Skocz do zawartości
IGNORED

Czy wiek kabla ma znaczenie?


jgx

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście ma znaczenie. Jeżeli nie jest to kabel próżniowy - jak np. Tara Air - to miedź albo srebro zawsze będzie się powierzchniowo utleniać, a tlenki nie przewodzą sygnału. Odporny na starzenie powinien być węglowy Van den Hul. Starzenie się jest jednak bardzo powolne.

Zyzio napisał prawdę. Z zielenieniem Jamo Flat- tak tu przez niektórych wychwalanym to prawda.

Wywaliłem to ścierwo z kolumn concert 11 (które były jesze na gwarancji). Fabryczna konfekcja od zwrotnicy do głośników była nieudana. Pod izolację dostawało sie powietrze i miedź zaczęła się utleniać. Przy kablu tak gównianym jak jamo, ale w kolumnach za ponad 12tyś to koszmar. Niestety podobny efekt miał Frankz kablem Nordosta Flatline Gold, który równiez zieleniał momo teflonowej izolacji.

Reasumujac- owe utlenianie dotyczy wszystkich kabli miedzianych. W tych z przezroczystą izolacja zjawisko to jest widoczne, ale w tych z ciemną już tego nie dojrzycie. Jednak zieleń i tak będzie, czy tego chcecie, czy nie!

Tak więc kablemiedziane sie starzeją wskutek utleniania. Natomiast kable np. ze srebra po pokryciu sie patyną stają się lepsze. Osobiście używam srebrnych i nie mam już takich problemów.

Piotr Ryka, 11 Lis 2005, 18:52

>miedź albo srebro zawsze będzie się powierzchniowo utleniać, a tlenki nie przewodzą sygnału<

 

A to ciekawe... Czy w takim razie nie wystarcza, że przewodzą prąd???

 

Bo akurat tlenek srebra przewodzi prąd bardzo dobrze...

 

No ale może śniedzieje na przewodzenie sygnału ;)

 

>Oczywiście .... Jeżeli nie jest to kabel próżniowy jak np. Tara Air ... <

 

Co w takim razie jest pomiędzy izolacją a przwodnikiem w dobrym i nowym kablu ... POWIETRZE???

Zydelek

Przepraszam, ale nie doczytałem, że chodzi o głośnikowe i pisałem o interkonektach. Oczywiście technicznie to niczego nie zmienia, ale nie wiem, czy np, Tara głośnikowa jest kablem próżniowym. O ile mamy do czynienia z faktyczną próżnią, to utleniania być nie powinno. Jaka Tara Ci zzieleniała? I sam przewód, czy przy wtykach?

Zielenieć zaczęły i głosnikowe i sygnałowy Reference.

natomiast ad. próżniowych. Jaka by nie byłapróżnia,to czas zrobi wszystko dla izolacji,która juz nie będzie próżniowa. Starości nie da się oszukać:):) Oczywiście im lepsza izolacja, to proces starzenia bedzie zachodził wolniej. Ale nawet nie uzywany kabel ulega starzeniu. Patrz za przykład opony, dętki, pontony (certyfikat bezpieczeństwa), systemy pneumatyczne w obuwiu sportowym, kalosze itp itd

Zydelek, 11 Lis 2005, 18:58

 

Może odrobina chemii w moim nieudolnym wykonaniu (ostrzegam że dawno się z nia nie stykałem, radzę sprawdzić kazdemu samodzielnie :)))

 

Zieleń na miedzi to nie tlenek miedzi tylko siarczek miedzi (względnie siarczyn czy też siarczan nie pamiętam juz óżnicy). Tlenek miedzi ma kolor ciemno-brązowy. Jedno i drugie ma mniejszą przewodniość elektryczną od czystej miedzi.

 

Patyna na srebrze to siarczek srebra - związek ciemniejący pod wpływem światła.

