje symetrię (nie mówię o banalnym przypadku z podłączeniem ekranu), ale oczekuję od fizyka wyjaśnienia kierunkowości samego przewodnika. Mam nadzieję uzyskać taką odpowiedź - jeśli nie to sam będę musiał takowej poszukać.

Pomijam w tej dyskusji, czy ta anizotropowość jest słyszalna czy nie - to już inna sprawa i najpierw trzeba udowodnić, że wystepuje, żeby móc mówić, że ją dostrzegamy.

Jeśli nie występuje, to poproszę o opinie psychologa, a nie fizyka.

Czekam....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miał [jw.ekranowanie lub wisząca dodatkową zyłe przy odbiornkiu/potenciometrze] to będzie miało znaczenie jak go podłaczymy..normalka.

Chodzi jedynie o to że mając dany kabel jedno żyłowy w pojedyńczym oplocie ekranu to kierunkowość dla sygnałów ac nie będzie miała znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"rekin, 1 Lis 2005, 15:30

>Nadal czekam na wpis jakiegoś fizyka.

>Argumenty, które były dotychczas przytoczone są niestety na bardzo podstawowym poziomie.

>Liczyłem na coś więcej. .....

......

>Ja wiem, że z punktu widzenia geometrii układ zachowuje symetrię (nie mówię o banalnym przypadku z

>podłączeniem ekranu), ale oczekuję od fizyka wyjaśnienia kierunkowości samego przewodnika."

 

Problem rekinie w tym, ze oczekujesz wpis od fizyka, ktory wytlumaczy dla czego czerwony pieprz brzmi nasypany na CD mniej ostro jak czarny. Niewiem co jest dla ciebie poziom bardzo podstawowy - jednak calkiem jasnie wytlumaczono tutaj dla czego kierunkowosc kabla bylaby efektem WYSOCE NIEPOZADANYM przy przenoszeniu signalow elektroakustycznych. Jakakolwiek asymetria oznaczala by kompletna kompromitacje kabla do zastosowania w przenoszeniu takiego signalu. O kierunkowosci samego przewodnika niebedzie sie wypowiadal zaden fizyk - poniewaz nieistnieje. Jak by wystepowala - przewodnik nienazywal by sie przewodnik, lecz polprzewodnik.

Oczywiscie - to podstawowy poziom wiedzy - lecz kazdy wyzszy poziom bazuje na podstawach i nieakceptujac podstawy nie da sie pojsc na poziom wyzszy.

Nawet ta bzdurna teorema o ciagnieciu kabla w walcowni jest sprzeczna sama w sobie. Kabel przecies ciagnie sie wzdluz osi - nazwijmy ja X i wg. niej ukladaj sie jego magiczne czastky odpowiedzialne za przewodzenie pradu. Wzdluz tej osi sa jednak oba kierunki i takie uzasadnienie uzasadnialo by tylko i wylacznie, ze kabel gorzej przewodzi wzdluz osi y albo x - a wiec na szerokosc kabla. Magiczne czasteczky musieli by wiec byc samie o sobie jakimis diodami.... to po co meczyc sie z krzemem i przejsciami PN skoro mozemy sobie tranzystory i diody z kablami walcowac? Pewnie i Pentium 2 by wywalcowal w jakiejs lepszej walcowni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>IvanM

Powiedzmy, że ja wiem jaka jest prawda w tym temacie. Czekam tylko na wyjaśnienie przez fizyka zjawiska przewodnictwa. Dla ułatwienia dodam, że zjawiska anizotropii mają miejsce w kryształach dielektryka - tam występuje owo uprzywilejowanie kierunku i związane z nim skręcenie płaszczyzny polaryzacji fali elektromagnetycznej. Ja jestem tylko ciekaw tego o czym napisałem w poście wcześniejszym:

Czy kierunek polaryzacji elektrycznej kryształu przewodnika ma wpływ na pracę wyjścia - powiedzmy na wzbogacenie chmury elektronów walencyjnych.

