Skocz do zawartości
IGNORED

Czy koniec radia analogowego nastapi????


marcinmatlak

Rekomendowane odpowiedzi

niedawno uslyszalem od zapszyjaznionego audiofila ze niedlugo okolo 2009 r przestana byc nadawane audycje w formacie analogowym.. pozastanie suchy cyfrak. czy to prawda?

dziekuje za odpowiedzi!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce raczej nie. DRM to tylko ciekawostka dla zapaleńców, a DAB-em nawet w Europie pomimo, dość dalekiego zaawansowania, już zdążono się rozczarować. No chyba że wyskoczą z czymś dostawcy DVB-T albo telefonii komórkowej. Ale to będzie koniec radia. A początek abonamentu na wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja posłyszałem gdzies na akims forum Dj ze do 2009 maja zaprzestac produkcji vinylów bo materiał z których je robia jest szkodliwy - jest to realne? czy kolejna plotka w stylu Mandaryna umie spiewac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

k.mik>

A mógłbyś rozwinąć czemu DABem się ludzie rozczrowują, bo się zainteresowałem.

A co do tematu, oj nie widzę żeby ludzie nagle za 3lata!!! mieli wyrzucać dziesiątki milionów radioodbiorników...

Moim zdaniem najpierw musi wejść nowa technologia, dobrze okrzepnąć i co najmniej przez kilka jak nie kilkanaście lat koegzystować ze starą i wtedy może stara powoli zacznie wymierać.

 

Azbestowe;) winyle - dobre!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w PRII leciał audycja o radiu internetowym. Przedstawiciele radia mówili o jakości cyfrowej porównywalnej z jakością CD. Ale jak wygląda jakość radia interentowego w praktyce, to chyba każdy kto słuchał wie. Potencjał w technologii zapewne jest ukryty i jest on duży (przykład: dużo lepsze brzmienie AAC+ niż MP3 przy takim samym bitrate), jednak wymagać ona będzie dopracowania i co dla dla użytkowników istotne, dobrych i funkcjonalnych urządzeń przyłączanych wprost do ethernetu. A nie pośrednictwa szumiącego peceta lub laptopa (mam na myśli wentylatory).

 

PS. radiosłuchacze w większości posiadają radia analogowe, tworzą oni rynek odbiorców reklam, a o rynek trzeba dbać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak swoja drogą czym się różni radio analogowe od cyfrowego?? Co cyfrowe nie bedzie odbierało stacji nadawanych analogowo:P

Niby oczywiste ale JA nie wiem, znaczy domyslam się ale pewnosci brak:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czysto cyfrowe czy to DAB czy jakieś coś innego nie odbierze standardowego FM. Ale są takie "mieszańce", ostatnio coś takiego widziałem Cambridge Audio i HK: DAB+FM.

Co do trójki przez net no jak o tym powiedzieli to od razu sprawdziłem, jest rzeczywiście o wiele lepiej (bo wcześniej było beznadziejnie), ale w porównaniu z FM (Marantz ST-510) nie ma porównania;) Porównanie na tym samym sprzęcie (wzmak+klomny) , kartę dźwiękowa mam Live! (no marna ale nie aż tak).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Przedstawiciele radia mówili o jakości cyfrowej porównywalnej z jakością CD

 

biada nam, biada!!!

 

mam nadzieję, że nie dożyję końca analogowego radia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trryt, 8 Cze 2006, 09:02

 

>k.mik>

>A mógłbyś rozwinąć czemu DABem się ludzie rozczrowują, bo się zainteresowałem.

 

A proszę bardzo:

trryt, 8 Cze 2006, 09:02

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość pompo

(Konto usunięte)

Odpowiedź na postawione pytanie :"Czy koniec radia analogowego nastąpi?" brzmi: Tak.

Nie wiemy tylko kiedy.

Czasem zastanawiam się nad przyczyną zjawiska wypierania urządzeń cyfrowych przez analogowe. Jako trywialne przykłady mogę podać fotografię, płyty CD i DVD, czy wreszcie radiofonię cyfrową.

Sądzę, że przyczyn jest co najmniej kilka (kolejność przypadkowa):

- Dążenie firm (producentów) do utrzymania sprzedaży (obrotów). Wymaga to wprowadzania "nowości" - nowych standardów a więc i nowych urządzeń.

- Dążenie użytkowników do wygody: szybki dostęp do szerokiego spektrum informacji w różnych formach, szybka gotowość zdjęcia do obejrzenie (na ekranie);

- Przekonanie (które wpoili nam specjaliści od marketingu), że więcej znaczy lepiej. Przykłady:

Więcej kanałów (stereo -> 5.1, 6.1, 7.1 itd.) - oznacza większą sprzedaż;

Więcej stacji odbieranych przez odbiornik radiowy (z których i tak słuchamy kilku);

Więcej kb/s lub Megapikseli - gdy i tak to wszystko jest cyfrowym oszystwem, przybliżeniem, aproksymacją dźwięku (obrazu) analogowego;

Więcej informacji: dodatkowe informacje umieszczane na płytach DVD (dodatkowe sceny, wywiady z twórcami, itd); dodatkowe informacje o audycji słuchanej w radio ( przesyłane przez RDS przy FM lub cyfrowo - w radiofonii cyfrowej);

Więcej informacji - o wykonanym zdjęciu (cyfrowym) zapisywanych dodatkowo wraz z obrazem - kto z tego korzysta? Pewnie tylko kilka procent użytkowników.

