Skocz do zawartości
IGNORED

Mój pierwszy raz


dudivan

Rekomendowane odpowiedzi

Ja - stereo usłyszałem pierwszy raz z płyty J.M.Jarre'a "Oxygene" na gramofonie o imieniu Artur. Wtedy uwierzyłem, że to naprawdę istnieje. Wcześniej sądziłem, że to całe stereo, to jakiś pic. Płyta była pożyczona, a kolega, który mi ją pożyczył, zapytał najpierw, jaki mam gramofon, a jak powiedziałem jaki, to uznał, że w takim razie OK. Dziś raczej bym nie pożyczył płyty w celu szlifowania jej na czymś takim.

Byłem wtedy w średniej szkole - początkowe lata 80-te.

 

Aż tu razu pewnego znalazłem się u kolegi, którego dopiero poznałem, a który miał Daniela, Radmora i Altusy, a także magnetofon Aria. Kiedy usłyszałem, jak to-to gra, to mi szczęka opadła. Ten bas... Chciałem mieć też coś takiego, ale to były raczej mrzonki, bo... kasa. Trochę już miałem orientację w elektronice (bardzo skromną, ale jednak jakąś) i zrobiłem w Arturze coś w rodzaju loudnessu (inaczej kontur). Wydawało mi się, że jest lepiej, ale tak naprawdę, to basu i tak nie było.

 

Parę lat później zrobiłem sobie wzmacniacz z korektorem (w jednym klocku) (moja praca dyplomowa w szkole policealnej), zakupiłem gramofon Fonica GS-431 "Bernard" (który jeszcze mam, a dopiero od około miesiąca poszedł w odstawkę), były też kolumny Tonsila ZgC 40/8/coś_tam. Gdzieś tam po drodze był też magnetofon M-2403 "Dama Pik". Potem Tonsil Mildton, a po nich kolumny Yamaha NS-G 120, a także wzmacniacz Technics SU-V 660.

I wtedy pewnego dnia odwiedził mnie ów kolega (posiadacz Radmora i Altusów) i wtedy jemu szczęka opadła. Powiedział, że nigdy nie słyszał takich dźwięków.

Od tamtego czasu trochę jeszcze mi się pozmieniało w sprzęcie. Ale to już temat na inny wątek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja jakoś podobnie jak Yanoosh zacząłem od winylu "Oxegenne" Jarre`a . Było to w pięknych latach 80 i ja podniecający się do tej pory muzą z lampowego ZK120 i kaseciaka MK232P podpiętego przez radio Taraban do byle jakich głośników Tonsilu nagle będąc u kuzyna w Krakowie posłyszałem taką płytkę z gramofonu ( nie wiem jaki to był - Foniki chyba , z sensorami i wbudowanym wzmacniaczem). Wiem że od tego dzwięku wymiękłem i szczęka mi opadła. Potem poszły na tapetę Mandarynkowe Sny :) , Pat Matheny itp. i te właśnie utwory wywarły wpływ na całe moje "doteraźniejsze" życie muzyczne. To chyba prawo pierwszych skojarzeń ;) W każdym razie od tamtej pory zaczałem z uporem dążyć do posiadania coraz lepszego sprzętu , na ile licha kasa studencka pozwalała. Ileż razy ze łzami w oczach w Pewexie przy 18 Stycznia człowiek patrzył na te niedostępne japońskie cuda i nie mógł sobie na nie pozwolić. Moim pierwszym "lepszym sprzętem" za zarobione w krakowskiej studenckiej spółdzielni były nasze , polskie cuda techniki o nazwach "Finezja" i "Tosca AWS303" :)

W zasadzie przerzuciłem sporo różnego sprzętu od tej pory , ale te dwa klocki z sentymentu mam do dziś i oba na chodzie.