Wiemy, że przewodnictwo (własciwie prąd przewodzenia w metalach) opiera się na ruchu ładunku - głównie swobodnych elektronów. Jeśli ktoś przekona mnie, że ilość ładunku przestrzennego w metalu zależy od polaryzacji, to będzie to wyjaśnienie.

Twoje sprowadzanie wszystkiego do problemu czarnego i czerwonego pieprzu nie jest dla mnie satysfakcjonujące.

Rozumiem, że liznąłeś conajmniej trochę fizyki i mógłbyś wytłmaczyć to lepiej. Takiego wytłumaczenia oczekuję.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jar1 =>

"Fizyka kabla i jego parametry fizyczne i zatem dalej wpływ na działanie układu elektronicznego nie zalezy od podwójnie ślepych testów. ;-) "

Masz racje :-))

Można dyskutować o różnych czynnikach które wpływają na pracę układu elektronicznego np. wpływ promieniowania kosmicznego na jitter ( to nie żart ) - tylko, że takie dyskusje na tej grupie są chyba trochę nie na temat. Dyskusje takie powinny się raczej odbywać na grupach dyskusyjnych poświęconych elektronice lub fizyce.

Mnie osobiście nie za bardzo interesują zjawiska fizyczne których wpływ na sygnał akustyczny leży daleko poza granicami słuchu ludzkiego.

 

zydelek=>

"Bo ze słychać to wielokrotnie było udowodnione."

Czy możesz przytoczyć jakiś artykuł w którym w sposób naukowy udowodniono, że istnieje kierunkowość kabla ?

 

pozdr.Arkadix

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem za Zydelka. Ja nie znam takich naukowych publikacji, dlatego czekam na wypowiedź fizyka:)

Może faktycznie na tym forum to trochę nie za bardzo pasuje, ale jest mimo wszystko interesujące.

Zjawisk fizycznych w przewodniku występuje całe mnóstwo. O niektórych na tym forum nikt nigdy nie wspominał (np. dodatni współczynnik temperaturowy miedzi i rola zacisków np. głośnikowych w dystrybucji ciepła poza przewodnik, a więc zmniejszenie w ułamku procenta rezystancji kabla na jego końcach).

Wiem to wszystko w pewnym stopniu fizyka, ale wiele osób z tego forum traktuje myśl techniczną jako voodoo, a mogłoby być inaczej i skończyłyby się jałowe dyskusje o niektórych sprawach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

">Twoje sprowadzanie wszystkiego do problemu czarnego i czerwonego pieprzu nie jest dla mnie

>satysfakcjonujące."

Rozumiem. Jednak pieprzu niepieprzylem na tlumaczenie faktu kierunkowosci kabla - lecz na podkreslenie faktu, ze owa kierunkowosc wykorzystywana dla lepszego brzmienia bylaby zjawiskiem bardzo negatywnym.

Wydaje mi sie tez, ze zmniejszenie rezystancji przy wtyku i podobne efekty dzialaja w oboch kierunkach przeplywu elektronow a wiec w tym wypadku niemaja znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku "Ugoda" na DIY zamieściłem oscylogramy zdjęte z wyjścia wzmacniacza obciążonego róznymi pojemnościami. To nie jest wpływ promieniowania kosmicznego;-)

Przy wzmaniaczach operacyjnych o dużej szybkości (przenoszących do MHz) wpływ 'korekcji' obciążenia jest znaczny i kończy sie często utratą stabilności lub tylko lekkim podwzbudzaniem. Nie ma idealnej aplikacji i idealnego układu. Te zjawiska występują. Nawet pojemności rzędu kilku nF mogą dość znacznie zaburzyć charakterystyke częstotliwościowa układu i zniwelowac margines fazy. Zmienia się wtedy charakterystyka odpowiedzi całego układu...itd. To nie sa zmiany na poziomie atomowym. Nie udowadniam tym samym, że to musi być słyszalne....ale..;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Nie mają znaczenia z punktu widzenia kierunkowości. Podobnie jak wszyskie zjawiska fizyczne, które znam. Może są jednak takie, o których nie słyszałem?

