Jump to content
IGNORED

Czym smarować odtwarzacz CD (jaki smar)?

4kowal

Recommended Posts

Witam.

Wpadł mi kiedys w rece NAD C522. Kiepsko czytal plyty nagrywane a czasami grymasil oryginalami. Myslalem ze to laser i poczatkowo go regulowałem. W wigilie sie nudzilem i rozkrecilem ten CD. Przedmuchałem laser i sie okazalo ze czyta wszystko jak leci. Pochodzil jeden dzien i znow problem. Po wlozeniu plyty bzyczy. Odkrylem ze jak sie reka popchnie glowice ze przeskoczy o zabek to zaczyna czytac. Jak juz zobaczy plyte to czyta bez zajakniecia.

Wydaje mi sie ze mechanizmy kiepsko chodza i wymagaja przeczyszczenia i nasmarowania. Czym mam je przesmarowac. Są jakies specjalne smary w sklepach elektronicznych ?

Jest jakas metoda na poprawne ustawienie szuflady w kole zębatym ? Bo raz szuflada nie domykała sie a raz chciała wsunąc za bardzo. Wkoncu ustawilem ale metodą prób i błędów. Może znacie jakis sposob jak to zrobic?

Czy te szny na ktorych porusza sie glowica lasera tez sie jakos ustawia ? Jesli tak to jak ?

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smar silikonowo teflonowy, przedtem przeczyścić izopropanolem (zamiast smaru silikonowego TF niektórzy stosują wazelinę techniczną ew. różne smary/oleje do mechanizmów z tworzyw sztucznych, ale pomijając fakt że nie zawsze się w CD sprawdzają, to czasem się zdarza że mają za małą gęstość[początkowo..] i można sobie tym bardzo łatwo sprzęt zapaskudzić...).

Hidden Content

4kowal, kiedyś pisałem kiedyś na forum o składaniu mechanizmu ladowania plyty w nadzie, jest to niezła zabawa, szczegolnie jak sie pierwszy raz to robi pierwszy raz :-) Albo sie niby zamyka a kieszen jest w polowie drogi albo na odwrót, czasem wlasnie brakuje jednego ząbka i kieszen wystaje. Co tu duzo pisac, trzyba "cylnąć" :-)

Hidden Content

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Jak bede mial wiecej czasu to rozloze to na elementy pierwsze i pokombinuje jak to sie sklada. Chinczycy montujacy te mechanizmy musza miec jakis sposob. Zalatwie tylko sobie aparat zeby sie nie okazalo ze rozloze i nie bede wiedzial jak to zebrac do kupy.

Przeczytalem ze wazelina techniczna ma temperature pracy do 30-35 stopni i boje sie ze mogla by mi popłynąć.

Hidden Content

rozebrałem, przeplukalem izopropanolem mechanizmy, nasmarowalem smarem TC i wszystko działa :)

Od dzisiaj nie wiem skad sie wziela opinia ze NAD C522 kaprysi podczas odczytow CDRow :)

Oby tylko juz mu tak zostalo na dluzej.

Niestety wyswietlacza w tym odtwarzaczu nie udalo mi sie zrobic. Nie znam zasady dzialania i nawet nie bede probowal zeby czegos nie popsuc.

Hidden Content

A czymś w rodzju wd-40 da sie smarować ? A tak wogóle to chodzi mi po głowie wymiana całego napędu w moim 7 letnim denonie. Znacie jakiś adres gdzie można kupić mechanike do cd ?? I czy to wogóle ma sęs tzn. czy będzie to słychać ? Może ktoś już wymieniał mechanike?

Hidden Content

WD-40 chyba nie nadaje sie do tego. Lepiej zastoswowac smar silikonowo teflonowy. W sklepach maja glownie produkty z tej strony:

Hidden Content

Ktos mi polecal TF ale akurat nie bylo i kupilem TC.

>Znacie jakiś adres gdzie można kupić mechanike do cd ??

Calej szuflady nie kupisz raczej. Chyba ze w jakims serwisie ale to pewnie kolosalna suma bedzie. Mozesz co najwyzej kupic caly mechanizm ktory odpowiada za poruszanie sie lasera. A sprzedaja to miedzy innymi tutaj:

Hidden Content

>I czy to wogóle ma sens tzn. czy będzie to słychać ?

U mnie przed przeczyszczeniem notorycznie pokazywal sie napis Error. Nie czytalo mi prawie wogole CDRow albo bylo w tle slychac trzaski. Myslalem ze to wina lasera. Cale dnie regulowalem potencjometrem przy laserze ale dawalo to mierne rezultaty. Po rozebraniu wszystkiego, przedmuchaniu soczewki (metoda usta soczewka ) czytnik czyta mi wszystko.

jesli nie masz z CD zadnych problemow to bym na Twoim miejscu nie pchal sie w dodatkowe koszta. Jesli cos jest nie tak, to sie albo zacina albo to wyraznie slychac .

Mozesz sobie rozebrac i samemu przeczyscic. Izopropanol do przemywania kosztuje jakies 5zł a smar kolejne 5zł. W moim przypadku caly mechanizm z laserem kosztowal by mnie 55zl. Zaoszczedzilem 45zl. Dla mnie to duzo, ale jakbym zarabial kokosy to pewnie bym sie w to nie bawil.

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.