Po ostatnich kilku latach zastoju , zadowolenia z posiadania kiepskich wież Technicsa , potem Yamahy i DIY Altusobodobnych tworów trafiłem na niniejsze forum i przez kilka ostatnich miesięcy moje życie wywróciło się do góry nogami. Już nie ma Yamahy , ale jest Marantz , Rotel. Już nie ma Altusów - są swieżuteńkie DIY podłogówki na Vifach. Już i lampy zaczynają za mną chodzić , już są zabawy z kablami , z opampami , już o gramofonie zaczynam myśleć ... nie do uwierzenia jeszcze rok temu :D

W tym miejscu gorąco pozdrawiam wszystkich , którzy mi pomogli i pomagają w tym "nawróceniu" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiemy, wiemy... Ty zaczynałeś od ZZ Top :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na "Oxygene" Jarre'a, po raz pierwszy usłyszałem stereofonię (jak już napisałem). I tylko tyle.

Nie zaczynałem słuchania muzyki od Jarre'a. Przez pewien czas nawet go lubiłem, a teraz już nawet nie. Co najwyżej kilka jego utworów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Janusz z Torunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak dziś.

Przerobiłem sobie mój radiomagnetofon Kasprzaka na stereo (dołożyłem dekoder na UL1621) wg konstrukcji Młody Technik,dorobiłem wzmak na 2 X GML 025.Z braku kolumn przez dzielnik na słuchawki i zdębiałem-nie wiedziałem że tak fajnie działa to stereo.Myślałem,że to będzie z jednej strony perkusja,z drugiej gitara a po środku vocal.A tu mi lata muzyka między uszami-bajka.Pamiętam,że jak to uruchomiłem to leciał koncert w Sopocie Młodych Tłoków chyba na Trójce.Niezapomniane wrażenia,chociaż i tak ich nigdy nie polubiłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym czasie jakosc dzwieku raczej mnie nie interesowala, liczyly sie emocje i sprzet ich z pewnoscia dostarczal; Dark Side czy Jarre tez nie bylo czyms co mnie ruszalo.

 

Pamietam ze Stoogies i 1970 (I Feel Alright) pozwalalo mi sie naprawde poczuc soba. W zalaczniku jedno z niewielu zdjec jakie mam z tego okresu (tu akurat w akademiku WSM-ki). Cztery lata pozniej zszedlem ze statku w Kanale Kilonskim i jestem pewien ze muzyka miala niewatpliwie duzy wplyw na ten incydent (run wild, run free, and never look behind...) ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter Daniel, 27 Kwi 2007, 04:33

 

a mógłbyś powiedzieć coś o tych tam wczesnych konstrukcjach, w ogóle- bez urazy- dużo wdzięku w tej fotce

 

podoba mi się ten pomysł oddzielenia pudeł głośników

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy mieli obiekcje, ale za bardzo sie z tym nie wychylali.

 

Zawsze chorowalem na brak basu, w ktoryms prospekcie JVC zauwazylem kolumny z dwoma wooferami 30cm i pomyslalem sobie ze mozna by zrobic cos podobnego. Glosniki kupilem przypadkiem, kiedy bedac w Zakopanem zrobilem wypad do Krakowa i tam natknalem sie na dobrze zaopatrzony sklep z glosnikami Tonsila. A ze wysokotonowe ciagle mi sie przepalaly, zdecydowalem sie uzyc 4 polaczone szeregowo/rownolegle. Od tego czasu juz nie mialem z nimi problemu. Uzywalem to w biampingu z aktywna zwrotnica skopiowana z Technicsa. Wzmacniacze byly oparte na projekcie z Radioelektronika, preamp zbudowany na bazie ktoregos z Pionierow z implementacja wszystkich mozliwych opcji. Magnetofon Akai serii GX. Musze przyznac ze tamten sprzet przynosil mi taka sama satysfakcje jak ten ktory uzywm obecnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3442-100003201 1177684988_thumb.jpg

post-3442-100003202 1177684988_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.