Tak jak pisałem wcześniej mnie się wydaje, że w temacie kierunkowości przy zachowaniu symetrii geometrycznej (nieszczęsne podłączanie ekranu) mam jasność. Nie jestem jednak alfą i omegą i z chęcią usłyszałbym o czymś, co zburzy to moje przekonanie.

Muszę jednak przyznać, że przez wiele lat zawsze kierowałem się oznaczeniem kierunku na koszulce - zamieszczonym przez producenta nawet w przypadku połączenia pojedyncza żyła i ekran. Kilka razy złapałem się na tym, że przypadkiem zamienione były kierunki w obu kanałach i nie zauważałem różnicy po "naprawie błędu".

W przypadku dwóch żył i ekranu przy podłączeniu quasi balanced ta różnica przy zamianie występuje - również sprawdzone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli geometria kabla, jego wykonanie powoduje inne parametry kabla widziane z różnych stron, to będą one działać inaczej, bo będą innym widzianym przez urządzenia obciążeniem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Iwan

 

"Mylisz sobie amplitude ze znieksztalceniem. 1% oznacza 1% roznicy od pierwowzoru bez zadania kierunku. A tak niema wogole wartsoci negatywnych - skala jest o 0 -100%. Pozatym znieksztalcenia harmoniczne nie sa tematem u kabli - choc coprawda producenci moga twierdzic cokolwiek."

 

Wprowadzasz forumowiczow w blad i to w bardzo prostych kwestiach. Poczytaj troche w madrych ksiazkach jesli nie chce ci sie myslec nad tym co pisza inni na tym forum. Harmoniczna moze byc w fazie lub przeciwfazie z czest. podstawowa! O tym powinien wiedziec nawet uczen gimnazjum.

 

Z tymi podwojnie slepymi testami to juz chyba kiedys pisalismy, nie sa koniecznoscia w audio.

 

Tak wogole to trzeba by najpierw zdefiniowac kierunkowosc kabla, np. jako nieregularnosci przewodnika powstale w procesie ciagnienia czy cos takiego. Potem bedzie kwestia czy cos takiego mozna zmierzyc albo uslyszec. W sluchaniu problem w tym ze odwracajac kabelek IC zmieniamy wiele rzeczy, geometrie i ulozenie w przestrzeni, wtyki moga byc odrobine rozne na koncach. Moze to miec wiekszy wplyw na brzmienie niz ta kierunkowosc. Do eksperymentow trzeba by zrobic cos innego.

 

Z tym, ze znaczenie ma samo wpiecie kabla a nie przesylanie nim sygnalu to ciekawe. Mozna to sprawdzic, najlatwiej z sieciowkami, podpinamy klocek zwyklym kabelkiem a potem wpinamy w listwe dodatkowo te audiofilskie. Moze ktos sprawdzi:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wprowadzasz forumowiczow w blad i to w bardzo prostych kwestiach. Poczytaj troche w madrych

>ksiazkach jesli nie chce ci sie myslec nad tym co pisza inni na tym forum. Harmoniczna moze byc w

>fazie lub przeciwfazie z czest. podstawowa! O tym powinien wiedziec nawet uczen gimnazjum."

 

No widzisz a ja nawet po studiach wyzszych ciagle nierozumiem co to ma do rzeczy. Ty mowisz o amplitudzie a nie o procentach. Jakos starasz sie wmowic, ze kabel kierunkowy mogl by wprowadzac znieksztalcenia harmoniczne dla jednej polarizacji w jednym kierunku a dla drugiej tak, by po zsumowaniu wyszlo znieksztalcenie rowne zero procent.

Zapominasz przy tym, ze ta twoja teoretyczna sinusoida nie ma rownoczesnie amplitude negatywna i pozytywna te zmieniaja sie po kolei w czasie - a wiec znieksztalcenie jednej niemoze nivelizowac znieksztalcenie drugiej. Chybaze na gimnazjum ucza inaczej. Czy cos takiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>IvanM

 

sinusoida ktora ma rownoczesnie amplitude dodatnia i ujemna:) Niezly jajcarz z Ciebie.