Tlenek srebra jest związkiem bardzo żadko spotykanym gdyz srebro bardzo trudno się utlenia - w warunkach normalnych prawie wcale. Róznica jest i to znaczna... Siarczek srebra nie przewodzi prądu. Tlenek srebra natomiast przewodzi bardzo dobrze.

 

Tak więc zieleń na midzi i czarny osad na srebrze to związki siarki i one przewodzeniu stanowczo nie służą...

Przyczyną ciemnienia srebra może być siarkowodór lub jakieś inne związki siarki zawarte w powietrzu. Byc moze też powstające w samym kablu w procesie jego produkcji lub w czasie konfekcjonowania czy też podczas lutowania.

 

Skąd siarkowodór? Kiedys radziłem posiadaczom siltechów - mniej jeść grochówki :)))

Qubric

Nie wiem, czy tlenek srebra przewodzi prąd (nie jestem fizykiem specjalistą fizyki ciała stałego, ale mogę to sprawdzić i nie omieszkam). W szczególności nie wiem, czy przewodzi go tak samo, jak czyste srebro, bo to może mieć bardzo istotne znaczenie. Natomiast, że tlenek miedzi nie przewodzi, to wie każdy doświadczony użytkownik samochodu.

"Dobry i nowy kabel", to pojęcie całkowicie nieprecyzyjne. Zakładasz, że taki kabel wytrzyma kilkadziesiąt lat bez oznak starzenia? - nie bądź śmieszny. Wystarczy, że na izolacji pojawią się mikropory. Plastik też się starzeje i po kilkudziesięciu latach ulega znacznej destrukcji. Poza tym, jaka jest gwarancja całkowitej szczelności w okolicy wtyku? Nie ma zresztą sensu spierać się o takie szczegóły, skoro są empiryczne dowody, że starzenie i utlenianie faktycznie ma miejsce.

Harvi, 11 Lis 2005, 19:39

 

SREBRO SIE NIE UTLENIA

 

Tlenek byłby lepszym przewodnikiem, ale to czarne na kablu srebrnym to nie jest TLENEK tylko siarczek.

 

A siarczek srebra nijest przewodnikiem.

Qubric

W porządku, jako niespecjalista od metaloznawstwa nie będę się upierał przy terminologii. Tlenek, czy siarczek, to w tym przypadku jest nieistotne, ważne że powstaje na skutek kontaktu z atmosferą i dekonstruuje przewodnictwo.

Piotr Ryka, 11 Lis 2005, 19:41

 

>"Dobry i nowy kabel", < to bardzo precyzyjne pojecie, oznaczające kabel bez wad ukrytych oraz wad procesu produkcji, który jeszcze nie uległ procesowi starzenia na tyle długiego by ujawniły się jego słabości.

 

>Zakładasz, że taki kabel wytrzyma kilkadziesiąt lat bez oznak starzenia<

 

Gdybym tak zakładał pisałbym o kablu w ogóle a nie o kalblu "dobrym i nowym" - to chyba oczywiste.

 

Jeżeli izolacja przylega ściśle do przewodnika to nie powinno być pomiedzy nimi powietrza, bez wzgledu na to czy kabel nazwiemy czy nie nazwiemy próżniowym. Jesli izolacja się rozszczelni z upływem czasu to nawet ten który się nazywa próżniowym juz taki nie będzie i zacznie wchodzić w reakcje z tlenem.

 

> Natomiast, że tlenek miedzi nie przewodzi, to wie każdy doświadczony użytkownik samochodu<

 

Napisałem że nie przewodzi. Z tym że tlenek miedzi raczej nie jest zielony tylko brązowy.

 

Tlenek srebra przewodzi prąd - podobno tak skutecznie jak srebro, ale w przyrodzie praktycznie nie powstaje, bo srebro utlenia się bardzo trudno i praktycznie dla nas możemy uznac że się wcale nie utlenia.

Natomiast ulega łatwemu zasiarczeniu. Czarny osad na srebrze to siarczek (czy też siarczyn / an ?) Ag2S i on pradu nie przewodzi podobnie jak tlenek czy siarczek miedzi.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.