 

Jakieś wnioski? Niewesołe. Czeka nas nowy, wspaniały świat, gdzie wysokiej jakości urządzenia analogowe pozostaną niszą zaś mainstreamem będą tanie w produkcji lecz drogie w sklepach, plastikowe, gównianej jakości urządzenia dla przygłuchych i niedowidzących. To tyle mojego krakania.

Pozdrawiam analogowców.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziękuje bardzo;)

Czyli chodzi o to samo co w naszych platformach DVB reklamujących "cyfrową jakość obrazu" - upychanie jak największej ilości kanałów kosztem bitreatu. Ciekawe jak brzmią te transmisje 192 kbps, ale Trójka przez Internet nadaje chyba właśnie tak i mi się nie podoba.

To dobre:

"We believe we are providing good sound quality on all our digital radio networks and recent research bears this out. The majority of people are very satisfied with the sound quality with around 95 per cent of digital radio listeners rating it 'excellent', 'good' or 'satisfied'."

 

A na koniec konkluzja że DAB to właściwie do kuchni się nadaje;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio "analogowe" nie zostanie najprawdopodobniej nigdy wycofane. Laczy sie to m.innymi z latwoscia nadawania sygnalow oraz alertow publicznych do mas. Nastepnie instalacje oraz same odbiorniki sa w pewnych rejonach swiata zbyt drogie i technologiczne niepraktyczne. Wiekszosc urzedow takich jak amerykanskie FCC, czy polski odpowiednik URTiP ma rowniez zapisy prawne dotyczace utrzymania tradycyjnych metod dystrybucji sygnalow. Nie bedzie zadnych zmian. Nawet w przypadku migracji nadawcow do alternatywnych modulacji, te same programy spotkamy rownolegle w analogu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Główną przyczyną, dla którego radio cyfrowe (w formacie raczej skompromitowanego DAB lub jakimś innym, lepszym) może być intensywnie lansowane, jest nowa ogromna przestrzeń reklamowa. Zapominjmy o "wygodzie", jaką nieby daje natychmiastowy dostęp do czegoś tam. Natychmiastowy dostęp to ja mam z presetu w radiu samochodowym do dowolnej stacji FM. Do stu stacji DAB dostęp nie będzie natychmiastowy z przyczyn zasadniczych. Mówi się też o nowych możliwościach dla otwierania stacji tematycznych, niszowych... Stacje niszowe juz były, na FM, zanim nie pojawiła się fala chorej mamony w postaci reklam. Obecnie w UK, które jest poligonem DAB na Europę, powstaje mnóstwo stacji DAB oi maksymalnie obniżonej rozdzielczości, w większości są to radia sformatowane, nadające reklamy. Jakość natomiast sygnału jest krytycznie niska. Co ciekawe, nie udało się również spełnić podstawowej obietnicy - DAB nadal nie jest odbierany na całym terenie UK i nie jest odbierany wszędzie z jednakową (w domyśle - wysoką) jakością. W dodatku najbardziej od początku obiecujący sektor - radio samochodowe (gdzie ta "jednakowo wysoka jakość odbioru wszędzie" maiła być szczególną zaletą) - z jakichś względów jest dotychczas ledwo ruszony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) grono fachowcow o tym temacie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Moi drodzy, gdybyście mieli okazję posłuchać tak reklamowanego w USA badziewia co się "Sirius" (Satellite Radio) zowie, to pewnie niejednemu z was nóż sam otworzyłby się w kieszeni a uszy zwinęłyby się na długo dopóki jakaś poczciwa analogowa FM-ka byłby w stanie je uleczyć.

 

Dla wyjaśnienia dodam, że amerykanie nie używają znanego w europie standardu DAB (z którego korzysta ponad 30 krajów) mają swój system HD-Radio i IOBC. Dla ciekawskich:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wszystko oczywiście ze względu na prawne kruczki, sztuczki i chęć wyciągnięcia maksymalnego zysku przy chęci korzystania z tej technologii. Nie na darmo technologia określana jest mianem "prioprietary". To taki kolejny narodowy "mądry" patent , za który każdy użytkownik musi co miesiąc odprowadzać prawie $13 abonamentu żeby móc słuchać tego radia. :-P

 

No dobrze, ale wracam do sedna sprawy.

Otóż będąc ostatnio nieco stłamszony wszechobecnymi odbiornikami Siriusa, głównie występującymi jako "moduły" (wielkości podwójnie grubej kasety magnetofonowej) do "zapakowania" w korpus boombox'a (po polsku "jamnika" albo do korpusu radioodtwarzacza w samochodzie, o tak np. jak na zdjęciu poniżej, miałem okazję posłuchania tego cuda i jadąc przez kilkanaście godzin wynajętym autkiem wyposażonym w Siriusa.