Zajrzyj np. tu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zamiast wzmacniacz/kolumna niech to bedzie kabel/wzmacniacz. Tylko nie pisz ze kabel niczego nie wzmacnia:)

Zerknij na appendix.

A swoja droga ciekawy artykul.

 

Czy to co napisalem jest faktycznie tak trudne do zrozumienia? niech ktos inny sie wypowie. Pomijajac praktyczna uzytecznosc:)

Nie twierdze ze kable generuja istotne zniekszt. harm., ale te ktore byc moze generuja, moga byc takze "niesymetryczne".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to trudne do zrozumienia, bo niewiem jak aplikujesz kierunkowosc kabla na takie cos:

"This actually means that we need an amplifier that produces the same amount of 2nd harmonic distortion as the loudspeaker at the same power levels and that the difference between the relative phases of these distortions is 180° ."

Tutaj mowa o dwoch urzadzeniach dodajacych druga harmoniczna w tym samym punkcie czasowym w przeciwfazie. A wiec o amplitudzie signalu nie o procentach znieksztalcenia.

Omijajac trudnosci zgrania takych komponentow - ty mowiles o jednym urzadzeniu a to kablu - ktory w jednym kierunku produkowal by -1% THD a w drugim +1% THD. Jak juz omijam procenty i akceptuje, ze chodzi ci o amplitude drugiej (albo ktorejkolwiek) harmonicznej - to to "jajcarstwo" tlumaczylo ci, ze te amlitudy niewystepuja w tym samym czasie a tak i ich znieksztalcenia - lub amplitudy harmonicznych niemoga sie nawzajem niwelizowac.

Wiec naprawde niewiem, gdzie tu szukac analogie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezmy skrajny przyklad, diode. Wpinamy ja w drucik dodatni kabla. Ze zmiana kierunku kabla sygnal zmieni sie odp. Jesli ta dioda powiedzmy obcinala by tylko malutki wierzcholek sinusoidy i mielibysmy wzmacnicz ktory tez obcina tak samo, to kierunek wpiecia kabla mial by zasadnicze znaczenie dla znieksztalcen calosci zestawu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czepiania - to niemamy drucik dodatni kabla. Na zywym kablu pojawia sie amplituda pozitywna i negatywna przeciwko masie.

Oczywiscie w twojim wypadku byloby znaczenie miedzy do bani i jescze bardziej do bani. Dobrze by bylo tylko gdyby wzmaczniacz wylacznie na jednej amplitudzie dodawal to, co dioda na kablu obcina. Ale to rzeczywiscie skrajna skrajnosc. Podobnie mozna by stwierdzic - ze gdybysmy przenosili signal z odpowienio dobranym dodanym napieciem stalym, to prad cieknal by zawsze tylko w jednym kierunku i kable mogli by byc diodami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno każdy materiał (przewodnik) ma jakis graniczny potencjał, jaki musi być przyłożony, ponizej którego prąd już nie popłynie. Nie wiem, czy teraz nie bluznię;-) Ciekawe, czy jest on jednakowy w obie strony, od czego on zależy, czy od geometrii kabli, struktury krystalicznej.., itd.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Pewno każdy materiał (przewodnik) ma jakis graniczny potencjał,

> jaki musi być przyłożony, ponizej którego prąd już nie popłynie.

 

przewodnik tak, ta minimlana wartosc potencialu zalezy od jego rezystancji.

Nadprzwodnik natomiast nie ma takiej minimalnej wartosci potencialu przy ktorej zacznie plynac prad.

Jednak miedziany kabel i dlugosci IC ma tak mala wartosc tego minimalnego potencialu, ze przy sygnalach audio naprawde nie musimy sie tym przejmowac ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>przewodnik tak, ta minimlana wartosc potencialu zalezy od jego rezystancji.

