Skocz do zawartości
IGNORED

Przyzwoity średniotonowy


lancaster

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie głośnik nie musi być aż tak niesamowity:)

senicz, wiadomo Edyton jest najlepszy. Mi wystarczy jakaś prosta Vifa:), tylko która?

A w sumie poniższy obrazek, będący rozwiązaniem zagadki zadaje kłam sensowności upychania na siłę średniaka. Nie wiem, czy w tym roku Edyton będzie obecny? Słyszałem, że JMLab/Focal oficjalnie ogłosił, że albo oni, albo Edyton. Wszędzie komercja...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lancaster:

 

Mało dałeś czasu na odpowiedź - a pomiary to wziąłeś ze Stereophile jak zgaduję?

 

Trim Audio:

 

Parametry TS średniotonowego Edytona podawane przez nich na stronie nie trzymają się kupy. Albo masa ruchoma jest za mała albo objętość ekwiwalentna (przy założeniu że Fs i Sd są podane dobrze):

 

Vas=Cms*sd^2*ro*c^2 (ro - gęstość powietrza, c - prędkość dźwięku)

 

Jeżeli Vas=6dm3 a Sd=105cm2 to wychodzi Cms=0.39mm/N - przyjmuję ro*c^2 równe 140000 kg/(m*s^2)

 

teraz Fs=1/(2*pi*sqrt(Mms*Cms))

 

Dla Mms=6.5g dostajemy Fs=100Hz a nie 60 jak na stronie, żeby było 60Hz to Mms musiałoby mieć 18g a nie 6.5. Wynik bardzo podobny do Twojego - mierzyłeś te głośniki czy tylko policzyłeś ze wzorków tak jak ja?

 

Ciekawe że na stronie podają że masa samej membrany to tylko 2.5g, więc skąd te 18g Mms? Tak czy siak sprzeczności w parametrach każą zachować daleko idącą ostrożność wobec producenta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem, a ściślej mówiąc - policzył jeden z programów symulacyjnych. W dobie dużej dostępności do tego typu softu raczej powinno się pilnować poprawności podstawowych parametrów.

 

Ale skoro senicz badał i rekomenduje, to pewnie są jakieś postępy w matematyce, a my, ciemnota, nadal siedzimy w ubiegłym stuleciu.... ;P

 

Tomek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trim Audio:

 

Wydaje mi się, że mogli się rąbnąć w więcej niż jednym parametrze - np. do Mms mogli wziąć tylko masę membrany i cewki (a zignorowali zawieszenia oraz powietrze poruszające się razem z membraną) natomiast pomiary Vas mogły być obarczone błędem (niedokładne oszacowanie objętości w metodzie delta compliance, ew. błąd w pomiarze częstotliwości rezonansowej z i bez obudowy).

 

Tak czy siak miałem w ręku te głośniki, słyszałem je, co prawda w aplikacji z Vifą XT i uważam że mają spory potencjał dobrego grania. STX to od nich dzielą lata świetlne. Rozmawiałem też z konstruktorem i jestem pod wrażeniem jego wiedzy z dziedziny materiałoznawstwa - a to jest właśnie rzecz która ma kluczowe znaczenie dla jakości przetwornika a na parametrach TS to nie każdy musi się znać.

 

Na razie nie planuję budowy kolumn z podziałem niskie - średnie na 300Hz lub wyżej (a Xmax tego Edytona wyklucza zastosowanie go niżej) ale gdybym jednak budował coś takiego, to na pewno rozważyłbym zastosowanie w.w. przetwornika. Oczywiście po dokładnym obmierzeniu - to nie jest sprzęt dla początkującego - ale za 400PLN za sztukę warto byłoby zaryzykować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwienstwie do Panow mialem okazje porownac edytony i wiele innych srednic. Nawet takich z membrana w focala z divy i innych. I niestety jest lepszy. Co blokuje ludzi przed kupieniem go? a strach ze polskie. Technologia mambran jest bardzo zaawansowana i choc wylada na stx bo wierzchnia warstwa to kevlar cienki ale glebiej jest super lekka i sztywna pianka i ponownie kewlar. Calosc robi bardzo dobre wrazenie. Dzwiek jest niesamowicie detaliczny i dokladny. W slepym tescie wybralem wlasnie ten glosnik. I okazal sie lepszy do focala. gdybym nie pracowal nad mfb dla srednicy to napewno bym go kupil.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor, dokładnie, pomiary są ze Stereophile. Sorki, następnym razem nie będę psuł zabawy i nie rzucę się, żeby odpowiadać na zadane przez siebie pytanie:)