 

Wrażenia ? Przez chwilę myślałem że ktoś poprzestawiał radyjko bo dźwięk był gorszy niż z fal średnich. Owszem miałem pod ręką 100 kanałów, każdy z tytułem żeby było wiadomo czego słucham. Do tego praktycznie sama muzyka (na kanałach muzycznych oczywiście) i to praktycznie bez reklam. Żyć nie umierać. Ale co z tym dźwiękiem ? Po nieudanych próbach ustawienia basów, sopranów i głośności, wkurzyłem się mocno i pomyślałem sobie że zamontowali w aucie jakieś badziewie z jeszcze gorszymi głośnikami.

 

Dzwięk z Siriusa wydawał sie być "poszatkowany". Pamiętam jeszcze w Polsce w ub. roku jak się słuchało RMF-ki albo ZET-ki to słychać że wszystko zanim pójdzie w eter poddawane jest takiej kompresji dynamiki a potem podkręcane "fizjologicznie" na maxa, że przykro się robi kiedy się słucha, ale za to reklamę słychać wyraźnie nawet jak przyciszycie radio do poziomu "nie przeszkadzania" w rozmowie. To co oferował Sirius było jeszcze gorsze. Po prostu masakra. Zacząłem się zastanawiać jakie pasmo musi te radyjko ze swoimi 100 kanałami zajmować i jak olbrzymia kompresję (już "cyfrową") stosuje nadawca żeby wyprodukować pozbawiony jakości dźwięk.

Wrzuciłem więc pierwszą pod ręką płytkę CD i po prostu oniemiałem. Okazało się że sprzęci jest w porządku, głośniczki też, to jakość odbieranego materiału jest po prostu tragiczna. Pomyślałem że antena jest kiepska, no bo przecież na dachu auta nie miałem "talerza" ale normalny drut (taki jakby opleciony dodatkową linką), ale wskaźnik sygnału był prawie na maxa. Toteż od strony jakości, cyfrowe cudeńko jest dalekie nie tylko od reklamowanej „doskonałości” ale nawet dalekie od „przyzwoitości”.

 

Z drugiej strony faceci którzy w 1997 roku dostali koncesję FCC (to taka amerykańska wersja KKRiT) na nadawanie musieli wybulić ponad $80 milionów, i do dzisiaj nie mają jeszcze takiego "kompletu" słuchaczy żeby pozbyć się tego niewygodnego długu, choć radio nadaje od połowy 2002 roku. I z pewnością byli to biznesmeni a nie "audiofile" lub "melomani", choć nie wykluczone że wśród inwestorów było kilku zapaleńców techniki która przeliczona na zwrot inwestycji zaoferowała w efekcie tak niskie parametry odbioru - pasmo przenoszenia, dynamikę, że uszy więdną.

 

Wiem że komuś może się nie podobać to co napisałem. Może jestem już stary, może kierują się nostalgią, może nie podoba mi się że ktoś chce wyjąć kolejne parę groszy (bo nie o kasę tu chodzi ale o "zasady"). Ale jedno jest pewne, cyfrowe radio - przynajmniej to o którym piszę - to dla mnie porażka, ba nawet pomyłka. No chyba że będę go tylko używał na boomboxie na zatłoczonej plaży gdzie w pobliżu Miami.

 

Cieszmy się analogowym radiem, póki je jeszcze mamy. I jak ktoś tu już słusznie zauważył, chciałbym dożyć swoich dni w świecie gdzie będzie można jeszcze słuchać analogówki. Ale to marzenie ściętej głowy, niestety :-( Pozdrawiam wszystkich „uczulonych” na piękno analogu.

post-891-100008958 1170296513_thumb.jpeg

post-891-100008959 1170296512_thumb.jpeg

post-891-100008960 1170296510_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tymi, co mówią, że analogowe radio przeżyje.

Historia telekomunikacji pokazuje, że wchodzą w zasadzie tylko rozwiązania kompatybilne ze starszymi systemami. I tak weszła telewizja kolorowa, którą można było odbierać na telewizorze czarno-białym, radio stereo, które odbierały odbiorniki mono... Spektakularnym niewypałem była telefonia cyfrowa ISDN, z internetem i bajerami. Dziś w dużej mierze wyparł ją ADSL, który z jednym małym filterkiem pozwala na pełną kompatybilność z klasycznym telefonicznym złączem analogowym.

Ludzie nie lubią rewolucji a szczególnie nie lubią być zmuszani do wymiany czegoś starego co "dobrze" działało.

Poza tym DAB, który ledwo wchodzi już jest przestarzały jeśli chodzi np. o kompresję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Byłem ostatnio w Anglii i muszę powiedzieć że trudno tam kupić jakikolwiek odbiornik bez DUB Mają to nawet taniutkie miniwieżyczki. Wygląda na to że tam Dub przyjął się nieodwracalnie i to samo czeka Polskę. Nie dziwię się bo analogowe radia a Anglii brzmią dużo gożej niż w polandzie, jest tam dużo zakłóceń może to przez ilość stacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.