Tu chyba nie zupełnie chodzi o rezystancję. Raczej o barierę potencjału zalezną. Pierwsze mierzy się w ohmach, drugie w eV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jar1

Poruszasz tą samą kwestię, co do której nie mam pewności. Teoretycznie praca wyjścia dla przewodnika jest równa 0, bo nie potrzeba energii, żeby uwolnić ładunki elektryczne z oddziaływania atomowego. Występują one swobodnie nie związane z konkretnym atomem. Ja zastanawiam się, czy jednak ta swoboda jest faktycznie absolutna, czy jednak nieznacznie ograniczona.

W półprzewodnikach bariera ta jest ściśle określona dla każdego typu materiału i silnie zależy od jego domieszkowania - stąd właśnie minimalne napięcie potrzebne do rozpoczęcia przewodzenia. Diody germanowe miały właśnie dlatego mniejsze to napięcie niż diody krzemowe, że materiał posiadał mniejszą pracę wyjścia.

W przewodniku takie zjawisko teoretycznie nie występuje i przyrost prądu już od zera powinien być proporcjonalny do przyłożonego napięcia - gdzie stałą proporcjonalności jest właśnie opór właściwy (w uproszczeniu).

Jeśli dla rozpoczęcia przewodzenia są jeszcze jakieś inne "bariery" (zewnętrzne pole elektryczne, jakieś deformacje krystaliczne itp...), to być może tutaj jest źródło poszukiwań kierunkowości???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze - lecz znow nigdzie nie jest powiedziane, ze minimalny potencjal mial by powod roznic sie w jednym i drugim kierunku. Pozatym takie zjawiska grali by role tylko przy siganlach bardzo cichych - z poziomem bliskim zeru i trudno sie domyszlac, ze sposb walcowania mial by na to wplyw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się domyślać, ale jeśli nie domyślanie, to tylko odpowiedź kogoś, kto zna się na rzeczy będzie wskazana.

Dlaczego w takim razie miedź czy srebro jako przewodnik, a nie żelazo, czy aluminium? Rezystancja nie ma tutaj moim zdaniem kluczowej roli - często w torze sygnału stosujemy rezystory. Jesli już, to stosunek rezystancji do pojemności, indukcyjności i związane z tym przesunięcia fazowe. Mówię oczywiście o IC, nie o głośnikówkach, gdzie ktoś od razu zarzuciłby mi, że nie dbam o DF ;)

Czy wpływ przewodnika na takie małe sygnały jest słyszalny, czy nie to już inna para kaloszy - po prostu szukam dziury w całym. Z jakiś powodów producenci troszczą się o strukturę materiału IC. Nie tylko o jego czystość (OFC), ale też wielkość i "ubicie" kryształów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>W przewodniku takie zjawisko teoretycznie nie występuje i przyrost prądu już od zera powinien być

>proporcjonalny do przyłożonego napięcia - gdzie stałą proporcjonalności jest właśnie opór właściwy

>(w uproszczeniu).

>Jeśli dla rozpoczęcia przewodzenia są jeszcze jakieś inne "bariery" (zewnętrzne pole elektryczne,

>jakieś deformacje krystaliczne itp...), to być może tutaj jest źródło poszukiwań kierunkowości???

 

nawet gdyby istaniala taka bariera to :

1. bylby to tak maly poziom ze jestem przekonany -nie do uslyszenia

2. ta "bariera" przeszkadzalaby w przeplywie pradu w jednym jak i w drugim kierunku co w konsekwencji nie potwierdza kierunkowosci kabla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

argument ktory moze przemawiac za kierunkowoscia kabla to taki ktory tlumaczy czemu niby kabel WPROWADZA ZNIEKSZTAŁCENIA, BADZ "PRZEWODZI INACZEJ" TYLKO DLA JEDNEGO KIERUNKU.

 

przy przebiegach AC nie ma sensu dykutowac o innych aspektach. W pewnym uproszczeniu mozna powiedziec ze prad jest symetryczny wzgledem osi czasu wiec plynie w obu kierunkach tyle samo czasu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem początkujący na forum. Poszukuję kabli głośnikowych. Czy ktoś mógłby mi coś doradzić. Obecnie słucham na cordialach nie wiem jakich-nieoznaczone-wysokie są nieselektywne,może to wina kolukn???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.