W taj chwili słucham:

9900 4,47uF(ruski olejowy 4uF+Wima mkp10 0,47uF), 0,47mH l-pad 2,2ohm/6,8ohm

18w8545k 1,3mH(rdzeniowa drut 1.4), 10uF dodatkowo 6,8ohm+2,2uF

polaryzacja zgodna, na ucho całkiem dobrze jak na początek:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

senicz, teraz pytam poważnie. Nie wiesz może, czy Edyton będzie na AS? Szukałem w spisie wystawców i nie znalazłem. Gotowe zestawy wyglądają ładnie. Chętnie bym posłuchał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bedzie. Gotowce sa super wykonane. Za te pieiadze warto brac. Solidne obudowy i glosniki za tak male pieniadze? Waldek ma juz stalych odbiorcow z okolic swidnika. Wiele osob sprzedaje swoje hi-endy tylko po to aby kupic edytony. I to sie oplaca. Za uzywki roznych firm dostaja tyle, ze wystarcza na edytony a rozbica w dzwieku kolosalna. Te kolumny maja piekny bas i srednice. A wysokie takie jak przetwornik zastosowany.

Waldek z zawodu jest narzedziowcem wiec o dokladnej obrobce ma pojecie. Do tego najlepsze kleje i materialy. Dlaczego tak tanio? a kto w Polsce moze sie przebic przez blokade pism audio? redak. pewnie jaja by urwali gdyby pochwalili edyton. Wydaje sie, ze mimo wszystko mozna w tych kolumnach cos poprawic. Moze filtry i strojenie basreflexu? ja tam wole nizsze.

Najlepiej wybrac sie do firmy i posluchac. A co do srednic to mozna zamowic drivery o skutecznosci nawet 98db/1W. Wiec jest czym regulowac.

 

Wybieram sie na audioshow. Poslucham sobie wzmacniaczy. Nareszcie bede mial czas skonczyc swoje damfaki.

Koncze na tym poziomie i dosyc. Juz mnie ten temat znudzil. Bedzie tyle i bedzie. 20k czy 200k przestaje walczyc. Biore sie za mfb i srednice. Czas na orgazmy sluchowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodze sie z tym że wyglad wcale o głośniku nie świadczy ... co więcej ... nawet o jego brzmieniu nie powiedzą nam parametry. Jak sięczegośnie słuchało to nie ma co gdybać bo to jest o pupe roztrzaść ...

Dla mnie ten Edyton to nawet ciekawa sprawa. Głośniczek wyglada bardzo porządnie ... wywarł na mnie takie same wrażenie jak np SPH165KEP Monacora ... mega magnes, mega kosz, kevlar na membramie i korektor fazy ... cegoż wiecej chcieć ?? a wystarczy popatrzeć na np. B&W... średniaki tylko z kevlaru ...a przecież mogły by być nawet z diamentu jak ich nowy wynalazek...ale nie ... są z kevlaru. Coś w tym musi byc :)

 

Dla mnie Edytom mógłby zrobić jeszcze taką 16stke do monitorków ... było by zacnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry T-S o czymś świadczą, nie da się bez nich dobrej obudowy zrobić, można za to mamić spl-em 98 dB. Poza tym ich pomiar jest dziecinnie prosty - nawet dla średnio zaawansowanego amatora - zainteresowanym służę pomocą i radą. Jeśli jednak ktoś się przechwala ultralekką membraną, a potem wychodzą takie cuda, to można mieć różne wątpliwości.

 

Wielowarstwowe membrany - rzecz ciekawa (focal, eton, gorlich), stosunek sztywność/masa jest w nich zwykle bardzo dobry. Ja nie twierdzę, że Edyton jest zły, jak kiedyś pomacam, to się wypowiem. Wytykam tylko pewne oczywiste i niepotrzebne błedy, bo nie lubię ściemy i voo doo w zagadnieniach czysto technicznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proces produkcji membran jest bardzo skomplikowany i kosztowny. Wysokie temperatury i prasowanie. I to nie przy 100st ale duzo wyzej 300 ?? samo wykonanie formy to trudna rzecz a prasa i inne. Do tego musi dojsc urzedzenie do obcinania wypraski wklejania cewek itp. tak wie 16 moze kiedys beda ale czy sa edytonowi potrzebne? chyba nie? niedlugo pewnie okarze sie basowiec 20 z grubymi mebramami z pianki. Oczywiscie specjalnej pianki. Cos podobnego do B&W. No i dlaczego firmy nie montuja edytona? a bo vifa w hurcie jest po 100zl sztuka i tyle. za jednego edytona maja 4szt dobrych glosnikow. Czy tak dobrych nie ale ilu jest takich co to uslysza? Byc moze jakies egzotyczne firmy co to robia glosniki jak ze zlota kupia cala produkcje waldka a to po to aby nie byl podrabiany na dostepnych vifach lub scan.....

Zrobic glosnik tej klasy to jest duza sztuka. Ale Polak potrafi. Tak jak. Ja z Waldkiem tworzymy elite audiofilska tego kraju. Ba, calej Europy!!!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to jest trim audio? firma czy czlowiek orkiestra?

ostatnio bawilem sie focalami po kilka tysiecy sztuka. moze 8? lakowe pudelko atlas ale nazwa firmy!!!!

powoduje ze cena jest duza. W tej cenie nic na rynku nawet nie podskoczy na polowe jakosci edytona. Zreszta znalezsc cos duzo drozszego podobnje jakosci bedzie trudno. Pan Waldek nie jest elektronikiem nawet takim samoukiem jak ja. A to pewnie by mu pomoglo.

Jak dokoncze swoja srednice/wysokie ribbon specjalne wykonanie warte patentu to jego kolumny pasywy beda niepokonane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

senicz, cóż można dodać...wiara góry przenosi, żeczę powodzenia. Jak to wszystko perfekcyjnie zestroisz, to może się okazać, że to będą brzmieniowo drugie, zaraz po moich kolumny na świecie:)

wovo, diamentu B&W nie słyszałem, więc zgodnie z pierwszym przykazaniem audiofilizmu nie mam na jego temat zdania. Mogę tylko napisać, że jeden nasz forumowy kolega porównywał B&W z diamentem na pokładzie i Proac D38. Ponoć niedroga Vifa diament zaorała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trim Audio

ciekaw jestem na ile charakterystyka MSH-115 jest zgodna z rzeczywistą i czy orientujesz się może odnośnie jego zniekształcen nieliniowych?

Ja ze swojej strony zawsze polecam Isophon PSM 120 Alu 8 Ohm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monacor publikuje dosyć wygładzone wykresy charakterystyki. Dokładniajszy pomiar MSH-115 (z wodospadem i ipedancją) można znaleźć w teście śreniotonówek z K&T 5/94. Czy obecnie jest to ten sam głośnik? - trudno powiedzieć. Robi go niemiecka firma LPG i być może coś dopracowali przez te 10 lat.

 

Pomiarem zniekształceń nie dysponuję, ale coś czuję w kościach, że Bogdana_ to zbytnio nie interesuje. Nie wątpię, że Isophon przy cenie 250 eur za parę potrafi coś więcej, od MSH-115 ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.